فرصت درآمدزایی از سایت airbnb با اجاره خانه دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه متعهد باشیم؟

توضیحات کوتاه :
وقتی که شما به تأخیر انداختن کارهای خود را ادامه می‌دهید مدتی که گذشت این به تأخیر انداختن‌ها بیشتر و طولانی‌تر می‌شود و کم‌کم به لایف‌استایل شما بدل می‌شود.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 2

  • 8.5k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
چگونه متعهد باشیم؟

 

خلاصه ای از مقاله

 آیا به این موضوع فکر کرده‌اید که زمانی که شما بدقولی می‌کنید انسان‌ها چه احساسی نسبت به شما پیدا می‌کنند؟ در این مقاله قصد داریم به شما تکنیک‌هایی را آموزش دهیم که یاد بگیرید چگونه متعهد باشید و همیشه سر حرف خود بایستید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

چگونه به قول و قرارهای خود پایبند بمانیم؟

آیا تا به حال دقت کردید که چرا بعضی مواقع سر قول خود نمی‌مانید؟ برای مثال، اگر قراری دارید آن را کنسل می‌کنید، اگر قرار است پروژه‌ای را انجام دهید آن را انجام نمی‌دهید یا در زندگی شخصی خود زمانی که قرار است برای امتحانی حاضر گردید تا لحظه آخر کارها را عقب می‌اندازید. آیا به این موضوع فکر کرده‌اید که زمانی که شما بدقولی می‌کنید انسان‌ها چه احساسی نسبت به شما پیدا می‌کنند؟ در این مقاله قصد داریم به شما تکنیک‌هایی را آموزش دهیم که یاد بگیرید چگونه متعهد باشید و همیشه سر حرف خود بایستید. برای این منظور 4 نکته را بررسی خواهیم کرد.

 

بهترین لایف استایل

 

نکته اول: نه گفتن را یاد بگیرید

به هر کسی قول ندهید. شما باید کارهایی را قبول کنید که برای انجام آنها شور و اشتیاق دارید و انجام آنها را دوست دارید. بعضی مواقع در زندگی، شما خیلی از کارها را قبول می‌کنید یا حتی افراد نزدیک به شما کارهایی را به شما می‌سپارند اما زمانی که وقت انجام آن کار می‌رسد شما نمی‌توانید آن را انجام دهید. علت این است که شما واقعاً آن کار را دوست ندارید و فقط آن را به خاطر یک شخص دیگر انجام می‌دهید، پس در نهایت نمی‌توانید آن کار را انجام بدهید. باید یاد بگیرید نه بگویید تا بعداً مجبور نباشید از اینکه نتوانستید آن کار را انجام بدهید متأسف باشید. این که در همان ابتدا نه بگویید خیلی بهتر از این است که بعد مجبور به عذرخواهی شوید و با این کار دوست یا همکار خود را هم بیهوده منتظر بگذارید. با این کار اعتبار خود را در بین اطرافیانتان حفظ می‌کنید. برای مثال در دانشگاه مشغول به تحصیل هستید و خیلی از درس‌ها هستند که شما دوست ندارید آنها را بخوانید. اما سعی کنید زندگی خود را به سمتی هدایت کنید که قدرت انتخاب داشته باشید.

چرا انجام کارها رو به تعویق می‌ندازیم؟

در محل کارتان کارهایی را به شما محول می‌کنند که دوست ندارید و مثلاً برای انجام آنها 10 روز را تعیین می‌کنند و شما به خاطر اینکه به انجام آنها علاقه ندارید آنها را برای روزهای آخر می‌گذارید و در آن زمان هم دچار استرس می‌شوید، شجاع باشید و کار خود را عوض کنید. شما انجام آن کار را به تأخیر می‌اندازید به این خاطر که شما آن کار را دوست ندارید و عمر شما در این مسیر در حال گذر است. پس شما باید زندگی و لایف استایلی را بسازید که خواستار آن هستید و کاری را انتخاب کنید که برای انجام آن شور، عشق و علاقه دارید. حتی اگر افراد نزدیک به شما مانند افراد خانواده‌تان از شما بخواهند کاری را انجام دهید ولی شما آن کار را دوست نداشته باشید آن را انجام نخواهید داد و هر زمان که به انجام آن فکر می‌کنید ضمیر ناخودآگاه شما می‌گوید صبر کن چرا که شما هیچ ذوقی برای انجام آن ندارید. این باعث می‌شود کار را انجام ندهید با وجود اینکه شاید آن فردی که از شما تقاضا انجام آن کار را کرده است، عمیقاً دوست داشته باشید. اگر با کسانی قرار می‌گذارید که احساس خوبی برای کار با آنها ندارید، مسلماً قرارها را کنسل می‌کنید یا دیر سر قرار می‌روید زیرا ارزشی برای شما ندارند. به مرور تمام این‌ها در ذهن شما به عادت تبدیل می‌شود و ذهن شما آنها را باور می‌کند و دیگر ارزشی برای هیچ کاری قائل نیستید. این باعث می‌شود حتی زمانی که وارد کاری می‌شوید که آن را دوست دارید، حوصله و اشتیاقی برای صرف در آن مسیر نداشته باشید، زیرا عادت کردید!

 

مقاله پیشنهادی: غلبه بر عادت به تعویق انداختن کارها

چگونه متعهد باشیم؟

 

نکته دوم: برای دیگران ارزش قائل شوید

برای زمان و انرژی بقیه افراد احترام قائل شوید. بدانید که تنها زمان و زندگی شما ارزشمند نیست و این ارزش برای همه افراد وجود دارد. همان‌قدر که به خود فکر می‌کنید، به طرف مقابلتان هم فکر کنید. زمانی که شما قرار ملاقاتی دارید و نیم ساعت قبل از زمان ملاقات با تلفن همراه خود برای آن فرد پیامی ارسال می‌کنید و قرار خود را کنسل می‌کنید، این کار شما بی احترامی به آن شخص است و به این معنا است که اصلاً برای شما مهم نیست که آن فرد ناراحت می‌شود و کارهای خود را برای ملاقات با شما کنسل کرده است. شاید ارسال یک پیام برای کنسل کردن قرار کار آسانی باشد ولی شما در آن لحظه چهره طرف مقابلتان را نمی‌بینید. اگر کنار او بودید متوجه می‌شدید که چقدر عصبانی می‌شود و حس بدی نسبت به شما پیدا می‌کند. شما نباید چنین رفتاری را نشان دهید.

 

مقاله پیشنهادی: بایدها و نبایدهای برقراری ارتباط موثر با دیگران

چگونه متعهد باشیم؟

 

یکی از دلایلی که باعث می شود این کار را انجام ‌دهید این است که به فکر بقیه نیستید و گمان می‌کنید که تنها زمان، زندگی و اهداف شما مهم هستند در صورتی که این نگرش اشتباه است و این موارد برای بقیه افراد هم مهم و با اهمیت می‌باشد. طبق قانون راز زمانی که شما دوست دارید که خوش قول و متعهد باشید و سر حرف خود بایستید، طبیعتاً افرادی را در زندگی خود جذب می‌کنید که آنها هم دوست دارند به همین طریق اقدام کنند. با این کار مشتریانی به سمت شما جذب می‌شوند که حتی حاضر هستند زودتر از موعد به شما پول را پرداخت نمایند. این مورد در زمینه کار، روابط اجتماعی و جنبه‌های مختلف زندگی صادق است. شما باید برای دیگران و زمان آنها ارزش قائل شوید. باورهای شما در این زمینه خیلی اهمیت دارند. اگر باور کردید شهری که در آن زندگی می‌کنید شهر خوبی است، افرادی سر راه شما قرار می‌گیرند که در جنبه‌هایی که شما نیاز دارید، فوق‌العاده خوب هستند.

 

چگونه متعهد باشیم؟

 

نکته سوم: چرا باید قبل از انجام هر کاری، دلیل کار خود رابدانیم؟

همیشه زمانی که کاری را قبول می‌کنید و برای انجام آن متعهد می‌شوید، از خود بپرسید که چرا آن کار را پذیرفتید. یک چرای بزرگ باید برای خود داشته باشید. این چرا برای مثال می‌تواند این باشد که شما عاشق انجام آن کار هستید. زیرا بعد از مدتی، زمانی که شما می‌خواهید آن کار را تحویل بدهید باید این سؤال را از خود بپرسید که چرا آن روز این کار را قبول کردید؟ و جواب چرای خود را بدانید. اگر این چرا نباشد مسلماً فراموش کرده و بدقولی می‌کنید. ولی زمانی که چرای درستی انتخاب کنید بی شک اگر سخت‌ترین کار ممکن هم باشد، سر حرف و قول خود می‌ایستید و آن را انجام می‌دهید.

نکته چهارم: شیوه عذرخواهی مؤثر و صحیح را یاد بگیرید

باید جبران کردن را یاد بگیرید. اگر قرار ملاقاتی را کنسل کردید با پیامی که برای طرف مقابل ارسال می‌کنید ابراز پشیمانی کنید و دل آن شخص را به دست آورید. اگر هم در روابط بیزینسی هستید یک نامه رسمی برای آن شخص ارسال نمایید، عذرخواهی کنید و قرار بعدی را با او هماهنگ کنید. در واقع، باید هزینه این کار را بپردازید که این هزینه می‌تواند این باشد که مهربان‌تر و با احترام‌تر رفتار کنید یا اگر طرف مقابلتان دوست شما است و با او ارتباط صمیمی دارید برای او هدیه بخرید. این‌گونه هم به خود و هم به طرف مقابل نشان می‌دهید که متوجه شدید که متعهد نبودید و الآن قصد دارید جبران کنید. باید از درون بپذیرید که شما یک ارزشی را گرفتید که اکنون باید آن را پس بدهید. جبران کردن شما به معنای مجازات شما نمی‌باشد بلکه بدین معنا است که شما آنقدر درک و فهم دارید که متوجه گردید، زمان و انرژی یک نفر دیگر را گرفتید و الآن باید ابراز پشیمانی کنید و برای او جبران کنید.

 

چگونه متعهد باشیم؟

 

تعهد لازمه موفقیت در زندگی اجتماعی است

همیشه به یاد داشته باشید که شما در دایره ای از روابط اجتماعی قرار گرفته‌اید. در بسیاری از مواقع موفقیت و شادی‌های شما وابسته به دیگران است. بنابراین برای رسیدن به این هدف مهم باید حواستان به آنها باشد. همیشه پنج سؤال مهم را به خاطر بسپارید و برای آنها جواب‌های قانع‌کننده‌ای داشته باشید. در این صورت تعهد شما به صورت کامل اجرا خواهد شد: 

  1.  چه افراد یا اشخاصی برای شما تعهد ایجاد می‌کنند؟
  2.  چه چیزهایی حس تعهد شما را پررنگ‌تر می‌کنند؟
  3.  چرا باید در مقابل برخی موارد تعهد داشته باشید؟
  4. چه زمانی باید خودتان را متعهد بدانید؟ 
  5. کجا و در چه موقعیت‌هایی تعهد شما لازم می‌شود؟ 

اجتناب از تنبلی و به تعویق انداختن کارها

آگاه باشید که عادت‌های کوچک، لایف‌استایل شما را می‌سازد. ممکن است برای مثال شما یک بار پروژه خود را کمی دیرتر از زمان مشخص تحویل دهید و هیچ مشکلی هم پیش نیاید ولی بدانید که ضمیر ناخودآگاه و شخصیت درون شما باور می‌کند که هیچ مشکلی ندارد که پروژه خود را دیرتر تحویل بدهید، سر قولتان نمانید و... . این موارد به ظاهر کوچک باورهای شما را عوض می‌کند و به شما اجازه می‌دهد که سر حرفتان نمانید. وقتی که شما به تأخیر انداختن کارهای خود را ادامه می‌دهید مدتی که گذشت این به تأخیر انداختن‌ها بیشتر و طولانی‌تر می‌شود. اگر در ابتدا، کار خود را از شنبه به یکشنبه موکول می‌کردید اکنون آن را به یک هفته بعد موکول می‌کنید. کم‌کم عادت می‌کنید که همه کارهای خود را به تأخیر بیندازید و خیلی از کارها را انجام ندهید. همه افراد در دنیا تمایل دارند که موفق شوند ولی کسی موفق می‌شود که اول لایف‌استایل درستی بسازد و دوم اقدام نماید. زمانی که شما برای خود عادت‌های درستی می‌سازید می‌توانید لایف استایل درستی هم برای خود بسازید. با ساخت یک لایف‌استایل درست، خسته نمی‌شوید و مسیر خود را رها نمی‌کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید در مسابقات دو برنده شوید ابتدا باید دونده شوید و دویدن جز طبیعت ذهن و بدن شما شود. در آن زمان است که شما برنده می‌شوید. در هر زمینه و رشته‌ای که می‌خواهید فعالیت کنید باید لایف‌استایل آن رشته را بسازید. می‌توانید افراد موفق در زمینه مورد نظر خود را پیدا کنید و عادت‌های آنها را بررسی کنید زیرا عادت‌های آنها لایف‌استایل آن‌ها را ساخته است و لایف‌استایل آن‌ها موفقیت‌هایی را برای آنها به ارمغان آورده است. صرفاً جادویی در کار نیست که یک فرد موفق می‌شود. بسیاری از موفقیت‌های بزرگ از همین عادت‌های کوچک شروع شده‌اند. پس مهمتر از تحویل پروژه و کارها این است که شما یاد بگیرید سر حرف خود بمانید و این کار به شما باورهای درستی می‌دهد.

امیدواریم که از این 4 نکته بهره کامل را ببرید و با اجرای آنها در زندگی بتوانید از خود شخصیتی خوش قول و متعهد بسازید.

سپاس از همراهی شما، همیشه مثل امروز موفق باشید.

بعد از مطالعه این مقاله با ارسال نظر خود در همین قسمت موفقیت خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دوستدار شما حسین عزت خواه مدرس موفقیت و کارآفرینی و آموزش فروش در آمازون

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/how-to-be-committed
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
محمدعلی گفته:
۰ | ۱

تو فوق العاده ای
واقعا داری به مردم کمک میکنی
دمت گرم

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما محمدعلی عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

سپاسگزاریم که ما را برای ایجاد تحول و تغییر در زندگی و کسب و کار خود انتخاب کردید. همراهی شما باعث افتخار و دلگرمی ما است.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط