مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

خلق اهداف در زندگی

توضیحات کوتاه :
زندگی بدون هدف، همانند راه رفتن در کویری ناآشنا، آن هم بدون نقشه و راهنما است. اگرچه بعد از مدتی مسیری را طی می‌کنید اما چون جهت را نمی‌دانید، ممکن است دوباره به همان نقطه اولیه خود برگردید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 2

  • 1.5k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
خلق اهداف در زندگی

 

خلاصه ای از مقاله

 اگر از صبح و لحظه‌ای که چشمان خود را باز می‌کنید، هدفی در ذهنتان نداشته باشید، روز خود را بی‌جهت و با انجام کارهای بیهوده سپری می‌کنید و شب دوباره به همان نقطه اولیه می‌رسید، یعنی هیچ موفقیتی نداشته‌اید. در این مقاله قصد داریم ابتدا شما را با راه‌های انتخاب هدف در زندگی آشنا و پس از آن ویژگی‌های یک هدف خوب را با همدیگر بررسی کنیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

چگونه هدف گذاری کنیم؟

زندگی بدون هدف، همانند راه رفتن در کویری ناآشنا، آن هم بدون نقشه و راهنما است. در این صورت، اگرچه بعد از مدتی مسیری را طی کرده‌اید، اما چون جهت راه را به خوبی نمی‌دانید، ممکن است دوباره به همان نقطه اولیه خود برگردید، یعنی تمام این مدت دور خودتان می‌چرخیده‌اید و عملاً به هیچ‌جا نرسیده‌اید. در زندگی واقعی نیز، دقیقاً همین موقعیت وجود دارد، یعنی اگر از صبح و لحظه‌ای که چشمان خود را باز می‌کنید، هدفی در ذهنتان نداشته باشید، روز خود را بی‌جهت و با انجام کارهای بیهوده سپری می‌کنید و شب دوباره به همان نقطه اولیه می‌رسید، یعنی هیچ موفقیتی نداشته‌اید. پس همه این توضیحات، ما را به یک واقعیت می‌رساند و آن ضرورت داشتن هدف در زندگی است. در این مقاله قصد داریم ابتدا شما را با راه‌های انتخاب هدف در زندگی آشنا و پس از آن ویژگی‌های یک هدف خوب را با همدیگر بررسی کنیم.

 

کسب و کار میلیاردی آنلاین تان را راه اندازی کنید

 

چگونه هدف زندگی خود را پیداکنیم؟

1. شناخت درستی از خودتان پیدا کنید

قبل از این که هر هدفی را در زندگی برای خود انتخاب کنید، لازم است ابتدا مدتی درباره خودتان فکر کنید. در این فرآیند باید بررسی کنید آیا اصلاً علاقه‌ای به آن هدف دارید و مهمتر از آن این که اصلاً مهارت لازم برای دست‌یابی به آن را در خودتان سراغ دارید یا خیر. علاقه داشتن به یک هدف از آن جهت مهم است که وقتی در مسیر خود به اولین مشکل برخورد کردید، سریع عقب‌نشینی نخواهید کرد، بلکه تصویر نهایی که از رسیدن به آن در ذهن شما شکل می‌گیرد باعث می‌شود به دنبال یافتن راه‌حلی برای آن باشید و زود تصمیم به عقب‌نشینی نگیرید.

 

مقاله پیشنهادی: نحوه برنامه ریزی برای رسیدن به هدف

خلق اهداف در زندگی

 

2. چرای بزرگ زندگیتان را پیدا کنید

ممکن است در دوره‌ای از زندگیتان و تحت‌تأثیر شرایطی که دارید دست به تصمیم‌هایی بزنید. مثلاً شاید بیکار باشید و بخواهید کسب‌وکار مخصوص شخصی‌تان را راه‌اندازی کنید. در این شرایط باید از خودتان سوالاتی بپرسید. از جمله این که هدفتان از راه‌اندازی کسب‌وکار چیست؟ قصد دارید با پولی که به‌دست می‌آورید چه کار کنید؟ آیا صرفاً به دنبال پرداخت بدهی‌ها و اقساط یا خرید کالاهای مورد نیازتان هستید یا قصد دارید کارآفرینی کنید و با گسترش کسب‌وکارتان، عده دیگری را هم به کار مشغول کنید. مشابه این پرسش‌ها را می‌توانید در مورد هدف‌های دیگر هم ازرخودتان بپرسید. مثلاً وقتی هدف شما ادامه تحصیل در رشته‌ای خاص است، باید از خودتان بپرسید «چرا این هدف را انتخاب کرده‌ام»؟ آیا قصد دارید با مدرک به دست آمده شرایط کاری بهتری برای خودتان فراهم کنید، امکان مهاجرت به کشوری دیگر و ادامه تحصیل را داشته باشید یا صرفاً به این خاطر که این رشته وجهه اجتماعی خوبی دارد، می‌خواهید در آن ادامه تحصیل بدهید. دلایل شما هر کدام از این موارد که باشد، باعث می‌شود مسیر متفاوتی پیش روی شما قرار بگیرید. مثلاً وقتی هدف شما از ادامه تحصیل در یک رشته خاص، جلب توجه دیگران باشد، اما واقعاً علاقه‌ای به رشته خود نداشته باشید، ممکن است به خاطر سخت بودن واحدهای درسی خود، تصمیم بگیرید از آن رشته انصراف بدهید. همین موضوع باعث می‌شود که علاوه بر هدر رفتن وقت و انرژی صرف شده، دیگر شاید هیچ انگیزه‌ای برای ادامه تحصیل در هیچ رشته دیگری را هم نداشته باشید. پس به همان اندازه که نداشتن هدف در زندگی خطرناک است، انتخاب هدف نامناسب هم می‌تواند بر آینده و سرنوشت شما تأثیر بگذارد.

 

خلق اهدداف در زندگی

 

3. زندگی خود را در چند سال آینده تصور کنید

اگرچه پیش‌بینی آینده صد در صد امکان‌پذیر نیست، اما حداقل می‌توان با توجه به نشانه‌های موجود، تا حدودی در مورد آن اظهار نظر کرد. زمانی که هدفی را برای خود انتخاب می‌کنید، به این فکر کنید که طی سال‌های آینده چه موقعیتی به دست خواهید آورد. مثلاً در مورد مهاجرت توانسته‌اید برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه مورد نظرتان شوید یا در مورد کسب‌وکار به سطح درآمدی که می‌خواسته‌اید رسیده‌اید. همین کار باعث می‌شود با تصور نتیجه هدف خود، انگیزه پیدا کنید.

4. برای خلق هدف اولویت‌های خود را در نظر بگیرید

مسلماً شما در طول زندگی خود، تنها یک هدف را دنبال نخواهید کرد، بلکه اهداف مختلفی اعم از شخصی و غیر شخصی خواهید داشت. آنچه در این میان حائز اهمیت می‌باشد این است که هدف‌های خود را اولویت‌بندی کنید. یعنی تلاش کنید هدف‌های مهم را زودتر عملی کنید. دلیل این موضوع این است که هدف‌های مهم به وقت، انرژی و منابع بیشتری نیاز دارند. مثلاً اگر چند هدف مالی مثل راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین، خرید ماشین و سرمایه‌گذاری در بورس داشته باشید، ابتدا باید بررسی کنید که کدام یک را زودتر انجام دهید. مثلاً وقتی یکی از هدف‌های شما خرید ماشین است، ابتدا باید سرمایه مورد نیاز برای آن را تأمین کنید، مثلاً با کار کردن. به این منظور لازم است ابتدا کسب‌وکار خودتان را راه‌اندازی کنید. در واقع در این مورد دو هدف مالی شما به یکدیگر مربوط هستند و با عملی کردن یکی از آنها، امکان تحقق دیگری هم فراهم خواهد شد.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه در راه رسیدن به هدف موفق شویم؟

خلق اهداف در زندگی

 

5. مهارت‌های حل مساله را برای هدف خود به دست آورید

عملی کردن هر هدفی، مسلماً با موانع و سختی‌هایی همراه است که شما باید همزمان با انتخاب هدف آنها را نیز در نظر داشته باشید تا وقتی در مسیر عملی کردن آن قرار می‌گیرید، غافلگیر نشوید. مثلاً شاید شما کسب‌وکار پرسود آمازون را راه اندازی کرده باشید و قصد دارید برندی قوی در این سایت برای خودتان بسازید. این کار در عین امکان‌پذیر بودن، خالی از مشکل هم نخواهد بود. مثلاً ممکن است مشتری محصولی از شما خریده باشد که بنا به دلایلی از آن راضی نیست و برای شما ریویو یا نظر منفی ثبت کرده یا محصول خریداری شده را باز گرداند. حال شما باید به دنبال حل این مساله باشید. در غیر این صورت مشکلات به همان صورت حل نشده باقی خواهند ماند و اعتماد مشتریان نسبت به شما کمرنگ می‌شود. در نتیجه شما نمی‌توانید هدف اولیه خود یعنی ساخت یک برند قوی را برآورده کنید.

7. اطلاعات خود را در مورد هدفتان افزایش دهید

در این جا باز هم از کسب‌وکار آمازون برای شما مثال می‌زنیم. اگر قصد دارید به کمک این بیزینس مشکلات مالی خود را حل کنید، باید بدانید که شاید کسب‌وکار آمازون در کوتاه‌مدت برای شما سود آور نباشد یا این که نباید تا چند سال آینده پول خود را از آن بیرون بکشید، بلکه باید مجدد در آن سرمایه‌گذاری کنید تا امکان خرید محصول بیشتر برای شما فراهم شود یا این که چطور محصول پرفروشی انتخاب کنید، چگونه تبلیغات PPC راه‌اندازی کنید و غیره.

 

خلق اهداف در زندگی

 

ویژگی‌های یک هدف خوب چیست؟

1. بیش از اندازه سخت یا آسان نباشد

هدفی که برای خود در زندگی انتخاب می‌کنید، نه باید خیلی سخت و نه آسان باشد. اگر هدف شما بیش از اندازه دشوار باشد، نمی‌توانید از عهده انجام دادن آن بربیایید. در این صورت همان ابتدا دچار یاس و سرخوردگی شده و آن را رها خواهید کرد. در مقابل وقتی هدف شما بیش از اندازه راحت باشد و زود بتوانید به آن دست یابید، ممکن است دچار اعتمادبه‌نفس کاذب شوید. بنابراین هدفی که انتخاب می‌کنید باید شما را به چالش بکشد، یعنی شما را به انجام کاری وادارد که قبلاً انجام نداده‌اید ولی در عین حال انجام دادنش آنقدر هم دور از ذهن و غیرممکن نباشد که از عهده آن برنیایید. مثلاً اگر به تازگی کسب‌وکاری را شروع کرده‌اید و می‌دانید که در کوتاه‌مدت ممکن است به سود چندانی دست نیابید، نباید هدف خود را خرید خانه در بهترین نقطه شهر ظرف سه ماه آینده انتخاب کنید.

2. جزئیات هدف خود را به خوبی مشخص کنید

مثلاً اگر هدف شما کاهش وزن است، باید مشخص کنید که می‌خواهید تا چه زمان و به چه اندازه وزن خود را کاهش دهید. وقتی هدف شما به صورت کلی باشد، تصویری درست و شفاف از کاری که می‌خواهید انجام دهید نخواهید داشت، در نتیجه حتی اگر پیشرفتی هم در هدف خود داشته باشید، یا به درستی متوجه آن نخواهید شد یا چندان برایتان اهمیت نخواهد داشت.

 

مقاله پیشنهادی: موانع موفقیت و محدودیت های رسیدن به هدف | عزت خواه دات کام

خلق اهداف در زندگی

 

3. خروج از منطقه امن ذهنی را به دنبال داشته باشد

یکی دیگر از فاکتورهایی که برای یک هدف خوب در نظر گرفته می‌شود این است که شما را از منطقه امن ذهنی‌تان خارج کند. شاید بپرسید منطقه امن ذهنی چیست؟ در پاسخ باید گفت شرایطی که شما در آن احساس امنیت می‌کنید و بنابراین لزومی برای تغییر آن نمی‌بینید اصطلاحاً منطقه امن ذهنی نام دارد. مثلاً در مورد راه‌اندازی کسب‌وکار برای فروش محصول، شاید دیدگاه خوبی در مورد کسب‌وکارهای آنلاین نداشته باشید و بنابراین ترجیح بدهید که به جای راه‌اندازی سایت، محصول خود را به صورت فیزیکی بفروشید. از آنجا که دنیای امروز به شدت به سمت دیجیتالی شدن رفته است، بنابراین به جای این که فقط به دنبال استفاده از روش‌های سنتی باشید، باید در مورد مزیت‌هایی که روش‌های آنلاین دارند نیز تحقیق کنید. در این صورت احتمالاً نظر خود را عوض خواهید کرد. مثلاً شاید به این نتیجه برسید که یک بیزینس اینترنتی نیازی به استخدام کارمند، رفتن روتین به سرکار، ایجاد زیرساخت‌های فیزیکی مانند فروشگاه و انبار ندارد.

 

خلق اهداف در زندگی

 

4. قابل تقسیم به هدف‌های کوچکتر باشد

وقتی هدف خود را به چند هدف کوچکتر تقسیم می‌کنید، مسلماً با مشاهده موفقیت‌هایی که در هر مرحله به دست می‌آورید، امیدوارتر شده و انگیزه بیشتری برای ادامه راه به دست خواهید آورد. مثلاً اگر هدف شما خواندن یک کتاب آموزشی در مدت مشخصی است، می‌توانید آن را با توجه به تعداد فصل‌هایی که دارد و مدتی که در اختیار دارید تقسیم‌بندی کرده و هر فصل را در مدت زمان تعیین شده به پایان برسانید. در این صورت هم کتاب را خوانده‌اید و هم در جریان میزان پیشرفت خود قرار دارید. 

5. نتایج آن قابل تعمیم به بخش‌های دیگری زندگی باشد

اگر هدف شما مثلاً ترک سیگار است، در واقع باید نوعی مهارت نه گفتن یا مقاومت در برابر وسوسه‌ها در خودتان ایجاد کنید. نتیجه این هدف نباید صرفاً ترک سیگار باشد، بلکه باید توانایی نه گفتن را به سایر بخش‌های زندگی شما هم بیاورد، از جمله این که به وسوسه تماشای شبکه‌های اجتماعی در ساعات کاری نه بگویید یا مثلاً برای حفظ سلامتی خود در برابر وسوسه خوردن غذاهای ناسالم مقاومت کنید. به عبارت دیگر شما نتیجه یک هدف را به چند بخش زندگی خود منتقل کرده‌اید.

 

با فروش در آمازون کسب درآمد کنیم

 

در این مقاله با راه‌های انتخاب هدف و ویژگی‌هایی که یک هدف خوب باید داشته باشد آشنا شدید. هدفی که برای خود انتخاب می‌کنید، در کل باید تغییری مثبت در زندگی شما به وجود آورد و شما را به انسان بهتری نسبت به قبل تبدیل کند. شما حتی اگر یک هدف مالی هم در زندگی خود انتخاب کرده باشید، باید جنبه‌های دیگر زندگی‌تان هم اثرات مثبت آن را به خود جذب کند. مثلاً اگر هدف شما تبدیل شدن به یک بیزینس من موفق است، باید در کنار آن مهارت‌های دیگری مثل نه گفتن، مدیریت زمان، اولویت‌بندی کارها، هدف‌گذاری و غیره نیز تقویت شده باشد. پس هنگام انتخاب هدف‌های خود، نگاهی تک بعدی نداشته باشید بلکه در عوض به دنبال یافتن راهی برای استفاده از اثرات مثبت آن در تمام جنبه‌های زندگی خود باشید.

شغل ایده‌آل شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می‌کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس‌های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل‌های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی‌کند و زمینه کسب‌درآمد دلاری را فراهم می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کسب‌وکار بزرگ و پرسود آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس است.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/create-goals-in-life
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
طناز گفته:
۰ | ۰

قدم اول این است که خودمون رو باور داشته باشیم و تو زندگیمون هدف داشته باشیم و برای رسیدن به هدفها برنامه ریزی معقولی داشته باشیم.

زهرا رحیمی پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما طناز عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

به رسم ادب و احترام، از حضور پررنگ و پر مهر شما تشکر و قدرانی می نماییم. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با مطالب و مقاله های کاربردی، مطالعه مقاله مدیریت افکار و ذهن در زندگی به شما پیشنهاد می گردد.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط