مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

اهمیت اخلاق مداری در محیط کار

توضیحات کوتاه :
عملکرد ما نه تنها روی خود ما تأثیر دارد، بلکه روی اطرافیان ما نیز اثر می‌گذارد. اگر شما دروغ بگویید، ممکن است با همین دروغ به ظاهر کوچک زندگی خیلی از اطرافیان خود را دچار مشکل کنید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 5.6k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
اهمیت اخلاق مداری در محیط کار

 

خلاصه ای از مقاله

زمانی که شما در حال ایفای نقش خود چه در زندگی شخصی و چه در زندگی اجتماعی هستید، باید بتوانید اخلاقیات مربوط را به خوبی رعایت کنید. یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که داشتن اخلاق در آن بسیار مهم است، محیط کار است. گاهی ممکن است شما فردی را ببینید که مهارت بالایی دارد اما در خصوص رعایت هنجارهای مربوطه خیلی عملکرد مناسبی ندارد و به همین دلیل استعدادها و توانایی او نادیده گرفته می‌شود.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

ضرورت داشتن اخلاق حرفه‌ای در محیط کار

عملکرد ما نه تنها روی خود ما تأثیر دارد، بلکه روی اطرافیان ما نیز اثر می‌گذارد. اگر شما دروغ بگویید، این دروغ شما تنها روی خودتان اثر نمی‌گذارد. ممکن است با همین دروغ به ظاهر کوچک زندگی خیلی از اطرافیان خود را دچار مشکل کنید. در حقیقت می‌توان گفت که رعایت اخلاق در تمامی بخش‌های زندگی یک امر بسیار ضروری به‌شمار می‌رود. زمانی که شما در حال ایفای نقش خود چه در زندگی شخصی و چه در زندگی اجتماعی هستید، باید بتوانید اخلاقیات مربوط را به خوبی رعایت کنید. یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که داشتن اخلاق در آن بسیار مهم است، محیط کار است. گاهی ممکن است شما فردی را ببینید که مهارت بالایی دارد اما در خصوص رعایت هنجارهای مربوطه خیلی عملکرد مناسبی ندارد و به همین دلیل استعدادها و توانایی او نادیده گرفته می‌شود.

 

اخلاق مداری در محیط کار و مدیریت بهتر بیزینس

 

اگر شما به دنبال پیشرفت در کار و زندگی خود هستید، باید یاد بگیرید که خودتان را با شرایط تعیین شده تطبیق دهید. در غیر این صورت خیلی زود از صحنه حذف شده و جای خود را به شخص دیگری می‌دهید. البته این موضوع تنها به کارمندانی که برای مثال در یک شرکت یا اداره مشغول به کار هستند، ختم نمی‌شود. مدیران هم باید یاد بگیرند که برای محیط کار خود اخلاقیات مناسب و درستی را تعریف کرده و خودشان هم آنها را رعایت کنند. زمانی یک کسب‌وکار می‌تواند به موفقیت دست پیدا کند که تمام اعضای درگیر در آن بیزینس نقش خود را به شکل مناسبی ایفا کنند. از کارکنان و مدیران گرفته تا مشتریان و سرمایه‌گذاران. باید همگی به شکل حرفه‌ای و درستی در مسیر مورد نظر حرکت کنند تا کل تیم بتواند به موفقیت دست پیدا کنند.

برخی از نمونه‌های اخلاق مداری در محیط کار

روی زمان دقت زیادی داشته باشید

شما باید یاد بگیرید که همیشه و در همه حال زمان‌بندی مناسبی داشته باشید. باید سر وقت در محل کار خود حاضر بوده، بعد از صرف ناهار یا استراحت به موقع برگشته و سر وقت در قرارهای خود حاضر باشید. یکی از ابتدایی‌ترین و اصلی‌ترین وظایفی که همه باید در محیط کار رعایت کنند، همین مورد است. گاهی ممکن است یک مشتری تنها به این دلیل که مجبور شده است زمان زیادی را منتظر بماند، از همکاری با تیم شما پشیمان شود. پس شما چه در جایگاه یک مدیر و چه در جایگاه یک کارمند باید به زمان هر کار توجه داشته باشید.

مسئولیت پذیر باشید

در محیط کار هر کسی مسئولیت‌هایی را برعهده دارد و همه باید این را بدانند که تمام تلاش خود را برای انجام دقیق وظایف خود به کار بگیرند. یک شخص باید با تمام انرژی و با نهایت صداقت در محیط کار خود تلاش کرده و سعی کند تا کار را در مدت زمانی که برای او مشخص کرده‌اند به اتمام برساند. محیط کار یک محیط جدی است و اینکه فردی تصور کند اگر در انجام وظایف خود کوتاهی کند و خیلی خوش قول یا متعهد نباشد می‌تواند نتیجه بهتری بگیرد، تصور کاملاً اشتباهی است.

 

مقاله پیشنهادی: مهم ترین مهارت ارتباطی در محیط کار

اخلاق مداری در محیط کار

 

لباس مناسب محیط کار بپوشید

باید به پوشش خود در محیط کار توجه لازم را داشته باشید. باید سعی کنید در زمانی که می‌خواهید سرکار حاضر شوید، ساده و مرتب باشید. گاهی خیلی از سازمان‌ها و محیط‌های کاری خودشان پوشش مشخصی را تعیین می‌کنند که کارکنان باید آن را رعایت کنند. باید به این باور برسید که نوع پوشش شما در محیط کار باید با پوشش معمولتان تفاوت داشته باشد و این باور را در نوع لباس پوشیدن خود رعایت کنید.

روحیه کار تیمی را داشته باشید

همیشه این را به خاطر داشته باشید که شما یک تیم هستید. در یک تیم هرکس وظایف مربوط به خود را دارد و همه شما باید در کنار هم و در یک راستا حرکت کنید تا به هدف تعیین شده دست پیدا کنید. باید یاد بگیرید که به همکاران خود احترام گذاشته و نقش خود را به خوبی ایفا کنید. کسی که روحیه تیمی مناسبی نداشته باشد، در محیط کار دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند با هم تیمی‌های خود به خوبی ارتباط برقرار کند. بدین ترتیب هم خود آن شخص دچار مشکل می‌شود و هم در روند کار تیم اختلال ایجاد می‌کند.

در محیط کار خوش اخلاق باشید

هیچ وقت نباید اجازه بدهید که اتفاقات بیرون از محیط کار روی عملکرد شما تأثیر بگذارد. روحیه و رفتار هر شخص در محل کار می‌تواند روی دیگر افراد حاضر در آن محیط تأثیر بگذارد. اگر شما ناراحت یا عصبانی باشید و اجازه بدهید این حالت‌های شما در ظاهر و رفتار شما خود را نشان دهد، ممکن است روی دیگران هم تأثیر منفی گذاشته و این احساسات را به آنها انتقال دهید. سعی کنید زمانی که وارد محیط کار خود می‌شوید، روحیه مثبت و شادی داشته باشید و با دیگران با احترام و ادب رفتار کنید.

چگونه ضرورت داشتن اخلاق مداری را به کارمندان خود گوشزد کنیم؟

کد رفتاری مناسب را در اختیار کارمندان قرار دهید

یکی از راه‌هایی که می‌توان اخلاقیاتی که رعایت آنها در محیط کار ضروری است را به کارمندان گوشزد کرد، عنوان نمودن کدهای رفتاری به کارمندان است. این روش بدین صورت است که شما قوانین و مقررات مورد نظر خود یا سازمان را روی کاغذ نوشته و آن را در اختیار کارکنان قرار می‌دهید. بدین ترتیب آنها متوجه می‌شوند که در هنگامی که مشغول به کار هستند باید چه مواردی را رعایت کنند. بهتر است این اطلاعات از همان ابتدا و پیش از شروع کار توسط آنها در اختیار افراد قرار بگیرند تا آنها فرصت تصمیم‌گیری درباره اینکه می‌توانند این کدها را رعایت کنند یا نه را داشته باشند.

 

مقاله پیشنهادی: 6 موقعیت دشوار در محیط کار و نحوه برخورد با آنها

اخلاق مداری در محیط کار

 

برنامه‌های توجیهی داشته باشید

در کنار هدفگذاری‌های مناسب برای دستیابی به موفقیت کل تیم، گاهی لازم است که سازمان یا شرکت برای کارکنان خود برنامه‌های توجیهی بگذارد. در این برنامه‌ها باید اخلاقات مورد نظر به کارکنان آموزش داده شود. این کار می‌تواند توسط یک یا چند تن از مدیران ارشد همان شرکت صورت بگیرد. با این کار، کارکنان متوجه می‌شوند که رعایت موارد گفته شده تا چه میزان از اهمیت برخوردار است و بدین ترتیب دقت بیشتری به رفتار و کردار خود در محیط کار خواهند داشت.

خودتان برای کارمندان الگو باشید

اگر کارکنان بتوانند یک الگوی مناسب داشته باشند، راحت‌تر می‌توانند کدهای اخلاقی مورد نظر را یاد گرفته و رعایت کنند. مثلاً اگر شما به عنوان یک مدیر به دنبال این هستید که کارمندانتان همیشه به موقع و سر وقت سرکار حاضر شوند، باید خودتان هم این ویژگی را داشته باشید. به هیچ عنوان نمی‌شود فردی در زندگی شخصی یا کاری خود یک رفتار بد را داشته باشد اما از اطرافیان توقع داشته باشد که آن اخلاق را نداشته باشند.

 

با اخلاق مداری در محیط کار بیزینس خود را پر سودتر کنید

 

به کارکنان اخلاق مدار خود جایزه دهید

گاهی تاثیری که تشویق کردن می‌تواند روی افراد داشته باشد، تنبیه کردن نمی‌تواند داشته باشد. سعی کنید اگر به دنبال رعایت کردن کدهای اخلاقی توسط کارمندان خود هستید، این مورد را در نظر داشته باشید. به عنوان یک مدیر موفق، شما باید روی رفتارهای مناسب کارکنان خود نیز تمرکز داشته باشید. اینکه تنها به دنبال هنجارشکنی‌ها و رعایت نکردن قوانین و در نتیجه آن تنبیه کارکنان باشید، نمی‌تواند جواب بدهد. پس از این به بعد به رفتارهای مثبت کارکنان خود دقت نموده و با تشویق آن کارمند، هم در آن فرد احساس بهتری را به وجود آورده و هم اینکه به دیگران انگیزه لازم برای پیشرفت کردن را بدهید.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/the-importance-of-orbital-ethics-in-the-workplace
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط