افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

8 راهکار برای تدوام رشد فردی

توضیحات کوتاه :
تداوم رشد فردی از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از ویژگی‌های افراد بسیار موفق این است که اهمیت زیادی برای رشد و توسعه فردی خود قائل هستند و هر روز برای رشد بیشتر خود تلاش می کنند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
8 راهکار برای تدوام رشد فردی

 

خلاصه ای از مقاله

تداوم رشد فردی چگونه امکانپذیر است؟ برای رسیدن به موفقیت ابتدا باید شخصیت خود را رشد داده و زمینه های رشد و توسعه فردی را فراهم نموده و بعد در زمینه های دیگر سرمایه گذاری انجام داد. افراد موفق دنیا برای رشد شخصیت خود ارزش زیادی قائل هستند و در طول روز زمانی را برای رشد فردی خود اختصاص می دهند. در این مقاله راهکارهایی برای رشد و توسعه فردی ارائه می دهیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

راهکارهایی جذاب برای رشد شخصیتی و فردی

تداوم رشد فردی جایگاه بالایی در رسیدن به موفقیت دارد. یکی از ویژگی‌های افراد بسیار موفق این است که اهمیت زیادی برای رشد و توسعه فردی خود قائل هستند.

این افراد، با وجود این که در زمینه مورد نظر خود به موفقیت‌های زیادی دست یافته‌اند، اما همچنان در برنامه پر مشغله خود، به دنبال راهی برای تداوم پیشرفت و استفاده از تمام پتانسیل‌های خود هستند.

رشد فردی، یک فرآیند مادام العمر است که به افزایش توانایی‌های روانی، فیزیکی، اجتماعی افراد کمک می‌کند. همچنین می‌توان آن را فرآیندی پویا برای یادگیری و ایجاد مهارت‌های جدید پس از اتمام تحصیلات رسمی به حساب آورد.

 

چگونه ذهنیت و سبک زندگی افراد موفق را بسازیم؟

 

حُسن رشد فردی، در امکانات نامحدود آن است. به این معنی که می‌توانید در حوزه‌های مختلفی که مورد علاقه‌تان است شروع به یادگیری کنید و مطلب مورد نظرتان را عمقی یاد بگیرید. تداوم رشد به شما در داشتن یک زندگی فوق العاده کمک خواهد کرد.

هیچ گاه برای رشد فردی دیر نیست و شاید امروز، بهترین زمان برای شروع این فرآیند باشد. برداشتن اولین قدم همیشه، سخت‌ترین مرحله است. اما حفظ و تداوم آن، قطعاً دشوارتر است. با این حال نگران نباشید، در این مقاله، 8 راهکار ساده به شما معرفی خواهیم کرد که بتوانید رشد فردی را به فرآیندی دائمی برای خود تبدیل کنید.

 

افراد موفق

 

1. به منظور رشد فردی علاقه‌تان را شناسایی کنید

برای رشد و توسعه فردی، مسیری را انتخاب ‌کنید که هماهنگ با ارزش‌های شخصی و علاقه‌مندی های شما باشد. به این منظور می‌توانید به دوران کودکی خود فکر کنید و  به یاد بیاورید در آن زمان، چه چیزی را بیشتر از همه دوست داشتید.

بیل گیتس، زمانی گفته است که احتمال موفقیت انسان‌ها در کاری بیشتر است که دغدغه ذهنی او در فاصله  12 تا 18 سالگی باشد. اگر با مرور خاطرات نوجوانی‌تان، پی نبردید که به چه موضوعی بیشتر از همه علاقه داشته‌اید، به عواملی که هم اینک باعث ایجاد حس شادی در شما می‌شود، فکر کنید.

مثلاً اگر مدتی فیلم خارجی تماشا می‌کردید، شاید وقت آن رسیده باشد که شروع به یادگیری زبان کنید. با خودتان فکر کنید که وقتی سرانجام به آن سطح از مهارت برسید که بتوانید فیلم‌ها را بدون زیر نویس تماشا کنید، چه حس خوبی به شما دست خواهد داد.

وقتی موضوع مورد علاقه‌تان را پیدا کردید، باید صبور باشید. به خاطر داشته باشید که حرکت آهسته اما پیوسته به سمت هدف، قطعاً شما را زودتر به خواسته‌تان می‌رساند.

شاید این طور به نظر برسد که همه به جز شما، با سرعت بالایی به سمت هدفشان در حرکت هستند، اما این صرفاً یک توهم است. حتی اگر این تصور هم درست باشد، باز شما نباید انگیزه خود را از دست بدهید، بلکه باید با سرعت خودتان به سمت هدف گام بردارید.

 

رشد کردن

 

2. مهارت‌های نرم را در خودتان تقویت کنید

مهارت‌های نرم، به اندازه مهارت‌های سخت، اهمیت دارند. شاید بپرسید مهارت‌های سخت و نرم کدامند؟ فرض کنید شما برای استخدام به شرکتی مراجعه کرده‌اید که برای قبولی در آن به مهارت‌هایی مثل کار با کامپیوتر، دانش زبانی و غیره نیاز باشد.

به این توانایی‌ها، اصطلاحاً مهارت‌های سخت گفته می‌شود که آموختنی هستند. شما علاوه بر آن، به مهارت‌های نرم هم نیاز دارید که شامل توانایی برقراری ارتباط، تفکر خلاق، اخلاق و وجدان کاری، کار گروهی، مثبت اندیشی، توانایی حل مساله و غیره است.

همدلی، یکی از مهمترین مهارت‌های نرم است که وجود آن هم در محیط‌های کاری و هم زندگی ضروری است. افراد زمانی می‌توانند نسبت به هم همدلی نشان دهند که در گذشته تجربه‌های مشابه به هم داشته باشند.

با این حال شاید این سؤال به ذهنتان برسد که اگر تجربه مشترکی با فرد مقابل نداشته باشیم، چطور می‌توانیم با او همدلی نشان دهیم؟ پاسخ این است که نسبت به همه چیز کنجکاو باشید.

بنابراین دفعه بعدی که شخصی به شما گفت که نمی‌تواند خود را با شرایط وفق دهد، به جای این که پاسخ فوری به سؤال او بدهید، ابتدا سعی کنید خودتان را به جای او تصور کنید.

مثلاً اگر همسرتان خانه دار است و دائماً از ماندن در خانه ناراحت است، می‌توانید داوطلب شوید و آخر هفته وظیفه او را به عهده بگیرید. در این صورت، دیدگاه شما نسبت به کار او کاملاً تغییر خواهد کرد.

کنجکاوی نشان دادن نسبت به شرایط و اوضاع روحی دیگران، نه تنها حس همدلی شما را نسبت به آنها افزایش می‌دهد، بلکه مهارت‌های حل مساله را نیز در شما تقویت می‌کند و در عین حال، راه را برای رشد فردی شما هموار می‌کند.

 

مقاله پیشنهادی: تاثیر رشد فردی در رسیدن به موفقیت

توسعه فردی

 

3. تکنیک موفقیت کایزن: به دنبال 1 درصد پیشرفت باشید نه کمال گرایی

رشد فردی، فرآیندی است که در تمام زندگی تداوم دارد. مطمئناً، کمال گرایی تا اندازه‌ای قابل قبول است، با این حال تکیه بیش از اندازه بر آن باعث لطمه وارد شدن به شما و افراد پیرامونتان خواهد شد، از جمله این که حس نا امیدی را در شما به وجود خواهد آورد.

در حقیقت کمال گرایی، تاثیرات جدی بر سلامت روانی شما خواهد داشت. برای جلوگیری از ایجاد چنین حالتی، تمرکزتان را بر روند پیشرفت خود قرار دهید نه نتیجه‌ای که قرار است در انتها به دست آورید. برای درک بهتر این موضوع، تصور کنید که می‌خواهید هنر خوشنویسی را برای اولین بار امتحان کنید.

وقتی برای اولین بار قلم را به دست می‌گیرید، متوجه می‌شوید که انجام این کار، از آنچه که تصور می‌کرده‌اید، دشوارتر بوده است. در این صورت، ناگهان هدف شما، یعنی رسیدن به بالاترین سطح که روزی در ذهن خود داشتید، ترسناک به نظر خواهد آمد و ممکن است حتی وسوسه شوید که آن را برای همیشه کنار بگذارید.

برای جلوگیری از این حالت، ابتدا باید بپذیرید که نمی‌توانید یک شبه به یک هنرمند خوشنویس تبدیل شوید. با این حال، اگر تمرین مداوم داشته باشید و سعی کنید هر روز یک درصد بهتر از روز قبل باشید، مهارت‌های شما به تدریج ارتقا خواهد یافت. این روش، کایزِن نام دارد.

خلاصه این که وقتی روند پیشرفتتان کند به نظر می‌رسد، خودتان را سرزنش نکنید. در عوض سعی کنید هر روز کمی بهتر از روز قبل عمل کنید. تغییرات کوچک اما در عین حال پیوسته و مداوم، شما را سرانجام به هدف اصلی‌تان خواهد رساند.

 

راهکارهایی برای تداوم رشد فردی

 

4. اتفاقات روزانه را یادداشت کنید

حال این سؤال مطرح می‌شود که از کجا بدانیم که در حال پیشرفت هستیم؟ پاسخ این سؤال کاملاً ساده است و آن این که همه رویدادها را در دفتری بنویسید یا در گوشی همراهتان یادداشت کنید.

وقتی شما به طور منظم اقدام به نوشتن و ارزیابی اتفاقات روزانه می‌کنید، می‌توانید به نقاط ضعف و عواملی که مانع رسیدن شما به هدف‌هایتان می‌شود، پی ببرید.

مثلاً در مورد کاهش وزن، می‌توانید نمودار خطی ترسیم کنید و در آن وزن و میزان کالری مصرفی و همچنین فعالیت‌های فیزیکی روزانه‌تان را دنبال کنید و به این صورت، درک شفافی از عواملی که باعث یا مانع پیشرفت شما در کم کردن وزن می‌شوند را شناسایی کنید.

همچنین می‌توانید از دفتر خود برای ایجاد عادت‌های مفید یا از بین بردن عادت‌های مخرب استفاده کنید. نتیجه پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که اگر کاری را حداقل 66 روز پی‌در‌پی انجام دهید، می‌توانید آن را به شکل طبیعی به صورت عادت دربیاورید.

ساده‌ترین راهکاری که برای بررسی عادت‌های خود می‌توانید انجام دهید این است که جدولی طراحی کنید و در آن همه فعالیت‌هایی که قصد پیگیری‌شان را دارید را در ستون سمت راست بنویسید و نام روزهای هفته را در ستون‌های بعدی بنویسید.

به خاطر داشته باشید که فعالیت‌ها را با جزئیاتشان یادداشت کنید. مثلاً اگر فعالیت مورد نظرتان، نوشیدن آب کافی است، مقدار آن را مشخص کنید.

 

 رشد  و توسعه فردی

 

5. هورمون‌های شادی را در خود تقویت کنید

یکی از راه‌های انجام این کار این است که در قبال موفقیت‌های کوچکی که به دست می‌آورید، به خودتان جایزه بدهید. این پاداش نباید الزاماً بزرگ باشد، بلکه مثلاً خوردن بستنی مورد علاقه‌تان، رفتن به پیک نیک در کنار دریاچه یا خریدن لباس مورد علاقه‌تان، از جمله این کارها است که البته باید بدون احساس گناه انجام دهید.

همین شادی‌های به ظاهر کوچک، باعث ترشح دو ماده شادی آور سروتونین و دوپامین در مغز شما می‌شود. سروتونین، خلق و خوی کلی شما را بهتر می‌کند و دوپامین به عنوان عامل انگیزشی عمل می‌کند و شما را به سمت هدف‌هایتان سوق می‌دهد.

نکته مهم دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که همیشه به مسیری که تاکنون طی کرده‌اید و پیشرفت‌هایی که به دست آورده‌اید، افتخار کنید. چون هیچ موفقیتی یک شبه به دست نمی‌آید.

 

تداوم رشد فردی

 

6. حمایت اجتماعی مورد نیازتان را به دست آورید

حتماً این جمله معروف را شنیده‌اید که شما میانگین پنج نفری هستید که بیشترین میزان از وقت خود را با آنها گذرانده‌اید. با این حال، نتیجه یک تحقیق علمی، خلاف این نظریه را اثبات می‌کند. بر این اساس، شخصیت شما، نتیجه همه افرادی است که پیرامون شما هستند.

کسانی که اطراف شما حضور دارند، نقش مهمی در رشد فردی شما دارند، زیرا مستقیم یا غیر مستقیم بر نگرش و احساسات شما تأثیر می‌گذارند. حال شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که اگر افرادی که هم اکنون در زندگی شما حضور دارند، ارزش‌های مشترکی با شما نداشته باشند، چه کاری باید انجام دهید؟

در پاسخ به شما پیشنهاد می‌کنیم که به گروه‌های آنلاین ملحق شوید یا در گروه‌های محلی عضو شوید که هر دو را می‌توانید به سرعت و با انجام یک جست و جوی ساده در اینترنت پیدا کنید. شما می‌توانید از این پلتفرم‌ها برای تبادل اطلاعات، افزایش انگیزه یا صرفاً دریافت نظرات مثبت استفاده کنید.

همچنین سعی کنید از همنشینی با افرادی که نظرات مسموم کننده دارند خودداری کنید و اطراف خود را با کسانی پر کنید که از دیدن موفقیت‌های کوچک شما خوشحال خواهند شد.

گاهی اوقات، مشاهده می‌کنید که کسی به اندازه خودتان، برای موفقیت شما خوشحال خواهد بود. همین موضوع، انگیزه کافی برای ادامه کار به شما خواهد بخشید. پشتیبانی اجتماعی دیگران، سرعت رشد شما را افزایش داده و مسیر رسیدن به موفقیت را تا حدودی برایتان هموار می‌کند.

 

رشد فردی

 

7. به دنبال شادی‌های کوچک باشید

نتیجه پژوهش‌های علمی نشان داده است که شکرگزاری به اندازه سایر ارزش‌های اخلاقی مهم است. با این حال شاید وقتی با اتفاقات ناخوشایندی در زندگی مواجه باشیم، دیگر جنبه‌های مثبت زندگی به چشم نیاید.

وقتی افکار منفی شما را احاطه می‌کنند، تقریباً پیشرفت و حرکت رو به جلو غیرممکن خواهد بود. اگر هر روز سعی کنید حتی به اندازه یک خط بابت داشته‌های خود شکرگزار باشید، یاد می‌گیرید که حتی در مسائل به ظاهر بی اهمیت نیز، شادی را پیدا کنید.

حتی روان بودن ترافیک خیابان یا دلپذیر بودن هوا، تعریف کردن مدیر از عملکرد شما، خوردن یک ناهار خوشمزه یا نوازش کردن صورت نوزاد یا هر اتفاق کوچک و به ظاهر بی‌اهمیت دیگر، می‌تواند شما را خوشحال کند.

علاوه بر آن، سعی کنید بیشتر از قبل، از دیگران تشکر کنید. این کار شما می‌تواند در زندگی دیگران هم معجزه کند، زیرا زندگی ما انسان‌ها به نوعی با یکدیگر در ارتباط است.

 

8 راهکار برای تداوم رشد فردی

 

8. خود مراقبتی کنید

منظور از خود مراقبتی این است که ذهن و بدن خود را تقویت کنید. یعنی غذای مناسب بخورید تا تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را تأمین کنید و شرایط لازم برای داشتن یک خواب راحت را برای خودتان فراهم کنید.

اگر تنها فعالیت فیزیکی شما در طول روز، بیرون بردن زباله‌ها به بیرون از خانه است، وقت آن رسیده است که در فعالیت‌های خود تجدید نظر کنید. شما باید فعالیتی را انتخاب کنید که برای شما لذت بخش باشد.

دویدن در پارک، شنا، شرکت در کلاس‌های پیلاتس یا کیک بوکسینگ از این جمله هستند. ورزش منظم، باعث می‌شود که مغز شما عملکرد موثری داشته باشد و عمر شما نیز طولانی‌تر شود. به خاطر داشته باشید که بدن سالم و مغز هوشیار، نقش بسیار مهم در رشد فردی شما دارند.

 

چگونه از اینترنت درآمد دلاری کسب کنیم؟

 

مسیری را برای موفقیت خود انتخاب کنید که مناسب وضعیت شما باشد. اگرچه الهام گرفتن از دیگران می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند، اما در نهایت باید مسیری را انتخاب کنید که با شرایط شما مطابقت داشته باشد.

وقتی در مسیر رشد و توسعه فردی گام برمی دارید با خودتان مهربان باشید. چون این مسیر، بسیار طولانی و به اندازه سال‌های عمر شما است.

 

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/continue-self-growth
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط