موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

غلبه بر عادت به تعویق انداختن کارها

توضیحات کوتاه :
بسیاری از افرادی که به‌طور مداوم کارهای خود را به زمان دیگری موکول می‌کنند، معمولاً در آخرین لحظه اقدام به انجام کارهای خود می‌نمایند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.5k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
غلبه بر عادت به تعویق انداختن کارها

 

خلاصه ای از مقاله

به تعویق انداختن کارها در مواردی که شما را از صرف انرژی زیاد بر روی فعالیتی بیهوده و غیر ضروری باز می‌دارد، مفید واقع می‌شود. اما در اغلب مواقع شما را از دستیابی به اهداف حرفه‌ای و شخصیتان باز می‌دارد و شما را به فردی شکست خورده که احساس بیچارگی و نفرت از خود دارد، تبدیل می‌نماید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

عادت به تعویق انداختن کارها مانعی برای موفقیت

بسیاری از افرادی که به‌طور مداوم کارهای خود را به زمان دیگری موکول می‌کنند، معمولاً در آخرین لحظه اقدام به انجام کارهای خود می‌نمایند. جالب است بدانید که بسیاری از افراد موفق که می‌شناسید نیز در مدت زمان محدودی با عادت عقب‌انداختن فعالیت‌های خود درگیر بوده‌اند. به تعویق انداختن کارها در مواردی که شما را از صرف انرژی زیاد بر روی فعالیتی بیهوده و غیر ضروری باز می‌دارد، مفید واقع می‌شود. اما در اغلب مواقع شما را از دستیابی به اهداف حرفه‌ای و شخصیتان باز می‌دارد و شما را به فردی شکست خورده که احساس بیچارگی و نفرت از خود دارد، تبدیل می‌نماید. در این موارد است که شما باید با تغییر راه و روش خود، جلوی فاجعه را گرفته و با اندکی تمرین شروع به انجام کارهای ضروری و حائز اهمیت خود نمایید.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه عادت به تعویق انداختن کارها را ترک کنیم ( بخش اول)

عادت به تعویق انداختن کارها

 

مراحل اجتناب از به تعویق انداختن کارها

به فعالیت‌های غیر ضروری "نه" بگویید

اولین قدم برای اجتناب از به تعویق‌انداختن کارها این است که شروع به اولویت‌بندی خواسته‌ها و اهداف خود کنید. آیا شما معمولاً در هنگام انجام این کار یک لیست از فعالیت‌های بی‌پایان را در مقابل خود مشاهده می‌کنید و شدیداً تمایل به دوری از انجام مهم‌ترین وظایف موجود در آن لیست دارید؟ برای تغییر این احساس، موارد موجود در لیست خود را به حداکثر 3 مورد از مهم‌ترین آن‌ها محدود نمایید و به جز سه موردی که در لیست باقی‌مانده است، به هر فعالیت دیگری با قاطعیت "نه" بگویید. این تمرین موجب می‌شود به این موضوع فکر کنید که چه کارهایی از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و چه مسائل دیگری تأثیر چندانی در زندگی شما نخواهند داشت. علاوه بر آن، شناسایی انگیزه‌هایتان به شما کمک می‌کند تا کارهایی که انجام می‌دهید معنای بیشتری برای شما پیدا کنند و به این ترتیب با اشتیاق و سرعت بیشتری اقدام به انجام آن‌ها خواهید کرد.

 

چگونه بر عادت‌های بد خود غلبه کرده و ثروتمند شویم؟

 

به خودتان 5 دقیقه وقت بدهید

پروژه بزرگ خود را از مراحل کوچکتر آغاز نمایید. 5 دقیقه زمان برای شروع کار خود در نظر بگیرید و از فعالیت‌های بسیار کوچکی که شما را در رسیدن به هدفتان کمک خواهند کرد شروع نمایید. برای مثال آیا شما به‌طور مرتب از کار بازاریابی اجتناب می‌کنید؟ همین حالا در این راستا یک معرفی‌نامه برای خود آماده نمایید. هنگامی که شما به سادگی به انجام کاری که فکرتان را مشغول کرده اقدام می‌نمایید و گام کوچکی برای شروع مسیر مورد نظر خود بر می‌دارید، بخش بزرگی از نیروی مقاومتی سابق و احساس ترس در شما به همین سادگی ناپدید می‌شود. سپس در ادامه، از بازاریابی‌های کوچکتری که در زمان کوتاه‌تر نتیجه بخش خواهند بود شروع کنید؛ سپس خواهید دید که با کسب موفقیت‌های کوچکِ اولیه، شور، شوق و انگیزه شما افزایش پیدا می‌کند. در آن هنگام نسبت به ادامه کار خود احساس تعهد می‌کنید. آیا تمایل دارید دویدن صبحگاهی را آغاز نمایید؟ کفش‌های ورزشی خود را از شب قبل جلوی در قرار دهید، صبح پس از بیرون رفتن از خانه، برای شروع کمی پیاده‌روی کنید و سپس به تدریج سرعت گام‌های خود را بیشتر نمایید.

کار‌های خود را همانند یک بازی سرگرم کننده انجام دهید

از کار خود لذت ببرید. کلیت پروژه خود را در بخش‌های کوچک‌تر دسته‌بندی کنید و در ابتدا آن‌هایی را که بیشتر از سایرین دوست دارید انجام دهید. حتی تعدادی از آن‌ها را با کار مرتبط دیگری که علاقه بیشتری به آن دارید جایگزین نمایید. به‌عنوان مثال، آیا تصمیم دارید کمد خود را نظافت نمایید؟ همزمان با شروع تمیز کردن اولین طبقه، آهنگ مورد علاقه خود را پخش نمایید یا برای اتمام کار خود، هدیه‌ای را برای پاداش به خودتان در نظر بگیرید. با این گونه روش‌ها هنگام انجام کار دلهره کمتری دارید و بیشتر به شما خوش می‌گذرد.

مقاله پیشنهادی: آثار مخرب انجام دادن کارها در دقایق پایانی | عزت خواه دات کام

قایق‌های خود را بسوزانید

در سال 1519، هرناندو کورتز کاشف اسپانیایی، به مکزیک آمد تا با گروه ازتک‌های جنگاور نبرد کند. وی پس از آن که سپاهیانش به ساحل رسیدند کشتی‌هایی که از طریق آن‌ها به مکزیک آمده بودند را سوزاند، تا هیچ انتخابی به جز پیروزی در نبرد برای خود و همراهانش باقی نگذاشته باشد. شما نیز باید به همین شکل با ترس‌های خود روبرو شوید و آنچه که باعث توقف شما می‌شود را پیدا نمایید. اگر از سخنرانی میان جمعیت وحشت دارید، برای سِمَت مدیر فروش شرکت بازاریابی خود داوطلب شوید. در صورتی که تلویزیون مانع از خوابِ به موقع و گذراندن زمان کافی با خانواده برای شما می‌شود، کابل‌های تلویزیون خود را قطع نمایید. به این ترتیب هیچ گزینه‌ای به جز دستیابی به اهدافتان برای خود باقی نگذارید.

از تکنیک "پومودورو" کمک بگیرید

گوجه فرنگی به زبان ایتالیایی "Pomodoro" نامیده شده است. تکنیک Pomodoro  یک ابزار مدیریت زمان است که برای به حداکثر رساندن تمرکز و خلاقیت برای تکمیل پروژه در حداقل زمان و با کمترین استرس، استفاده می‌شود. در این تکنیک باید زمانی را که برای انجام یک پروژه بزرگ برای خود در نظر می‌گیرید، به این شکل تقسیم‌بندی نمایید. هر 25 دقیقه یک بار 5 دقیقه استراحت کنید. به هر یک از این بازه‌های زمانی‌ 25 دقیقه‌ای یک پرومودورو می‌گویند. شما باید پایان هر پرومودورو را با ثبت یک علامت برای خود مشخص نمایید و پس از هر 4 پرومودورو زمانی معادل 15 تا 20 دقیقه را به استراحت اختصاص دهید. بسیاری از متخصصان بر این باورند که این تکنیک به همان اندازه که برای یک لیست بلند بالا از کارهای مختلف نتیجه بخش بوده، برای عملی نمودن یک پروژه بزرگ نیز تاثیرگذار خواهد بود.

از یک دوست کمک بگیرید

برای انجام کار خود در یک مدت زمان مشخص به یکی از دوستان یا همکاران خود تعهد بدهید. به عنوان نمونه اگر می‌خواهید عادت‌های غذایی خود را اصلاح نمایید در واتس‌اپ گروهی شامل دوستان و آشنایانی که می‌خواهند غذاهای سالم مصرف کنند، ایجاد نمایید و همگی، جزئیات مصرف روزانه کالری خود را در آن گروه به اشتراک بگذارید. بر طبق تحقیقات انجام شده، موفقیت افرادی که خود را مسئول پاسخگویی و گزارش به فرد دیگری می‌دانند، نسبت به سایر اشخاص، دو برابر بیشتر است. به دوستان خود اجازه دهید هنگامی که شما در رسیدن به هدف سستی می‌کنید، شما را برای بازگشت به مسیرتان بر انگیزانند.

خودتان را دوست داشته باشید

یاد بگیرید که به خاطر اشتباهاتی که مرتکب می‌شوید خودتان را ببخشید. علاوه بر این به خاطر اتفاقات خوب، جشن گرفتن را تمرین کنید. در صورتی که در ابتدای کارتان اجرای تعهد کوچکی را از قلم انداختید، به خودتان سخت نگیرید. امروز نتوانستید صبح زود از خواب بیدار شوید؟ مسئله‌ای نیست. هر بار که زود بیدار می‌شوید، به خودتان تبریک بگویید و یک تیک بزرگ در تقویم خود برای آن روز ثبت نمایید.

 

مقاله پیشنهادی: راهکارهایی برای اینکه خودمان را دوست داشته باشیم

غلبه بر به تعویق انداختن کارها

 

فعالیت‌های بیهوده را شناسایی کنید

فقط این موضوع که شما زمان و انرژی زیادی را برای یک پروژه صرف کرده بودید، بدین معنا نیست که آن پروژه ارزش کامل شدن دارد. گاهی باید آن را به عنوان صرف انرژی و زمان در کاری بیهوده در نظر بگیرید. بنابراین گاهی اوقات پیش خواهد آمد که تصمیم بگیرید برای مثال برنامه‌نویسی نرم‌افزار را در اوقات فراغت خود آموزش ببینید اما چند ماه بعد متوجه ‌شوید که در این حرفه از لحاظ انگیزه‌ای که در ابتدای کار داشتید و مهارت انجام کار پیشرفتی در شما حاصل نشده است. به عبارت بهتر، متوجه می‌شوید که برنامه‌نویسی کاری مناسب با روحیات و خلق‌و‌خوی شما نیست. در این حالت شما می‌توانید از طریق کنار گذاشتن آن و زمان گذاشتن برای پرداختن به حرفه‌ای دیگر، پیشرفت بیشتری در زندگی خود داشته باشید.

یک ذهن رو به رشد را برای خود پرورش دهید

کارول دوک، روانشناس استنفورد، دریافت که افراد مبتلا به "ذهنیت ثابت" بر این باورند که شخصیت، هوش و خلاقیت، ماهیت ثابتی دارد. از سوی دیگر، کسانی که ذهن و اندیشه خود را قابل ارتقاء می‌دانند، انجام چالش‌های متفاوت را دوست دارند و شکست‌های خود را به عنوان نوعی دست گرمی، تمرین و رشد توانایی‌هایشان می‌شناسند؛ در نتیجه در انجام فعالیت‌های خود موفق‌تر و شادتر عمل می‌کنند. 
در نتیجه با پرورش صحیح ذهنیت خود و نگاه به سمت جلو، بدون آنکه هنگام مواجه شدن با موانع و احساساتِ لحظه‌ای ناامید شوید، در مسیر رشد و ترقی خود گام بردارید.

دوست خوبم تلاش ما بر این است نقشی در موفقیت تو داشته باشیم. اگر شما دوست عزیز مشتاق یادگیری فروشندگی آنلاین در سایت آمازون هستید می‌توانید با مطالعه مطالبی که در صفحه دوره آربی ارائه شده است، مسیر درستی را انتخاب کنید. آموزش‌های دوره آربی شما را از صفر تا صد با نحوه فروش در آمازون آشنا می‌کند.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/overcome-the-habit-of-postponing-tasks
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
آرین گفته:
۰ | ۰

سلام
من به کارهای خودمکه دقت میکنم می بینم کارهای مهم روخیلی به تعویق میندازم. چون دنبال زمان مناسب برای بهتر انجام دادنش هستم و اینجوری به موقع انجام نمیشه.

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما آرین عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

سپاسگزاریم که ما را برای ایجاد تحول و تغییر در زندگی و کسب و کار خود انتخاب کردید. همراهی شما باعث افتخار و دلگرمی ما است.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط