وبسایت عزت خواه در حال به روز رسانی میباشد ، در صورت کاهش سرعت لطفا صبور باشید ، با تشکر از همکاری شما صفحه اصلی

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

نقش تخیل، آینده نگری و خود کنترلی در موفقیت

توضیحات کوتاه :
در این مقاله قصد داریم به تأثیر عناصر ذهنی تخیل، آینده نگری و خود کنترلی بر موفقیت بپردازیم. شاید در نگاه اول این سه مقوله ارتباطی با یکدیگر نداشته باشند اما به نحوی در موفقیت اثر گذار هستند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 1.8k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
نقش تخیل، آینده نگری و خود کنترلی در موفقیت

 

خلاصه ای از مقاله

تخیل، آینده نگری و خودکنترلی چه نقشی در موفقیت دارد؟ آیا با تخیل و تصور نمودن اهداف می توان به آنها دست یافت؟ خودکنترلی در چه زمینه هایی باید اعمال گردد؟ در این مقاله به نقش تخیل، آینده نگری و خودکنترلی در موفقیت پرداخته و به اینگونه سوالات پاسخ داده می شود.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

نقش عناصر ذهنی در موفقیت

در این مقاله قصد داریم به تأثیر عناصر ذهنی تخیل، آینده نگری و خود کنترلی در موفقیت بپردازیم. شاید در نگاه اول این سه مقوله ارتباطی با یکدیگر نداشته باشند، اما وقتی دقیق‌تر نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که همه آنها به نحوی در موفقیت شما نقش دارند.

وقتی شما از قوه تخیل برخوردار باشید، می‌توانید پیشاپیش در ذهن خود، ایده مورد نظرتان را در شکل نهایی آن ببینید. با کمک ویژگی آینده‌نگری می‌توانید، عواملی که باعث خلل در کارتان می‌شوند را شناسایی کنید و به دنبال راهی برای عدم مواجهه با آن‌ها باشید.

در این میان ویژگی خود کنترلی به شما کمک می‌کند تا اختیار خود را به دست احساسات و عواطفتان ندهید بلکه با در نظر گرفتن شرایط، بهترین تصمیم را بگیرید. 

 

کسب وکارتان را مدیریت کنید

 

تخیل اولین کلید خلاقیت و نوآوری

پیشرفت‌هایی که بشر تاکنون در طول حیات خود انجام داده است، حاصل تخیلات و رویا پردازی‌های او بوده است. کلیه اختراعات، ماشین آلاتی که تاکنون ساخته شده‌اند یا حتی سازمان‌هایی که به وجود آمده‌اند، همگی نتیجه تحقق تخیلات انسان بوده‌اند. این مسئله در مورد کسب و کارهای بزرگ نیز صدق می‌کند.

فردی که در کسب و کار خود موفق عمل می‌کند، اصولاً از قوه تخیل و افکار خلاقانه‌ای برخوردار بوده است. مثلاً کسی که در زمینه طراحی ماشین آلات فعالیت می‌کند، از چنان قدرت تخیلی برخوردار است که می‌تواند اجزای ظریف یک ماشین بزرگ صنعتی را در کنار همدیگر تصور کند.

او باید طرحی بکشد که هزاران قطعه بی‌ربط با کمک نیروی کارگران، مهندسان و صنعتگران به شکل یک ماشین در آمده و تمامی اجزای آن به شکل هماهنگ و برای رسیدن به یک هدف مشترک با یکدیگر کار کنند. همین شرایط برای ساختن سازه‌هایی مثل پل و تونل نیز صادق است.

زیرا قبل از این که توسط انسان ساخته شوند، ابتدا در ذهن طراح تجسم و سپس به شکل واقعی محقق شده است. ادیسون در جشن تولد 71 سالگیش، اعلام کرد داشتن قدرت تخیل، یکی از عواملی است که در موفقیت جوانان امروز نقش دارد.

آرتور ای. استیلوِل که بیش از هر شخص دیگر در این دنیا، ریل راه آهن ساخته، اعلام کرده است که هرچه که تا به امروز انجام داده نتیجه یک تصویر ذهنی است. او معتقد است که این تصویر به قدری در ذهن او شفاف بوده که گویی آن را در دنیای واقعی به چشم دیده است.

 

تخیل آینده نگری و خود کنترلی

 

وقتی انسان مهارت و توانایی لازم برای تخیل کردن را نداشته باشد، نمی‌تواند محاسن و معایب کاری که در پیش دارد را ببیند و به این ترتیب برای انجام کاری که به آن اشتیاق دارد، ترغیب نشده یا نمی‌تواند مانع از بروز خطراتی که پیش‌رو دارد شود.

فرض کنید شخصی در حال ساخت خانه‌ای است، اما اصول ایمنی را در مورد آن رعایت نمی‌کند. به عبارت دیگر، او در ذهن خود تصور نکرده است که در صورت وقوع حادثه‌ای مثل زلزله، ساختمان چه خطراتی برای ساکنین خواهد داشت.

چنین فردی در مواجهه با فاجعه‌ای مثل زلزله، نباید بد شانسی یا سرنوشت را عامل آن بداند. زیرا خسارت‌هایی که از این حادثه متوجه او می شود، نتیجه مستقیم کار او است. تخیل، در واقع الگو، طرح، برنامه، هدف و مفهومی است که برای محقق کردن یک ایده در ذهن خود شکل می‌دهید و بدون آن دستیابی به فرم نهایی مورد نظر امکان‌پذیر نخواهد بود.

تخیل به شما امکان می‌دهد که هدف مورد نظر خود را قبل از ساخته یا تولید شدن در ذهنتان ببینید. البته تصویری که در ذهن می‌سازیم باید واقع‌بینانه باشد.

آینده نگری لازمه موفقیت در تمام زمینه ها

یکی از عواملی که باعث شکست ما در زندگی می‌شود، عدم پیش‌بینی یا به زبان دقیق‌تر در نظر نگرفتن اتفاقاتی است که ممکن است در آینده اتفاق بیافتند. در حوزه کسب و کار، شرایط پیش‌بینی نشده، فاکتور تعیین کننده‌ای در حوزه کسب و کار به حساب می‌آیند.

اگرچه شما به عنوان یک انسان، این توانایی را ندارید که اتفاقات پیش‌رو را به طور دقیق پیش‌بینی کنید، اما می‌توانید احتمالات را پیش‌بینی کرده و خود را آماده مواجهه با آنها کنید. آینده‌نگری ترکیبی از تخیل و برآورد است.

قدرت تخیل به شما کمک می‌کند که خود را از محدودیت‌های زمانی و مکانی رها کرده سفری طولانی را در ذهن خود آغاز کرده و به هر جایی که می‌خواهید بروید و با چشم ذهن خود به اتفاقات پیرامونتان نگاه کنید.

 

مقاله پیشنهادی: تاثیر رشد فردی در رسیدن به موفقیت

نقش تخیل در موفقیت

 

آینده نگری در کسب و کار

بیشتر کسانی که در حوزه کسب و کار فعالیت می‌کنند، پیش بینی‌های درستی از شرایط پیش‌روی خود دارند، گویی آنها همه چیز را از قبل می‌دانند. گاهی اوقات پیش گویی‌های آن‌ها به طرز شگفت‌انگیزی دقیق است. در طول تاریخ، توانایی انسان در پیش‌بینی اتفاقات همیشه جزء یکی  از موضوعات مورد بحث بوده است.

امروزه حدود 95 درصد از کسب و کارها با شکست مواجه می‌شوند. یکی از دلایل این وضعیت، ناتوانی در پیش‌بینی اتفاقات پیش‌رو یا به عبارت دقیق‌تر «ناتوانی در خواندن نشانه‌هایی است که بر سر راه ما قرار داده شده است».

در این جا یک مثال می‌زنیم. فرض کنید شما  یک فروشگاه کوچک ساعت دارید و اجناس مورد نیاز خود را از شهر دیگری خریده و در شهر خود می‌فروشید.

در ابتدای کار شاید انتظار داشته باشید که همه کالاهایتان را بتوانید به سرعت به فروش برسانید اما متوجه می‌شوید هر شخصی که وارد مغازه‌تان می‌شود، مدتی به ساعت‌ها نگاه کرده، آن را امتحان می‌کند و دوباره سر جایش می‌گذارد. به همین خاطر شاید مجبور باشید برای فروختنشان قیمت آن‌ها را کاهش دهید.

این در حالی است که همیشه سعی کرده‌اید، جدیدترین و به روز ترین ساعت‌ها را در مغازه خود عرضه کنید. وقتی این شرایط مدتی طولانی ادامه داشته باشد و شما به آن توجه نکنید، به تدریج دچار ضرر می‌شوید. در واقع، شما در این مورد به نشانه‌ها، یعنی عدم استقبال مشتری از کالایتان توجه نکرده‌اید.

این در حالی است که برای فروش بهتر محصولتان باید ابتدا چند مورد آن را در مغازه می‌آوردید و پس از اطمینان از استقبال مشتریان، تعداد بیشتری از آنها را سفارش می‌دادید.

 

نقش آینده نگری در موفقیت

 

تأثیر مهارت خود کنترلی بر موفقیت

خود کنترلی به معنی کنترل کردن خود نیست بلکه به معنی این است که خودمان کنترل شرایط را بر عهده بگیریم. حتماً تاکنون افراد زیادی را پیرامون خود دیده‌اید که تحت تأثیر احساسات و هیجاناتشان دست به تصمیم‌گیری یا انجام کاری می‌زنند.

برخی از افراد تصور می‌کنند که خود کنترلی به معنی نادیده گرفتن نیازهای خود، محدودیت یا دور شدن از شرایط یک زندگی پر زرق و برق است. خود کنترلی به معنی خود انکاری نیست بلکه برعکس به معنای ایجاد حس رضایت در خود است. مهارت خود کنترلی یکی از عواملی است که به موفقیت شما در حوزه کسب و کار کمک می‌کند.

کسانی که از این مهارت برخوردارند، در مقایسه با دیگران بهتر می‌توانند از زمان خود استفاده کنند، تصمیمات عاقلانه‌تری بگیرند و در کار خود بازده بیشتری داشته باشند. مهارت خود کنترلی را می‌توان همانند ماهیچه‌های بدن، ورزیده و تقویت کرد. در ادامه به چند روش ساده برای تقویت خود کنترلی می‌پردازیم:

 

نقش خود کنترلی در موفقیت

 

1. از گفتن جمله نمی‌توانم خودداری کنید

زبانی که برای توصیف انتخاب‌های خود به کار می‌بریم، تأثیر زیادی بر رفتار ما دارد. پژوهشگران طی یک آزمایش به بررسی مقاومت افراد در برابر محرک‌ها و پایبندی آنها به هدف‌هایشان پرداختند. به این منظور شرکت کنندگان را به سه گروه تقسیم کردند.

به هر یک از گروه‌ها گفته شد که وقتی می‌خواهند فعالیتی مغایر با اهدافشان را رد کنند چه جمله‌ای را بگویند. گروه اول باید تنها باید کلمه «نه» را به زبان می‌آوردند. گروه دوم باید از عبارت «نمی‌توانم» و گروه سوم عبارت «انجام نمی‌دهم» استفاده کنند.

نتایج نشان داد گروهی که از عبارت «انجام نمی‌دهم» استفاده کرده‌اند بیشتر از دو گروه دیگر نسبت به اهداف بلندمدت خود پایبندتر بوده‌اند. با توجه به نتیجه این آزمایش هر گاه با خواسته‌ای از کسی مواجه شدید که با اهداف شما مغایر بود (مثلاً اگر در کسب و کارتان از شما خواستند که بودجه یک بخش را افزایش دهید)، به جای این که بگویید: «نمی‌توانم بودجه این بخش را افزایش بدهم» بگویید: «من بودجه این بخش را افزایش نخواهم داد، چون جزء اولویت‌های ما نیست».

 

نقش تخیل

 

2. ساعات استراحت خود را افزایش دهید

بر اساس نتیجه یک تحقیق، خواب نقش مهمی در توانایی افراد برای خود کنترلی دارد. وقتی انسان کمبود خواب داشته باشد (به این معنی که هر شب کمتر از 6 ساعت بخوابد)، عملکرد مغز او دچار نقصان می‌شود.

در این حالت، قشر پیش سری مغز نمی‌تواند قسمت‌هایی از مغز که به استرس پاسخ می‌دهند را کنترل کند. اما اگر هر شب بین شش و نیم تا هفت و نیم ساعت بخوابیم، دیگر چنین مشکلی ایجاد نخواهد شد. خواب از جمله نیازهای بدن است که به راحتی نادیده گرفته می‌شود.

تصور اشتباه اکثر ما این است که هر چه بیشتر بیدار بمانیم، کار بیشتری می‌توانیم انجام دهیم. این در حالی است که هر چه میزان خواب و خود کنترلی بیشتر باشد، توانایی شما برای تشخیص کاری که انجام داده‌اید و نحوه انجام آن بیشتر خواهد شد.

 

نقش تخیل آینده نگری و خود کنترلی در موفقیت

 

3. بیشتر از قبل ورزش کنید

نتیجه پژوهشی که به تازگی در دانشگاه کانزاس صورت گرفت نشان می‌دهد، ورزش نقش مهمی در افزایش توانایی خود کنترلی انسان دارد. در این پژوهش، شرکت کنندگان باید به سؤالات پرسشنامه‌ای پاسخ می‌دادند که هدف آن بررسی سطح خود کنترلی آنها بود.

پس از آن، از شرکت کنندگان خواستند که به مدت دو ماه فعالیت دو یا پیاده‌روی تند انجام دهند. آن‌ها این فعالیت‌های ورزشی را زیر نظر محققان و به مدت سه روز در هفته انجام می‌دادند. در هر جلسه، شرکت کنندگان بایستی مجدداً به سؤالات پرسشنامه پاسخ می‌دادند.

پس از گذشت این مدت و در پایان تحقیق، نه تنها سطح خود کنترلی شرکت کنندگان افزایش یافت بلکه اثر آن حتی تا یک ماه بعد از تحقیق نیز همچنان باقی مانده بود. این وضعیت نشان می‌دهد که ورزش کردن نقش مهمی در تقویت خود کنترلی انسان دارد.

هر هفته سعی کنید میزان فعالیت بدنی خود را نسبت به هفته قبل افزایش دهید. مثلاً می‌توانید قبل از رفتن به سر کار بدوید، تا سرکار را پیاده بروید یا در یک کلاس بدنسازی ثبت نام کنید. این کار نه تنها به افزایش خود کنترلی شما کمک می‌کند بلکه ضامن سلامت شما نیز خواهد بود.

 

بیزینس پرسود امازون را راه اندازی کنیم

 

شرایط اثر گذار بر موفقیت را بشناسیم

در این مقاله با تأثیر تخیل، آینده نگری و خود کنترلی بر موفقیت آشنا شدیم. همانطور که دیدید تخیل، تصویری کلی از کاری که باید انجام دهید در اختیار شما قرار می‌دهد، آینده‌نگری نیز به شما کمک می‌کند از تأثیر عوامل پیرامونی خود غافل نبوده و مثلاً در حوزه کسب و کار بتوانید عواملی که باعث جلب یا سلب رضایت مشتریان یا افزایش فروشتان می‌شود را شناسایی کنید. خود کنترلی نیز به شما کمک می‌کند تا در شرایط دشوار، اختیار خود را به دست هیجانات و احساساتتان ندهید و منطقی‌ترین تصمیم ممکن را بگیرید.

 

شغل هر فرد، بخش مهمی از زندگی روزانه او را شامل می شود. بنابراین انتخاب شغلی که در کنار درآمدزایی 24 ساعته، شما را از انجام کارهای مورد علاقه تان مانند سفر کردن و... محروم نکند زندگی پربارتر و جذاب تری را برای شما می‌سازد. پیشنهاد ما به شما برای آشنایی بیشتر با چنین شغلی و راهنمایی که در مسیر دوره آنلاین بازاریابی و فروش تخصصی در آمازون شما را از همه نکات مطلع سازد، تماشای ویدیوهای معرفی این بیزینس غول آسا و جهانی است. همچنین نتایج شگفت انگیز دوره آربی مسیر را بهتر به شما نشان می‌دهد.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/role-of-imagination-and-self-control-in-success
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh