تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

مقایسه کردن، اولین قدم شکست

توضیحات کوتاه :
شما تنها می‌توانید از خلاقیت افراد دیگر در زندگی خودتان استفاده کنیددر این بعد مقایسه را انجام دهید و زندگی خودتان را پیشرفته‌تر کنید و این مقایسه می‌تواند به رشد زندگی شما کمک کند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

3

تعداد امتیازها: 2

  • 17.2k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
مقایسه کردن، اولین قدم شکست

 

خلاصه ای از مقاله

مقایسه نمودن خود با دیگران می تواند زندگیمان را فلج نماید و انگیزه خود را برای ادامه مسیر از دست بدهیم. مقایسه نمودن تنها زمانی جایز است که با مقایسه خود با دیگران انگیزه بیشتری برای رسیدن به موفقیت به دست آوریم و به ما کمک کند زندگی شاد و رو به رشدی داشته باشیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

اولین قدم شکست، مقایسه کردن

در این بخش راجع به موضوعی می‌خواهم نکاتی را بگویم که در زندگی ما واقعاً مهم می‌باشد، به این دلیل که بعضی مواقع باعث می‌شود که ما در مورد این موضوع  اذیت یا ناراحت شویم، موضوع این است که ما در زندگی باید خودمان را با چه کسانی مقایسه کنیم، در چه شرایطی مقایسه کنیم و در چه شرایطی نباید مقایسه کنیم؟ آیا مقایسه کردن اشتباه است؟ خوب یا بد است؟ قبل از اینکه وارد بحث شویم؛ می خواهم  به شما بگویم که من کمی درمورد اوضاعی که شبکه‌های اجتماعی برای کل مردم دنیا درست کرده واقعاً ناراحت هستم، اگر دقت کنید، فیس‌بوک، اینستاگرام و همه شبکه‌های اجتماعی یک عددی به اسم فالوور یا هر چیز دیگری، در فیس‌بوک لایک است و در اینستاگرام شاید ویو دارند، این اعداد باعث شده افراد خیلی بیشتر خودشان را با بقیه مقایسه کنند، مثلاً آیا تا به حال دقت کردید؛ بازیگرها تعداد لایک‌هایی که داشتند، را با فلان بازیگر مقایسه می‌کنند، این زیاد جالب نیست و متأسفانه تبدیل به یک مورد عادی و عمومی برای همه مردم شده است و حتی مردم در شبکه‌های اجتماعی هم دست به مقایسه خودشان با تعداد لایک، ویو و فالوور می‌زنند و این واقعاً در زندگی ما تأثیر دارد، در اکثر موارد شبکه‌های اجتماعی وارد زندگی ما شده و واقعاً تاثیرات منفی زیادی را بر زندگی گذاشته است.

 

مقاله پیشنهادی: دلایل موفقیت و شکست

خود را با دیگران مقایسه نکنید

 

چگونه بیاموزیم که خود را با دیگران مقایسه نکنیم

این موضوع گرچه ساده است، ولی اکثر مردم این کار را انجام می‌دهند، البته در اینجا قصد ندارم که شما را از شبکه‌های اجتماعی منع کنم، نه! قصد دارم مواردی را به شما عنوان کنم که بتوانید با رعایت کردن آنها، یک قدم بزرگ را به سمت وارد کردن آرامش به زندگی خود بردارید. قبل از اینکه سه کلید اصلی مقایسه کردن یا نکردن را با هم بررسی کنیم، می‌خواهم برای شما مثال بزنم، تا به حال به شهربازی رفتید؟ آیا سوار قطار در شهر بازی شده‌اید؟ دوست من زندگی دقیقاً مثل سوارشدن در همان قطار است، یک سری از آدمها با ماشین  بی ام و، پورشه، لامبورگینی، اتوبوس، تاکسی، دوچرخه یا پیاده به پارک می‌آیند ولی نکته اینجا است که در قطار باید در کنار همدیگر بنشینند، آن قطار، همان قطار زندگی است، دوست من بعضی وقتها مقایسه کردن اینکه چرا آن فردی باماشین BMW آمد؟ و چرا من باید با دوچرخه بروم؟ چرا من باید پیاده بروم؟ بسیار اشتباه است.

 

آشنایی با فرمول ثروت

 

از زندگی خود لذت ببرید

ببینید مهم نیست افراد با چه وسیله و با چه شرایطی می‌آیند، وضع مالی آنها خوب یا بد است؟ اصلاً اینها مهم نیست، در قطاری که نشستید دو انتخاب مهم دارید، یکی اینکه لذت ببرید، از هیجانش استفاده کنید و خوش بگذرانید، یک انتخاب دیگری هم دارید، بنشینید فکر کنید چرا افراد این ماشین‌ها را دارند ولی شما  ندارید. این موارد مهم نیست، شما از اول قطار به آخر قطار می‌رسید، این عمر شما است، لذت بردن از زندگی دقیقاً دست خود شما است، می‌خواهید برای زندگی خود چه کار کنید؟ یک آدمی است در جاده، دریک اتوبوس، در حال حرکت است، یک طرف جاده کوه و سنگ، و طرف دیگر جنگل و پر از درختان و زیبایی هاست،  شما روی کدام صندلی می‌خواهید بنشینید؟ می‌خواهید در چه سمتی بنشینید، در سمتی که پر از زیبایی و جنگل است یا نه در سمتی که پر از کوه و سنگ است؟ انتخاب با شما است. عمر شما به هرحال می‌گذرد ولی چیزی از دنیا ندیدید و فقط شاکی هستید که چرا این دنیا آنقدر رنگ بدی دارد؟ چرا همه چیز مثل صخره‌ها و مثل سنگ است؟ نه! آن طرف هم جنگل بود اما ندیدید، این انتخاب شما بود. ولی زیبایی‌ها را ندیدید، آن اتوبوس در جاده و قطار شهربازی در حال حرکت کردن بودند، من به شما قول می‌دهم، در این دنیا شرایط برای همه یکسان است، فقط لذت بردن و خوشبختی محدودیتی است که افراد در ذهنشان ساخته‌اند، چه فرقی می‌کند با ماشین  بی ام و یا دوچرخه باشد؟ یا اینکه پیاده آمدید؟ نه اینها مهم نیست، خدا را شکر کنید که در قطار زندگی هستید، از آن لذت ببرید، خیلی خوب است اگر بتوانید یک ماشین  بی‌ام‌و لوکس بخرید، زندگی خیلی با کیفیت بالایی داشته باشید، اما کیفیت بالا خوشبختی نمی‌آورد، خوشبختی دقیقاً در ذهن و نگاه شما است، اگر خوشبختی را داشته باشید، پولدار و ثروتمند هم شوید، کیفیت بالاتری از زندگی خود دارید، ولی الزاماً رسیدن به پول نمی‌تواند شما را خوشبخت کند.

 

مقاله پیشنهادی: عوامل شادی در زندگی چست؟

مقایسه کردن اولین قدم شکست

 

الگو بگیرید اما مقایسه نکنید

نکته اول، در این مورد ما نباید اصلا خودمان را با هیچ‌کسی و با هیچ شرایطی مقایسه کنیم، ظاهری، نگاه به ظاهر هیچ‌کسی نکنید، نگاه به لباس‌هایی که افراد می‌پوشند نکنید، اینها چیزهایی نیستند که شما حتی بخواهید از آنها الگو بگیرید و بخواهید به خودتان سخت‌گیری کنید و به خاطر آن خودتان را تغییر بدهید، نه! خیلی از عمل‌های جراحی که انجام می‌شود، به این دلیل نیست که بعضی‌ها دوست دارند که زیبا باشند، نه! چون فلانی عمل را انجام داده فرد دیگری هم تصمیم می‌گیرد که عمل مشابه زیبایی را انجام بدهد، اگر عمل زیبایی را برای خود انجام دادید هیچ مشکلی ندارد، اما اگر زمانی به خاطر یک نفر دیگری که شما هم مشابه او اینکار را انجام بدهید، از نظر من دنیا دیگر زیبا نخواهد بود. اما دقیقاً برعکس این، در خلاقیت باید از بقیه الگو بگیرید، باید خود را مقایسه کنید، حالا این چگونه به شما کمک می کند؟

مقایسه کردن خودتان با دیگران همیشه هم بد نیست

زندگی کردن و تمام وسایلی که در زندگی می‌باشند، همه آنها یک ابزار هستند، شما نباید ابزار بقیه را برای خودتان کپی کنید، اما وقتی که یاد بگیرید مثلاً آقای فلانی با شرایط و ابزاری که داشته کسب و کار فوق‌العاده‌ای ساخته است و در کنار آن یک زندگی خوبی ساخته است و از آن ایده می‌گیرید که مثلاً با فلان مواد اولیه توانسته است این کارها را انجام بدهد، بعد به زندگی خودتان نگاه می‌کنید به شرایطی که در آن هستید؛ به افرادی که در کنار شما هستند و با ابزارهایی که در دسترس شما می‌باشند و می‌توانید بهترین کسب و کارها را راه‌اندازی کنید و به بهترین شکل زندگی کنید. پس می‌توانید از خلاقیت افراد دیگر در زندگی خودتان استفاده کنید و زندگی خودتان را بهتر و عالی‌تر کنید و می‌توانید در این بعد مقایسه را انجام دهید و زندگی خودتان را پیشرفته‌تر کنید و این مقایسه‌ای است که می‌تواند به رشد زندگی شما کمک کند.

 

مقایسه کردن اولین قدم شکست

 

دست از مقایسه کردن زندگی تان بردارید

نکته دوم، بحث شبکه‌های اجتماعی هست، هیچ‌وقت فالوور، مشتری، تعداد مخاطب کسی را با خودتان مقایسه نکنید، شاید در کسب و کاری که هستید فردی فالوورهای زیادی دارد و شما فالوورهای کمتری دارید، ولی اگر این دو را باهم مقایسه کنید قطعاً مقایسه درستی نخواهد بود و قطعاً اگر چند نفر مشتری یا دوستی که هم دارید با این مقایسه نادرست از دست می‌دهید. چرا که احساس ضعف می‌کنید که چرا شما تعداد مشتری، دوست یا فالوور شما بالا نیست. البته در اصل مقایسه‌ای که انجام دادید از ریشه نادرست بود و هرگز مورد قبول نیست، کسب و کارهای مشابه دغدغه‌های مشابهی ندارند، دیدگاه‌های هر فردی با فرد دیگر متفاوت می‌باشد و شما هرگز از این مقایسه سودی نمی‌برید. در عوض شما می‌توانید به دیدگاه‌هایی که صاحبان کسب و کارهای بزرگ دارند. به کسب و کار خودتان وارد کنید و از این جهت کسب و کارتان را با مقایسه و دیدگاه رشد و ارتقا دهید. ببینید اگر خوب نگاه کنید دیدگاه فردی که فقط می‌خواهد 20 عدد از یک کالا یا محصولی را بفروشد با فردی که مدیر یک کارخانه بزرگ می‌باشد، بسیار متفاوت است و دغدغه‌های این دو صاحب کسب و کار یا فروشنده هرگز قابل مقایسه با هم نیست ولی ایده‌ای که می‌توان گرفت این است که شما می‌توانید دیدگاهتان را با دیدگاه صاحب کسب و کار بزرگ مقایسه کنید و از این مقایسه بتوانید دیدگاه خودتان را تغییر بدهید و در کنار آن زندگی خودتان را نیز بهبود ببخشید. دوست من معادله خیلی ساده است. دیدگاه فردی که 10 محصول به فروش می‌رساند با دیگاه فردی که صاحب یک کسب و کار بزرگ و کارخانه تولیدی است تفاوت اساسی دارد، شما می‌توانید عمق دیدگاه و تلاش یک فرد را با خودتان مقایسه کنید. این مقایسه درستی است.

زندگی هر فردی منحصر به فرد است

با توجه به مثال‌هایی که در بالا عنوان شده‌اند، کاملاً مشخص می‌شود که هر فرد دارای شرایط و ویژگی‌های منحصر به فرد خودش است. به دلیل اینکه شما استعداد، توانایی، مهارت و حتی منابعی که دارید، کاملاً منحصر به شما است، از این جهت نمی‌توانید توقع داشته باشید عملکرد شما کاملاً مشابه با دوست یا همکارتان باشد. توقع شما از خودتان باید کاملاً بر حسب ویژگی‌های شخصیتی، روحی و مالی خودتان باشد. تنها فردی که در قیاس با شما قرار می‌گیرد، خود شما هستید. با توجه به سال‌های قبل و یادگیری مهارت‌های جدید، چه قدر پیشرفت داشته‌اید؟ اگر با این بررسی متوجه شدید در نقطه ثابتی قرار گرفته‌اید از این بابت باید ناراحت شوید.

 

مقاله پیشنهادی: 4 دیدگاه افراد موفق در مورد ایجاد انگیزه شخصی

دستاوردهای خود را مقایسه نکنید

 

دستاوردهای خود را مقایسه نکنید

نکته سوم، دستاوردی که بدست می‌آورید هرگز با بقیه مقایسه نکنید، مثلا اگر در مغازه کار می‌کنید و یک مغازه هم کنار دست شماست. هرگز درآمدتان را با مغازه همسایه خود مقایسه نکنید، اما می‌توانید راه پیشرفت‌تان و تلاشتان را مقایسه کنید، اگر یک نفر سخت‌کوش است و شش سال درس می‌خواند، می‌توانید از او انگیزه و الگو بگیرید و در زندگی خودتان هم پیاده کنید و به تحصیلات در مراتب عالی برسید، می‌توانید از این لحاظ خودتان را مقایسه کنید، ولی دستاورد را هرگز مقایسه نکنید، چون استعداد، شرایط و وضع مالی آدمها و روحیه همه با هم فرق دارند و متفاوت هستند و وقتی که همه چیز متفاوت است و وقتی که شما دستاوردتان را با فردی دیگر مقایسه می‌کنید، اصلا معادله و مقایسه درستی نیست، ولی ضمیر ناخودآگاه شما عاقل نیست و به شما می‌گوید که در این مقایسه باختید، ببینید دوست من باید این را قبول کنید. یک سری از آدمها با یک ساعت و بعضی از آدمها با ده ساعت تلاش به نتیجه می‌رسند، یک نفر شرایط مالی خوبی دارد، همکاران زیادی دارد و در کاری که شروع می‌کند به سادگی موفق می‌شود، یک نفر هیچ چیز ندارد ولی خوب مهم نیست که هیچ چیزی ندارد، اما می‌تواند به هدفش برسد به شرطی که خودش را باور داشته باشد و خودش را با فردی که همکاران زیادی دارد مقایسه نکند، چون آدمها متفاوت هستند، و قابل مقایسه نیستند.

به هدف خود بیندیشید

در این دنیا  بزرگترین کارآفرین‌های دنیا از شرایط خیلی بدتر از یک آدم عادی شروع کردند، فردی را می‌شناسم که بی‌خانمان بود، ولی الان درآمد روزانه او بالای ده هزار دلار است، فقط یک دلیل می‌خواهد؛ وقتی هدف، رویا و آرزو داشته باشید همه چیز امکان‌پذیر است، رشد مرحله به مرحله است و قطعا وقتی تنها به هدفتان بیندیشید، حتما موفق می‌شوید، فقط هرگز تلاش‌ها و نتایج خود را با هم مقایسه نکنید. فقط الگو بگیرید و به کارتان ادامه دهید. اگر تلاش کردید و در زمان مشابهی نتوانستید نتیجه بگیرید دوباره تلاشتان را زیاد کنید قطعا به نتایج عالی‌تری می‌رسید، فقط از مقایسه‌ای که باعث رشد و پیشرفت شما می‌شود، استفاده کنید.

خوب دوست خوبم امیدوارم تمام این اصول را اجرا کنید و در جای درست، خودتان را مقایسه کنید، نه اینکه فقط به خودتان ضربه بزنید، مقایسه‌ای انجام بدهید که بتوانید در راه پیشرفت زندگی خودتان استفاده کنید، مهم نیست با چه وسیله‌ای به شهربازی می‌روید، از قطار در حال حرکت لذت ببرید.

با سپاس فراوان از شما دوست عزیز، امیدوارم بیشترین بهره را از مطالب مقاله مقایسه کردن، اولین قدم شکست برده و شاهد اثرات آن در بهبود زمان‌بندی خود بوده و آن‌ها را از طریق ارسال کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

موفقیت شما روزافزون

حسین عزت خواه، مدرس موفقیت و کارآفرین

شغل ایده آل شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی کند و زمینه کسب درآمد دلاری را فراهم می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بیزینس بزرگ و پرسود آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس است.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/مقایسه_کردن_اولین_قدم_شکست
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
صبا گفته:
۰ | ۱

سلام. ما باید خودمان را با گذشته خودمان مقایسه کنیم.

امیر کرندی پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۱

درود به شما صبا عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
امیر کرندی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

نهایت سپاس و قدردانی را به شما اعلام می‌کنیم و بسیار مفتخر هستیم که مطالب وبسایت ما تاثیر سازنده و مثبتی در زندگی شما داشته است. رضایت شما تلاش ما را مضاعف تر خواهد کرد.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط