مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه عادات ناسالم را در خود از بین ببریم ؟

توضیحات کوتاه :
عادات از جمله رفتارهایی هستند که آنچنان عادی شده‌ که جزیی از ناخودآگاه ما شده‌اند حتی وقتی می‌دانیم نباید آنها را انجام دهیم. بهتر است به جای عبارت "عادات بد" از "عادات ناسالم" استفاده کنیم.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

3

تعداد امتیازها: 1

  • 3.3k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
چگونه عادات ناسالم را در خود از بین ببریم ؟

 

خلاصه‌ای از مقاله: 

تغییر عادات نادرست می‌تواند فرایندی زمان‌بر و دشوار باشد. اما اگر به اندازه کافی تعهد داشته باشید، می‌توانید به راحتی رفتارهای ناخودآگاه خود را تغییر دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که استمرار داشته باشید و با خود مهربان باشید. در این مقاله به چگونگی این مساله می پردازیم.

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 

چگونه عادت ناسالم را متوقف کنیم؟

عادات از جمله رفتارهایی هستند که آنچنان برای ما عادی شده‌اند که جزیی از ناخودآگاه ما شده‌اند حتی وقتی می‌دانیم نباید آنها را انجام دهیم. البته بهتر است که به جای عبارت "عادات بد" از "عادات ناسالم" استفاده کنیم چون دقیق‌تر می‌تواند ماهیت این رفتارها را نشان دهد. این عادات ناسالم که می‌توانند فیزیکی باشند یا روانی، از داشتن خواب ناکافی گرفته تا خوردن غذای ناسالم، با اینکه می دانیم برای ما مضر هستند اما در ادامه دادن آنها اصرار داریم. نکته اصلی در توقف عادات ناسالم این است که دست از توجیه این انتخاب‌های نادرست برداریم و رفتارهای خود را تغییر دهیم. باید در تغییر این رفتارها استمرار و تکرار داشته باشیم تا زمانی که این رفتارهای جدید ناخودآگاه شوند. گفتگوی مثبت با خود و تلقین مثبت می‌تواند کمک زیادی در این فرایند به ما ارائه دهد. مطمئناً شما از راه حل‌های کلیشه‌ای مثل داشتن اراده قوی، یا تفکر مثبت آگاهی دارید و بارها در مورد آنها مطلب خوانده‌اید. در این مقاله راههای عملی برای مقابله با عادات نادرست ارائه می‌دهیم. 

 

چگونه می توان راز و رمز مدیریت موفق را یاد گرفت

 

در ابتدا شما باید یاد بگیرید که خود را دوست داشته باشید تا بتوانید فرایند تغییر را ادامه دهید. شما باید با خود مهربان باشید و عادات نادرست را نشانه ای از این بدانید که چیزی در زندگی شما از حالت تعادل خارج شده است. شما باید آنقدر با خود مهربان باشید و به خود عشق بورزید تا بتوانید عادات ناسالم خود را کنار بگذارید. نباید آنقدر صبر کنید که این عادات ناسالم ضرری به بدن شما برسانند و سپس به فکر تغییر بیفتید. اکثر عادات ناسالم به عنوان واکنشی در برابر استرس ایجاد می‌شوند. کار زیاد، تنفر از شغل، فقدان، نگرانی، خودداری از روبه‌رو شدن با سختی‌ها، همگی از منابع ایجاد کننده عادات ناسالم هستند. این منابع استرس می‌توانند زندگی ما را فلج کنند. با وجود این استرس‌ها، تغییر برای ما دشوار می‌شود و با انجام رفتارهای ناسالم سعی در جبران این استرس‌ها داریم.

 

مقاله پیشنهادی: 10 عادت بد که باید آنها را کنار بگذاریم؟ 

عادات ناسالم

 

ده گام در جهت تغییر عادات نادرست

1. ابتدا عاداتی که می‌خواهید تغییر دهید را به دقت شناسایی کنید. این کار به معنای آوردن یک رفتار از سطح ناخوادآگاه به خودآگاه است. این کار به این معنا نیست که خود را به دلیل داشتن یک عادت بد سرزنش کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که لیستی از عادات بد خود در زندگی را تهیه کنید و سپس یکی از آنها را انتخاب کنید.

2. به پیامدهای این عادت بد فکر کنید. به عبارت دیگر به این فکر کنید که این عادت ناسالم برای شما چه فایده‌ای دارد؟ آیا با خوردن غذاهای ناسالم به دنبال راحتی ذهنی هستید؟ با تماشای تلویزیون مشکلات خود را فراموش می‌کنید؟ با جویدن ناخن، استرس خود را کاهش می‌دهید؟ نیازی نیست که این فرایند را تبدیل به کاری پیچیده و سخت کنید. به راحتی می‌توانید متوجه دلایل انجام این کار شوید و وقتی دلایل را پیدا کردید، می‌توانید راحتتر آن را تغییر دهید.

3. به دانش و آگاهی خود احترام بگذارید. این سناریوی غالب را در نظر بگیرید: شما احساس می کنید که به اندازه کافی استراحت ندارید. بنابراین تا دیروقت بیدار می‌مانید و سریال مورد علاقه خود را تماشا می‌کنید. شما می دانید که روز بعد برای کار کردن انرژی زیادی نخواهید داشت و از بهره وری شما کاسته خواهد شد اما حق خود می دانید که کمی تفریح داشته باشید. اما عقل شما حکم می‌کند که این راه سالمی برای تفریح کردن نیست. به عقل خود گوش دهید و بر اساس آن یک راه بهتر برای تفریح کردن پیدا کنید. باید از این نکته آگاهی داشته باشید که شما می‌توانید یک کار متفاوت انجام دهید و تمامی جوابها را در اختیار دارید.

 

مقاله پیشنهادی: 11 عادت باورنکردنی که مانع موفقیت می شوند؟ 

عادات نادرست

 

4. کاری انجام دهید که جایگزین عادت ناسالم شود. تنها تمایل داشتن به تغییر کافی نیست و شما باید کاری واقعی در راستای آن انجام دهید. اگر شما واقعاً کاری انجام ندهید، از مزایای واقعی آن نیز برخوردار نمی‌شوید. مثلاً به این فکر کنید که وقتی استرس دارید، به جای اینکه در یخچال را باز کنید چه کار دیگری می‌توانید انجام دهید. باید از قبل برای این مواقع برنامه‌ریزی کنید تا وقتی در موقعیت قرار گرفتید بدانید که باید چه کاری انجام دهید. مثلاً نفس خود را حبس کنید و 4 ثانیه صبر کنید، سپس 4 ثانیه نفس خود را بیرون دهید و تنها بر تنفس خود تمرکز کنید. این کار را 4 بار انجام دهید و ببینید چه احساسی دارید. اگر نیاز به حمایت بیشتری دارید، کمی بیشتر در آنجا بمانید و به یک دلیل فکر کنید که نباید این عادت را ادامه دهید. این یک گام اساسی و کلیدی است. وقتی یک کار متفاوت انجام می‌دهید تا جایگزین یک عادت ناسالم کنید، به خود یادآوری و تأکید کنید که یک کار متفاوت انجام داده‌اید. شما باید این کار را از سطح ناخودآگاه به خودآگاه بیاورید تا بتوانید بر توانایی خود برای تغییر تأکید کنید. به سادگی می‌توانید به خود بگویید: ببین. من یک انتخاب بهتر انجام دادم.

5. علل بروز عادات بد را حذف کنید. به عنوان مثال اگر در مهمانی‌ها پرخوری دارید، کمتر به مهمانی بروید. اگر غذای ناسالم می‌خورید، هرچه غذای ناسالم در منزل دارید را دور بریزید. گاهی اوقات برخی افراد به ما انگیزه می‌دهند که عادت ناسالمی را ادامه دهیم. این افراد را از زندگی خود حذف کنید. به اطرافیان خود دقت کنید و ببینید که آیا آنها به شما انگیزه می‌دهند یا عادات ناسالم را در شما به وجود می‌آورند؟

 

مقاله پیشنهادی: چگونه با عادت های بد مقابله کنیم ؟

تغییرعادات

 

6. تصویرسازی کنید. تصویرسازی جدی می‌تواند باعث شود که ذهن شما تغییر کند. هر روز زمانی را به این اختصاص دهید که خود را با عادات جدید و سالم تصور کنید. تصور کنید که دیگر فردی خجالتی نیستید و با دیگران تعامل سازنده و رضایتبخش دارید. هرچه بیشتر در مورد چیزی فکر کنید (و آن را انجام دهید) بیشتر در ذهن شما حک می‌شود.

7. مکالمات ذهنی منفی را متوقف کنید. حرف‌هایی که در ذهن شما می‌گذرند می‌توانند تأثیر جدی بر رفتارهای ناخودآگاه شما داشته باشند. بنابراین وقتی به خودتان می گویید "من غیراجتماعی هستم" آن را تغییر دهید و بگویید: "اعتماد به نفس من در حال رشد است".

8. گام‌های کوچک بردارید. حتی اگر نتوانید عادت ناسالم خود را سریعاً حذف کنید، هر روز یک کار کوچک در این جهت انجام دهید. به این طریق حتی اگر نتوانید صددرصد تعهد داشته باشید، گام به گام پیش بروید.

 

فروش در آمازون و درآمد میلیاردی

 

9. بپذیرید که گاهی اوقات ضعیف باشید. همه ما می‌توانیم ضعیف باشیم. هربار که از مسیر منحرف شدید به خود یادآوری کنید که انسان هستید و دوباره به مسیر بازگردید.

10. بپذیرید که تغییر عادات زمان می‌برد. تغییر عادات چندین هفته طول می‌کشد. شما باید ذهنیت خود را تقویت کنید تا بتوانید عادات خود را تغییر دهید.

تغییر عادات نادرست می‌تواند فرایندی زمان‌بر و دشوار باشد. اما اگر به اندازه کافی تعهد داشته باشید، می‌توانید به راحتی رفتارهای ناخودآگاه خود را تغییر دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که استمرار داشته باشید و با خود مهربان باشید.

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 
نویسنده:
https://ezzatkhah.com/kick-unhealthy-habits
برچسب ها
تغییر عادت
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط