موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

کارهای مهمی که انجام آن‌ها باعث تقویت حافظه می شود

توضیحات کوتاه :
آیا واقعاً تقویت حافظه امکان‌پذیر است؟ تا‌به‌حال چند بار برای شما پیش آمده که فراموش کرده‌اید کلید یا گوشی همراه‌تان را کجا گذاشته‌اید؟ در دنیای امروز، فراموشی یک پدیده رایج شده است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 5.3k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
کارهای مهمی که انجام آن‌ها باعث تقویت حافظه می شود

 

خلاصه‌ای از مقاله: 

چه کارهایی برای تقویت حافظه می توان انجام داد؟ با ظهور تکنولوژی کمک‌های فراوانی به بشر شد اما نقش حافظه هم کمرنگ شد. گرچه سیستم‌های یادآور آنلاین یا نوشتن یک چک لیست روزانه برای یادآوری مطالب مرتبط با حافظه کوتاه‌مدت مناسب هستند اما برای سایر موارد نیز جای نگرانی وجود ندارد. با استفاده از تکنیک‌های متعددی می‌توان حافظه را تقویت کرد تا در مورد حافظه بلند مدت هم با مشکل مواجه نشویم.

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید: 

 

چگونه ذهن را تقویت کنیم؟ 

در دنیای پرمشغله امروز، فراموشی یک پدیده رایج شده است. اما آیا واقعاً تقویت حافظه امکان‌پذیر است؟ تا‌به‌حال چند بار برای شما پیش آمده که فراموش کرده‌اید کلید یا گوشی همراه‌تان را کجا گذاشته‌اید؟ نام بهترین دوست‌تان را فراموش کرده‌اید یا حتی مطلبی را که شب پیش برای امتحان با دقت مرور کرده‌اید، اکنون به یاد نمی‌آورید.

پس از تمام این اتفاقات با خودتان گفته‌اید کاش راهی برای تقویت حافظه وجود داشت تا این موارد ساده را از خاطر نمی‌بردم. خوشبختانه، راه‌های بسیاری برای بهبود حافظه وجود دارد.

 

چگونه درآمد شغلی خود را افزایش دهیم؟

 

1. یک برنامه روتین تهیه کنید

اگر عادت کنیم یک برنامه‌ریزی مدون داشته باشیم دیگر لازم نیست همه موارد را در ذهن بسپاریم. ماهیچه‌های مغز طوری تنظیم شده‌ که جسم و ذهن به‌طور‌خودکار کارهایی لازم را انجام می‌دهد. شاید این برنامه روتین به سادگی این باشد که هر روز در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید. در طول زمان و با تکرار این برنامه جسم به بیدار شدن در همان ساعت مشخص عادت می‌کند و دیگر هر روز صبح، بعد از بیدار شدن احساس خواب آلودگی و کسالت نخواهید داشت.

برنامه روتینی که تنظیم می‌کنید باید تا حد امکان با برنامه روزانه شما هم راستا و درآمیخته شود. ایجاد عادت‌های جدید و انجام روزانه آن‌ها شاید در ابتدا اندکی سخت باشد اما درعوض کمک می‌کند چیزهای کمتری را به ذهن بسپارید. انجام روزانه کارهایی که به آن‌ها عادت دارید موجب می‌شود در ذهن حک شوند و فضایی ایجاد می‌شود تا اطلاعات جدید راحت تر به ذهن سپرده شوندو کازایی مغز بیشتر شود.

2. ذهن را متمرکز کنید

متمرکز نمودن ذهن یکی از راهکارهای تقویت حافظه می باشد. تمرکز و توجه یکی از مهم‌ترین بخش‌های حافظه هستند. برای اینکه مطلبی به خوبی از حافظه کوتاه مدت شما به حافظه بلندمدت منتقل شود باید توجهی کاملاً پویا به اطلاعات ورودی ذهن داشته باشید. اگر می‌خواهید برای آزمون مهمی آماده شوید مطالب را روزنامه‌وار و در یک محیط شلوغ مطالعه نکنید.

محلی را برای مطالعه انتخاب کنید که بدون سروصدا و وجود افراد یا وسایلی باشد که تمرکز شما را برهم می‌زنند. شاید حفظ تمرکز یک چالش محسوب شود به ویژه اگر یک هم اتقاقی پرحرف یا یک کودک پرسروصدا داشته باشید.

 

مقاله پیشنهادی: تمرکز ذهن با 5 راهکاری که بهره‌وری را افزایش می‌دهد 

تقویت حافظه

 

3. شتاب زده نباشید

مطالعه در طول جلسات متعدد، فرصت کافی برای تمرکز و توجه را ممکن می‌سازد. تحقیقات نشان می‌دهد دانش آموزانی که مطالعه و مرور مداوم دارند نسبت به دانش آموزانی که مطالعه شتاب زده یک جلسه‌ای دارند، عملکرد بهتری نشان می‌دهند و ماندگاری مطالب در حافظه آنها بیشتر است.

4. نظم و سازماندهی ذهنی داشته باشد

یکی دیگر از راهکارهای تقویت حافظه سازماندهی اطلاعات در ذهن می باشد. طبق تحقیقات اطلاعاتی که وارد ذهن می‌شوند بر اساس یک دسته بندی سازماندهی می‌شوند. بنابراین بهتر است شما هم به این فرآیند کمک کنید و از همان ابتدا اطلاعات را با ساختار منظم وارد ذهن کنید. با دسته بندی کردن اطلاعات در مغز، بازیابی اطلاعات  بیشتر و در نتیجه عملکرد حافظه هم بالا بهتر می شود.

5. دقیق و جزئی نگر باشید

برای یادآروی آسان‌تر اطلاعات، بهتر است اطلاعات ورودی را کدگذاری کنید. یکی از بهترین راهکارهای تقویت حافظه، تمرین‌های مؤثر تکرار و تمرین دقیق است. تصور کنید می‌خواهید معنای یک کلمه را به‌خاطر بسپارید. بهتر است ابتدا با یک توضیح کلی در مورد این واژه آشنا شوید و سپس سراغ جزئیات بروید. اکنون توضیحات جزئی را با دقت بیشتر مطالعه کنید. مطمئن باشید با یک‌بار مطالعه معنای دقیق در ذهن شما حک نخواهد شد اما تکرار این روند موجب ماندگاری می‌شود و کارایی حافظه را بالا می برد.

 

مقاله پیشنهادی: مطالعه و موفقیت 

عملکرد بهتر حافظه

 

6. تقویت حافظه با تصویر سازی

تکنیکی که این روزها برای بالا بردن عملکرد و تقویت حافظه طرفداران بسیاری دارد تکنیک تصویرسازی است. تکنیک تصویرسازی ذهنی به بهبود عملکرد حافظه کمک می کند. در حین مطالعه به عکس‌ها، جداول و نمودارها دقت کنید. در صورتی که ابزار تصویری در اختیار شما قرار ندارد خودتان آن‌ها را بسازید. در حاشیه متنی که مطالعه می‌کنید یادداشت بنویسید، برخی مطالب را رنگی کنید یا در ذهن یک ارتباط برقرار کنید تا هنگام یادآوری این مطالب با اتکا به همان رابطه ایجاد شده یادآوری بهتری داشته باشید.

7. اطلاعات جدید را به اطلاعات قبلی مرتبط کنید

پیوند دادن اطلاعات جدید به اطلاعات قبلی در حافظه یکی دیگر از راههای افزایش عملکرد حافظه است. ایجاد رابطه میان اطلاعات جدید و حافظه قبلی به شما کمک می کند احتمال یادآوری اطلاعات جدید را بیشتر کنید.

8. یادداشت برداری کنید

یکی دیگر از تکنیک های تقویت حافظه یادداشت برداری است. همه ما لیستی از کارهایی را داریم که هیچ وقت پایان نمی‌پذیرند. پس لازم می‌شود به قدرت قلم و کاغذ ایمان بیاورید و هر گاه اینها در دسترس نبودند از تلفن هوشمند استفاده کنید. نوشتن چیزهایی که در ذهن شکل می‌گیرند به شما کمک می‌کند ذهن را خالی کنید و لیست کارهایتان را جلوی چشم قرار دهید.

به طور مثال، اگر شما هنگام خرید از یک سوپر مارکت لیست خرید با خودتان همراه داشته باشید، پول کمتری خرج می‌کنید اما باید یادداشتی را که از لیست کارهایتان تهیه می‌کنید همیشه در محل مشخص شده‌ای قرار دهید تا مجبور نباشید دنبال آن‌ها بگردید.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه حافظه قوی داشته باشیم ؟ 

بهبود عملکرد ذهن

 

9. بلند بخندید

شاید احساس کنید این مورد با موارد دیگر در یک دسته و از یک گروه نیستند. اما باید بدانید که تاثیر عمده‌ای بر پروسه بهینه سازی تقویت ذهن و حافظه دارد. تقریباً تمام روزهای زندگی خشک و جدی هستند. به‌خاطر مشغله‌هایی که داریم و به خاطر پروژه‌ها و کارهایی که باید به موقع تحویل دهیم تقریباً فرصت یا بهانه‌ای برای خندیدن پیدا نمی‌کنیم.

تحقیقات متعددی نشان داده که خنده و شادی موجب کاهش سطح استرس می‌شود و مواد شیمیایی آزادشده در هنگام خندیدن موجب می‌شود حال بهتری داشته باشیم. مواردی که باعث خنده و شادی می‌شوند شاید هر لحظه در‌حال وقوع باشند اما مهم این است که ما به آن‌ها توجهی نداریم. نباید زندگی را آنقدر جدی و سخت نگاه کنیم که خندیدن و شادی از یادمان برود.

 

چگونه با فروش کالا در آمازون درامد دلاری داشته باشیم؟

 

10. ورزش کنید 

همانطور که خندیدن باعث تقویت حافظه می‌شود، انجام کارهایی که ماهیچه‌های بدن را به تحرک وا‌دارند از جهات مختلف موجب بهبود حافظه می‌شوند. خواه نوع تحرک و ورزشِ شما دویدن روی یک دستگاه تردمیل خانگی باشد یا انجام ورزشی مانند بوکس و داخل یک رینگ حرفه‌ای. به‌هر‌حال تحرک ماهیچه‌ها موجب سلامتی جسم و روح شما خواهد شد.

به خاطر داشته باشید که ذهن بیش از بدن باید به چالش کشیده شود و اگر ذهن هم به همان اندازه ماهیچه‌ها تقویت شود، کارایی مغز بالا خواهد رفت و از بابت تقلیل حافظه نگرانی نخواهید داشت.

اگر انتخاب راه و روش درست زندگی و مدیریت آن جزء اولویت های شما می باشد، باید برای انتخاب بهترین و صحیح ترین راه، ارزش قائل شوید و مسیری را پیش بگیرید تا وقتی، بعد از گذشت زمان به آن نگاه می کنید، با تمام وجود سرشار از حس خوب شوید. پیشنهاد ویژه ما برای یادگیری سبک درست زندگی، آشنایی با دوره پاراسل زندگی می باشد.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/memory-improvement
برچسب ها
تقویت حافظه
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط