وبسایت عزت خواه در حال به روز رسانی میباشد ، در صورت کاهش سرعت لطفا صبور باشید ، با تشکر از همکاری شما صفحه اصلی

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

برقراری تعادل میان کار و زندگی حرفه ای (بخش اول) | عزت خواه دات کام

توضیحات کوتاه :
در عصری که زندگی شخصی و کار حرفه‌ای با هم آمیخته شده است چگونه می‌توان زندگی فارغ از استرس و شادی را تجربه کرد؟ این روش‌های باورنکردنی به شما کمک خواهد کرد میان کار و زندگی تعادل برقرار کنید.‌

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 1.2k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
برقراری تعادل میان کار و زندگی حرفه ای (بخش اول) | عزت خواه دات کام

 

خلاصه ای از مقاله

زمانی که مجبور هستید ساعت‌های طولانی کار کنید، فشار بیشتری را برای انجام سریع و به‌موقع کارها احساس خواهید کرد. در نتیجه، نمی‌توانید زمانی را برای رسیدگی به امور شخصی خود داشته باشید. علاوه بر آن، استرس بیشتری را تجربه کرده و با مشکلات بیشتری نیز در طول روز رو‌به‌رو می‌شوید. نکته حائز اهمیت این است که شخصیت شما و روابطی که با دیگران دارید و زمانی که در محیط کار صرف می‌کنید، همگی تحت کنترل خود شما می‌باشند. در ادامه این مقاله، راهکارهایی را معرفی خواهیم کرد که می‌توانید از همین لحظه آنها را در زندگی خود به کار بگیرید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

مدیریت تعادل میان کار و زندگی

برقراری تعادل بین شغل و زندگی شخصی می‌تواند کار بسیار سختی باشد. هر روز به تعداد کسانی که نمی‌توانند میان دو حوزه زندگی شخصی و حرفه‌ای تعادل برقرار کنند، افزوده می‌شود. زمانی که مجبور هستید ساعت‌های طولانی کار کنید، فشار بیشتری را برای انجام سریع و به‌موقع کارها احساس خواهید کرد. در نتیجه، نمی‌توانید زمانی را برای رسیدگی به امور شخصی خود داشته باشید. علاوه بر آن، استرس بیشتری را تجربه کرده و با مشکلات بیشتری نیز در طول روز رو‌به‌رو می‌شوید. نکته‌ای که باید بدانید این است که کار کردن طولانی‌تر و سخت‌تر به هیچ عنوان به معنی دستاوردهای بیشتر نیست، به ویژه اگر زمانی را برای بودن در کنار افراد مهم زندگی خود در نظر نگیرید.

 

چگونه کسب و کار و بیزینس خود را مدیریت کنیم؟

 

نکته حائز اهمیت این است که شخصیت شما و روابطی که با دیگران دارید و زمانی که در محیط کار صرف می‌کنید، همگی تحت کنترل خود شما می‌باشند. در ادامه این مقاله، راهکارهایی را معرفی خواهیم کرد که می‌توانید از همین لحظه آنها را در زندگی خود به کار بگیرید. بدین ترتیب می‌توانید یک زندگی فارغ از هرگونه استرس مخرب و سرشار از شادی و لذت را تجربه کنید.

1. برای زندگی شخصی خود وقت بگذارید

آخرین باری که زمانی را به خودتان اختصاص داده و از کار کردن دست کشیده‌اید چه زمانی بوده است؟ اصلاً آن را به یاد می‌آورید؟ یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد شرایطی که به بهره‌وری و خلاقیت بالای شما در آینده منجر می‌شود این است که خودتان را از روتین روزانه خارج کنید. شما باید طی مدتی که می‌خواهید انرژی خود را دوباره بالا ببرید، به‌طور کلی از هر فعالیتی که به کارتان مرتبط می‌شود جدا شوید.
با این کار متوجه خواهید شد که چه چیزهایی در حال و آینده از اهمیت بیشتری برخوردار می‌باشند. در این صورت بعد از اینکه این زمان را به خوبی سپری کردید، در حالی دوباره به سرکار خود باز می‌گردید که سرزنده، با انرژی و سرشار از انگیزه هستید. هر چقدر روزهایی که صرف بازیابی انرژی خودتان می‌کنید بیشتر باشد، طبیعتاً می‌توانید تعادل بیشتری در زندگی خود ایجاد کنید. اگر بتوانید هر ماه یا هر دو ماه یکبار چنین روزی را برای خود در نظر بگیرید، خیلی سریع می‌توانید نتایج آن را در تمامی سطوح کسب و کار و زندگی شخصی خود ببینید. پس همین الان تقویم خود را بردارید و روزهایی که می‌خواهید به خودتان اختصاص دهید را مشخص کنید.

 

مقاله پیشنهادی: فاکتورهای موفقیت در زندگی

برقراری تعادل میان کار و زندگی حرفه ای

 

2. ترس‌های خود را کنار بگذارید

مقابله با ترس، یکی دیگر از راه‌های ایجاد تعادل در زندگی است. بسیاری از افرادی که کارآفرین، رهبر و مدیر می‌باشند یا کسب‌وکار خودشان را دارند نگران این موضوع هستند که با کار نکردن ممکن است یک مورد خیلی مهم را از دست بدهند. آن‌ها همیشه این ترس را دارند که کسب‌وکارشان شکست بخورد یا نتوانند پیشرفت و بهبودی داشته باشند. این افراد همیشه این احساس را دارند که اگر به اندازه کافی برای کار خود زمان صرف نکنند، هر لحظه ممکن است یک اتفاق بد برایشان رخ دهد. این در حالی است که اگر به توانایی‌های خود ایمان داشته باشید، می‌توانید به تمام خواسته‌های خود در زندگی دست پیدا کنید. زمانی که باور داشته باشید و با اعتمادبه‌نفس پیش بروید، می‌توانید این ترس را که ممکن است مشکلات بیشتری به وجود بیاید را از خود دور کنید. در این صورت، احساس بهتری داشته و با بهره‌وری بیشتری کار ‌کنید و می‌دانید کاری که انجام می‌دهید خوب و درست است.

 

برقراری تعادل میان کار و زندگی حرفه ای

 

3. کارهای خود را به ترتیب اهمیت اولویت بندی کنید

اگر یک قدم به عقب بردارید و به فهرست کارهای خود نگاهی بیندازید، به نظر خودتان چند مورد از کارهایی که یادداشت کرده‌اید، ضروری می‌باشند؟ چه تعداد از این کارها باید در همان روز حتماً انجام داده شوند؟ برای اینکه بتوانید به درک درستی از اهمیت کارهای خود دست یابید، باید بزرگ‌ترین و بهترین آینده‌ای که در ذهن دارید را برای خود مشخص نمایید. از جمله این که برنامه شما برای یک سال آینده چیست؟ سه سال آینده چطور؟ 10 سال آینده شما به چه شکلی است؟ قصد دارید به چه چیزهایی دست پیدا کنید؟ زمانی که پاسخ این سؤالات را پیدا کردید، می‌توانید به عقب برگردید، برنامه‌ریزی داشته و برای خود هدف‌گذاری کنید.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه استعدادها و علایق خود را اولویت بندی و مدیریت کنیم؟

برقراری تعادل میان کار و زندگی حرفه ای


مهارت اولویت‌بندی به شما کمک می‌کند تا به اهداف بزرگ‌تر خود در زندگی دست پیدا کنید. شاید اهدافی را برای خود مشخص کرده باشید که واقعاً می‌خواهید ظرف 90 روز آینده به آنها دست پیدا کنید. به این منظور، برنامه‌ای را مشخص می‌کنید که شما را به این اهداف برساند. با کمک این برنامه می‌توانید اولویت‌های خود را پیدا کرده و مشخص نمایید که باید روی چه مواردی متمرکز شوید. به‌هیچ عنوان در لیست کارهای روزانه خود 10 کار مختلف که باید در همان روز  تمام شوند را قرار ندهید. شما هر روز تنها باید روی 3 یا 5 کار بسیار مهم تمرکز کنید و آنها را انجام دهید. این کار کمک می‌کند تا انگیزه شما بالاتر برود. اگر برای هر روز خود کارهای زیادی را مشخص نمایید و نتوانید تمامی آن‌ها را به اتمام برسانید، سطح انرژی شما کاهش پیدا می‌کند. پس آگاهی از اصول اولویت‌بندی اهمیت زیادی دارد.

4. قانون طلایی شکرگزاری را فراموش نکنید

گاهی‌اوقات آنقدر درگیر کار کردن و آینده می‌شویم که زمان حال و لحظه‌ای که درون آن قرار گرفته‌ایم را فراموش می‌کنیم. نکته‌ای که در این بخش باید به آن اشاره کرد این است که ما باید شکرگزاری را به یک بخش همیشگی از زندگی روزانه خود تبدیل کنیم و به خاطر موهبت‌های خداوند، از او سپاسگزاری کنیم. خیلی از ما فکر می‌کنیم که باید در واکنش به یک اتفاق خاص شکرگزار باشیم. یعنی همواره برای سپاس‌گزاری منتظر لحظه‌ای می‌مانیم که اتفاقی به وقوع بپیوندد یا شخصی کار خاصی را برای ما انجام دهد. سپس بابت آن اتفاق خدا را شکر کرده یا از فردی که برای ما کاری را انجام داده است تشکر می‌کنیم.

 

برقراری تعادل میان کار و زندگی حرفه ای


اما استراتژی درستی که شما باید در این زمینه به کار ببرید این است که همواره به‌دنبال مواردی باشید که بابت آنها سپاسگزار هستید. این کار نه تنها روی ذهن و روح شما تأثیر می‌گذارد بلکه باعث می‌شود تا شما دیگران را نیز تحت‌تأثیر خود قرار دهید. شما می‌توانید برای کسانی که دوستشان دارید یک کارت پستال دست‌نویس ارسال کنید و از آنها به خاطر حضورشان در زندگی خود تشکر کنید. سعی کنید هر روز از 3 نفر تشکر کنید و ببینید که این کار چقدر می‌تواند روی خلق‌وخو و طرز فکر شما اثر بگذارد.

5. مهارت نه گفتن را یاد بگیرید

این موضوع که تصمیم بگیرید می‌خواهید چه کار کرده، با چه کسی ارتباط برقرار نموده و زمان خود را چگونه بگذرانید، از اهمیت بالایی برخوردار است. درخواست‌های زیادی از ما می‌شود و فرصت انجام کارهای مختلفی نیز پیش روی ما قرار می‌گیرد. خیلی از اوقات ما با این درخواست‌ها موافقت می‌کنیم، بدون اینکه واقعاً بخواهیم آن کار را انجام دهیم. تنها به این دلیل که احساس می‌کنیم که باید موافقیت کنیم.

 

چگونه از سایت آمازون درآمد دلاری کسب کنیم؟

 

شما باید به خودتان احترام بگذارید و شجاعت و اعتمادبه‌نفس داشته باشید تا بتوانید آن‌گونه که دوست دارید زندگی کنید و تنها به کارهایی «بله» بگویید که واقعاً مهم هستند. اما برای هر کار دیگری که از نظر شما مهم نمی‌باشد، باید از همین لحظه شروع به «نه» گفتن کنید. زمانی که شما برای خودتان به وضوح مشخص کرده باشید که مهم‌ترین افراد در زندگی شما چه کسانی هستند و چه کارهایی برای شما اهمیت بیشتری دارند، می‌توانید به راحتی تشخیص دهید که انجام چه کارهایی و وجود چه کسانی ضروری می‌باشد. زمانی که شروع به «نه» گفتن می‌کنید، تمرکز بیشتری به دست می‌آورید و با حضور ذهن کامل هر کاری که به آن «بله» گفته‌اید را انجام می‌دهید.

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

ادامه مطلب را در مقاله برقراری تعادل میان کار و زندگی حرفه ای (بخش دوم) | عزت خواه دات کام بخوانید.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/life-work-balance-part1
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط