Alexa Certify

چگونه می توانیم به خودباوری برسیم

  • 3650
  • 1

چگونه می توانیم به خودباوری برسیم؟

به خودباوری برسیم | چگونه به کمال برسیم | استعدادهای خود را بشناسیم | خودباوری | خودباوری چیست | معنی خودباوری | خودباوری در روانشناسی | معنای خودباوری | جملات خودباوری | نکات خودباوری

به خودباوری برسید

آیا در مورد خودباوری کتاب یا مقاله ای مطالعه نموده اید یا در این مورد کار کرده اید، اصلاً می دانید چیست؟ در نظر بگیرید یک سری اهدافی داریم که می خواهیم به آن برسیم یا در چالشی درگیر شدیم که باید با آن مبارزه کنیم تا به آن برسیم. یا از همه مهمتر یک روز صبح که از خواب بیدار می شوید، می بینید که از خودتان بدتان می آید، احساس خوبی نسبت به خودتان ندارید، همین جا است که من باید بگویم شما به خودباوری نرسیده اید یعنی مشکل از خودباوری شما است. همانطور که می دانید اعتماد به نفس یکی از زیر شاخه های خودباوری است. در این بخش قصد دارم که 5 کلید فوق العاده استثنایی را به شما بگویم که اگر به آنها توجه کنید می توانید خیلی راحت و بدون دردسر به خودباوری برسید.

 

چگونه اعتماد به نفس خود را تقویت نماییم

 

کلید اول : باید تقسیم بندی کنید

بگذارید با یک مثال شروع کنم فرض کنید صد میلیون به بانک بدهکار هستید. چه زمانی می خواهید احساس خوبی به دست بیاورید؟ چه زمانی می خواهید اعتماد به نفس بدست آورید؟ زمانی که صد میلیون را پس بدهید؟ یا زمانی که قسط اول خود را پرداخت کردید؟ مثلاً یک میلیون پرداخت کردید؟ دقیقاً شما باید زمانی که یک میلیون را پرداخت نمودید احساسی داشته باشید شبیه به همان زمانی که صد میلیون را پرداخت می کنید، می دانید روند این کار را باید قدم به  قدم تقسیم بندی نمایید و دقیقاً احساس خوبی نسبت به تک تک قدمهایی را که بر می دارید، داشته باشید. مثلاً اگر شما قرار است که فروش پنجاه میلیونی از یک محصول داشته باشید، زمانی که اولین یک میلیون را فروختید یا اولین قسمت را تکمیل کردید. خوشحال باشید چون اولین قدم گذشته است، منتظر این نباشید که یک قدم خیلی بزرگی را به جلو بردارید تا اینکه دوسال بعد شما احساس خوبی به دست بیاورید.

 

چگونه 24 ساعته کسب درآمد کنیم؟

 

کلید دوم پیروزی ها و موفقیتها را از خودتان بدانید

این موضوع یعنی چه؟ هر فردی شخصیت و هویتی دارد. ببینید زمانی که شما در یک کاری موفق شده اید و در چک لیست خود آنرا تیک زدید که با موفقیت انجامش دادید، آن را جزء رزومه خود را بدانید و اگر فردی گفت خودتان را معرفی نمایید. آنها را بیاد بیاورید و بگویید من این کارهای موفق را انجام داده ام. ببینید همه ما اهدافی داریم بزرگ یا کوچک، یا آنها را می نویسیم یا نمی نویسیم چند سالی که بگذرد به آنها می رسیم، به طور مثال مطمئن هستم اگر شما الآن که صاحب خانه هستید، زمانی هدف شما این بوده که خانه بخرید و در آن زندگی کنید ولی چون اکنون در آن زندگی می کنید، شاید یاد شما نیاید و زمانی رویای شما این بود که همین خانه را داشته باشید. خیلی جالب است، نه! انسان غالباً خیلی فراموشکار است ولی نکته این است که باید دقیقاً یاد شما بیاید، شما زمانی هدفتان خانه خریدن بود و الآن آن را خریده اید، زمانی که تک تک این موفقیت های خود را به صورت مداوم مرور کنید به خود باوری می رسید به این می رسید که بله من توانستم این کار را انجام بدهم چون تک تک آن موفقیتها است که شخصیت شما را می سازد.

من همیشه به افراد پیشنهاد می کنم اتفاقهای بدی که برایتان می افتد، اگر شکست می خورید و اگر احساس بدی دارید آنها را فراموش کنید. اصلاً روی آن تمرکز نکنید. ولی زمانی که به یک موفقیت می رسید آن را بزرگ نمایید. اگر در یک مسابقه قهرمان شدید خجالت نکشید که بگویید بله من قهرمان شدم، خیلی ها دچار این اشتباه می شوند که نباید از این موارد برای معرفی خودشان استفاده کنند ولی توجه داشته باشید این شناسنامه و هویت شما است. وقتی نتوانید این موضوعات را به بقیه بگویید مطمئن باشید به خودتان هم نمی توانید بگویید وخودتان هم باورتان نمی شود که توانستید به آن اهداف برسید و به تبع آن موفق و قهرمان شوید.

 

چگونه می توانیم به خود باوری برسیم

 

کلید سوم: نظر سنجی کنید

مقداری فکر کنید. افرادی در اطراف شما هستند. شامل اعضای خانواده، فامیل و دوستانتان که در جهت مثبت فکر می کنند و نگرش خوبی دارند. آنها را انتخاب کنید و از آنها در مورد کارهایی که انجام می دهید و در مورد تصمیم هایی که اتخاذ می کنید نظر سنجی نمایید. مثلاً دوستتان را صدا بزنید و نظرش را در مورد شغلی که انتخاب کردید بپرسید، یا بپرسید اگر من به سراغ این درس و رشته دانشگاهی رفتم شما چه نظری دارید. اگر نظر بدی به شما داد به طور مثال این اتفاق برای خانم ها بیشتر می افتد که وقتی نظری را در مورد ظاهر خود از کسی می پرسند و بعضی از آنها می گویند که نه خوب به نظر نمی آیید، شاید آن آدمهایی که شما از آنها سوال کردید آدمهای درستی نبودند نه این که شما زشت هستید، نه! این که ظاهرتان بد است، خیر! آنها نگرش درستی نداشتند و آنها آدمهای درستی نبودند که شما برای سوال کردن انتخاب کردید. پس اگر صد بارهم اتفاق اشتباه برایتان پیش آمده که از آدمهای اشتباهی پرسیده اید، همه را کنار بگذارید و از حالا به بعد از آدمهای درست بپرسید از آدمهایی که می توانند به شما انگیزه و حس خوب بدهند. سوال کنید.

مثال دیگری را توجه کنید. فرض کنید اقدام به راه اندازی کسب و کاری کرده اید و فروش محصولات خاصی را دارید. در ابتدای کار از مشتریان و افرادی که به سراغ شما می آیند در مورد عملکرد، خدمات مشتری، کیفیت محصول و موارد دیگری که به کسب و کار شما مربوط می شود، سوالاتی را بپرسید و نظرات آنها را جویا شوید. همه این موارد را بررسی کنید. شاید در نخستین بار نتوانید اطلاعات دقیق و کاملی از آنالیز نظرات به دست بیاورید. پس از گذشت دو یا سه ماه مجدداً همین روند را انجام دهید. سوالاتی را که قبلاً از مشتریان خود پرسیده بودید را به اضافه موارد جدیدی که در طول این مدت به کسب و کار شما اضافه شده است یا از نظر سنجی قبلی در ذهنتان ایجاد شده است را مطرح کنید. با تکرار این روند مطمئناً می توانید عملکرد بهتری داشته باشید. نکته مهم این است که در صورت وجود نفص یا ایراد در پروسه کسب و کارتان اعتماد به نفس داشته باشید. با گذشت زمان و دریافت نظرات مثبت از سمت مخاطب مطمئناً خود باوری و پیشرفت کسب و کارتان افزایش خواهد یافت و می توانید موفقیت در زندگی شخصی و کاری را تجربه کنید.

 

مثبت اندیش باشید

 

شما یک کیف خرید کرده اید. چیز بزرگی نیست، ولی چند تا از دوستان خود طوری از شما تعریف می کنند که واقعا متعجب می شوید و از خودتان سوال می کنید. واقعا یک کیف چقدر در ظاهر شما تاثیر گذاشته است. پس حس خوب به شما می دهد از اینکه آن کیف را خریده اید . پس از اطرافیانتان از دوستانتان و از کسانی که می دانید مغزشان خوب کار می کند و آدمهای باهوشی هستند. نظر سنجی کنید و در مورد کارهایتان و در مورد پروسه ای که می گذرانید. از آنها سوال بپرسید آنها می توانند به شما اعتماد به نفس  بدهند. انگیزه بدهند و شمارا ترغیب کنند. این موضوع به چند دلیل است، اولین دلیلش این است که شما به آنها اعتماد دارید، اگر یک آدم غریبه در خیابان به شما می گوید. امروز چقدر زیبا شدید و یا چقدر خوش تیپ شدید روی شما مقداری تاثیر دارد ولی اگر یک دوست نزدیک به شما این موارد را بگوید. واقعا یک حس بسیار زیبایی شما را فرا می گیرد که شما لذت می برید.

کلید چهارم :احساساتتان را در اولویت اول بگذارید

از چه چیزی خوشتان می آید؟ چه چیزی می تواند شما را خوشحال کند؟ درکل چه مدل از احساسات بر روی شما خیلی تاثیر دارد؟ اینکه خوشحال باشید اینکه بخندید اینکه یک نفر برای شما هدیه ای بخرد و یا خودتان بخرید، چه احساسی درون شما قوی است؟ آنرا باید قوی تر کنید. نکته ای که در اینجا حائز اهمیت این است که ما بعضی مواقع آنقدر انرژی نداریم که همیشه خوشحال باشیم و هر روز لبخند بزنیم. اما به شما یک راهی را نشان می دهم که واقعا بر روی شما تاثیر دارد، من خودم به شخصه این کار را هر روز انجام می دهم، یک کار خیلی معروفی به اسم عبارات تاکیدی وجود دارد. اگر با این روش آشنایی دارید که خیلی عالی است و اگر ندارید من سریع به شما توضیح می دهم که به چه شکل می توانید این کار را انجام دهید. شما یکسری کتاب و مقالاتی در طول زندگی خود خوانده اید و یک شخصیت های تاثیر گذاری در زندگی شما هستند که جملات معروفی دارند و آن جملات معروف و مثبت را می توانید یادداشت نمایید . بطور مثال زمانی که در حال رانندگی به سمت محل کار خود هستید و یا به سمت دوستتان  می روید. آن جملات را به تعداد ده بار بیست باریا صدبار تکرار کنید.

نکته دیگر. مسلما جملاتی هستند که وقتی شما آنها را می خوانید به شما انگیزه می دهد مثلا کسانی که ورزشکار هستند. از کلمه قهرمان خیلی انگیزه می گیرند چون یکی از اهداف بزرگشان است. شما به راحتی می توانید عبارات تاکیدی بسازید، مثلا بگویید من قهرمانم من می دانم که فوق العاده قوی ام، من می دانم که می توانم در مسابقات قهرمان شوم و من قهرمان جهانم و این عبارات تاکیدی را خودتان به راحتی می توانید بسازید . با تکرار کردن اینها در طول روز انرژی می گیرید و انرژی را که گرفتید به این نکته می رسید که بله ، من قهرمان هستم و ضمیر ناخود آگاه تان باور می کند که قهرمان هستید ، همین عبارات تاکیدی می تواند زندگی شما را عوض کند و به خود باوری می رسید. نکته دیگر هیچ وقت فراموش نکنید. همانطور که جسم شما به غذا نیازمند است و نیاز دارید که استراحت کنید و بخوابید مغز شما هم به این نیاز دارد که انگیزه بگیرد.باید یکسری کتابهایی درکتابخانه خود را جمع آوری نمایید واگر کتابخانه ندارید اشکال ندارد و به اولین فروشگاه کتاب بروید و چند کتاب که می دانید از لحاظ موفقیت می تواند به شما کمک کند بخرید و سرمایه گذاری کنید و به خود  تعهد دهید که مثلا قبل از خواب ده صفحه از کتاب را مطالعه کنم یا صبح ها پنج صفه را بخوانم ، تقسیم بندی کنید و غذای روح خود را تامین نمایید. اگر که بی اعتنا باشید و اگر فکر کنید که این حرف من مهم نیست کم کم به این که هیچ چیزی در درون شما نمی تواند به شما انگیزه شود مبتلا می شوید ، هیچ چیزی شما را خوشحال نمی کند واصلا احساس خوبی ندارید که چرا من امروز بیدار شدم یا اصلا من باید امروز چکار کنم.

 

چگونه می توانیم به خود باوری برسیم

 

 کلید پنجم : عاشق خودتان باشید

واقعا از شما می خواهم به این نکته توجه کنید و حرفم را با عمق وجودتان باور کنید ، دوست خوبم من به شما می گویم. از بین هفت میلیارد آدمی که در عالم هستند ، شما واقعا منحصر به فرد هستید خود را باور کنید و شما آدمی هستید که من مطمئن هستم به خاطر هدفهایتان می جنگید ، من مطمئن هستم آدمی هستید بخاطر این که زندگی بهتری داشته باشید تلاش می کنید و فکرتان را عوض می کنید . شما باید خوشحال باشید چون سلامت هستید چون همین الآن دارید این مطالب را میخ وانید و به دنبال این هستید که موفق تر شوید که یک قدم بهتر زندگی کنید، شما به دنبال این هستید که زندگی کنید نه اینکه  فقط چندین سال زنده  باشید . دوست خوبم خودباوری یک پروسه یک یا دوشبه نیست، زمان زیادی طول می کشد تا به خود باوری برسید. ولی تک تک این گامهایی که به شما گفتم را باید اجرا کنید و مطمئن باشید زمانی که خود را باور کنید هدفها برای خود خیلی کوچکتر و راحت تر می شوند . پس خودباوری خیلی مهم است حتی مهمتر از اعتماد به نفس ، حتی مهمتر از اینکه شما هدف داشته باشید چون اگر این قسمت را نداشته باشید زندگی برایتان سخت می شود و خیلی بدتر ازآن ، نمی توانید از زندگی لذت ببرید.

با سپاس فراوان از شما دوست عزیز، امیدوارم بیشتری بهره را از مطالب مقاله چگونه می توانیم به خودباوری برسیم؟  برده و شاهد اثرات آن در بهبود زمانبندی خود بوده و آن ها را از طریق ارسال کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

موفقیت شما روزافزون

حسین عزت خواه، مدرس موفقیت و کارآفرین

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/چگونه_می_توانیم_به_خودباوری_برسیم

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
احسان در تاریخ ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ گفته:
۰ ۰ | ۰

درود بر استاد عزیز
سپاس از مقاله فوق ، مطلب بسیار کاربردی و جامع هست.
بعد از خواندن این مطلب ، چنددقیقه رفتم توی فکر و احساس کردم که عمیقا وارد ضمیرناخودآگاهم شد.

شبنم شیخی پور/پشتیبانی عزت خواه دات کام در تاریخ ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ پاسخ داده:
۰ ۱ | ۰

درود به شما دوست عزیز

امیدوارم شاد و سلامت باشید

شبنم شیخی پورهستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

بسیار خرسندیم که شما به بهترین نحو از نکات گفته شده توسط استاد بهره گرفته اید و ما شاهد موفقیت های روز افزون شما هستیم. موفقیت شما آرزوی ماست.

 

با سپاس فراوان از همراهی شما

پایدار و شاد باشید

شبنم شیخی پور

پاسخ

مطالب مرتبط