مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟

توضیحات کوتاه :
خیلی از افراد تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس را نمی‌دانند. حتی افراد بسیاری هستند که تصور می‌کنند این دو در نهایت یکی هستند و گاهی اوقات به اشتباه از این دو عبارت به جای یکدیگر استفاده می‌کنند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 2

  • 3k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟

 

خلاصه ای از مقاله

در این مقاله قصد داریم به تفاوت میان اعتماد به نفس و عزت نفس بپردازیم. سپس در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که شما به چه شکلی می‌توانید میزان این احساسات را در خود افزایش دهید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

بررسی تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

خیلی از افراد تفاوت میان اعتماد به نفس و عزت نفس را نمی‌دانند. حتی افراد بسیاری هستند که تصور می‌کنند این دو در نهایت یکی هستند و گاهی اوقات به اشتباه از این دو عبارت به جای یکدیگر استفاده می‌کنند.

نکته‌ای که باید بدانید این است که این دو احساس کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند و هر یک از آنها ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد خود را دارند. البته مسئله‌ای که باید به آن توجه داشت این است که شخصی که عزت نفس پایینی دارد، ممکن است اعتماد به نفس پایینی نیز داشته باشد و البته عکس این نیز ممکن است اما این یک قانون همیشگی نیست.

 

چگونه ذهنیت و لایف استایل افراد موفق را داشته باشیم؟

 

اصلی‌ترین تفاوتی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که داشتن عزت نفس را با توجه به میزان ارزشی که یک فرد برای خود قائل است، می‌سنجیم. اما در بحث اعتماد به نفس در حقیقت صحبت درباره ارزشی است که ما به توانایی یا توانایی‌های درون خود می‌دهیم. ممکن است شما نسبت به مهارت‌های خود و در بخش مشخصی از زندگی خود اعتماد به نفس بسیار بالایی داشته باشید اما همچنان از مشکل نداشتن عزت نفس رنج ببرید.

در این مقاله قصد داریم تفاوت میان این دو احساس را بررسی کنیم. سپس در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که شما به چه شکلی می‌توانید میزان این احساسات را در خود افزایش دهید.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس از طریق دانش و تمرین کردن به دست می‌آید. هر چقدر که شما از تجربه بیشتری در یک زمینه کاری برخوردار باشید، اعتماد به نفس بیشتری نیز خواهید داشت. در حقیقت این احساس زمانی در یک فرد ایجاد می‌شود که شخص بتواند به خودش و توانایی‌هایی که دارد در زمینه رسیدن به موفقیت در چالش پیش‌رو اعتماد کند.

شما باید بتوانید تجربه‌های موفقی داشته باشید تا در نهایت بتوانید در آن زمینه‌ها به خودتان و توانایی‌هایی که دارید اعتماد کنید. برای مثال، سخنرانی در جمع را در نظر بگیرید. هر چقدر که شما سخنرانی‌های بیشتری داشته باشید، می‌توانید نکات بیشتری را یاد بگیرید و همین یادگیری باعث می‌شود که در نهایت عملکرد بهتری داشته باشید. به همین دلیل روی بحث یادگیری و کسب تجربه در زمینه دستیابی به اعتماد به نفس بالا، بسیار تأکید می‌شود.

البته نکته‌ای که وجود دارد این است که ممکن است فردی تنها در برخی بخش‌های زندگی خود اعتماد به نفس داشته باشد اما در برخی بخش‌های دیگر دچار مشکل باشد. برای مثال، ممکن است شما سخنران خوبی باشید اما اعتماد به نفس کافی برای مدیریت یک تیم را نداشته باشید.

 

اعتماد به نفس چیست؟

 

بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که برای داشتن لحظات شاد و موفقیت، به جای کار کردن روی عزت نفس خود، به اعتماد به نفسشان تکیه کنند. در این حالت آنها به جای رو به رو شدن با نواقص، شکست‌ها و دیدی که نسبت به خود دارند، پشت موفقیت‌ها و توانایی‌هایی که دارند پنهان می‌شوند. مشکلی که در این خصوص وجود دارد این است که موفقیت در این حالت‌ها کوتاه مدت است. ما تنها زمانی احساس موفقیت و رضایت می‌کنیم که در یک مورد خاص عالی باشیم یا بتوانیم با یک چالش جدید به خوبی رو به رو شویم.

عزت نفس چیست؟

در طرف دیگر، بحث عزت نفس را داریم. در این بخش، موضوعی که مورد بررسی قرار می‌گیرد احساس شما نسبت به خودتان و ارزشی است که برای خودتان قائل هستید. به کمک این احساس شما می‌توانید افکار، احساسات و اعمال خود را شکل دهید. یکی از عواملی که عزت نفس ما را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد روابط ما و افرادی است که در اطراف خود داریم. به همین دلیل شما باید اطراف خودتان را با افرادی پر کنید که روحیه مثبتی دارند و در زمینه ایجاد عزت‌نفس و ساخت باورهایتان به شما کمک می‌کنند.

زمانی که شما این احساس را در خود داشته باشید، ترغیب می‌شوید که بیشتر یاد بگیرید و همواره به دنبال فرصت‌ها و روابط جدید باشید. افرادی که عزت‌نفس بالایی دارند، نیازی به گرفتن تأیید دیگران نمی‌بینند و امور مادی نیز برای آنها اهمیت چندانی ندارد چرا که آنها از میزان ارزش خود خبر دارند و نیازی ندارند از دیگران تأیید بگیرند یا بخواهند به دارایی‌های مادی خود تکیه کنند.

 

مقاله پیشنهادی: افزایش عزت نفس و دوست داشتن خود

 عزت نفس چیست؟

 

راهکار مناسب برای افزایش اعتماد به نفس

همانطور که پیش‌تر گفته شد اعتماد به نفس افراد به میزان مهارت‌ها و دانشی که افراد دارند وابسته است. در نتیجه اگر می‌خواهید از این نظر خودتان را بهتر کنید، باید سعی کنید که مهارت‌های بیشتری را یاد گرفته و هر روز خودتان را به روز کنید. زمانی که دانش و مهارت بالایی در هر زمینه‌ای داشته باشید، به مرور بیشتر خودتان و توانایی‌هایی که دارید را باور می‌کنید. در نتیجه این باور، شما اعتماد به نفس لازم را پیدا می‌کنید و می‌توانید چه در حین انجام کار و چه بعد از اتمام آن احساس خوبی داشته باشید.

تمرینات روزانه برای افزایش عزت نفس

1. گفتگوی درونی خود را بهتر نمایید

روز خود را با تأیید مثبت خودتان آغاز کنید و یاد بگیرید که افکار خود را روی یک موضوع سازنده متمرکز کنید.

2. افراد مثبت را در اطراف خود نگاه دارید

اجازه ندهید که افراد منفی طرز فکر شما درباره زندگی یا کسب و کارتان را تحت کنترل خود دربیاورند. به یاد داشته باشید که هر فرد منفی به راحتی می‌تواند در تمامی راه حل‌هایی که ارائه می‌دهید یک مشکل پیدا کند. پس سعی کنید از این قبیل افراد دوری کنید.

 

تفاوت عزت نفس واعتماد به نفس چیست؟

 

3. دفتر وقایع روزانه داشته باشید

افکار و چالش‌هایی که با آنها رو‌به‌رو می‌شوید را در یک دفتر وقایع روزانه یادداشت نمایید. همچنین در نظر داشته باشید که در این دفتر راه‌هایی که از طریق آنها توانسته‌اید به موفقیت برسید را یادداشت نمایید. در این صورت روزهایی که شرایط مطابق با میل شما پیش نمی‌رود، می‌توانید به این نوشته‌ها رجوع کنید و عاداتی که نتیجه بخش بوده‌اند را تکرار کنید.

4. کمال گرا باشید

زمانی که فردی کمال گرا باشد، دست از حرکت رو به جلو خود برمی دارد. کمال گرایی به نوعی ما را فلج می‌کند. چرا که ما همیشه نگران این موضوع هستیم که نمی‌توانیم یک زندگی استاندارد و خوب را داشته باشیم. در نتیجه به جای آن، شما باید این موضوع را درک کنید که هیچ چیز کاملی وجود ندارد و در نتیجه آن بتوانید تشخیص دهید که چه زمانی یک مورد به اندازه کافی خوب می‌باشد.

5. اشتباهات و شکست‌های خود را در یک مسیر مثبت مدیریت کنید

برای اینکه بتوانید این مفهوم را بهتر درک کنید، یک مثال ذکر می‌شود. فرض کنید شما در حال رانندگی هستید و ناگهان متوجه می‌شوید که مسیر را اشتباه می‌روید. در این حالت هیچ وقت برای شما پیش نمی‌آید که GPS خود را روشن کنید و ببینید که به شما می‌گوید: «شما بازنده هستید. پس همین الآن به خانه خود بازگردید.» کاری که GPS انجام می‌دهد این است که دوباره محاسبات انجام داده و نزدیک‌ترین مسیر را به شما نشان می‌دهد. در زندگی و کار خود نیز باید به همین شکل رفتار کنید. هر زمان که متوجه شدید مسیری را اشتباه رفته‌اید، اندکی صبر کنید، مسیر درست را پیدا نموده و در آن پیش بروید.

 

چگونه بیزینس آمازون را راه اندازی کنیم؟

 

6. دیگران را دوست داشته باشید

هنگامی که شما با دیگران به خوبی و با مهربانی رفتار می‌کنید و آنها را دوست دارید، یاد می‌گیرید که با خودتان نیز مهربان‌تر باشید. شما به هر شکلی که تمایل داشته باشید می‌توانید محبت و علاقه خود را به دیگران نشان دهید. گاهی با تشویق کردن، گاهی با انجام یک کار خوب یا شاید با شنونده خوبی بودن می‌توانید به اطرافیان خود محبت کنید.

 

هدف ما از ارائه این مطالب کمک به شما دوست عزیز است تا با استفاده از موارد مطرح شده، در زندگی شخصی یا حرفه‌ای خود یک گام جلوتر بروید. اگر مشتاق هستید در کنار یک زندگی آرام، شغلی فارغ از مکان و زمان را هم تجربه کنید، برای کسب اطلاعات لازم درمورد فروشندگی در وبسایت آمازون با ما در آموزش فروش در آمازون همراه باشید. همچنین با دنبال نمودن صفحه نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی از تجربیات دانشجویان این دوره بهره ببرید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/self-confidense-and-self-esteem-difference
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط