مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه استرس را به انرژی مثبت تبدیل کنیم

توضیحات کوتاه :
هر گاه در زندگی روزمره احساس ناراحتی یا استرس داشتید چه تعبیری از آن باید داشته باشید؟ چگونه باید از استرس‌های ایجاد شده انرژی مثبت تولید کرد؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

 • 2.9k
 • 0
 • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
چگونه استرس را به انرژی مثبت تبدیل کنیم

 

خلاصه ای از مقاله

استرس در زندگی می تواند اثرات مخربی داشته باشد و در خیلی مواقع با طولانی مدت شدن، فرد را از زندگی روتین خود باز دارد. شاید عوامل ایجاد نمودن استرس در کنترل ما نباشد ولی می توانیم این استرس های منفی را به انرژی مثبت تبدیل نماییم. در این مقاله به این موضوع می پردازیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

آیا استرس برسلامت فرد تأثیر دارد؟

همه ما می‌دانیم که استرس برایمان بد است و عوارض منفی بر سلامت روح و روان ما خواهد داشت. تنش‌های روحی موجب خواهند شد از سلامت فیزیکی و روحی افراد کاسته شود و گاهی صدمات جبران ناپذیری به فرد وارد شود. در صورتی که افراد از سلامت کامل برخوردار نباشند مطمئناً سطح انرژی آن‌ها کاهش خواهد یافت و نمی‌توانند عملکرد کاری خوبی نیز داشته باشند. حتی گاهی روابط فردی و خانوادگی آنها نیز به خطر خواهد افتاد.

به هر حال برای همه افرادی که آرزو دارند زندگی کم استرس‌تری را تجربه کنند خبرهای خوبی وجود دارد. به ویژه زمانی که با استرس‌های ناشی از هزینه و درآمد، استرس‌های اجتماعی و انتظارات مواجه هستیم. همه متخصصان متفق القول بر این باور هستند که استرس بر سلامت تأثیر می‌گذارد اما تحقیقی که اخیراً انجام شده است نشان می‌دهد که استرس می‌تواند یک دوست برای فرد به شمار رود.

این بستگی به خود ما دارد که چه تعبیر و برداشتی از استرس داشته باشیم. هرگاه در زندگی روزمره احساس ناراحتی یا استرس داشتید چه تعبیری از آن باید داشته باشید؟ چگونه باید از استرس‌های ایجاد شده انرژی مثبت تولید کرد؟ چند مرحله وجود دارد که می‌توانید از این مراحل برای ایجاد انرژی مثبت استفاده کنید.

 

لایف استایل افراد موفق چگونه است؟

 

استرس را همانگونه که هست ببینید

استرس یک واکنش روانی در برابر شرایط ایجاد شده است. در گذشته، انسان‌های اولیه بیشتر با مواردی از قبیل جنگ و دشمن مواجه بودند و استرسشان در چنین مواردی بروز داده می‌شد. اما در عصر حاضر استرس در حوزه‌هایی از جمله عزت نفس، سلامتی، ثروت، امنیت شغلی، مراقبت از فرزندان، بیماری یا کهولت سن عزیزان و مسائل ساده روزانه از قبیل ترافیک، خودش را نشان می‌دهد.

به عبارت دیگر، در بیشتر این موارد نمی‌توانیم برای مقابله با استرس ایجاد شده همانند انسان‌های اولیه با کسی بجنگیم یا از کسی فرار کنیم. همه ما با علائم بروز استرس آشنایی داریم. به عنوان مثال؛ قلب تندتر می زند، بدن احساس افروختگی دارد و شاید احساس نگرانی، ترس یا حتی عصبانیت داشته باشیم. این احساسات و واکنش‌ها می‌تواند حدود چند ثانیه به طول بینجامد.

 

 انرژی مثبت

 

نسبت به استرس چه تجربه‌ای دارید؟

تغییری در این تجربه به وجود بیاورید. اندکی به شرایطی که موجب ایجاد استرس برای شما می‌شوند توجه داشته باشید. این شرایط را زیر نظر بگیرید و تلاش کنید عوامل استرس زای این شرایط را از بین ببرید. در واقع هر چه شما بیشتر نسبت به استرس حساسیت نشان بدهید، تأثیر بیشتری بر شما خواهد داشت. برای تمام موارد مهمی که در زندگی شما وجود دارند این اتفاق صحت دارد.

به عنوان مثال؛ اهمیت و حساسیت شما در برابر والدین، فرزندان، روابط خانوادگی، سلامتی و شرایط کاری بر میزان استرس شما خواهد افزود. به عبارت دیگر شرایطی را در نظر بگیرید که هیچ اهمیت و ارزشی برای شما ندارند. آیا تا به حال اتفاق افتاده است که این موارد نیز موجب چنین احساسی شوند؟ مطالعات نشان می‌دهد افرادی که استرس روزانه بیشتری نشان می‌دهند، زندگی‌شان اهمیت بیشتری برای آنها دارد.

 

استرس

 

میان احساسات و ذهن منطقی تعادل برقرار کنید

زمانی که میزان استرس فرد بالا می‌رود اگر احساساتش بر او غلبه کند دیگر نمی‌تواند از ذهن منطق گرا برای کاستن این حس کمک بگیرد. اگر در حین موقعیت‌های استرس زا، انتخاب شما این باشد که مثبت بمانید، در این صورت ذهن می‌تواند تسلط و قدرتش را حفظ کند. بنابراین می‌تواند راه حل‌های خلاقانه را با نگاهی بازتر پیدا کند. در چنین شرایطی می‌توان استرس را یک چالش خوشایند دانست نه یک تهدید موجود.

بر آنچه تحت کنترل شما است تمرکز داشته باشید

یکی از مؤثرترین کارهایی که در هنگام مواجهه با استرس می‌توان انجام داد این است که میان چیزهایی که می‌توانیم تحت کنترل داشته باشیم و آنچه تحت کنترل ما نیست، تمایز قائل شویم. همه ما در مورد تصمیم‌هایی که گرفته‌ایم، موقعیت‌هایی که از دست داده‌ایم و موقعیت‌هایی که نتوانسته‌ایم تغییراتی در آنها به وجود آوریم، دچار استرس شده‌ایم.

یک متخصص در این زمینه پیشنهاد می‌کند لیستی از تمام موارد استرس زا در زندگی خود را تهیه کنیم. این موارد را به دو گروه یا دو جزیره تقسیم کنیم. یک جزیره تمام مواردی را دربرمی گیرد که تحت کنترل ما قرار دارند، موارد استرس زایی که خارج از کنترل ما هستند در جزیره دیگر جای داده می‌شوند. لازم است بر موارد حاضر در جزیره دوم، چشم پوشی کنیم. نگاه ظریف‌تری به جزیره اول داشته باشیم و در مورد آنها اقدامات لازم را انجام دهیم. این کار به شما کمک می کند استرس را به انرژی مثبت تبدیل کنید.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه تمرکز خود را قوی کنیم؟

چگونه استرس را به انرژی مثبت تبدیل کنیم؟

 

برای کاهش استرس از دوستان خود کمک بگیرید

یک شبکه حمایتی برای خودتان ایجاد کنید. ایجاد رابطه با دوستانی که با شما احساس همدردی داشته باشند می‌تواند از استرس شما کم کند. تنها ماندن در چنین شرایطی موجب طولانی ترشدن حس شما خواهد شد. با این وجود باید دوستان خود را عاقلانه انتخاب کنیم. افرادی که همیشه منفی گرا هستند و بر چیزهایی تمرکز دارند که تحت کنترل ما برای تغییر دادن نیستند، تنها موجب افزایش استرس خواهند شد و هیچ کمکی به فرد نخواهند کرد.

برای کاهش استرس فعالیت یا سرگرمی‌هایی را انتخاب کنید که تمرکز شما را جلب کنند

این سرگرمی‌ها می‌تواند برای هر فرد کاملاً متفاوت باشد. برخی افراد با فعالیت‌هایی از قبیل شنا، پیاده روی، ورزش دو، دوچرخه‌سواری یا ورزش‌های باشگاهی می‌توانند از استرس خود کم کنند. افراد دیگری ترجیح می‌دهند برای کاستن از این حس به سراغ مطالعه، هنرهای دستی، موسیقی، نقاشی یوگا یا مدیتیشن بروند.

 

 استرس چیست

 

راهکارهایی برای ایجاد انرژی مثبت هنگام استرس

 • به خاطر داشته باشید که استرس تنها یک نشانه است که چیزی یا چیزهایی برای شما اهمیت بالایی دارند و صرفاً دلیل عصبانیت یا نگرانی نیست.
 • به جای تمرکز بر احساساتی که بر شرایط غالب می‌شود، به همان کاری که باید انجام دهید متمرکز شوید.
 • روابط اجتماعی‌تان را تقویت کنید تا در شرایط استرس تکیه گاه‌های محکمی داشته باشید.
 • سرگرمی و فعالیت‌های جذاب را انتخاب کنید تا از اثرات منفی استرس شما بکاهند.
 • در طول مدتی که دچار استرس شده‌اید، تمرینات تنفسی را انجام دهید. حتی سه تنفس عمیق در آن لحظه می‌تواند موجب آرامش شما شود. پس از ایجاد آرامش اولیه، ذهن منطقی راحت‌تر می‌تواند برای یافتن راه حل‌های خلاقانه تلاش کند.

در هنگام استرس چه کارهایی را نباید انجام دهیم

 • در مورد چیزهایی که تحت کنترل شما نیستند استرس نداشته باشید و به آنها متمرکز نشوید.
 • در چنین شرایطی با افراد منفی نگر یا افرادی که بیشتر موجب احساس نگرانی و اضطراب شما می‌شوند رابطه برقرار نکنید.
 • سعی کنید در این شرایط، محلی را که موجب استرستان شده است ترک کنید.
 • تنها نمانید (برای قدم زدن به یک فضای خلوت و آرام بروید)

 

 استرس در زندگی

 

سه قانون برای تبدیل استرس به موفقیت

1. شرایط موجود را بپذیرید

هر آنچه که در این لحظه از زندگی اتفاق افتاده است، غیرقابل تغییر می‌باشد و به عبارتی به تاریخ پیوسته است. اگر شما به فرصت‌های از دست رفته متمرکز و به خاطر آنها ناراحت شوید، تنها انرژی خود را کاهش داده‌اید. نسبت به آنچه در گذشته اتفاق افتاده است چشم‌‌پوشی داشته باشید؛ هر کس یا هر چیزی که موجب استرس و ناراحتی شما شده است.

تنها در این صورت است که می‌توانید بر زندگی آینده خود متمرکز شوید و به سوی موفقیت گام بردارید. روی برگه‌ای آنچه را که در گذشته موجب ناراحتی شما شده است، یادداشت کنید. اکنون این کاغذ را به گلوله‌ای تبدیل کنید و در سطل آشغال بیندازید. در واقعیت نیز باید دقیقاً همین کار را انجام دهید و به همین سادگی گذشته تلخ خود را دور بریزید.

2. قدرت تغییر ایجاد کنید

واکنش خودتان را نسبت به حرف یا عمل دیگران تغییر دهید. به جای تمرکز بر نتایج شکست، با توجه به نتایج دلخواه و مطلوب، افکارتان را تحت کنترل بگیرید. در حقیقت، نخستین چیزی که تحت کنترل شما قرار دارد افکار و عمل شما در همان لحظه است. از آنجا که آنچه انجام می‌دهیم یک نوع واکنش به شمار می‌رود، کار عاقلانه این است که با احساسات لحظه‌ای مغلوب نشویم. به عنوان مثال؛ در روابط فردی بهتر است تا زمانی که احساسات فروکش نکرده است، واکنشی نشان ندهیم.

 

چگونه می توان از اینترنت درآمد دلاری کسب کرد؟

 

3. از عوامل استرس زا دوری کنید

هر گاه احساس کردید در شرایط یا موقعیتی قرار گرفته‌اید که برخی عوامل محیطی موجب استرس و تنش برای شما می‌شوند، از این عوامل دوری کنید. به این مثال‌ها توجه کنید: اگر در بزرگراه در حال رانندگی هستید و خودرویی که جلوی شما حرکت می‌کند به واسطه رانندگی یا حرکات خطرساز موجب استرس و نگرانی شما می‌شود بهتر است لاین رانندگی خود را تغییر دهید.

اگر در رستورانی در حال صرف غذا هستید و افراد حاضر در میز کناری شما موجب سلب آرامش شما شده‌ و به جای لذت بردن دچار استرس شده‌اید بهتر است تقاضا کنید میز شما را به جایی خلوت و دنج تغییر دهند. اگر با گروهی به کوه یا تفریح رفته‌اید و فردی در این گروه دائم در حال گله و شکایت است، سعی کنید از این فرد دور شوید یا گروه را ترک کنید.

موارد یا موقعیت‌های منفی که موجب به خطر افتادن سلامت، امنیت شخصی، روابط احساسی و امور مالی‌تان می شوند را از خودتان دور کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید از مطالب درمان نگرانی و استرس با ده گام عملی و مطمئن نیز بهره مند شوید.

 

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/change-stress-into-energy
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط