راز افزایش هوش برای بیزینس و زندگی شخصی

  • 29 خرداد 1397
  • 556
  • 0

روش‌های افزایش هوش و حافظه

پاسخ به این سؤال که ذهن انسان دقیقاً چگونه کار می‌کند سخت می‌باشد. دانشمندان نیز در حال تحقیق درباره این موضوع هستند تا بفهمند مغز انسان دقیقاً به چه شکل کار می‌کند. اما آن چیزی که اکنون برای شما اهمیت دارد این است که یادبگیرید از چیزی که درون مغز شما می‌باشد استفاده بهینه کنید تا بتوانید از راز افزایش هوش برای بیزینس و زندگی شخصی آگاه گردید. این به این معنا است که زمانی که شما در دوراهی قرار می‌گیرید بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید و واکنش بهتری نسبت به دنیا و تصمیمات خود نشان دهید. در این مقاله قصد داریم این موضوع را بررسی نماییم. در این زمینه نیاز است که 4 نکته را یاد بگیرید و اجرا نمایید.

 

در آمازون یک فروش موفق را تحربه نمایید

 

نکته اول: میزان تأثیر پذیری ذهن انسان

بسیاری از کارهایی که شما در زندگی انجام می‌دهید و تصمیماتی که می‌گیرید از اطلاعاتی که قبلاً وارد مغز خود کرده‌اید نشات می‌گیرند و این باعث می‌شود که این اطلاعات بر اقدامات، واکنش‌ها و تصمیمات شما تأثیر بسزایی بگذارند. بنابراین خیلی اهمیت دارد که شما در طول روز چه اطلاعاتی را وارد مغز خود می‌کنید. در اصل زمانی که شما در زندگی تصمیمی می‌گیرید، اطلاعاتی که از قبل وارد ذهن خود کرده‌اید در تصمیم گیری شما نقش دارند. برای مثال اگر شما در یک زمینه تجربه‌های ناموفق زیادی داشته باشید، زمانی که دوباره با آن کار روبرو می‌شوید هر چقدر هم که سعی کنید و با خود بگویید که دیگر این اتفاق گذشته است، باز هم تأثیر آن بر مغز شما وجود خواهد داشت. پس دقت داشته باشید خیلی حائز اهمیت است که شما چه کتابی مطالعه می‌کنید، چه فیلمی تماشا می‌کنید، با چه افرادی در ارتباط هستید و.... زیرا همه‌ی این‌ها یک سری اطلاعات است که شما به ذهن خود وارد می‌کنید. پس بدانید ذهن شما یک پروژکتور است و چیزی را نمایش می‌دهد که شما به آن وارد می‌کنید. شاید برای شما هم پیش آمده باشد زمانی که همراه دوستانتان یک فیلم ترسناک تماشا می‌کنید، آن لحظه اصلاً دچار ترس نشوید و دو ساعت زمان فیلم را با دوستانتان به گفتگو و شوخی بپردازید ولی بدانید که این فیلم تأثیر خود را بر ذهن و درون شما می‌گذارد. زمانی که دوستانتان از پیش شما می‌روند، ذهن شما همچنان به فکر کردن درباره این فیلم ادامه می‌دهد و متوقف نمی‌شود یا حتی ممکن است خواب آن را هم ببینید. به مرور ممکن است استرس به سراغ شما بیاید و بر روابط اجتماعی شما تأثیر بگذارد، همان فیلم ساده‌ای که حین تماشا آن با دوستانتان مشغول گفتگو و شوخی بودید. حال شما این مثال را در مقیاس بزرگتری بررسی کنید و ببینید که دوستان شما، گفتگوهای روزمره شما، اخباری که دنبال می‌نمایید و.... چه میزان بر ذهن شما تأثیر می‌گذارند. آگاه باشید که با تمام شدن فیلمی که تماشا کرده‌اید، اخباری که شنیده‌اید و... در ذهن شما همه چیز تمام و متوقف نمی‌شود و ادامه پیدا می‌کند. طبق قانون راز نیز شما چیزهایی را به دست می‌آورید که بر روی آنها تمرکز می‌کنید، برای آنها زمان می‌گذارید و بیشتر آنها را می‌بینید. حال ممکن است شما روی شنیدن اخبار ناگوار متمرکز شوید یا خرید ماشین مورد علاقه‌تان.

نکته دوم: قدرت تجزیه و تحلیل ذهن

ذهن شما بعد از دریافت داده و اطلاعات شروع به تفسیر آن‌ها می‌نماید. این عمل سهم مهمی در شخصیت شما خواهد داشت. برای مثال اگر تصادفی اتفاق بیفتد و 7 فرد مختلف صحنه آن تصادف را ببینند، بعد از آن، اگر از هر یک از آن افراد به طور جداگانه بپرسید که ماجرا تصادف را برای شما بگویند، احتمالاً شما 7 داستان مختلف را از آن‌ها می‌شنوید زیرا هر کدام از آن‌ها در بیان خود، روی نقاط مختلفی برای تعریف حادثه تمرکز می‌کنند. درست است که همه‌ی آنها یک اتفاق را دیدند ولی شما چندین تفسیر متفاوت از آن‌ها می‌شنوید. این امر به این علت است که زمانی که اطلاعاتی وارد ذهن شما می‌شود، ذهن شما سریع و بلافاصله شروع به آنالیز و تحلیل آن اطلاعات می‌نماید و از آنجایی که یکی از وظایف اصلی ذهن تفسیر کردن می‌باشد، تفسیری را ارائه می‌دهد که با یک فرد دیگر متفاوت است. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در دعوا و بحث‌های بین دو نفر که حتی ممکن است ارتباط نزدیکی با هم داشته باشند درباره یک موضوع و مشکل تفسیرهای کاملاً متفاوتی از آنها دریافت کرده باشید. این به این علت است که تمام حرف‌ها، گفتگوها، اقدام‌ها و.... در ذهن افراد مختلف تعریف متفاوت و در نتیجه تفسیر متفاوتی دارند. راه حل این است که شما سعی کنید شیوه تفسیر طرف مقابلتان را بفهمید و متوجه شوید که او قصد دارد به چه شکل این موضوع را آنالیز کند و کم کم ذهن او را بشناسید.

 

راز افزایش هوش برای بیزینس و زندگی شخصی

 

نکته سوم: چگونه شخصیت خود را بسازیم؟

باید بدانید که منظور و مقصود شما دقیقاً چه چیزی می‌باشد. شما در ذهن خود قصد دارید به چه شخصیتی تبدیل گردید، چه شغلی را به دست آورید و.... این که همه‌ی این موارد در ذهن شما تعریف مشخصی داشته باشند، فوق العاده مهم می‌باشد زیرا تمام حرکت‌ها، واکنش‌ها و تصمیمات شما خیلی به این موضوع بستگی دارد. برای مثال زمانی که برای ساختمانی آتش سوزی اتفاق می افتد و افراد بسیاری اطراف آن ساختمان هستند، زمانی که با این صحنه مواجه می‌شوند عده‌ای از آنها به دور شدن از آن محل اقدام می‌نمایند و عده‌ای به سمت ساختمان می‌روند تا کمک کنند. در این زمان یک سری اطلاعات که در این مثال همان ساختمان است وارد ذهن می‌شود و پس از تفسیر به این مرحله می‌رسد که اکنون مقصود و هدف هر فرد چه چیزی است. اگر افراد در ذهن خود ثبت کرده باشند که در این موقعیت باید کمک کنند تا اوضاع را بهتر نمایند، به سمت ساختمان حرکت می‌کنند و در راستا کمک کردن برای بهبود شرایط و کمک به افراد آسیب دیده قدم بر می‌دارند ولی زمانی که افراد با دیدن این صحنه و شنیدن خطر به فرار و دورشدن از آن محل اقدام نمایند، یعنی بعد از دریافت و تفسیر اطلاعات هدف و منظور دیگری را در ذهن تعریف کرده‌اند. نکته حائز اهمیت این است که شما می‌توانید مقصود و هدف خود را از نو در ذهن خود تعریف نمایید. اگر سال‌ها به گونه‌ای دیگر فکر می‌کردید الان می‌توانید دوباره تعریف کنید که قصد دارید چه شخصیتی داشته باشید. برای مثال زمانی که با دوست خود دچار مشکل و بحث می‌شوید شما همان لحظه هم می‌توانید تصمیم بگیرید، فردی باشید که آن رابطه را درست می‌کنید، صبر و تحمل بالاتری به خرج می‌دهید و بهتر درک می‌کنید و هم می‌توانید آن رابطه و دوستی را سریع به پایان برسانید. این شما هستید که می‌توانید تعریف کنید کدام واکنش را نشان بدهید و چگونه اقدام نمایید. پس می‌توانید مجدداً در ذهن خود تعریف کنید که می‌خواهید کدام شخصیت را انتخاب نموده و براساس آن رفتار کنید.

نکته چهارم: مدیریت ذهن چیست و چگونه می‌توانیم ذهنمان را کنترل و مدیریت نماییم؟

نحوه عمل کردن شما بسیار مهم است. در زندگی شما اتفاقات بسیاری رخ داده است که در ذهن شما ثبت شده‌اند و باعث شده‌اند که امروز به این شخصیتی که دارید، برسید. ممکن است خیلی از این اتفاقات آنچه خواستار آن بودید یا ایده آل شما، نباشند ولی بر اقدامات، واکنش‌ها و تمام تفسیری که نسبت به کائنات دارید، تأثیر می‌گذارند. اما خوشبختانه همین امروز با خواندن این مقاله متوجه شدید که چرا بعضی مواقع عصبانی می‌شوید، روابط اجتماعی خوبی ندارید و...که همه این‌ها طبق 3 نکته قبل به خاطر اطلاعات نادرستی که وارد ذهن شما شده، تفسیرهای نادرستی که ساختید و... می‌باشد. الان دیگر شما فرمول ذهن خود را می دانید پس می‌توانید آن را کنترل نمایید. اکنون وقت آن رسیده که خود شما زندگی و اطلاعاتی که وارد مغزتان می‌شود را کنترل نمایید یا حتی شخصیت‌هایی را پیدا کنید که از نظر شما در یک زمینه خاص ایده آل هستند، آن‌ها را به عنوان یک الگو برای خود قرار بدهید، آن‌ها را در ذهن خود تعریف کنید و همین الان تصمیم بگیرید که می‌خواهید به چه شخصیتی تبدیل شوید و نگذارید که دیگران برای شما تصمیم بگیرند و اطلاعات را وارد ذهن شما نمایند. شما انسان عاقلی هستید و امروز فرمول‌هایی را کشف کردید که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تصمیم بگیرید که چه تفسیری در ذهن داشته باشید و به چه شخصیتی تبدیل بشوید. پس از نکات گفته شده استفاده نمایید و از همین الان تصمیم بگیرید که اطلاعات درستی را وارد ذهن خود کنید و روی موارد مثبت متمرکز گردید تا بتوانید به بهترین شکل از هوش خود در زندگی شخصی، کار و روابط اجتماعی استفاده کنید.


سپاس از همراهی شما، همیشه مثل امروز موفق باشید.

بعد از مطالعه این مقاله با ارسال نظر خود در همین قسمت موفقیت خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دوستدار شما حسین عزت خواه مدرس موفقیت و کارآفرینی و آموزش فروش در آمازون

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط