موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

عادات ساده که باعث افزایش کیفیت زندگی می شود

توضیحات کوتاه :
موفقیت در هر زمینه‌ای، نیازمند آن است که ابتدا شخصیت مورد نیاز آن را بسازید. مطمئنا با تمرین برخی رفتارها و تبدیل آنها به عادت و روتین زندگی خود، می‌توانید تغییر بزرگی در زندگی  ایجاد کنید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 2

  • 1.5k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
عادات ساده که باعث افزایش کیفیت زندگی می شود

 

خلاصه ای از مقاله

عادات ساده زیادی در زندگی وجود دارد که می تواند بر کیفیت زندگی تاثیر بگذارد. اگر از زندگی خود احساس رضایت ندارید عادات روزانه خود را بررسی نموده و در آنها تغییراتی ایجاد نمایید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

با این عادت‌ها، کیفیت زندگی خود را افزایش دهید

موفقیت در هر زمینه‌ای، نیازمند آن است که ابتدا شخصیت مورد نیاز آن را به دست آورید. ویژگی‌های شخصیتی انسان، در نتیجه تکرار مداوم یک کار به وجود می‌آیند. در این صورت است که آن کارها در ضمیر ناخودآگاه شما ثبت شده و به ویژگی شخصیتی شما تبدیل می‌شوند.

افزایش کیفیت زندگی نیز از این قاعده مستثنا نیست. شما با تمرین برخی از رفتارها و تبدیل آنها به عادت و روتین زندگی خود، می‌توانید تغییر بزرگی در زندگی خود ایجاد کنید.

این تغییرات هم می‌تواند در زمینه سلامتی شما و هم روابطی که با دیگران برقرار می‌کنید، مشاهده شود. در این مقاله، قصد داریم شما را با چند مورد از این عادت‌ها آشنا کنیم.

 

چگونه ذهنیت یک کارآفرین موفق را بسازیم؟

 

1. صبح‌ها، زودتر از خواب بیدار شوید

یکی از عادت‌های مشترک افراد موفق این است که صبح‌ها زود از خواب بیدار می‌شوند. البته لازمه این کار این است که شب‌ها زودتر به رختخواب بروید و خواب کافی داشته باشید.

بنابراین اگر مثلاً 1 بامداد خوابیده باشید و صبح ساعت 5 بیدار شوید، قطعاً، مدت خواب شما کافی نخواهد بود. فایده زود بیدار شدن از خواب این است که زمان کافی برای آماده شدن و شروع روز کاری خود را خواهید داشت.

شما از وقت اضافه‌ای که در اختیار دارید، می‌توانید برای مطالعه مطالب انگیزشی، انجام مدیتیشن یا پیاده روی استفاده کنید. همچنین می‌توانید بدون استرس، به خوردن صبحانه مشغول شوید.

نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که از زمانی که در اختیار دارید، نباید برای چک کردن رسانه‌های اجتماعی یا تماشای تلویزیون استفاده کنید. این زمان، صرفاً باید برای آماده شدن جسم و ذهن شما برای شروع روز کاری استفاده شود.

چون وقتی شما زمان خود را صرف خواندن اخبار می‌کنید، ممکن است ذهن شما تا پایان روز، درگیر این موضوع شود و تمرکز خود را از دست بدهید.

 

عادات ساده و کیفیت زندگی

 

2. کارهای خود را اولویت بندی کنید

این عادت، در عین سادگی، مزایای مختلفی به همراه دارد، از جمله این که کارهای مهم‌تر را زودتر انجام می‌دهید و دیگر برای انجام دادن آنها وقت کم نخواهید آورد.

در مقابل وقتی کارهای خود را اولویت بندی نمی‌کنید، ممکن است کارهای بی اهمیت را زودتر انجام دهید و بعد دیگر انرژی لازم را برای انجام دادن کارهای مهم نداشته باشید.

3. کارهای زیادی در طول روز انجام ندهید

یکی دیگر از عادت‌های ساده که باعث افزایش کیفیت زندگی می‌شود، این است که تعداد کارهایی که باید در طول روز انجام دهید را محدود کنید. به این منظور، حداکثر 5 یا 6 کار را انتخاب کنید و تمرکز خود را تنها بر آنها قرار دهید، زیرا در هر حال، کیفیت کار، مهم‌تر از تعداد و کمیت آن است.

4. مثبت اندیش باشید

مثبت اندیشی به این معنی نیست که جنبه‌های تلخ و ناخوشایند زندگی را نادیده بگیرید، بلکه به معنی درس گرفتن از آنها است. مثلاً وقتی شما در کسب و کار خود شکست می‌خورید، به جای این که ناامید و کلافه شوید و دست از تلاش بردارید، باید به دنبال یافتن نقاط ضعف خود و درس گرفتن از این شکست باشید.

مزیت مهم مثبت اندیشی این است که به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می‌کند. یکی از بهترین راهکارها برای تقویت این عادت آن است که با افرادی که دارای این ویژگی هستند، نشست و برخاست کنید، زیرا طرز فکر آنها، کلماتی که در گفت و گوهای خود به کار می‌برند و نگاهی که نسبت به زندگی، شکست و موفقیت دارند، حتماً بر شما نیز تأثیر خواهد گذاشت.

 

کیفیت زندگی

 

5. محیط اطراف خود را مرتب نگه دارید

یکی از عواملی که باعث برهم خوردن تمرکز و آشفتگی ذهنی می‌شود، نامرتب بودن محیط اطراف است. زیرا راه ورود بیشتر اطلاعات به مغز ما، چشم است. بنابراین وقتی شما با منظره‌ای نامرتب در اطراف خود مواجه می‌شوید، تصویر آن، خود به خود، تمرکز شما را بر هم خواهد زد.

6. به تغذیه خود اهمیت دهید

امروزه دیگر نقش سلامت جسم و روح در موفقیت بر کسی پوشیده نیست. بی شک، تغذیه یکی از فاکتورهای مهم برای حفظ سلامتی به حساب می‌آید. وقتی شما گروه‌های غذایی مهم را در رژیم خود می‌گنجانید، مواد معدنی، ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز بدن شما تأمین خواهد شد.

البته تغذیه شما، بر حسب سن، جنسیت و نوع فعالیتی که دارید متفاوت است. به همین دلیل، بهتر است برای بهره مندی از یک رژیم غذایی مناسب، با پزشک تغذیه مشورت کنید.

 

عادات ساده در زندگی

 

7. مطالعه را فراموش نکنید

این عادت باید از زمان کودکی و توسط پدر و مادر در وجود انسان شکل بگیرد. وقتی خود والدین به مطالعه کردن علاقه داشته باشند، ناخودآگاه فرزند آنها نیز از این رفتار الگو برداری می‌کند و به مطالعه روی می‌آورد. البته به وجود آوردن این عادت، در بزرگسالی نیز امکان پذیر است.

شما اگر از ابتدا، روزی 10 دقیقه از وقت خود را به خواندن کتاب‌های مفید اختصاص دهید و این کار را تا چندین هفته ادامه دهید، کم کم برای شما به صورت عادت در خواهد آمد.

8. شکرگزار باشید

شکرگزاری، یعنی قدردان بودن بابت نعمت‌هایی که در اختیار دارید. نتیجه تحقیقات علمی، نشان می‌دهد که این کار به افزایش سطح سلامتی و کاهش استرس شما کمک کرده و خواب راحتی را برایتان به همراه خواهد آورد.

شکرگزاری صرفاً محدود به نعمت‌ها نیست، بلکه وقتی یاد بگیرید که در مقابل محبت‌های دیگران هم تشکر کنید، آن هم نوعی شکرگزاری به حساب می‌آید و باعث می‌شود دیگران تمایل بیشتری برای کمک کردن به شما داشته باشند.

 

 افزایش کیفیت زندگی

 

9. اتفاقات روزانه خود را بنویسید

یکی دیگر از عادت‌هایی که می‌تواند به افزایش کیفیت زندگی شما کمک کند، نوشتن اتفاقات روزانه است. با این روش پی می‌برید که کدام کارها را انجام داده یا نداده‌اید، از کدام کار خود راضی بوده یا نبوده‌اید. از طرفی می‌توانید احساساتی که در طول روز داشته‌اید را هم روی کاغذ بیاورید و آنها را تحلیل کنید.

نوشتن احساسات به شما کمک می‌کند که به واقعی بودن یا نبودن آنها پی ببرید. مثلاً ممکن است در طول روز به خاطر موضوعی ناراحت شده باشید و این ناراحتی تا پایان روز با شما مانده باشد. اما زمانی که آن را می‌نویسید و بر روی آن فکر می‌کنید، متوجه می‌شوید که اصلاً موضوع مهم و قابل توجهی نبوده است. 

10. در مواقع لازم «نه» بگویید

یکی دیگر از عادت‌های ساده‌ای که به بالا بردن کیفیت زندگی شما کمک می‌کند، این است که اگر شرایط انجام کاری را ندارید، خیلی راحت، «نه» بگویید. مثلاً اگر رژیم غذایی خاصی را دنبال می‌کنید و از طرف دوست خود، دعوت به خوردن غذایی می‌شوید که در برنامه تغذیه شما، ممنوع است، آن را قبول نکنید.

البته داشتن این مهارت، نیازمند تمرین، تقویت اراده و توجه به عواقبی است که انجام دادن کار ممکن است برای شما به همراه داشته باشد.

11. از بردن گوشی موبایل به تختخواب خودداری کنید

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، داشتن خواب مناسب، کیفیت کار شما را در طول روز بهبود می‌بخشد. البته لازمه این کار این است که هنگام خواب، از بردن وسایل الکترونیکی مثل گوشی تلفن همراه، تبلت و لپ تاپ به تختخواب خودداری کنید.

این مساله یک دلیل علمی دارد. در طول روز، نور آبی خورشید، باعث توقف ترشح هورمون خواب آور ملاتونین در بدن و افزایش هوشیاری می‌شود. از بعد از ظهر و با کاهش نور آبی خورشید، میزان این هورمون افزایش می‌یابد.

دستگاه‌های الکترونیکی، این نور را از خود ساطع می‌کنند. بنابراین وقتی شب در معرض چنین پرتویی قرار بگیرید، سطح ملاتونین در بدن شما کاهش می‌یابد و خواب شما مختل می‌شود.

 

عادات ساده که باعث افزایش کیفیت زندگی می شود

 

12. از افراد بدبین دوری کنید

عمل دیگری که به افزایش کیفیت زندگی شما کمک می‌کند این است که از معاشرت با افراد بدبین دوری کنید. این افراد، دست یابی به موفقیت را برای خود امری محال تصور می‌کنند، به همین خاطر، وقتی می‌شنوند که کسی دست به کاری زده است که کمی چالش برانگیز و سخت به نظر می‌رسد، سعی می‌کنند او را از این کار منصرف کنند.

شما هیچ گاه نباید اهداف خود را با این افراد در میان بگذارید، در عوض سعی کنید کسانی را در جریان کارهای خود قرار دهید که به لحاظ فکری و هدف با شما در یک راستا باشند. از این طریق، شما می‌توانید از تجربیات سازنده دیگران برای خود استفاده کنید.

13. زمانی را برای تقویت ارتباط خود با اطرافیان در نظر بگیرید

موفقیت شما در زندگی و افزایش کیفیت آن، تا حدودی بستگی به نحوه ارتباط شما با اطرافیانتان دارد. وقتی هدفی را برای زندگی خود در نظر می‌گیرید، لازم است در این مسیر، کسانی شما را تشویق کنند، به شما دلگرمی بدهند.

بنابراین اگر نتوانید رابطه درستی با اطرافیان خود برقرار کنید، آن‌ها نیز از اهداف و کارهای شما بی‌اطلاع می‌مانند و نمی‌توانند کمکی به شما بکنند.

14. به صحبت‌های دیگران با دقت گوش کنید

زمانی که به صحبت‌های دیگران با دقت گوش می‌کنید، در واقع نشان می‌دهید که برای آنها ارزش قائل هستید. در حین این گفت و گوها، می‌توانید از طرف مقابل بپرسید: «آیا کاری از دستم بر می‌آید».

وقتی بتوانید به دیگران کمک کنید، هم خودتان قلباً احساس رضایت پیدا خواهید کرد و هم رابطه شما با شخص مقابل تقویت خواهد شد.

 

چگونه با فروش کالا در آمازون کسب درآمد دلاری داشته باشیم؟

 

افزایش کیفیت زندگی، نیاز به فرمول خاص و عجیبی ندارد، شما همین که بتوانید عادت‌های ساده و سالم را به جزئی از روتین زندگی خود تبدیل کنید، قدم بزرگی برای بالا بردن سطح زندگی خود برداشته‌اید.

برخی از این عادت‌ها، مانند استفاده از مواد خوراکی مفید، داشتن خواب مناسب، ورزش کردن به بهبود سلامت شما کمک می‌کند و برخی از آنها مانند مطالعه کردن، انجام مدیتیشن، برقراری ارتباط با دیگران، سلامت روحی شما را تضمین می‌کنند.

 

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/improve-quality-of-life
برچسب ها
رضایت از زندگی
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط