مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

راهنمایی برای رشد و توسعه فردی | عزت خواه دات کام

توضیحات کوتاه :
به نظرِ برخی افرد رشد شخصی یک اجبار، تقلا یا چالش به شمار می‌رود. بدون وجود چالش هیچ بردی وجود ندارد. انسان باید برای پیشرفت خودش و افزایش مهارت‌ها همیشه در تلاش باشد تا بتواند ارزش خلق کند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
راهنمایی برای رشد و توسعه فردی | عزت خواه دات کام

 

خلاصه ای از مقاله

در این مقاله به راهکارهایی برای رشد و توسعه فردی می پردازیم. برخی از افراد این رشد را چالشی برای موفق شدن در نظر می گیرند و همیشه در تلاش هستند به بالاترین سطح آن دست یابند. در این مقاله به برخی از این راهکارها می پردازیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

 

آیا رشد شخصی یک چالش به شمار می‌رود؟

به نظرِ برخی افرد رشد شخصی یک اجبار، تقلا یا چالش به شمار می‌رود. بدون وجود چالش هیچ بردی وجود ندارد. زندگی همواره به همین صورت است.

انسان باید برای پیشرفت خودش و افزایش مهارت‌ها همیشه در تلاش باشد تا بتواند ارزش خلق کند. بنابراین باید مهارت و ارزش‌های خودتان را در زندگی افزایش دهید و ببینید چه نتایجی دریافت خواهید کرد.

 

فرمول ثروتمند شدن چیست؟


عادت‌های جدید به راحتی ایجاد نمی‌شوند اما می‌توان آنها را بهبود بخشید. گاهی اوقات زمانی که شما در یک مسیر عزم و اراده‌تان را جزم می‌کنید، دیگر ایجاد تغییر برای شما سخت خواهد شد. اما نگران نباشید، به هر حال امکان پذیر خواهد بود.

برخی افراد معتقد هستند که موفقیت ده درصد به انگیزه مربوط می‌شود و نود درصد باقی مانده به تلاش شما بستگی دارد. باید به مطالعه کتاب عادت کنید، مهارت‌های جدید یاد بگیرید و به لحاظ ذهنی آماده شوید. انگیزه خوب است اما باید به اصول منظمی منجر شود.

اگر در شما انگیزه‌ای ایجاد شود، گام اول را برداشته‌اید و بسیار خوب است اما اینکه به حد کافی با انگیزه باشید، مورد دیگری است. آنقدر انگیزه ایجاد کنید تا در جهت رسیدن به اهدافتان گام بردارید، در کلاس و دوره‌های آموزشی شرکت کنید، مطالعه داشته باشید، تمرین و تکرار کنید و آنقدر ادامه دهید تا جزئی از شما و عاداتان شود.

این‌ها چالش‌هایی هستند که باید با آنها مواجه شوید. گرچه آسان نیستند اما چالش‌هایی هستند که اگر در مواجهه با آنها پیروز شوید، جایگاه و ارزشتان را مشخص خواهد کرد.

 

رشد کردن

 

سه بخش مهم رشد و توسعه فردی چیست؟

1. رشد روحی

برخی افراد معتقد هستند که انسان گونه‌ای پیشرفته و توسعه یافته از نسل حیوانات است اما برخی معتقد هستند انسان منحصر به فرد است و ویژگی‌های روحی انسان موجب شده تا متمایز از سایر مخلوقات باشد. ارزش‌های اخلاقی و روحی به شما کمک می‌کند پایه و اساس مستحکمی برای خودتان ایجاد کنید.

همیشه به این جنبه شخصیتی خودتان توجه داشته باشید. همواره در حال مطالعه، تمرین و یادگیری باشید. این موارد همان چیزی‌هایی هستند که شما را از حیوانات متمایز می‌کند.

2. رشد فیزیکی

ذهن و جسم به همراه یکدیگر هستند. برای آنکه ذهن شما عملکرد خوبی داشته باشد، باید جسم و بدنتان در حد امکان در شرایط خوبی باشد. تنها خانه‌ای که انسان محکوم به زندگی کردن در آن است، همین جسم فیزیکی است و خوب بودن این شرایط بخشی از موفقیت به شمار می‌رود.

در صورتی که به لحاظ فیزیکی در شرایط خوبی قرار گرفته باشید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و همین بخشی از موفقیت شما را شکل خواهد داد. آیا برنامه ورزشی منظمی دارید؟

اگر پاسخ شما منفی است می‌توانید از همین الآن شروع کنید و به طور مرتب ادامه دهید. علاوه بر این، به غذایی که می‌خورید توجه داشته باشید. در مورد مواد مغذی که به ذهن و جسم شما کمک می‌کند، مطالعه داشته باشید و یک برنامه غذایی سالم را برای خودتان در نظر بگیرید.

اکنون به ظاهر فیزیکی می‌رسیم. همیشه به ظاهر خودتان اهمیت دهید چرا که اثر بسیاری بر پذیرش شما از جانب دیگران خواهد داشت. بسیار مهم است که در برابر دیگران، در محل کار و جامعه چگونه ظاهر می‌شوید.

آیا تا به حال این ضرب المثل را شنیده‌اید «خدا به درون شما نگاه می‌کند و مردم به ظاهر بیرونی شما» شاید تصور کنید افراد نباید یکدیگر را بر حسب ظاهر قضاوت کنند اما در حقیقت این اتفاق می افتد. زندگی خودتان را بر مبنای بایدها و نبایدها پایه گذاری نکنید.

تنها مرجع شما باید حقایق و واقعیت‌ها باشد. مطمئناً نخستین چیزی که نظر دیگران را جلب می‌کند ظاهر است اما پس از آشنایی می‌توانند بر موارد دیگری نیز تکیه کنند. توجه داشته باشید که نباید بیش از اندازه به ظاهرتان متمرکز شوید. همه چیز باید در حد اعتدال باشد.

 

ارتقاء خود

 

3. رشد ذهنی

سومین بخش از رشد فردی به رشد ذهنی مربوط می‌شود و مواردی از قبیل؛  تقویت ذهنی، عادت تفکر و تأمل، عادت مطالعه، ایده پردازی، پیدا کردن راه حل و آنالیز شرایط را در بر می‌گیرد. تمایل شما برای پشت سر گذاشتن موانع و مواجهه با شرایط سختی که سایر افراد از آنها فراری هستند، نقطه قوت و برگ برنده شما است.

چگونه می‌توانید مهارت‌های خودتان را افزایش دهید تا نسبت به دیگران برتری داشته باشید؟ تقویت ذهنی به شما در این راستا کمک می‌کند.

اگر در نخستین مواجهه با شرایط سخت، فرار را ترجیح می‌دهید بنابراین همیشه در ضعف باقی می‌مانید و اجازه رشد را به خودتان نمی‌دهید. از قدم گذاشتن در مسیر موفقیت و مواجهه با چالش‌ها و موانع ترس نداشته باشید.

 

مقاله پیشنهادی: بهترین اهداف مرتبط با رشد فردی

 رشد و توسعه فردی

 

چهار مرحله برای رسیدن به موفقیت

1. ایده پردازی خوب

ارائه ایده، کلید اساسی و اصلی هر کاری است. زندگی بهتر با همین ایده‌های خوب شکل می‌گیرد. هرگز از یادگیری دانش دست نکشید. پیدا کردن ایده می‌تواند موجب تغییر زندگی شما شود.

همیشه درصدد یافتن ایده‌های جدید باشید، ایده‌های تجاری و کسب و کار، ایده‌های اجتماعی، ایده‌های شخصی، ایده‌هایی برای مدیریت زمان، خانواده و سلامتی.

2. برنامه ریزی خوب

همیشه یک برنامه ریزی خوب داشته باشید. از این جهت که برنامه موجب پیدایش ایده‌های جدید می‌شود، اهمیت بالایی دارد. ایده‌هایی که پشتوانه برنامه ریزی را نداشته باشند هرگز به واقعیت نمی‌پیوندند.

بنابراین همیشه پس از ایده‌پردازی به دنبال طراحی یک برنامه خوب و مناسب باشید. با قدم زدن و راه رفتن و صرفاً امیدوار بودن، نمی‌توانید ثروتمند شوید. کسب ثروت با یک برنامه ریزی خوب حاصل می‌شود.

3. مدیریت زمان

همه ما باید یاد بگیریم چگونه زمان را مدیریت کنیم. یادگرفتن صبوری یکی از چالش های زندگی است. بخشی از موفقیت با صبر و در گذر زمان به دست می‌آید. یادگیری، رشد، تغییر، پیشرفت و رسیدن به نتیجه محتاج صبر و زمان است.

4. توانایی حل مسأله

به عبارت ساده، موفقیت همان حل مسائل و مشکلات است. در زندگی تمام افراد، مشکلات متنوعی وجود دارد: مشکلات تجاری و مرتبط با کسب و کار، مشکلات خانوادگی، مشکلات شخصی، مشکلات روحی، مشکلات مالی و البته هزاران مشکل دیگر که احتمالاً هر کدام از ما در برهه‌ای از زمان با آنها مواجه بوده‌ایم.

آنالیز و حل مشکل، شما را در رسیدن به موفقیت کمک می‌کند و آسان‌تر می‌توانید به هدف نزدیک شوید.

 

راهنمایی برای رشد و توسعه فردی

 

چگونه می‌توان مشکلات را حل کرد؟

یاد بگیرید مشکلات خود را روی کاغذ بیاورید. هر زمان که افکارتان را روی کاغذ بنویسید، تعهد شما نسبت به آنها بیشتر خواهد شد. می‌توانید در هر مورد که اشتباهی رخ داده است جلوی آن علامت بگذارید و راحت‌تر از وقوع مجدد آن جلوگیری نمایید.

بنابراین تکه کاغذ یا دفترچه یادداشتی بردارید و زمانی را به نوشتن مشکلات خود روی این دفترچه اختصاص دهید. به جای اینکه مدت‌ها ذهن خودتان را مشغول مشکلاتتان کنید، با نوشتن روی کاغذ به آنالیز و حل آنها فکر کنید. اکنون که می‌توانید همه مشکلات را روی کاغذ بیاورید از خودتان این سؤال را بپرسید؟

1. برای حل مشکلات چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

چگونه می‌توانم مشکلات را حل کنم؟ چه کاری باید انجام دهم؟ تمام پاسخ‌های ممکن را روی کاغذ بیاورید. اکنون به پاسخ‌هایی که روی کاغذ نوشته‌اید، اندکی فکر کنید کدام موارد می‌تواند امکان بیشتری داشته باشد. آن‌ها را مشخص کنید. مجدداً به سراغ پاسخ‌هایتان بروید و آنها را آنالیز کنید و به یک نتیجه‌گیری کلی در مورد آنها برسید.

2. چه چیزهایی را باید مطالعه کنم؟

اولین گام برای حل مشکلات، نوشتن آنها است و گام دوم نوشتن راه حل‌های ممکن. در صورتی که از طریق گام دوم به نتیجه‌ای نرسیدید باید سؤال دوم را از خودتان بپرسید. چه چیزی باید بخوانم؟

شاید در ارتباط با مشکل شما، کتاب یا مطالب مفیدی وجود داشته باشد. شاید فردی سال‌های عمرش را صرف پیدا کردن راه حلی برای مشکلی که اکنون شما با آن مواجه هستید، کرده باشد. همین الآن از این فرصت به دست آمده و سریعترین راه ممکن برای یافتن راه حل استفاده کنید.

 

چگونه در آمازون کالا بفروشیم و بدون وقفه درآمد کسب کنیم؟

 

3. از چه کسی می‌توانم کمک بگیرم؟

در صورتی که در مراحل قبل موفق به یافتن راه حل مشکلاتتان نشدید، سومین سؤال را از خودتان بپرسید. از چه کسی می‌توانم سؤال کنم؟ در سؤال پرسیدن و کمک گرفتن از دیگران تردید نداشته باشید. اما اجازه دهید نکته‌ای را عنوان کنم.

اگر همیشه به دنبال سؤال کردن از دیگران باشید، نمی‌توانید مهارت حل مساله را در خودتان افزایش دهید. نکته مهم‌تر از راه حلِ مشکلات چیست؟ مهارت حل مساله. پیدا کردن پاسخی برای مشکل یا مسئله، مقطعی و موقتی است اما مهارت حل مسأله دائمی و پایدار است.

بنابراین شما تنها به یک پاسخ نیاز ندارید بلکه به یک مهارت نیاز دارید. در نهایت در صورتی که با وجود تلاش‌های بسیار به نتیجه‌ای نرسیدید، می‌توانید از دیگران کمک بگیرید.

 

شغل ایده‌آل شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می‌کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس‌های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل‌های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی‌کند و زمینه کسب درآمد دلاری را فراهم می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کسب و کار بزرگ و پرسود آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس و دنبال نمودن صفحه نتایج شگفت انگیز دوره آربی است.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/a-guide-to-self-development
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط