مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه می توانیم به خودباوری برسیم

توضیحات کوتاه :
یکی از رموز موفقیت در زندگی و کسب و کار خودباوری می‌باشد. خودباوری نتیجه پذیرش موفقیت‌ها و درس گرفتن از شکست‌ها است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 4

  • 11.8k
  • 2
  • مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
چگونه می توانیم به خودباوری برسیم

 

خلاصه ای از مقاله

خود باوری می‌تواند حاصل داشتن اعتماد به نفس و باور به اینکه موفقیت‌ها و پیروزی‌ها نتیجه تلاش‌های بی‌وقفه شماست، حاصل شود. پس به موفقیت‌های خود افتخار کنید و شکست‌ها را کم‌رنگ نمایید. تا به خودباوری نرسید، داشتن اهداف بزرگ نتیجه‌ ای در بر ندارد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

به خودباوری برسید

آیا در مورد خودباوری کتاب یا مقاله‌ای مطالعه نموده‌اید یا در این مورد کار کرده‌اید، اصلاً می‌دانید چیست؟ در نظر بگیرید یک سری اهدافی داریم که می‌خواهیم به آن برسیم یا در چالشی درگیر شدیم که باید با آن مبارزه کنیم تا به آن برسیم یا از همه مهمتر یک روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید، می‌بینید که از خودتان بدتان می‌آید، احساس خوبی نسبت به خودتان ندارید، همین جا است که من باید بگویم شما به خودباوری نرسیده‌اید یعنی مشکل از خودباوری شما است. همانطور که می‌دانید اعتمادبه‌نفس یکی از زیر شاخه‌های خودباوری است. در این بخش قصد دارم که 5 کلید فوق‌العاده استثنایی را به شما بگویم که اگر به آنها توجه کنید می‌توانید خیلی راحت و بدون دردسر به خودباوری برسید.

 

چگونه اعتماد به نفس خود را تقویت نماییم

 

کلید اول : باید تقسیم بندی کنید

بگذارید با یک مثال شروع کنم فرض کنید صد میلیون به بانک بدهکار هستید. چه زمانی می‌خواهید احساس خوبی به دست بیاورید؟ چه زمانی می‌خواهید اعتمادبه‌نفس بدست آورید؟ زمانی که صد میلیون را پس بدهید؟ یا زمانی که قسط اول خود را پرداخت کردید؟ مثلاً یک میلیون پرداخت کردید؟ دقیقاً شما باید زمانی که یک میلیون را پرداخت نمودید احساسی داشته باشید شبیه به همان زمانی که صد میلیون را پرداخت می‌کنید. می‌دانید روند این کار را باید قدم به قدم تقسیم‌بندی نمایید و دقیقاً احساس خوبی نسبت به تک‌تک قدم‌هایی را که بر می‌دارید داشته باشید. مثلاً اگر شما قرار است که فروش پنجاه میلیونی از یک محصول داشته باشید، زمانی که اولین یک میلیون را فروختید یا اولین قسمت را تکمیل کردید خوشحال باشید چون اولین قدم گذشته است، منتظر این نباشید که یک قدم خیلی بزرگی را به جلو بردارید تا اینکه دوسال بعد شما احساس خوبی به دست بیاورید.

 

چگونه 24 ساعته کسب درآمد کنیم؟

 

کلید دوم :  پیروزی ها و موفقیتها را از خودتان بدانید

این موضوع یعنی چه؟ هر فردی شخصیت و هویتی دارد. ببینید زمانی که شما در یک کاری موفق شده‌اید و در چک لیست خود آن را تیک زدید که با موفقیت انجامش دادید، آن را جزء رزومه خود را بدانید و اگر فردی گفت خودتان را معرفی نمایید آنها را بیاد بیاورید و بگویید من این کارهای موفق را انجام داده‌ام. ببینید همه ما اهدافی داریم، بزرگ یا کوچک، یا آنها را می‌نویسیم یا نمی‌نویسیم، چند سالی که بگذرد به آنها می‌رسیم، به طور مثال مطمئن هستم اگر شما الآن که صاحب‌خانه هستید، زمانی هدف شما این بوده که خانه بخرید و در آن زندگی کنید ولی چون اکنون در آن زندگی می‌کنید، شاید یاد شما نیاید و زمانی رویای شما این بود که همین خانه را داشته باشید. خیلی جالب است، نه! انسان غالباً خیلی فراموشکار است ولی نکته این است که باید دقیقاً به یاد شما بیاید، شما زمانی هدفتان خانه خریدن بود و الآن آن را خریده‌اید، زمانی که تک‌تک این موفقیت‌های خود را به صورت مداوم مرور کنید به خود باوری می‌رسید به این می‌رسید که بله من توانستم این کار را انجام بدهم چون تک‌تک آن موفقیت‌ها است که شخصیت شما را می‌سازد.

خاطرات بد را از ذهن پاک کن

من همیشه به افراد پیشنهاد می‌کنم اتفاق‌های بدی که برایتان می‌افتد، اگر شکست می‌خورید و اگر احساس بدی دارید آنها را فراموش کنید. اصلاً روی آن تمرکز نکنید. ولی زمانی که به یک موفقیت می‌رسید آن را بزرگ نمایید. اگر در یک مسابقه قهرمان شدید خجالت نکشید که بگویید بله من قهرمان شدم، خیلی‌ها دچار این اشتباه می‌شوند که نباید از این موارد برای معرفی خودشان استفاده کنند ولی توجه داشته باشید این شناسنامه و هویت شما است. وقتی نتوانید این موضوعات را به بقیه بگویید مطمئن باشید به خودتان هم نمی‌توانید بگویید و خودتان هم باورتان نمی‌شود که توانستید به آن اهداف برسید و به تبع آن موفق و قهرمان شدید.

 

مقاله پیشنهادی: تاثیر باورها بر موفقیت افراد

چگونه می توانیم به خود باوری برسیم

 

کلید سوم: نظر سنجی کنید

مقداری فکر کنید. افرادی در اطراف شما هستند. شامل اعضای خانواده، فامیل و دوستانتان که در جهت مثبت فکر می‌کنند و نگرش خوبی دارند. آنها را انتخاب کنید و از آنها در مورد کارهایی که انجام می‌دهید و در مورد تصمیم‌هایی که اتخاذ می کنید نظر سنجی نمایید. مثلاً دوستتان را صدا بزنید و نظرش را در مورد شغلی که انتخاب کردید بپرسید، یا بپرسید اگر من به سراغ این درس و رشته دانشگاهی رفتم شما چه نظری دارید. اگر نظر بدی به شما داد به طور مثال این اتفاق برای خانم‌ها بیشتر می‌افتد که وقتی نظری را در مورد ظاهر خود از کسی می‌پرسند و بعضی از آنها می‌گویند که نه خوب به نظر نمی‌آیید، شاید آن آدمهایی که شما از آنها سوال کردید آدم‌های درستی نبودند نه این که شما زشت هستید، نه! این که ظاهرتان بد است، خیر! آنها نگرش درستی نداشتند و آنها آدم‌های درستی نبودند که شما برای سوال کردن انتخاب کردید. پس اگر صد بار هم اتفاق اشتباه برایتان پیش آمده که از آدم‌های اشتباهی پرسیده‌اید، همه را کنار بگذارید و از حالا به بعد از آدم‌های درست بپرسید از آدم‌هایی که می‌توانند به شما انگیزه و حس خوب بدهند. سوال کنید.

خودباوری و موفقیت

مثال دیگری را توجه کنید. فرض کنید اقدام به راه‌اندازی کسب و کاری کرده‌اید و فروش محصولات خاصی را دارید. در ابتدای کار از مشتریان و افرادی که به سراغ شما می‌آیند در مورد عملکرد، خدمات مشتری، کیفیت محصول و موارد دیگری که به کسب و کار شما مربوط می‌شود، سوالاتی را بپرسید و نظرات آنها را جویا شوید. همه این موارد را بررسی کنید. شاید در نخستین بار نتوانید اطلاعات دقیق و کاملی از آنالیز نظرات به دست بیاورید پس از گذشت دو یا سه ماه مجدداً همین روند را انجام دهید. سوالاتی را که قبلاً از مشتریان خود پرسیده بودید را به اضافه موارد جدیدی که در طول این مدت به کسب و کار شما اضافه شده است یا از نظر سنجی قبلی در ذهنتان ایجاد شده است را مطرح کنید. با تکرار این روند مطمئناً می‌توانید عملکرد بهتری داشته باشید. نکته مهم این است که در صورت وجود نفص یا ایراد در پروسه کسب و کارتان اعتمادبه‌نفس داشته باشید. با گذشت زمان و دریافت نظرات مثبت از سمت مخاطب مطمئناً خودباوری و پیشرفت کسب و کارتان افزایش خواهد یافت و می‌توانید موفقیت در زندگی شخصی و کاری را تجربه کنید.

 

مقاله پیشنهادی: نکته هایی درباره موفقیت که کمتر به ما می گویند

مثبت اندیش باشید

 

شما یک کیف خرید کرده‌اید. چیز بزرگی نیست، ولی چند تا از دوستان خود طوری از شما تعریف می‌کنند که واقعا متعجب می‌شوید و از خودتان سوال می‌کنید. واقعا یک کیف چقدر در ظاهر شما تاثیر گذاشته است. پس حس خوب به شما می‌دهد از اینکه آن کیف را خریده‌اید. پس از اطرافیانتان از دوستانتان و از کسانی که می‌دانید مغزشان خوب کار می کند و آدم‌های باهوشی هستند نظر سنجی کنید و در مورد کارهایتان و در مورد پروسه‌ای که می‌گذرانید. از آنها سوال بپرسید آنها می‌توانند به شما اعتمادبه‌نفس  بدهند، انگیزه بدهند و شمارا ترغیب کنند. این موضوع به چند دلیل است، اولین دلیلش این است که شما به آنها اعتماد دارید، اگر یک آدم غریبه در خیابان به شما می‌گوید امروز چقدر زیبا شدید و یا چقدر خوش‌تیپ شدید روی شما مقداری تاثیر دارد ولی اگر یک دوست نزدیک به شما این موارد را بگوید واقعا یک حس بسیار زیبایی شما را فرا می‌گیرد که شما لذت می‌برید.

کلید چهارم :احساساتتان را در اولویت اول بگذارید

از چه چیزی خوشتان می‌آید؟ چه چیزی می‌تواند شما را خوشحال کند؟ درکل چه مدل از احساسات بر روی شما خیلی تاثیر دارد؟ اینکه خوشحال باشید، اینکه بخندید ،اینکه یک نفر برای شما هدیه‌ای بخرد و یا خودتان بخرید، چه احساسی درون شما قوی است؟ آنرا باید قوی‌تر کنید. نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت این است که ما بعضی مواقع آنقدر انرژی نداریم که همیشه خوشحال باشیم و هر روز لبخند بزنیم. اما به شما یک راهی را نشان می‌دهم که واقعا بر روی شما تاثیر دارد، من خودم به شخصه این کار را هر روز انجام می‌دهم، یک کار خیلی معروفی به اسم عبارات تاکیدی وجود دارد. اگر با این روش آشنایی دارید که خیلی عالی است و اگر ندارید من سریع به شما توضیح می‌دهم که به چه شکل می‌توانید این کار را انجام دهید. شما یکسری کتاب و مقالاتی در طول زندگی خود خوانده‌اید و یک شخصیت‌های تاثیرگذاری در زندگی شما هستند که جملات معروفی دارند و آن جملات معروف و مثبت را می‌توانید یادداشت نمایید. بطور مثال زمانی که در حال رانندگی به سمت محل کار خود هستید و یا به سمت دوستتان می‌روید. آن جملات را به تعداد ده بار بیست بار یا صدبار تکرار کنید.

معجزه عبارات تاکیدی

نکته دیگر. مسلما جملاتی هستند که وقتی شما آنها را می‌خوانید به شما انگیزه می‌دهد مثلا کسانی که ورزشکار هستند. از کلمه قهرمان خیلی انگیزه می‌گیرند چون یکی از اهداف بزرگشان است. شما به راحتی می‌توانید عبارات تاکیدی بسازید، مثلا بگویید من قهرمانم، من می‌دانم که فوق‌العاده قوی‌ام، من می‌دانم که می‌توانم در مسابقات قهرمان شوم و من قهرمان جهانم و این عبارات تاکیدی را خودتان به راحتی می‌توانید بسازید. با تکرار کردن اینها در طول روز انرژی می‌گیرید و انرژی را که گرفتید به این نکته می‌رسید که بله، من قهرمان هستم و ضمیر ناخودآگاه‌تان باور می‌کند که قهرمان هستید، همین عبارات تاکیدی می‌تواند زندگی شما را عوض کند و به خودباوری می‌رسید. نکته دیگر هیچ‌وقت فراموش نکنید، همانطور که جسم شما به غذا نیازمند است و نیاز دارید که استراحت کنید و بخوابید مغز شما هم به این نیاز دارد که انگیزه بگیرد. باید یکسری کتاب‌هایی درکتابخانه خود را جمع‌آوری نمایید و اگر کتابخانه ندارید اشکال ندارد و به اولین فروشگاه کتاب بروید و چند کتاب که می‌دانید از لحاظ موفقیت می‌تواند به شما کمک کند بخرید و سرمایه‌گذاری کنید و به خود تعهد دهید که مثلا قبل از خواب ده صفحه از کتاب را مطالعه کنم یا صبح‌ها پنج صفحه را بخوانم، تقسیم‌بندی کنید و غذای روح خود را تامین نمایید. اگر که بی‌اعتنا باشید و اگر فکر کنید که این حرف من مهم نیست کم‌کم به این که هیچ چیزی در درون شما نمی‌تواند به شما انگیزه بدهد مبتلا می‌شوید، هیچ چیزی شما را خوشحال نمی‌کند و اصلا احساس خوبی ندارید که چرا من امروز بیدار شدم یا اصلا من باید امروز چکار کنم.

 

چگونه می توانیم به خود باوری برسیم

 

 کلید پنجم : عاشق خودتان باشید

واقعا از شما می‌خواهم به این نکته توجه کنید و حرفم را با عمق وجودتان باور کنید، دوست خوبم من به شما می‌گویم. از بین هفت میلیارد آدمی که در عالم هستند ، شما واقعا منحصر به فرد هستید خود را باور کنید و شما آدمی هستید که من مطمئن هستم به خاطر هدف‌هایتان می‌جنگید، من مطمئن هستم آدمی هستید بخاطر این که زندگی بهتری داشته باشید تلاش می‌کنید و فکرتان را عوض می‌کنید . شما باید خوشحال باشید چون سلامت هستید، چون همین الآن دارید این مطالب را می‌خوانید و به دنبال این هستید که موفق‌تر شوید که یک قدم بهتر زندگی کنید، شما به دنبال این هستید که زندگی کنید نه اینکه فقط چندین سال زنده باشید . دوست خوبم خودباوری یک پروسه یک یا دوشبه نیست، زمان زیادی طول می‌کشد تا به خودباوری برسید. ولی تک‌تک این گام‌هایی که به شما گفتم را باید اجرا کنید و مطمئن باشید زمانی که خود را باور کنید هدف‌ها برای خود خیلی کوچکتر و راحت‌تر می شوند پس خودباوری خیلی مهم است حتی مهمتر از اعتمادبه‌نفس، حتی مهمتر از اینکه شما هدف داشته باشید چون اگر این قسمت را نداشته باشید زندگی برایتان سخت می‌شود و خیلی بدتر از آن، نمی‌توانید از زندگی لذت ببرید.

با سپاس فراوان از شما دوست عزیز، امیدوارم بیشترین بهره را از مطالب مقاله چگونه می توانیم به خودباوری برسیم؟  برده و شاهد اثرات آن در بهبود زمان‌بندی خود بوده و آن ها را از طریق ارسال کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

موفقیت شما روزافزون

حسین عزت خواه، مدرس موفقیت و کارآفرین

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/چگونه_می_توانیم_به_خودباوری_برسیم
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 2 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
شهاب گفته:
۰ | ۰

من علاقه زیادی به مطالعه دارم و مقالات شما عالی هستند.

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما شهاب عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

با اهداف مشترک و سازنده می توان سطح زندگی و کسب و کار را بهبود بخشید و ما در مجموعه عزت خواه دات کام برای تحقق این هدف در کنار شما هستیم.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ
احسان ترکی گفته:
۰ | ۰

درود بر استاد عزیز
سپاس از مقاله فوق ، مطلب بسیار کاربردی و جامع هست.
بعد از خواندن این مطلب ، چنددقیقه رفتم توی فکر و احساس کردم که عمیقا وارد ضمیرناخودآگاهم شد.

شبنم شیخی پور/پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۱ | ۰

درود به شما دوست عزیز

امیدوارم شاد و سلامت باشید

شبنم شیخی پورهستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

بسیار خرسندیم که شما به بهترین نحو از نکات گفته شده توسط استاد بهره گرفته اید و ما شاهد موفقیت های روز افزون شما هستیم. موفقیت شما آرزوی ماست.

 

با سپاس فراوان از همراهی شما

پایدار و شاد باشید

شبنم شیخی پور

پاسخ

مطالب مرتبط