تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه حافظه قوی داشته باشیم؟

توضیحات کوتاه :
حقیقتاً داشتن یک حافظه خوب تأثیر بسزایی در تمامی بخش‌های زندگی ما دارد. راز حافظه قوی از رازهایی است که آگاهی از آن سرعت ما را در مسیر دستیابی به اهداف چندین برابر می کند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
چگونه حافظه قوی داشته باشیم؟

 

خلاصه ای از مقاله

 زمانی که شما حافظه قوی داشته باشید، به راحتی می‌توانید هر زمان که نیاز بود در ذهن خود جستجو کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را بازیابی کنید. اما اگر چنین نباشد، در یادآوری اطلاعات مورد نیاز خود مشکل پیدا کرده و در نتیجه آن ممکن است دچار اشتباه شده و به دردسر بیفتید. شما در تمام زندگی خود با حافظه در ارتباط هستید و تأثیر داشتن یک حافظه قوی را می‌توانید هم در زندگی شخصی و هم در زندگی کاری خود به راحتی احساس کنید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

ضرورت داشتن یک حافظه قوی

حقیقتاً داشتن یک حافظه قوی و خوب تأثیر بسزایی در تمامی بخش‌های زندگی ما دارد. شما باید چهره‌ها، اسامی، اطلاعات، تاریخ‌ها، اتفاقات و هر چیز مهم دیگری که در روز با آنها برخورد داشته و ممکن است در آینده به آنها نیاز داشته باشید را به خاطر بسپارید. زمانی که شما حافظه قوی داشته باشید، به راحتی می‌توانید هر زمان که نیاز بود در ذهن خود جستجو کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را بازیابی کنید.

اما اگر چنین نباشد، در یادآوری اطلاعات مورد نیاز خود مشکل پیدا کرده و در نتیجه آن ممکن است دچار اشتباه شده و به دردسر بیفتید. شما در تمام زندگی خود با حافظه در ارتباط هستید و تأثیر داشتن یک حافظه قوی را می‌توانید هم در زندگی شخصی و هم در زندگی کاری خود به راحتی احساس کنید.

 

مدیریت زندگی و کسب و کار

 

اگر شما اتفاقات و اطلاعات لازم را خیلی زود فراموش کنید، در زمینه تجربه گرفتن از این اتفاقات و اشتباهاتی که مرتکب شده‌اید نیز دچار مشکل می‌شوید و این یک مانع بسیار بزرگ در مسیر حرکت به سوی موفقیت به شمار می‌رود. پس نیاز است که روی حافظه خود کار کنید. اگر حافظه ضعیفی دارید باید آن را اصلاح کنید تا به حالت ایده آل برسید، اگر هم حافظه خوبی دارید باید تلاش کنید تا هر روز نسبت به روز قبل قوی‌تر شود. نکته مهم هم دقیقاً همین است. اینکه چگونه روی حافظه خود کار کنید تا بتوانید از طریق تقویت آن به نتایج بهتری دست پیدا کنیم؟ پاسخ این سؤال همان چیزی است که ما قصد داریم در این مقاله عنوان کنید. به این امید که با به کارگیری توصیه‌های انجام شده بتوانید به حافظه بهتری دست پیدا کرده و به کمک این حافظه خوب در رسیدن به اهداف خود در زندگی موفق‌تر عمل کنید.

راه‌های تقویت حافظه

تغذیه مناسبی داشته باشید

تغذیه شما نقش بسیار مهمی در شرایط حافظه شما ایفا می‌کند. اینکه شما در روز چه چیزهایی را می‌خورید و چه چیزهایی را نمی‌خورید، شاید به نظر خودتان خیلی موضوع مهمی نباشد اما در واقعیت چنین نیست. همانطور که بدن شما برای اینکه بتواند به خوبی فعالیت داشته باشد، باید سوخت مناسبی را دریافت کند، اگر می‌خواهید عملکرد مغز خود را بهتر کنید، باید تغذیه مناسبی داشته باشید.

خوردن سبزیجات و میوه‌های تازه، غلات، مواد غذایی حاوی امگا 3 مثل ماهی، آجیل یا روغن زیتون و دریافت پروتئین از مواد غذایی مثل تخم مرغ و سیب و زمینی می‌تواند یک برنامه غذایی مناسب باشد. به کمک این مواد غذایی شما نه تنها به بدن خود سوخت مناسب را می‌رسانید که به مغزتان هم کمک می‌کنید عملکردی بهتر از گذشته داشته باشد.

ورزش کردن را فراموش نکنید

درست است که تمرینات ذهنی می‌توانند تأثیر بسیار مهمی در سلامت ذهن شما داشته باشند اما این تمرینات نباید باعث شوند که شما از ورزش کردن غافل شوید. داشتن تمرینات جسمانی می‌تواند به شما کمک کند تا حافظه قوی‌تری داشته باشید. چرا که سبب می‌شود شما اکسیژن بیشتری را به مغز خود برسانید و خطر ابتلا با اختلالاتی که منجر به از دست دادن حافظه می‌شوند، مثل دیابت یا بیماری‌های قلب و عروق را کاهش می‌دهد.

با ورزش کردن، شما میزان هورمون‌های استرس را در خودتان کاهش داده و به سوخت و ساز بهتر مغز کمک می‌کنید. بنابراین فراموش نکنید که برای داشتن یک ذهن قوی باید در ابتدا جسم قوی داشته باشید. با انجام تمرینات مناسب جسمی، هم می‌توانید به سلامت جسم خود کمک کنید و هم سلامت مغز خود را تضمین کنید.

 

تقویت حافظه

 

هر روز زمانی را برای مدیتیشن قرار دهید

مدیتشن یکی از راه‌های بسیار مناسب برای تقویت حافظه به شمار می‌رود. نکته‌ای که شما باید بدانید این است که همه ما انسان‌ها یک حافظه کوتاه مدت و یک حافظه بلندمدت داریم. تمامی اطلاعاتی که ما در طول روز به ذهن می‌سپاریم، از قبیل اسامی، چهره‌ها و اتفاقات مربوط به همان روز، در ابتدا در حافظه کوتاه مدت ما ذخیره می‌شوند. سپس در صورتی که شما تأیید لازم را بدهید، این اطلاعات از حافظه کوتاه مدت شما به حافظه بلند مدت انتقال داده می‌شود. در غیر این صورت تمامی آنها از حافظه شما پاک خواهند شد.

زمانی که شما به تمرینات مدیتیشن رو می‌آورید، در حقیقت از استرس‌ها و اتفاقات جهان اطراف خود رهایی پیدا می‌کنید که نتیجه این اتفاق پایین آمدن فشار خون و بهبود حافظه است. چرا که استرس و نگرانی تأثیر بسیار عظیمی روی حافظه فرد می‌گذارد. از سوی دیگر داشتن تمرکز ذهنی به ذهن کمک می‌کند تا برای مدتی دست از پردازش اطلاعات درون حافظه کوتاه مدت بردارد و تمرکز بیشتری پیدا کند. با افزایش تمرکز شما می‌توانید به جای اینکه روی تمامی موضوعات درون ذهن خود تمرکز کنید، روی موضوعات اصلی دقت کنید و اطلاعات مناسب را به حافظه بلند مدت خود انتقال دهید.

 

مقاله پیشنهادی: تکنیک هایی برای افزایش قدرت ذهن، حافظه و انگیزه (بخش اول) | عزت خواه دات کام

حافظه قوی

 

از انجام چند کار به صورت همزمان اجتناب کنید

تحقیقات ثابت کرده است مغز انسان برای انتقال هر دسته از اطلاعات به حافظه خود، به حدود 8 ثانیه زمان نیاز دارد. حال شما فرض کنید چند کار را به صورت همزمان انجام می‌دهید، آیا می‌توانید تمرکز و دقت لازم را روی تمامی آنها داشته باشید؟ شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از خرید برمی گردید و در حالی که با تلفن همراه خود در حال صحبت کردن هستید، دسته کلید خود را در یک جا می‌گذارید و بعد از اینکه تلفن خود را قطع می‌کنید، نمی‌توانید به یاد بیاورید که کلیدها را کجا گذاشته‌اید. این دقیقاً نشان می‌دهد که انجام چند کار به صورت همزمان چقدر می‌تواند روی حافظه یک فرد تأثیر منفی بگذارد.

داشتن یک خواب خوب شبانه بسیار اهمیت دارد

بیشتر اوقات نداشتن خواب مناسب و کافی در هنگام شب روی حافظه فرد تأثیر منفی گذاشته و باعث عملکرد ضعیف آن می‌شود. دلیل این اتفاق هم این است که معمولاً انسان در هنگام خواب، اطلاعات موجود در حافظه کوتاه مدت را به حافظه بلند مدت انتقال می‌دهد و اگر نتواند خواب مناسبی داشته باشد، این فرآیند به درستی پیش نمی‌رود. به همین دلیل هم محققان در زمینه سلامت ذهن همواره تأکید دارند که یک فرد بالغ باید بین 7 تا 9 ساعت در شبانه روز بخوابد تا بتواند از نظر مغزی عملکرد بهتری داشته باشد.

مقاله پیشنهادی: کارهای مهمی که انجام آن‌ها باعث تقویت حافظه می شود

بازی‌های فکری را در برنامه خود قرار دهید

شما باید به طور مرتب ذهن خود را به کار گرفته و آن را به چالش بکشید. اگر شما به شکل موثری از مغز خود استفاده نکنید، مغز شما به تنبلی عادت می‌کند و این بدترین اتفاقی است که می‌تواند برای مغز انسان پیش بیاید. زمانی که شما از مغز خود استفاده نکنید و در نتیجه آن مغزتان به تنبل بودن عادت کند، نمی‌توانید از حافظه خود انتظار یک عملکرد خارق العاده را داشته باشید. بازی‌های فکری برای به کار گیری مغز بسیار می‌توانند مفید باشند. بازی‌هایی مثل سودوکو، بازی کلمات متقاطع یا حل جدول با موضاعات مختلف به طور مداوم مغز انسان را به چالش می‌کشد و در نتیجه این چالش‌ها حافظه فرد هم می‌تواند عملکرد موثرتری داشته باشد.

 

کسب درآمد از وبسایت آمازون

 

زمانی را به یادآوری گذشته اختصاص دهید

شما باید علاوه بر داشتن فعالیت‌های مغزی، فعالیت‌هایی که حافظه شما را درگیر می‌کنند را هم در برنامه خود قرار دهید. یعنی باید سعی کنید اطلاعاتی که در گذشته به خاطر سپردید را به یاد بیاورید. هر چقدر این کار را نزدیک‌تر به زمان وقوع اتفاق مورد نظر انجام دهید، می‌توانید تأثیر بیشتری را ببینید. چرا که در این حالت این اتفاقات و اطلاعات هنوز به طور کامل از ذهن شما پاک نشده است و شما توانایی بازیابی آنها را دارید. به همین دلیل است که برای مثال در مدرسه یا دانشگاه به شما می گویند که مطالبی که هر روز یاد می‌گیرید را در همان روز یا در نزدیک‌ترین زمان ممکن مرور کرده و برای خود تکرار کنید. پس هر روز زمانی را به مرور اتفاقات یا اطلاعات مربوط به همان روز یا روزهای قبل اختصاص دهید.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/how-to-have-strong-memory
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh