وبسایت عزت خواه در حال به روز رسانی میباشد ، در صورت کاهش سرعت لطفا صبور باشید ، با تشکر از همکاری شما صفحه اصلی

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

روش های موثر استفاده از قانون هشتاد بیست در زندگی

توضیحات کوتاه :
تاکتیک‌های زیادی در زمینه مدیریت زمان و افزایش بهره‌وری وجود دارد که همه آنها در جای خود خوب هستند، اما در این میان یک استراتژی وجود دارد که بالاتر از بقیه قرار می‌گیرد و آن قانون هشتاد بیست است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 2

 • 4.2k
 • 1
 • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
روش های موثر استفاده از قانون هشتاد بیست در زندگی

 

خلاصه ای از مقاله

برای رسیدن به موفقیت در هر زمینه‌ای مدیریت زمان از اهمیت بالایی برخوردار است. وقتی کنترلی بر زمان‌های خود نداشته باشید موفقیتی هم حاصل نمی‌شود. یکی از قانون‌های مدیریت زمان قانون هشتاد بیست می‌باشد که با استفاده از آن می‌توانید بهره‌وری خود را از زمان بالا ببرید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

نقش قانون هشتاد بیست در افزایش بهره وری

امروزه تاکتیک‌های زیادی در زمینه مدیریت زمان و افزایش بهره‌وری وجود دارد که البته همه آنها در جای خود خوب هستند، اما در این میان یک استراتژی وجود دارد که بالاتر از بقیه قرار می‌گیرد و آن قانون هشتاد بیست است. این راهکار خاص یکی از کارآمدترین قوانین در پرورش مهارت مدیریت زمان در زندگی است. در این مقاله قصد داریم ابتدا به تعریف این قانون، نقش آن در موفقیت و چگونگی به کارگیری آن بپردازیم. پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

 

چگونه کسب و کار خود را مدیریت کنیم؟

 

پیام قانون پرتو چیست؟

بسیاری از افراد این قانون را به نام هشتاد بیست می‌شناسند، اما نام واقعی آن «اصل پَرِتو» است. به این خاطر که یک اقتصاد دان ایتالیایی به نام ویلفردو پرتو در سال  1895به وجود آن پی برد. پرتو زمانی از وجود این قانون مطلع شد که فهمید افراد در جامعه به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • «اندک‌های حیاتی»: یعنی 20 درصدی از جامعه که از نظر پول و نفوذ بر بقیه برتری دارند.
 • «بسیارهای بی اهمیت»: یعنی 80 درصد که از نظر پول و نفوذ اهمیت ناچیزی دارند.

وقتی او بیشتر در مورد این موضوع تحقیق کرد، متوجه شد که این تقسیم بندی تنها برای پول و نفوذ افراد کاربرد ندارد، بلکه برای سایر حوزه‌ها نیز می‌توان آن را به کار برد. در واقع، کلیه فعالیت‌های اقتصادی مشمول این استدلال پرتو می‌شدند.

 

روش های موثر استفاده از قانون هشتاد بیست در زندگی

 

استدلال پرتو  در مورد ثروت ایتالیا

80 درصد از ثروت ایتالیا در آن زمان در اختیار تنها 20 درصد از جمعیت بود. از زمان شکل گیری قانون پرتو، از این نسبت در تمام موقعیت‌ها استفاده شده است. حتی در مواقعی که این درصد دقیقاً به صورت هشتاد بیست نبوده است، شاهد به کارگیری آن در بیشتر بخش‌های صنایع و زندگی بوده‌ایم. مثلاً:

 • 80 درصد از کل فروش شما توسط 20 درصد از نمایندگان فروش صورت می‌گیرد.
 • 80 درصد از سود کل شما توسط 20 درصد از مشتریان حاصل می‌شود.
 • 80 درصد از درآمد شما حاصل کار 20 درصد از کارمندان شما است.

این قانون در تمام جنبه‌های زندگی قابل کاربرد است و باید آن را به شکلی به کار ببریم که در هر زمینه‌ای 20 درصد از ورودی‌های ما در هر زمینه‌ای بتواند 80 درصد از نتایج دلخواه ما را به همراه داشته باشد. این قانون را به شکل دیگری هم می‌توان بیان کرد: در هر حوزه‌ای از زندگی خود، ما 20 درصد از زمان خود را صرف انجام فعالیت‌هایی می‌کنیم که 80 درصد از نتایج مورد نظر را به دنبال داشته باشد.

 

روش های موثر استفاده از قانون هشتاد بیست در زندگی

 

قانون هشتاد بیست چگونه کار می‌کند؟

برای درک و توضیح هر چه بهتر این موضوع کمی در مورد آن تصویرسازی می‌کنیم. در یک دنیای ایده آل:

 • تمام کارمندان به یک اندازه برای کار تلاش می‌کنند.
 • هر ویژگی که به یک محصول یا اپلیکیشن اضافه می‌شود به یک اندازه مورد استقبال همه کارمندان قرار می‌گیرد.
 • هر ایده کسب و کار که به ذهن شما خطور می‌کند، موفقیت آمیز خواهد بود

در این سناریو، برنامه ریزی کردن کار بسیار راحتی خواهد بود و مادامی که تلاش خود را به کار می‌گیرید دیگر نیازی به تحلیل شرایط ندارید. اما در واقعیت این طور نیست. قطعاً تلاش کردن مؤلفه مهمی است اما بر اساس قانون هشتاد بیست هر چیزی در این دنیا نامساوی است. اگر در 10 شرکت استارت آپ سرمایه گذاری کنید، متوجه می‌شوید که تعداد کمی از آنها به سال دوم می‌رسند و گسترش می‌یابند. همچنین اگر در یک تیم 5 نفره حضور داشته باشید، فقط یک نفر از آنها است که بیش از بقیه کار می‌کند. همه ما دوست داریم که زندگی‌مان از نظر ورودی و خروجی یعنی تلاش و بهره‌وری یک به یک باشد، اما موضوع به این سادگی هم نیست. درک این مساله به ما کمک می‌کند که به نحوه واقعی کاربرد قانون هشتاد بیست پی ببریم.

 

روشهای موثر استفاده از قانون هشتاد بیست در زندگی

 

 • نحوه عملکرد قانون هشتاد بیست

در جواب باید گفت که بر اساس این قانون باید تمرکز خود را بر روی مسائلی قرار دهید که در کمترین زمان بیشترین بهره را برای شما به همراه داشته باشد. حال دوباره باز می‌گردیم به چند مثالی که در بالا ارائه کردیم:

 • اگر دو استارت آپی که شما در آن سرمایه گذاری کرده‌اید، در مسیر پیشرفت و موفقیت قرار دارند، سعی کنید مستقیماً بر آنها نظارت داشته و برای رونق بیشترشان تلاش کنید.
 • اگر 20 درصد از نمایندگان فروش شما در 80 درصد از فروشتان نقش داشته باشند، آن‌ها را تشویق کنید و سطح روحیه و انگیزه‌شان را بالا نگه دارید.

این سناریوها می‌تواند به همین شکل ادامه پیدا کند، اما هدف این است که تلاش خود را صرف 20 درصدی کنید که واقعاً در زندگی شما تفاوتی ایجاد می‌کنند. اصطلاح دیگری که دانستن آن خالی از لطف نیست، حاشیه سود کاهشی یا «diminishing marginal benefit» است. اگرچه این قانون توسط پرتو ارائه نشده است، اما محتوای آن به این صورت است که: هر یک ساعت کار یا کارگر اضافه، بازده کمتری به نتیجه نهایی شما می‌بخشد. سرانجام شما به نقطه‌ای خواهید رسید که همانند افراد کمال گرا وقت زیادی را صرف پرداختن به جزئیات بی اهمیت می‌کنید. بنابراین پیش از این که به چنین نقطه‌ای برسید، باید تمام تمرکز خود را معطوف به امور بسیار مهم کنید اعم از خانواده و روابط‌تان تا کار و بیزینس. انجام فعالیت‌هایی را در اولویت قرار دهید که بیش از بقیه شما را به جلو پیش می‌برند و البته از افزودن زمان و تلاش بیشتر به کارهای خاصی که در حال پیشرفت هستند خودداری کنید.

 

روش های موثر استفاده از قانون هشتاد بیست در زندگی

 

چگونه از قانون هشتاد بیست بهره ببریم؟

حال که با مفهوم قانون هشتاد بیست و کارکرد آن آشنا شدید، باید بهترین راه برای بهره بردن از این قانون را یاد بگیرید. قانون هشتاد بیست در هر زمینه‌ای از زندگی قابل استفاده است. مثلاً می‌توانید آن را برای هدف گذاری یا در مورد بهره وری عمومی به کار ببرید. نکته مهم در مورد این قانون این است که شما را وادار به پرسیدن به سوالاتی از خودتان می‌کند که در مواقع دیگر آن را انجام نمی‌دهید. در این صورت می‌توانید تمرکز خود را صرف امور مهم و سودمند در زندگی خود کنید. خلاصه این که قانون هشتاد بیست، مسئولیت پذیری شما را نسبت به زندگی‌تان افزایش داده و به تحقق اهداف و رویاهایتان کمک می‌کند. با در نظر گرفتن این موضوع، در بخش بعدی مقاله قصد داریم راه‌هایی را به شما معرفی کنیم تا بتوانید بهره مندی خود را از قانون هشتاد بیست افزایش دهید.

1. ابتدا وظایف مهم را انجام دهید

اگرچه مبنای قانون هشتاد بیست همین موضوع است، اما اشاره دوباره به آن خالی از لطف نیست. شاید بپرسید چرا؟ به این خاطر که بسیاری از ما همیشه از انجام دادن کارهای بزرگ هراس داریم. به همین خاطر به صورت غیر ارادی از انجام دادن آنها طفره می‌رویم و سعی می‌کنیم وظایف کوچکتر را زودتر انجام دهیم. ما فکر می‌کنیم که اگر چند وظیفه کوچکتر را به پایان برسانیم، انگیزه پیدا می‌کنیم تا بعداً به انجام کار واقعاً بزرگتر بپردازیم. این در حالی است که در مورد کار این امید واهی است، چون وقتی چندین وظیفه کوچک را انجام می‌دهیم یا احساس می‌کنیم که انرژی‌مان تحلیل رفته است یا به خودمان وعده می‌دهیم که روز بعد این کار را انجام خواهیم داد. بهترین راهکار در این رابطه این است که مهمترین وظیفه را زودتر انجام دهید. برای این که خود را به این کار وادار کنید از خودتان بپرسید: «کاری که می‌خواهم انجام دهم جزو 20 درصد نتیجه بخش است یا 80 درصد بی اهمیت؟»

 

روش های موثر استفاده از قانون هشتاد بیست در زندگی

 

مطمئناً بارها دیده‌اید که چه خودتان یا کارمندان دیگر، بخش عمده روز خود را صرف انجام یک کار می‌کنید. در این شرایط کار شما هیچ نتیجه و فایده‌ای نخواهد داشت، به این خاطر که تمام توجه خود را به کاری معطوف کرده‌اید که جزو 80 درصد کار بی اهمیت قرار می‌گیرد، این در حالی است که در حالت عادی، وظایف بزرگ و مهم جزو آن 20 درصد هستند. به این قضیه به شکل دیگری هم می‌توان نگاه کرد و آن این که هر کاری که انجام می‌دهیم کم کم باعث ایجاد یک عادت در ما می‌شود. اگر هر روز انرژی خود را صرف وظایف کم اهمیت کنیم، در نتیجه عادت می‌کنیم که آنها را در اولویت قرار دهیم. به این صورت دیگر وقت و انرژی لازم برای انجام کارهای مهم را نخواهیم داشت. در مقابل وقتی مدیریت زمان را برای خود به شکل عادت در می‌آوریم، دیگر می‌توانیم بر توالی اتفاقات کنترل داشته باشیم. می دانیم اکنون که این کار را انجام دادیم بعد از آن باید چه کنیم. مدیریت زمان از جمله مهارت‌هایی است که افراد کارآمد و اثرگذار در خود ایجاد کرده‌اند. آن‌ها توصیه برایان تریسی یعنی «قورباغه را قورت بده» را در زندگی خود پیاده کرده‌اند. در نتیجه میزان بهره وری آن‌ها از حد میانگین بیشتر است و به همین خاطر در زندگی خود احساس رضایت و شادی بیشتری دارند. از همین امروز تصمیم بگیرید مقدار بیشتری از وقت خود را به کارهایی بپردازید که باعث ایجاد اثرات بزرگ در کار و زندگی شما می‌شوند. به این ترتیب بهره وری شما به شکل چشمگیری افزایش خواهد یافت.

 

روش های موثر استفاده از قانون هشتاد بیست در زندگی

 

2. از قانون هشتاد بیست در زندگی شخصی خود استفاده کنید

در این مقاله بیشتر درباره دو موضوع کسب و کار و هدف گذاری صحبت کرده‌ایم. به خاطر داشته باشید که از قانون هشتاد بیست می‌توانید در سایر حوزه‌های زندگی خود هم استفاده کنید. مثلاً اگر آن را در مورد زندگی فردی در نظر بگیریم، باید این سؤال‌ها را از خودتان بپرسید:

 • هر روز چه قدر از وقت خود را صرف تماشای تلویزیون می‌کنید و چه نوع برنامه‌هایی را می‌بینید؟

پاسخ این سؤال مشخص می‌کند چه نوع برنامه‌هایی را صرفاً برای وقت گذرانی تماشا می‌کنید. با به کارگیری قانون هشتاد بیست شما می‌توانید مقدار زمانی که صرف تماشای تلویزیون یا ویدئوهای یوتیوب می‌کنید را کاهش داده و به سایر بخش‌های مهم زندگی خود بپردازید.

 • لباس‌های شما به لحاظ رنگ به چه صورت هستند؟ آیا به رنگ‌های خاصی علاقه دارید؟

اگر بدانید بیشتر وقت‌ها چه لباسی می‌پوشید، می‌توانید کمد خود را بر اساس آن مرتب کنید. همچنین دیگر می دانید که هر روز صبح چه می‌خواهید بپوشید، در نتیجه زمانی کمتری را به فکر کردن درباره انتخاب لباس خواهید گذراند.

 • هر روز چند خبرنامه می‌خوانید؟

پاسخ این سؤال مشخص می‌کند که از عضویت کدام یک از آنها باید خارج شوید. در نتیجه فضای کمتری در صندوق ایمیل شما اشغال می‌شود و دیگر لازم نیست مرتب آن را چک کنید.

 • هر روز چند دقیقه یا ساعت با گوشی همراهتان کار می‌کنید؟

چه مقدار از این وقت صرف انجام یک کار واقعاً مهم می‌شود؟ با جواب دادن به این سؤال متوجه می‌شوید که باید برخی از اپلیکیشن ها را از گوشی خود پاک کنید، به این خاطر که به شما کمکی برای رسیدن به هدف‌هایتان نمی‌کند و متاسفانه چک کردن مداوم گوشی را برای شما به صورت یک نیاز در می‌آورد.

 

بهترین روش کسب درامد از آمازون چیست؟

 

قانون هشتاد بیست یکی از رویکردهای بسیار مهم در زندگی ما به حساب می‌آید، زیرا به افزایش بهره وری از زمان کمک شایانی می‌کند. به این خاطر که به کمک این قانون می‌توان تمرکز و انرژی خود را معطوف به بخش‌های مهم زندگی کرد.  همچنین به کمک این قانون می‌توان خروجی مفید کار خود را افزایش داد و مقدار زمانی را که صرف انجام یک وظیفه خاص می‌کنیم کاهش دهیم. البته لازمه این کار این است که قبل از انجام هر کاری از خودتان بپرسید «آیا این کار جزو 20 درصد مهم است یا 80 درصد بی نتیجه.»

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/adopt-eighty-twenty-rule
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
سحر گفته:
۰ | ۰

بسیار عالی
واقعا از خواندن این مقاله لذت بردم
خسته نباشید

زهرا رحیمی پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۱

درود به شما سحر عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

تشکر و سپاس از حمایت‌ های بیکران شما، یقیناً حضور پر مهر شما ما را در مسیر پیشرفت و توسعه  همراهی می نماید.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط