موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

نکاتی که باید برای تغییر عادات بدانیم

توضیحات کوتاه :
 چگونه می‌توان برای حذف عادت‌های نادرست اقدامات لازم را انجام داد؟ برای ساخت عادت‌های شایسته یا تغییر رفتارهایی که شکل اشتباهی دارند چه باید کرد؟ مهم‌ترین نکته برای تغییر عادت، ساده و راحت بودن مراحل آن است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.2k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
نکاتی که باید برای تغییر عادات بدانیم

 

خلاصه ای از مقاله

رفتارها کم کم به زندگی ما اضافه می شوند و به مرور زمان به عادات روزانه ما تبدیل می گردند و آنقدر در وجود ما نهادینه می گردند که تغییر دادن آنها کمی سخت و زمانبر می شود. در این مقاله نکاتی که برای تغییر عادات باید بدانید را بیان می کنیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

چرا تغییردادن عادت‌ها سخت است؟

اکثر پیشنهاداتی که برای تغییر عادات ارائه می‌شود کارآیی لازم را ندارند. توصیه‌هایی از جمله این که؛ شما باید خودتان را مجبور به تغییر عادت کنید، تنبلی را باید کنار بگذارید، هر روز باید ساعت 5 صبح از خواب بیدار شوید، به انگیزه‌های بیشتری نیاز دارید و نباید هرگز شکست بخورید.

 

تقویت مهارت گوش دادن فعالانه برای کسب موفقیت

 

  • آیا همه این پیشنهادات اثرگذاری لازم برای ترک عادت و رفتارهای نادرست را دارند؟
  • حقیقت چیست؟
  • چگونه می‌توان برای حذف عادت‌های نادرست اقدامات لازم را انجام داد؟

برای ساخت عادت‌های شایسته یا تغییر برخی رفتارهایی که شکل اشتباهی دارند نیازی نیست انگیزه بالایی داشته باشید یا هر روز صبح ساعت 5 بیدار شوید. نیازی نیست رفتار سخت‌گیرانه‌ای با خودتان داشته باشید. در اکثر موارد با اقدامات جزئی و ساده می‌توانید تغییرات دلخواهتان را ایجاد کنید.

مهم‌ترین نکته برای تغییر عادت، ساده و راحت بودن مراحل آن است. تصور کنید که به دلیل سادگی مراحل این پروسه به نتیجه نمی‌رسد. در واقع این‌ها نکاتی هستند که در عین سادگی موجب تمایزهای بزرگی می‌شوند.

راهکارهای تغییر عادت‌های نادرست

1. برای تغییر عادت از موارد جزئی و کوچک شروع کنید

اشتباهی که اکثر افراد مرتکب می‌شوند این است که در این پروسه در ابتدا به سراغ بزرگترین و مهم‌ترین موارد می‌روند. پیشنهاد می‌شود هرگز این کار را انجام ندهید. زمانی که برای تغییر هر عادتی تصمیم می‌گیرید باید از کوچکترین‌ها شروع کنید.

به طور مثال، آیا می‌خواهید عادت کتاب خوانی را در خودتان ایجاد و تقویت کنید؟ نباید با خواندن روزانه یک کتاب شروع کنید، بهترین راه این است که با خواندن تعداد صفحات کم، مثلاً روزی ده صفحه شروع کنید. آیا دوست دارید یک نویسنده موفق شوید؟

تصمیم نگیرید از همان ابتدای راه روزی 10 هزار کلمه بنویسید، با تعداد کلمات کمتر شروع کنید. آیا هدف شما کاهش وزن است؟ به ناگهان عادت خوردن بستنی را متوقف نکنید بلکه مقدار آن را به تدریج، کم و کمتر کنید. برای تغییر هر چیزی که تصمیم بگیرید در ابتدای امر باید از موارد کوچک و جزئی شروع نمایید.

افرادی که از همان ابتدا به سراغ موارد بزرگ می‌روند امکان شکست‌شان بیشترخواهد بود چرا که دوام و پایداری نخواهندداشت. بنابراین باید از کوچکترین موارد شروع کرد اما چقدر کوچک؟ این مقیاس باید در حدی باشد که در منطقه امن ذهنی شما گنجانده شود.

بنابراین اگر در مورد عادت کتابخوانی تصور می‌کنید خواندن 20 صفحه در روز برای شما زیاد است بهتر است 10 یا 5 صفحه را برای ابتدای راه، هدف خود قرار دهید.

با آسان کردن این پروسه تداوم و ثبات شما بیشتر خواهدشد. برای انجام دادن تغییرات و کارهای بیشتر امروز با کارهای کمتر وکوچکتر شروع کنید.

 

راهکارهایی برای تغییر عادات بدانیم

 

2. تغییرات لازم را به مرور زمان ایجاد کنید

در فرهنگ ژاپن یک نکته مهم وجود دارد که نشان می‌دهد آهستگی و پیوستگی برابر با رشد پایدار و همیشگی خواهد بود. این فرهنگ برابر با همان چیزی است که در بالا به آن اشاره شد. برای تقویت عادت کتابخوانی باید با روزی یک صفحه شروع کرد و به مرور زمان این حجم را افزایش داد و یک عادت دائمی ساخت.

اما مشکلی که در این خصوص وجوددارد این است که کجا و چه زمانی رشد و پیشرفت متوقف خواهد شد؟ به طور مثال، اگر با خواندن روزی یک صفحه شروع کردید و میزان کتابخوانی شما پس از گذشت مدت زمانی به روزی 75 یا 100 صفحه رسید، چه زمانی باید متوقف شوید؟

زمانی که بتوانید یک کتاب را در طول روز مطالعه کنید؟ این کار عاقلانه به نظر نمی‌رسد. زمانی که عادتی را شروع کردید باید در همان مقیاس و اندازه‌ای که در ابتدا تصمیم داشتید به آن برسید، متوقف شوید. نباید خودتان را به بیش از آن مجبور کنید.

اگر عادت کتابخوانی را با خواندن روزی 20 صفحه شروع کنید احتمالاً پس از گذشت دو سال 100 کتاب را خوانده‌اید و با گذشت زمان، این مقدار کافی خواهد بود.

در مورد هر عادت دیگری نیز دقیقاً به همین شکل خواهد بود، در ابتدا باید از مقادیر کم آغاز کنید و با گذشت زمان به مقیاس‌های بالا برسید.

 

عادات در زندگی

 

3. نسبت به اتفاقات زندگی انعطاف پذیر باشید

مهم نیست که شما تا چه اندازه خوب و عالی هستید، به هر حال ممکن است شما روزهای بدی را داشته باشید و در طول این مدت قادر به انجام عادت‌هایتان نباشید. هیچ راهی در این مورد وجود ندارد.

بنابراین بهتر است به جای اینکه بنشینید و به این فکر کنید که این اتفاقات نباید هرگز رخ می‌دادند خودتان را برای مواجه شدن با آنها آماده کنید. اگر یک روز به هر دلیلی نتوانستید فعالیت موردنظرتان را انجام دهید، روز بعد جبران کنید.

مثلاً اگر امروز برایتان اتفاق غیرمنتظره‌ای افتاد و موفق به خواندن 20 صفحه از کتاب خود نشدید در عوض فردا 40 صفحه بخوانید. روزهای بد و غیر‌منتظره روزهای خوب را به دنبال خواهند شد و فرصتی برای جبران خواهید داشت.

4. نسبت به هدفی که تعیین می‌کنید مداومت داشته باشید

تصمیم به انجام هر فعالیتی که می‌گیرید نسبت به آن پیگیری و مداومت داشته باشید. تنها در این صورت است که می‌توانید به طور عینی و دقیق بگوئید در روزهای گذشته، هفته، ماه یا سال گذشته چه کارهایی را انجام داده‌اید.

مطمئناً بدون پیگیری و دنبال نمودن آنها فراموش خواهید کرد چه کارهایی را انجام داده‌اید. روش‌های مختلفی برای بررسی و دنبال نمودن این مراحل وجود دارد. به طور مثال، می‌توانید از یادداشت در صفحه نرم افزاری اکسل یا برنامه‌های موبایلی استفاده کنید.

هر آنچه که در این صفحات گنجانده شود به منزله آن است که شما آنها را انجام داده‌اید. اما گام بعدی این است که نسبت به مراحل صورت گرفته سنجش یا اندازه گیری داشته باشید.

 

مقاله پیشنهادی: تاثیر عادت های خوب برای کسب دستاوردهای چشم گیر

تغییر دادن عادتها

 

5. پیشرفت‌های خودتان برای تغییر عادت را بسنجید

می‌توان گفت اعمال یا رفتاری که در ترازوی سنجش قرار بگیرند به معنای پیشرفت‌های شما هستند. بنابراین علاوه بر یادداشت فعالیت‌های خود باید مقدار آنها را به طور روزانه بسنجید. به طور مثال:

  • برای مطالعه، خواندن 20 صفحه
  • برای نویسندگی، 500 کلمه
  • در مورد ورزش کردن در باشگاه، آیا امروز به باشگاه رفته‌ام یا نه
  • در مورد امور مالی، روزانه چه مقدار درآمد و چه مقدار هزینه داشته‌ام

یادداشت کردن و اندازه‌گیری فعالیت‌هایی که در طول روز با هدف ساخت یا تغییر عادات خود انجام می‌دهید کمتر از 20 ثانیه زمان نیاز دارد اما نیروی غیر قابل باوری ایجاد خواهد کرد.

 

نکاتی برای تغییر عادت

 

6. رسیدن به هدف نیازمند تکرار و تمرین در طول زمان است

آیا با یک روز باشگاه رفتن تغییری ایجاد خواهد شد؟ نه. دو روز؟ یا سه روز؟ مطمئناً نه، هیچ پیشرفتی به دست نمی‌آید. به عبارتی، تنها یک جلسه ورزشی موجب تناسب اندام شما نخواهدشد.

اگر جلسات ورزشی شما در طول زمان تداوم داشته باشند پس از 100 جلسه به احتمال زیاد ظاهر و تناسب اندام بهتری خواهید داشت. قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود. تک‌تک جلساتی که در طول یک بازه زمانی به ورزش کردن پرداخته‌اید موجب پیشرفت‌های شگرفی خواهند شد.

ورزش یک روزه هیچ اثری ندارد ولی مجموع این روزها تناسب اندام شما را به همراه خواهد داشت. بنابراین به این پروسه آهسته و پیوسته اعتماد داشته باشید و تا محقق شدن هدفتان ادامه دهید.

7. عادت‌های اتوماتیک یا عادت‌های سبک زندگی 

برخی افراد معتقد هستند که عادت‌ها، اتوماتیک هستند. بله برخی از آنها به این شکل هستند. مثلاً عادت شما در نحوه مسواک‌زدن به طور اتوماتیک است. اما برخی عادات اتوماتیک  نمی‌شوند بلکه به سبک زندگی تبدیل می‌شوند.

منظور این است که شما نمی‌توانید صبح‌ها به طور اتوماتیک در باشگاه ورزشی از خواب بیدار شوید و از اینکه در آنجا هستید متعجب شوید. رفتن به باشگاه و انجام تمرینات ورزشی باید جزئی از سبک زندگی شما گردد.

تفاوت در این دو نوع فعالیت این است که اولی را به طور ناخودآگاه و به طور اتوماتیک انجام می‌دهید اما عادت دوم، بخشی از نحوه زندگی کردن شما است. رفتن به باشگاه به صورت اتوماتیک صورت نمی‌گیرد بلکه تصمیمی است که شما در موردش مصمم هستید و آن را انجام می‌دهید.

 

 تغییر عادت

 

8. از یک راه نمی‌توان به دو هدف برسید

گاهی اوقات، لازم است عادت‌هایی را ترک کنید تا فضا و شرایطی را برای ایجاد موقعیت‌های جدید فراهم نمایید. اگر این حس را دارید که به واسطه عادات و رفتارهای موجود نمی‌توانید به هدف موردنظرتان برسید از تغییر دادن آنها هراس نداشته باشید.

اگر عادت به خواندن کتاب‌های فلسفی دارید اما هدفتان راه اندازی یک کسب و کار آنلاین است از اینکه عادت کتابخوانی را به سمت خواندن کتاب‌های حوزه کسب و کار تغییر دهید، هراس نداشته باشید. در قرن 21 مهم‌ترین توانایی، توانایی یادگیری و یادگیری مجدد است.

قوی‌ترین درخت، درخت بید است، نه به این خاطر که ریشه‌ای قوی یا تنه‌ای بزرگ و تنومند دارد بلکه به این خاطر که انعطاف‌پذیری کافی برای تحمل و نگه‌داشتن هر چیزی را دارد. شما هم باید همانند درخت بید باشید و بتوانید با روش‌های جدید سازگاری پیدا کنید.

 

نکاتی که باید برای تغییر عادت بدانیم

 

9. هدف و پروسه رسیدن به هدف چیست؟

بیشتر افراد می‌دانند چه هدف‌هایی دارند و می‌خواهند به چه چیزهایی برسند اما نسبت به آنها متمرکز نمی‌مانند. به نظر با تناقضی مواجه هستیم. در ابتدا باید برای انجام دادن یک فعالیت، هدفی داشته باشید.

مثلاً «من می‌خواهم یک فرد سالم باشم» اکنون باید با استفاده از یک مهندسی معکوس ببینید چگونه می‌توانید به هدف خود برسید. «من باید هر هفته چهار مرتبه به باشگاه بروم» زمانی که هدفتان مشخص شد لازم است هدف را فراموش و روی پروسه رسیدن به هدف متمرکز شوید.

هدف شما ایستا و ساکن نیست و در حال پیشرفت به سمت آن هستید. در صورتی که در طول یک سال 150 بار به باشگاه ورزشی بروید و به هدف خودتان برسید، پس از آن چه خواهیدکرد؟ آیا رفتن به باشگاه ورزشی را متوقف خواهید کرد؟

به همین دلیل است که افراد هدف محور، نتایج صعودی - نزولی را تجربه می‌کنند اما برای افراد پروسه محور این اتفاق نمی‌افتد. تمایز میان افراد هدف محور و پروسه محور این است که گروه اول روی فعالیت‌های روزانه خود متمرکز می‌شوند و گروه دوم تنها تمرکزشان روی هدف انتهایی است.

در ابتدا لازم است هدفی را تعیین کنید اما باید تمرکز خود را از هدف نهایی به پروسه رسیدن به هدف معطوف نمایید.

10. در صورت عدم موفقیت، پاداش و تنبیه برای خودتان در نظر بگیرید

باید برای رفتار بد خود تنبیه و مجازات در نظربگیرید و به ازای رفتار خوب به خودتان جایزه بدهید. شما تنها کسی هستید که می‌توانید برای خوب یا بد بودن رفتارتان تصمیم بگیرید. اما پس از این تصمیم، باید اقدام درست و هم راستا با تصمیم را انجام دهید.

نکته سومی که در بالا عنوان شد به این موضوع اشاره داشت که ممکن است گاهی روزهای بدی را داشته باشید و نتوانید تصمیم‌هایتان را اجرایی کنید. بنابراین باید در روزهای آینده فعالیت خود را دو برابر و به عبارتی روزهای قبل را جبران نمایید.

این تصمیم نوعی تنبیه یا مجازات به شمار می‌رود. باید برای ذهن خود یادآور شوید که برخی رفتارها غیرقابل پذیرش هستند و منجر به نتایج بدی می‌شوند. به همین دلیل برای آنها مجازات درنظر گرفته می‌شود.

به طور مثال، اگر نتوانستید یکی از عادت‌های خوبتان را در طول روز انجام دهید خودتان را با نخوردن یک غذای مورد علاقه یا ندیدن فیلم موردنظرتان تنبیه کنید.

ذهن این احساس بد را به خاطر خواهد سپرد و در آینده از انجام رفتاری که منجر به چنین تنبیهاتی می‌شود اجتناب خواهدکرد. اما نباید روی دیگر سکه را نیز فراموش کنید.

 

فروش در آمازون

 

11. بابت عادات یا رفتارهای درست به خودتان جایزه دهید

زمانی که برنامه‌ خود را برای رسیدن به هدف، دنبال یا اجرایی می‌کنید باید برای خودتان جایزه درنظر بگیرید. از این طریق، ذهن متوجه خواهد شد که کار درستی را انجام داده است. مثلاً اگر امروز موفق شدید 20 صفحه مطالعه داشته باشید فایل اکسل خود را باز کنید و برای انجام این کار تیک بزنید.

بلافاصله در ذهن شما اندورفین ترشح می‌شود و بابت این موفقیت روزانه خوشحال خواهید شد. اگر این عادت خوب را در طول یک ماه تکرار کردید به خودتان پاداش بدهید. مثلاً خودتان را برای آخر ماه به یک رستوران خوب دعوت کنید.

تعیین جایزه می‌تواند در یک جدول زمانی به طور روزانه، هفتگی، ماهانه یا طبق زمان ‌‌بندی دلخواه شما باشد.

 

شغل ایده‌آل شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می‌کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس‌های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل‌های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی‌کند و زمینه کسب درآمد دلاری را فراهم می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فروش تخصصی در آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس است.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/tips-change-habits
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط