ایده پردازی برای رسیدن به موفقیت

  • 687
  • 0

پرورش خلاقیت و ایده پردازی

یکی از عوامل اصلی موفقیت، توانایی مواجهه با ایده‌های جدید و خلاقانه برای پیمودن مسیر کامیابی است. ایده پردازی، نخستین گام در برابر مسائل پیش رو است. استعدادی ذاتی که خداوند در نهاد همه انسانها قرار داده است. فرقی نمی‌کند در چه سن و سالی هستید و چه قدر دانش و مهارت دارید این استعداد در همه افراد وجود دارد اما نحوه به کارگیری آن متفاوت است. اگر نگاهی به کودکان اطراف خود بیندازید خواهید دید که در دنیای کودکانه خود چه زیبا از آن استفاده می‌کنند. اما هرچه سن آدمی بالاتر می‌رود معمولاً این استعداد ذاتی کمتر خود نمایی می‌کند. سعی کنید همچون کودکان از قوه تخیل خود استفاده کنید. تخیل، پیش پرده‌ای از تمام جذابیت‌های آینده زندگی است اما توجه داشته باشید که نخستین گام است و مرحله دوم، فرآیند تحقق ایده به واقعیت است که خلاقیت نامیده می‌شود.

 

ایده پردازی برای افزایش درآمد در شغل و حرفه شما

 

در پهنه عظیم خلاقیت تنها افرادی که ریسک‌های بزرگتری را می‌پذیرند، مسلماً به فرصت‌های جدیدتری در این مسیر دست پیدا می‌کنند. بسیاری از افراد موفق در کسب وکار اظهار می‌کنند که نکته حیاتی پیروزیشان همین ایده سازی و خلاقیت بوده است. بیش از 90 درصد مدیران موفق  معتقد هستند موفقیت بلند مدتشان را مدیون همین توانایی مواجهه با ایده‌های جدید هستند. مثلث ایده، خلاقیت و بروز افکار بزرگ به نظر، مثلثی سخت و چالش برانگیز است اما باید بدانیم نتیجه افکار بزرگ، نیل به پیشرفت و فردایی روشن خواهد بود. متاسفانه ذهن اکثر افراد به شکل دادن این مثلث عادت ندارد. به این معنا که اغلب حتی از شکل دادن تصورات و تخیلاتشان هم امتناع می‌کنند و در نتیجه فرصت‌های بزرگی را از دست می‌دهند. برای رسیدن به کامیابی، خیال پردازی و رویا بافی کنید تا ذهن از حالت سکون درآید. البته برای شکل دهی این سه گانه لازم است مواردی را انجام دهید.

 

رسیدن به موفقیت

 

ذهن خود را تمرین دهید

هیچ تمرینی برای ورزیده شدن ذهن بهتر از مطالعه و یادگیری نیست. در صورتی که ذهن را تمرین ندهید دچار سطحی نگری می‌شود و قادر به درک عمیقی نسبت به مسائل پیرامون نیست. از لحظه لحظه زمان خود استفاده کنید. کتاب و مقاله مطالعه کنید، سری به وب سایت‌ها بزنید، در دوره‌های آموزشی شرکت کنید، حل معما، بازی‌های فکری و ورزش‌هایی مثل شطرنج، یوگا و پیاده روی نیز می‌تواند اثر بخش باشد. 

از لحظاتی که ذهن خلاق است استفاد کامل را ببرید

برخی مواقع احساس می‌شود مغز اصلاً کار نمی‌کند اما گاهی ناخودآگاه فعال می‌شود و موارد متعددی به ذهن خطور می‌کند. این لحظات طلایی را غنیمت بشمارید و به افکارتان پرو بال بدهید. مطمئن باشید نتایج خوبی حاصل خواهد شد. اما توجه داشته باشید که در همان لحظه تمام موارد را یادداشت کنید زیرا احتمال فراموشی آنها وجود دارد.

مانع آزادی عمل ذهن نشوید

گاهی ایده‌هایی به ذهن می‌رسد که حاصل یک لحظه الهام است. همچون هواپیما که از پرواز پرندگان الهام گرفته شد و یا مواردی که حاصل از یک نیاز بوده است. وسیله ساده‌ای همچون مسواک را در نظر بگیرید. نیاز و مواجه شدن یک فرد خلاق با همین وسیله‌ای که به نظر ساده می‌رسد موجب شده تا آزادی عمل ذهنش نه تنها به خود او بلکه به سایرین نیز در برآورده شدن یک نیاز اساسی کمک کند. مهم نیست مشکل روبروی شما چیست یا چه قدر بزرگ است. فقط لازم است ذهن خود را تقویت کنید، جرات و اعتماد به نفس داشته باشید و درهای موفقیت را به روی خود نبندید. بی تردید موفقیت به دست می‌آید و بر مشکل فائق خواهید آمد.

حس کنجکاوی را در خود تقویت کنید

اکثر افرادی که خلاق هستند و موفقیت را تجربه کرده‌اند انسانهای کنجکاوی هستند. اغلب به دنبال پاسخ برای سوالهایشان بوده‌اند و بر خلاف سایر افراد از کنار سؤال‌های ذهنی خود بی تفاوت رد نشده‌اند. این افراد حتی موارد مورد قبول دیگران را به چالش می‌کشند، کورکورانه آن را نمی‌پذیرند ودر اثبات و نفی آن تلاش می‌کنند.

 

مسیر موفقیت

 

در مسیر موفقیت ریسک پذیر باشید

از اشتباه کردن هراس نداشته باشید. شکست‌ها را در مسیر پرزحمتی که انتخاب کرده‌اید بپذیرید. زیرا درس گرفتن از خطاها و شکست‌های گذشته پله‌های ترقی انسان‌ها هستند. توماس ادیسون موفق شد چون به رغم شکست‌هایی که خورد دست از تلاش نکشید و هنگامی که در حال آزمایش ایده جدید خود بود، شکست را بخشی از فرآیند یادگیری می‌دانست.

پاکسازی ذهن از افکار منفی و مزاحم

برخی استاد منفی بافی و خواندن آیه یاس هستند که بیشتر به دلیل عدم اعتماد به نفس می باشد. حتی اگر ایده‌ای ناب داشته باشند نمی‌توانند درباره خودشان، توانایی‌هایشان و امکاناتی که در اختیار دارند مثبت بیندیشند. این نگرش فلج کننده را کنار بگذارید و "می‌توانم" را سرلوحه خود قرار دهید و از جملات من می‌توانم استفاده کنید. گاهی لازم است برای حل یک مسئله زاویه دید خود را تغییر دهید و منفی بافی را به حداقل برسانید . مطمئناً ایده‌های شما برای تبدیل شدن به واقعیت مسیر پرپیچ و خمی خواهد داشت. گاهی نه تنها لازم است خودتان مثبت فکر کنید حتی بایستی نظرات دیگران را نسبت به موضع تغییر دهید، ایده‌ خود را برایشان توضیح دهید تا پذیرفتن آن برای سایرین آسان‌تر شود. پس با ساخت و تثبیت افکار مثبت، زندگی لذت بخش و زیباتری را برای خود رقم بزنید.

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/making-idea-for-success
ایده پردازی برای رسیدن به موفقیت

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط