موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

نشانه های هوش هیجانی

توضیحات کوتاه :
تحقیقات چند دهه اخیر نشان می‌دهد که هوش هیجانی یک فاکتور بسیار مهم در زمینه داشتن عملکرد مناسب است. 90 درصد از کسانی که عملکرد خوبی داشته‌ و موفق هستند، از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 1k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
نشانه های هوش هیجانی

 

خلاصه ای از مقاله

برای برقراری ارتباط و داشتن عملکرد مناسب، داشتن هوش هیجانی بالا یکی از فاکتورهای مهم می باشد. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند و بهتر می توانند ارتباط برقرار کنند.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

نشانه‌های داشتن هوش هیجانی بالا

تحقیقات چند دهه اخیر نشان می‌دهد که هوش هیجانی یک فاکتور بسیار مهم در زمینه داشتن عملکرد مناسب است. میزان تأثیر آن آنقدر زیاد است که می‌توان با اطمینان گفت 90 درصد از کسانی که عملکرد خوبی داشته‌ و موفق هستند، از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند.

شاید بیان هوش هیجانی به زبان ساده و تشخیص آن کمی دشوار باشد. این احساس می‌تواند رفتار، پیچیدگی‌های اجتماعی و تصمیمات ما را تحت تأثیر قرار دهد.

 

چگونه می توان یک بیزینس راه اندازی کرد

 

1. شما دایره لغت گسترده‌ای از واژگان عاطفی دارید

همه انسان‌ها احساسات را تجربه می‌کنند اما تعداد کمی هستند که می‌توانند آنها را همانطور که اتفاق می‌افتند، شناسایی کنند. تحقیقات نشان داده است که تنها 36 درصد از افراد می‌توانند این کار را انجام دهند. این مسئله مشکل‌ساز است چرا که احساساتی که عنوان ندارند، بیشتر اوقات با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند.

این اتفاق منجر به داشتن انتخاب غیرمنطقی و اقدامات زیان‌آور می‌شود. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، می‌توانند روی احساسات خود حاکم شوند. چرا که می‌توانند احساسات خود را شناسایی کرده و از دایره لغت گسترده‌ای که از واژگان احساسی دارند، استفاده کنند.

خیلی از افراد ممکن است حال خودشان را تنها با استفاده از واژگانی مثل «بد بودن» ابراز کند. این در حالی است که افرادی که دارای هوش هیجانی هستند می‌توانند از کلماتی مثل «بی‌حوصله»، «ناامید»، «رنج دیده» یا «مضطرب» برای توصیف حال خود استفاده کنند.

هر چقدر بتوانید از کلمات خاص‌تری استفاده کنید، بهتر می‌توانید احساس خود را توصیف کرده، دلیل آن را مشخص نموده و راهکار مناسب برای بهبود آن پیدا نمایید.

 

نشانه های هوش هیجانی

 

2. شما درباره افراد دیگر کنجکاو هستید

تفاوتی نمی‌کند که شما انسان درون‌گرایی هستید یا برون‌گرا. افرادی که هوش هیجانی دارند درباره هر چیزی که در اطرافشان وجود دارد، کنجکاو هستند. این کنجکاو بودن که نتیجه همدلی است، یکی از مهم‌ترین دروازه‌هایی است که رو به داشتن هوش هیجانی بالا باز می‌شود.

هر چقدر که شما بیشتر به اطرافیان خود و آنچه در حال اتفاق افتادن است، توجه کنید، بیشتر درباره آنها کنجکاو خواهید شد.

3. در صورت داشتن هوش هیجانی بالا تغییرات را می‌پذیرید

اشخاصی که دارای هوش هیجانی هستند همگی انعطاف‌پذیر بوده و همیشه سازگار هستند. آن‌ها می‌دانند که ترس از تغییر می‌تواند آنها را فلج کرده و موفقیت و شادی آنها را به طور جدی مورد هدف قرار دهد.

آن‌ها در گوشه و کنار خود به دنبال یک تغییر پنهان مانده می‌گردند و سپس برای اقداماتی که این تغییر را به وجود می‌آورند، برنامه ریزی می‌کنند.

4. نقاط ضعف و قدرت خود را می‌شناسید

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند تنها در شناخت احساسات عملکرد موفقیت آمیزی ندارند. آن‌ها می‌دانند که در چه زمینه‌هایی خوب هستند و در چه زمینه‌هایی بد. آن‌ها همچنین می‌دانند که چه کسانی و چه شرایط محیطی می‌توانند سبب دستیابی آنها به موفقیت شوند.

با داشتن هوش هیجانی بالا نقاط قدرت خود را شناخته و از آنها برای رسیدن به موفقیت استفاده می‌کنند. این در حالی است که از این اتفاق که نقاط ضعف، آنها را به عقب برگرداند هم جلوگیری می‌کنند.

 

هوش هیجانی

 

5. با هوش هیجانی مناسب می‌توانید شخصیت دیگران را به خوبی قضاوت کنید

بخش عظیمی از هوش هیجانی به آگاهی اجتماعی برمی گردد. اینکه بتوانید افراد دیگر را بخوانید، درباره آنها و افکارشان اطلاعات کسب کرده و آنچه که در حال انجام است را درک کنید. با گذشت زمان، این مهارت باعث می‌شود که شما بتوانید شخصیت دیگران را به خوبی قضاوت کنید.

از آن به بعد دیگر هیچ کس برای شما مثل یک راز نمی‌ماند. شما می‌دانید که دیگران به چه طریقی فکر می‌کنند و انگیزه‌های آنها را درک می‌کنید. حتی کسانی که شخصیت اصلی خود را زیر ظاهر خود پنهان کرده‌اند هم برای شما خوانا خواهند شد.

6. به دلیل داشتن اعتماد به نفس در برابر توهین دیگران بسیار سرسخت هستید

اگر شما درک دقیقی از شخصیت خودتان داشته باشید، اینکه کسی بخواهد شما را مسخره کند یا سر به سرتان بگذارد خیلی کار دشواری خواهد بود. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، اعتماد به نفس و ذهن بازی دارند و این دو مورد باعث ایجاد یک محافظ ضخیم برای آنها شده است.

شاید حتی با خودتان شوخی کنید یا به دیگران اجازه دهید این کار را انجام دهند. چرا که از نظر ذهنی می‌توانید میان شوخی و تخریب تفاوت قائل شوید.

 

مقاله پیشنهادی: تقویت اعتماد به نفس با 10 راهکار تضمینی

 هوش هیجانی بالا

 

7. مهارت «نه» گفتن را می دانید

هوش هیجانی به این معنا است که شما چگونه به خویشتن‌داری دست پیدا می‌کنید. طبق تحقیقاتی که در دانشگاه کالیفرنیا صورت گرفته است، هر چقدر که نه گفتن برای شما سخت‌تر باشد، احتمال اینکه شما استرس، فرسودگی و حتی افسردگی را تجربه کنید، بیشتر می‌شود.

نه گفتن در حقیقت یک چالش بزرگ در زمینه خویشتن‌داری است که خیلی از افراد با آن رو به رو می‌شوند. «نه» کلمه قدرتمندی است که شما نباید از گفتن آن واهمه داشته باشید. زمانی که باید نه بگویید، هیچ وقت از جملاتی مثل «من فکر می‌کنم نمی‌توانم» یا «من مطمئن نیستم» استفاده نکنید.

هر زمان که احساس کردید نه گفتن می‌تواند فرصت رسیدن به موفقیت را برای شما فراهم کند، بدون هیچ شک و تردیدی این کار را انجام دهید.

8. از اشتباهات خود فرار نمی‌کنید

افراد دارای هوش هیجانی از اشتباهات خود دور می‌شوند اما این کار را بدون فراموش کردن آنها انجام می‌دهند. آنها با حفظ اشتباهات خود در یک فاصله مطمئن، هنوز امکان دسترسی کافی به آنها را داشته و می‌توانند برای رسیدن به موفقیت در آینده خود را وفق داده و سازگار نمایند.

این کار، خودآگاهی این افراد را در حالت میانه قرار می‌دهد. آن‌ها نه خیلی روی اشتباهات خود متمرکز می‌شوند و نه آنها را فراموش می‌کنند. با تمرکز زیاد روی اشتباهات شما احساس اضطراب، نگرانی و خجالت خواهید کرد.

از سوی دیگر فراموش کردن آنها نیز باعث رها شدن آنها و در نتیجه تکرار دوباره اشتباهات خواهد شد. کلید حفظ تعادل در این زمینه، توانایی شما در تبدیل شکست به عوامل بهبود و پیروزی است. این کار باعث می‌شود که بعد از هر بار شکست، دوباره به صحنه باز گردید.

10. در مقابل چیزهایی که به دیگران می‌دهید انتظار جواب گرفتن ندارید

زمانی که شخصی به شما چیزی را می‌دهد، بدون اینکه انتظار داشته باشد شما در قبال آن، چیزی را به او دهید شما به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرید. برای مثال، ممکن است شما با یک شخص دیگر درباره یک کتاب گفتگوی جذابی داشته باشید و زمانی که یک ماه بعد دوباره او را می‌بینید، آن کتاب را برای آن شخص می‌آورید.

اشخاصی که هوش هیجانی دارند می‌توانند روابط خیلی قوی با دیگران داشته باشند. چرا که آنها همیشه در حال فکر کردن به دیگران هستند.

 

نشانه های هوش هیجانی بالا

 

11. زمانی که هوش هیجانی داشته باشید افراد کینه توزی نیستید

احساسات منفی که در نتیجه کینه توزی به وجود می‌آیند، در حقیقت پاسخی به احساس استرس در افراد است. بدن شما حتی با فکر درباره یک رویداد در حالتی بین ماندن و فرار کردن قرار می‌گیرد. این یک مکانیزم ماندگار است که شما را مجبور می‌کند در هنگام رویارویی با یک خطر بلند شوید و سپس یا مبارزه کرده یا فرار کنید.

زمانی که خطر به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد، داشتن چنین واکنشی ضروری است. اما زمانی که خطر قدیمی باشد، حفظ این استرس می‌تواند به بدن شما آسیب رسانده و در طولانی مدت عواقب وخیمی را در زمینه سلامت جسمانی به دنبال داشته باشد.

در حقیقت تحقیقاتی که در دانشگاه Emory انجام شده است، نشان می‌دهد که استرس بلند مدت می‌تواند باعث فشار خون بالا و مشکلات قلبی شود. کینه توزی می‌تواند باعث شودکه احساس استرس در شما باقی بماند و افرادی که هوش هیجانی دارند می‌دانند که باید به هر قیمتی از این احساس دوری کنند.

اگر از این احساس دست بردارید، نه تنها احساس بهتری پیدا می‌کنید، بلکه سلامت خود را نیز بهبود می‌بخشید.

12. از افراد منفی دوری می‌کنید

بودن در کنار افراد منفی، در اکثر اوقات شما را ناامید می‌کند. کسانی که هوش هیجانی بالا دارند، می‌توانند با بررسی دقیق احساسات خود، روی روابط خود با افراد منفی کنترل داشته باشند.

زمانی که به داشتن ارتباط با این افراد نیاز پیدا می‌کنند، شرایط را با منطق بررسی می‌کنند. آن‌ها احساسات خود را در آن لحظه تشخیص می‌دهند و اجازه نمی‌دهند که احساس عصبانیت و ناامیدی حال آنها را به هم بریزد. آن‌ها همچنین دیدگاه افراد منفی را هم در نظر گرفته و می‌توانند به راه حل مناسب دست پیدا کرده و به یک زمینه مشترک برسند.

حتی زمانی که همه چیز به طور کامل از بین می‌رود، افرادی که هوش هیجانی دارند می‌توانند شرایط را تحت کنترل داشته باشند و از اینکه احساس بدی پیدا کنند، جلوگیری می‌کنند.

 

فروشنده شدن در آمازون را یاد بگیرید

 

13. افراد دارای هوش هیجانی افراد ایده آل گرایی نیستند

اشخاص دارای هوش هیجانی هیچ وقت ایده‌آل‌گرا نیستند، چرا‌که می‌دانند هیچ چیز صد در صد کاملی وجود ندارد. زمانی که یک هدف ایده‌آل داشته باشید، همیشه با یک حس ناخوشایند از شکست رو به رو می‌شوید. این احساس باعث می‌شود شما دست از تلاش کشیده و تلاش خود را کمتر کنید.

در این حالت شما تمام مدت نگران این هستید که چه کارهایی را انجام نداده‌اید یا باید چه کارهای متفاوتی انجام دهید. بدین ترتیب به حرکت رو به جلو و پیشرفت فکر نکرده و از آنچه که به دست آورده‌اید احساس شادی و رضایت نمی‌کنید.

 

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/signs-of-emotional-intelligence
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط