مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

قانون هشتاد بیست (پارتو) چیست؟ | عزت خواه دات کام

توضیحات کوتاه :
یکی از کارآمدترین مفاهیم برای مدیریت زندگی و زمان، قانون هشتاد بیست است. بر اساس این قانون یا همان اصل پارتو، 80 درصد نتایجی که به دست می‌آورید، نتیجه 20 درصد از فعالیت‌های شما است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 3.2k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
قانون هشتاد بیست (پارتو) چیست؟ | عزت خواه دات کام

 

خلاصه ای از مقاله

قانون پارتو عنوان می کند که 80 درصد نتایجی که به دست می‌آورید، نتیجه 20 درصد از فعالیت‌های شما می باشد. پس باید به 20 درصد فعالیت مفید خود بیشتر توجه نموده و بر آنها متمرکز شوید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

از قانون پارتو چه می دانید؟

یکی از کارآمدترین مفاهیم برای مدیریت زندگی و زمان، قانون هشتاد بیست است. بر اساس این قانون که به نام اصل پارتو هم شناخته می‌شود، 80 درصد نتایجی که به دست می‌آورید، نتیجه 20 درصد از فعالیت‌های شما است.

با در نظر گرفتن این اصل، شاید لازم باشد روش هدف گذاری خود را برای همیشه تغییر دهید. در این مقاله، به معرفی بیشتر این قانون و روش استفاده از آن خواهیم پرداخت.

 

چگونه باورهای افراد میلیونر را بسازیم؟

 

پیام قانون هشتاد بیست چیست؟

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، قانون هشتاد بیست به نام «اصل پارتو» هم شناخته می‌شود. این قانون، سال 1895 و به نام ابداع کننده آن ویلفردو پارتو، نام‌گذاری شد. وی متخصص اقتصاد و اهل کشور ایتالیا بود. پارتو متوجه شد که ظاهراً در جامعه، افراد به طور طبیعی به دو دسته «اندکِ حیاتی» و « بسیارِ کم اهمیت» تقسیم می‌شوند.

گروه اول، 20 درصد افرادی هستند که از نظر ثروت و نفوذ بر گروه دوم یا همان 80 درصد، برتری دارند. مدتی بعد، پارتو پی برد که کلیه فعالیت‌های اقتصادی نیز، مشمول این اصل می‌شوند. به این معنی که 80 درصد ثروت ایتالیا در آن زمان، در کنترل 20 درصد از جمعیت بود.

شما می‌توانید قانون هشتاد بیست را تقریباً برای هر موقعیتی به کار برید. درک اصل پارتو به شما کمک می‌کند تا بتوانید وظایف، روزها، هفته‌ها و ماه‌های خود را اولویت‌بندی کنید. اصل پارتو در کسب و کار نیز نقش دارد.

بر اساس اصل پارتو، اگر فهرست کارهایی که باید انجام دهید، متشکل از 10 آیتم باشد، دو مورد از آنها اهمیت بیشتری نسبت به مجموع 8 کار دیگر دارد.

واقعیت ناراحت کننده این است که بیشتر افراد 10 یا 20 درصد کارهایی که ارزش و اهمیت بیشتری دارد و به اصطلاح «اندکِ حیاتی» نامیده می‌شود را به تأخیر می‌اندازند و در عوض خودشان را با 80 درصد دیگر کار یا «بسیارِ کم اهمیت» که نقش کمی در موفقیت‌شان دارد، مشغول می‌کنند.

 

 هشتاد بیست

 

چگونه از قانون هشتاد بیست برای هدف گذاری استفاده کنید؟

در این قسمت از مقاله، به معرفی قواعدی خواهیم پرداخت که به افزایش تأثیر قانون پارتو و تعیین هدف‌های هوشمندانه کمک می‌کند. این کارها، بهره‌وری کلی  شما را افزایش خواهد داد. برای شروع، یک کاغذ بردارید و ده هدف روی آن بنویسید.

سپس از خودتان بپرسید: «انجام کدام یک از هدف‌های موجود در لیست، تأثیر مثبت و سازنده‌ای بر زندگی من خواهد داشت؟» پس از آن، دومین هدف مهم را انتخاب کنید. با این کار، 20 درصد از هدف‌هایی که بیشتر از همه به شما کمک می‌کنند، را تعیین کرده‌اید.

شما باید بر روی هدف‌هایی تمرکز کنید که به عنوان با ارزش‌ترین هدف‌های خود انتخاب کرده‌اید.

  • اول سخت‌ترین کارها را انجام دهید: حتماً اغلب اوقات افرادی را دیده‌اید که کل روز مشغله دارند اما ظاهراً در پایان، دستاورد چندانی نداشته‌اند. علت این مساله عمدتاً این است که ظاهراً علیرغم جدیت در کار، کل روز خود را صرف انجام کارهایی می‌کنند که ارزش کمی دارد. آن‌ها در عین حال یک یا دو فعالیتی که می‌تواند تفاوت واقعی در شرکت و شغل آن‌ها ایجاد کند را به تأخیر می‌اندازند. با ارزش‌ترین فعالیت‌هایی که هر روز انجام می‌دهید، اغلب سخت‌ترین و پیچیده‌ترین آنها به حساب می‌آیند، اما نتیجه و پاداشی که از تمام کردن آنها به دست می‌آورید، بسیار زیاد خواهد بود. همیشه قبل از این که کاری را شروع کنید، از خودتان بپرسید: «آیا این کار من، جزء 20 درصد فعالیت‌های با اهمیت به حساب می‌آید یا جزء 80 درصد کارهای بی‌اهمیتم؟» در این زمینه یک قانون مطرح می‌شود: «در مقابل وسوسه انجام دادن کارهای بی‌اهمیت مقاومت کنید.» اگر تصمیم گرفتید که روز خود را با انجام وظایف کم اهمیت شروع کنید، سریعاً عادت می‌کنید که همیشه اول آنها را انجام دهید.

 

eighty-twenty-rule

 

  • اهداف مهم خود را عملی کنید: نتیجه پژوهشی که پیرامون تفاوت نگرش افراد ثروتمند و فقیر در زمینه هدف‌گذاری صورت گرفته است نشان می‌دهد 85 درصد افراد ثروتمند دارای یک هدف بزرگ هستند که تمام وقت خود را صرف آن می‌کنند. بنابراین برای دست‌یابی به ثروت، لازم است همان کاری را انجام دهید که افراد ثروتمند انجام می‌دهند. یعنی یک هدف بزرگ برای خود در نظر بگیرید و تمام  انرژی و تمرکز خود را صرف رسیدن به هدف کنید. در این صورت، زندگی شما تغییر خواهد کرد. برایان تریسی در این رابطه می‌گوید: «وقتی هدف‌های واضحی برای خود انتخاب می‌کنید، در زمان مناسب، به راهکار مناسبی برای آن دست خواهید یافت».

 

مقاله پشنهادی: روش های موثر استفاده از قانون هشتاد بیست در زندگی

قانون80/20

 

قانون پارتو در کسب و کار و  زندگی

موفقیت‌ها و دستاوردهای بزرگ، همیشه از یک نقطه شروع شده‌اند و آن داشتن رویاهای بزرگ است. هیچ چیز به اندازه خیال‌بافی درباره چیزهایی که می‌خواهید به دست آورید، شخصیتی که می‌خواهید داشته باشید و کارهایی که دوست دارید انجام دهید، نمی‌تواند به شما در رسیدن به خواسته‌هایتان کمک کند.

به گفته یکی از فرزانگان: «همیشه رویاهای بزرگی در سر داشته باشید، زیرا تنها رویاهای بزرگ هستند که می‌توانند ذهن بشر را به کار وادارند.» وقتی رویاهای بزرگی را در سر خود می‌پرورانید، سطح عزت نفس و اعتماد به نفس شما به سرعت افزایش می‌یابد.

همچنین قدرت بیشتری برای مقابله با اتفاقات پیش‌رو در خودتان احساس خواهید کرد. دلیل این که بیشتر افراد، دستاورد چندانی در زندگی خود ندارند این است که هیچ‌گاه به خودشان حتی زحمت تصور زندگی رویایی‌شان را نمی‌دهند.

 

قائون مدیریت زمان

 

تئوری محدودیت‌ها چیست؟

یکی از نظریه‌های قدرتمندی که به شما امکان می‌دهد رویاهای بزرگی در ذهن خود بپرورانید، «ئوری محدودیت‌ها» است که توسط الیاهو گلدرت مطرح شد. اعلام این نظریه، یکی از پیشرفت‌های بزرگ در تفکر مدرن به حساب می‌آید.

گلدرت، پی برده بود که در هر فرآیندی و هنگام عملی کردن هر هدفی، همیشه تنگنا و مشکلاتی وجود دارد که فرد را در رسیدن به هدف خود محدود می‌کند. وی همچنین دریافت که اگر همه انرژی و توجه خود را صرف رها شدن از این قید و بند کنید، سریع‌تر از هر کار دیگری می‌توانید خود را در مسیر موفقیت قرار دهید.

در این جا یک مثال برای شما می‌زنیم. فرض کنید می‌خواهید درآمد خود را دو برابر کنید. در این رابطه، چه عامل محدود کننده‌ای، مانع پیشرفت شما و حرکتتان به سمت جلو می‌شود. در پاسخ باید گفت که درآمد شما، نتیجه مستقیم کمیت و کیفیت خدمات و ارزش‌هایی است که به جهان پیرامون خود می‌بخشید.

شما در هر زمینه که مشغول فعالیت باشید، باید کمیت و کیفیت کارهایی که برای کسب درآمد انجام می‌دهید را بیشتر کنید. راه دیگر این است شغلی را انتخاب کنید که درآمد آن دو برابر دستمزد فعلی‌تان باشد. با این حال، لازم است همیشه این سؤال را از خودتان بپرسید: «کدام محدودیتی باعث می‌شود من نتوانم درآمد خود را دو برابر کنم؟»

 

قائون پارتو چیست؟

 

استفاده عملی از اصل پارتو در کسب و کار

برایان تریسی در این زمینه به سرگذشت یکی از دوستان خود اشاره می‌کند. وی در این باره می‌گوید: «یکی از دوستان من، در آمریکا مشاور املاک است و از این راه درآمد خوبی نیز دارد. یکی از هدف‌های بزرگ او این بود که طی سه تا پنج سال بعد، درآمد خود را دو برابر کند.

به این منظور، برای مشتریان خود از قانون هشتاد بیست استفاده کرد. او دریافت که 80 درصد سود او، از 20 درصد مشتریان به دست می‌آید. وی همچنین فهمید میزان زمانی که برای یک مشتری سودآور صرف می‌کند تقریباً با مقدار زمانی که صرف مشتری کم سود می‌کند، یکسان است.

این در حالی بود که صرفاً 20 درصد از آن مشتری‌ها، در 80 درصد از درآمد او نقش داشتند. به همین خاطر، او زیر فهرست مشتریان (20 درصدی) خط کشید و سپس طی تماس با همکاران خود سعی کرد با احتیاط و به شکل مؤدبانه و در عین حال راهبردی، 80 درصد مشتریان باقی مانده خود را که تنها 20 درصد درآمد او را تأمین کردند، به آنها واگذار کند.

او سپس شروع به جمع آوری مشخصات مشتریان سودآور خود کرد و در بازار منحصراً به دنبال یافتن مشتریانی رفت که چنین خصوصیاتی را داشتند. یعنی کسانی که بتوانند بیشترین سودآوری را برای شرکت او داشته باشند و بهترین خدماتی که مشتریان سودآور قبلی از او انتظار داشتند را به آنها نیز عرضه کند.

او به جای این که طی سه تا پنج سال، درآمد خود را دو برابر کند، توانست در همان ماه اول و با استفاده از تکنیک مدیریت زمان، این کار را انجام دهد.»

 

قائون هشتاد بیست

 

موانع دست یابی به موفقیت را شناسایی کنید

معمولاً بیشتر افراد می‌توانند عواملی که بین زمان و دست‌یابی آنها به هدف‌هایشان قرار می‌گیرند را شناسایی کنند. گاهی اوقات، این عامل، حس درماندگی و نا‌امیدی است و گاه بهانه‌جویی‌های شما، مانع رسیدن به خواسته‌هایتان می‌شوند.

پس لازم است از خودتان بپرسید که:

  • چه عاملی باعث دور نگه داشتن شما از هدفتان شده است؟
  • آیا مانع اصلی، شغل فعلی‌تان است یا شاید شرایط فعلی و وضعیت سلامتتان بر این موضوع تاثیرگذار است؟
  • آیا در حال حاضر در موقعیت خاصی قرار دارید؟ چه عواملی بر سرعت دست‌یابی شما به هدفتان تاثیرگذار است؟

به خاطر داشته باشید که هر چه تاکنون آموخته‌اید یا هر ذهنیتی که تا به امروز داشته‌اید را می‌توانید کنار بگذارید. همچنین می‌توانید از هر موقعیتی که تاکنون برایتان دست و پاگیر بوده است، نجات پیدا کنید.

اگر هدف اصلی شما رسیدن به رویاها و داشتن یک زندگی راحت است، می‌توانید آن را به عنوان معیار و استاندارد خود انتخاب کنید و هر کاری را با توجه به این معیار انجام دهید. در ادامه به 3 راهکاری اشاره خواهیم کرد که می‌تواند شما را از قید و بندهای زندگی رها کند.

 

قائون هشتاد بیست (پارتو) چیست؟

 

1. خواسته‌ها، اهداف و چشم انداز خود را مشخص کنید

منظور از شفاف‌سازی این است که نگرش روشنی درباره خودتان، خواسته‌هایتان و هدفی که در نظر گرفته‌اید، داشته باشید. در این رابطه، هدف‌های خود را بنویسید، آن‌ها را اولویت‌بندی کنید و برنامه‌ای برای انجام آن‌ها در نظر بگیرید.

همچنین هر روز برای رسیدن به هدف خود، کاری انجام دهید. هرچه پیشرفت شما در رسیدن به اولویت‌هایتان بیشتر باشد، اعتماد به نفس شما افزایش خواهد یافت و زودتر به این نتیجه خواهید رسید که هیچ مانعی در دنیا وجود ندارد که شما را از رسیدن به خواسته‌هایتان باز دارد.

وضوح و شفافیت هدف و داشتن چشم‌اندازی روشن نسبت به آینده، به شما کمک می‌کند تا تمرکز بیشتری بر کار خود داشته باشید. از نظر برایان تریسی، تمرکز بر اهداف روزانه، یکی از مهمترین عادات افراد موفق است.

افراد هدف‌مدار، نسبت به کسانی که هدفی در زندگی برای خود تعیین نمی‌کنند، درک روشن‌تری نسبت به خواسته‌های خود دارند و موفقیت بیشتری به دست می‌آورند. آن‌ها همچنین، نسبت به مدیریت زمان خود دقت زیادی دارند و به تکنیک‌های بهره‌وری از جمله اصل پارتو علاقه دارند.

 

قانون پارتو

 

2. در حوزه‌های مهم کسب و کار مهارت کسب کنید

مهارت و شایستگی به معنی این است که در حوزه‌هایی که با هدف شما مرتبط هستند، عملکرد بسیار خوبی داشته باشید. در این رابطه می‌توانید قانون هشتاد بیست را برای هر کاری که انجام می‌دهید به کار بگیرید و تلاش کنید در 20 درصد از وظایفی که 80 درصد نتیجه مورد انتظار شما را برآورده کنند، خود را شاخص نشان دهید.

به این منظور، باید دائماً مشغول یادگیری باشید و هیچ‌گاه از رشد و پیشرفت دست برندارید. در این راه متوجه خواهید شد که دست‌یابی به کمال، یک هدف متحرک است. همچنین هر روز، خودتان را به انجام کاری متعهد می‌کنید که به شما کمک می‌کند تا بهترین عملکرد را در حوزه مورد نظر داشته باشید.

3. تمرکز خود را بالا ببرید

تمرکز، نوعی نظم به حساب می‌آید که طی آن خودتان را وادار می‌کنید تا هر بار حواس خود را تنها بر یک موضوع بسیار مهم معطوف کنید و تا زمان کامل شدن آن، همچنان دقت خود را حفظ کنید. دو کلید مهم موفقیت، افزایش دقت و تمرکز است.

منظور از تمرکز، این است که دقیقاً بدانید به دنبال چه چیزی هستید و چه کاری باید انجام دهید. تمرکز به معنی این است که عوامل مزاحم بیرونی، نتوانند شما را از دنبال کردن هدفتان باز دارد.

 

چگونه کسب درآمد از آمازون را یاد بگیریم؟

 

وقتی رویا پردازی می‌کنید، در واقع به شکل خلاقانه‌ای فعالیت‌هایی که وقت زیادی از شما را هدر می‌دهند را کنار می‌گذارید و در عوض انرژی درونی خود را صرف از بین بردن موانع اصلی می‌کنید. در این صورت، قدرت و اعتماد به نفسی باور‌نکردنی‌ در خود احساس خواهید کرد.

وقتی تمرکز خود را بر کارهایی قرار می‌دهید که دوست دارید و در حوزه‌هایی مهارت پیدا می‌کنید که می‌توانند تغییری اساسی در زندگی شما ایجاد کنند، در حقیقت خودتان را به سمت تحقق کامل پتانسیل‌هایتان سوق داده‌اید.

 

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می‌شود. تماشای ویدیوهای معرفی کسب و کار آمازون و مشاهده نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی شاید نقطه عطف زندگی و کسب و کار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/eighty-twenty-rule
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط