مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

راه برخورد با اضطراب و دلهره

توضیحات کوتاه :
می‌توانید دیدگاه مثبتی نسبت به اضطراب داشته باشید و به عنوان یک ابزار به اضطراب نگاه کنید. ابزاری که با استفاده از آن می‌توانید به خود هیجان دهید و کارها را با شور و شوق بیشتری انجام دهید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

4.75

تعداد امتیازها: 4

  • 7.8k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
راه  برخورد با اضطراب و دلهره

 

خلاصه ای از مقاله

داشتن اضطراب و استرس کم می تواند به ما کمک کند که با انرژی و هیجان بیشتری کاری را انجام دهیم اما زمانی که اضطراب و استرس مداوم و با شدت زیادی باشد باعث فلج شدن در کار و زندگی می گردد. با یادگیری ترفندهایی می‌توان اضطراب خود را کنترل و در مواقعی به انرژی مثبت تبدیل کرد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

راه حل دائمی برخورد با اضطراب و دلهره

امروز می خواهم در مورد موضوعی با شما صحبت کنم که خیلی می تواند در زندگی به شما کمک کند، من مطمئنم که همه ما بدون در نظر گرفتن این که از لحاظ روحی قوی هستیم یا خیر؟ دچار اضطراب می‌شویم، منشأ این اضطراب دقیقاً از کجا  است؟ چه اتفاقی می‌افتد که ما دچار دلهره و اضطراب می‌شویم؟ اگر توانایی یک فرد را صد در نظر بگیرید؛ زمانی که دچار اضطراب می‌شود، مطمئن باشید که این توانایی به زیر پنجاه می‌رسد، قطعاً این زیاد خوب نیست. اگر قراری با مشتری داشته باشید، اگر قراری با یکی از دوستان خود داشته باشید و بخواهید سخنرانی کنید، اگر خواننده‌اید می‌خواهید روی صحنه بروید، اگر می‌خواهید اجرای خوبی داشته باشید، زمانی که دچار اضطراب شوید. حداقل پنجاه درصد از توانایی خود را از دست می‌دهید، در این بخش می‌خواهیم بررسی کنیم که اصلاً اضطراب خوب است یا بد؟ یا آدم‌های موفق کلأ اضطراب دارند یا ندارند؟ اگر دارند به چه حالتی از آن استفاده می‌کنند؟ در آخر سه منبع مهمی که اضطراب که از آن منشأ می‌گیرد را بررسی می‌کنیم، ما اگر دلیل اضطراب را بدانیم خیلی بهتر می توانیم با آن روبرو شویم.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه اضطراب و استرس را کنترل کنیم

راه حل مقابله با اضطراب و نگرانی

 

راه حل مقابله با اضطراب و نگرانی چیست؟

دوست خوبم همه آدمها دچار احساسات هستند، اضطراب هم از همان احساسات نشأت­­ می‌گیرد، پس همه آدمها اضطراب دارند، هیچ فرقی ندارد. اگر شما در یک کاری خیلی متخصص هم باشید، اگر کاری را برای ده سال هم انجام داده باشید. باز هم اضطراب دارید، ولی اضطراب برای شما عادی شده است، برای همین فکر می‌کنید که دیگر مضطرب نیستید و دلهره ندارید. ولی نه در اصل حتی آن اضطراب هم برای شما عادی شده است. چون ده سال است که کاری را دارید انجام می‌دهید، فرض بگیرید خواننده یا سخنران هستید، اگر به بالای صحنه بروید و به خود بگویید که نه من اصلأ اضطراب و دلهره ندارم. می‌دانید چه اتفاقی می‌افتد؟ برنامه خود را اجرا می‌کنید. ولی خشک و سرد که هیچ بازخوردی از آن نمی‌گیرید. ولی خوب راه حل چیست؟ اینکه ما اضطراب نداشته باشیم؟ یا آدمهای موفق اضطراب ندارند؟ خیر! همه آدمهای روی زمین اضطراب دارند، حالا کاری که دفعه اول انجام می‌دهید یا کاری که برای ده سال به صورت مدام انجام می‌دهید، مهم نیست که اضطراب دارید. مهم این است که بتوانید از این اضطراب استفاده کنید و کار خود را به خوبی ارائه دهید. یعنی به عنوان یک ابزار به اضطراب نگاه کنید که به خود هیجان دهید و برای شما جالب و جذاب باشد، مثلاً به عنوان سخنران در کشور ایران سخنرانی می‌کنید و حالا برای اولین بار می‌خواهید در کشور دیگری سخنرانی کنید، اگر برای شما خیلی عادی باشد و این مورد را توجه نکنید. چه اتفاقی می‌افتد؟ یک سخنرانی خیلی خشکی خواهید داشت که اصلاً برای خود جذاب نیست، چه برسد به اینکه برای شنوندگان جذاب باشد.

 

چگونه با فروش در آمازون میلیاردر شویم؟!

 

به جای مشکل، بر روی راه حل تمرکز نمایید

معضل دیگر اینکه زمانی که می‌خواهید اضطراب نداشته باشید. دقیقاً کاری می‌کنید که اضطراب به دست بیاورید، جالب است نه؟ شما دقیقاً می‌خواهید حذفش کنید ولی من به شما می‌گویم  که با این کار بیشتر اضطراب را بیشتر می‌کنید، اصولاً وقتی که ما می‌خواهیم مشکلی را حل کنیم، به جای پیدا کردن راه‌حل روی مشکل تمرکز می‌کنیم. ذهن ناخودآگاه و ذهن خود را روی مشکل متمرکز می‌کنیم و مشکل به جای حل‌شدن بزرگ می‌شود. مثلاً امروز امتحان دارید و قبل از امتحان به خاطر اضطراب دور خود می‌چرخید، نمی‌دانید چه کنید، دستان عرق کرده و به این فکر می‌کنید که چگونه اضطراب خود را از بین ببرید. با این کار نه تنها از بین نمی‌رود بلکه اضطراب شما بیشتر هم می‌شود. زیرا دقیقاً روی اضطراب تمرکز کرده‌اید ولی از یک بعد دیگری به امتحان خود فکر کنید، به اینکه باید به چه حالتی جواب سئوالات را بدهید، چه لباسی بپوشید ، مداد و خودکاری که باید همراه خود داشته باشید و موارد موردنیاز امتحان فکر کنید. اضطراب را کنار بزنید، اگر اضطراب به عنوان یک هیجان درون شما باشد. خیلی هم خوب است و حتی می‌توانید به عنوان یک ابزار قوی برای اینکه زندگی را برای خود جذاب کنید؛ از آن استفاده کنید.

در ادامه به شما سه منبع مهم اضطراب را می‌گویم که وقتی این سه منبع را بدانید؛ دیگر خیلی راحت با آن کنار می‌آیید، ببینید کمی سخت است که بتوانیم اضطراب را رفع کنیم. درست است؟ به جای اینکه بر روی مشکل تمرکز کنید. فقط تمرکز خود را بر روی هدف افزایش دهید. اینگونه خیلی سریع می‌توانید مسائل و مشکلات خود را حل کنید.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه تمرکز خود را قوی کنیم؟

راه برخورد با اضطراب و دلهره

 

مثبت بیندیشید

مورد اول، ما زمانی که احساس می‌کنیم قرار است یک چیزی را از دست بدهیم. دچار اضطراب می‌شویم، حالا این می‌تواند این مورد: یک دوست، مشتری و فرصت شغلی باشد، حال راهکار چیست؟ راه کار این است که این اضطراب را کم کنیم. بیشترین اتفاقاتی که در ذهن ما وارد می‌شود به خاطر اتفاقات منفی است و به تبع آن پیش‌بینی‌های منفی که ذهن دارد مثلاً حتماً جواب رد می‌دهد. حتماً من را قبول نمی‌کنند، مصاحبه کاری‌ام را قبول نمی‌شوم، به اندازه کافی خوب نیستم، من اخراج می‌شوم، همین از دست‌دادن ما را دچار اضطراب می‌کند، خوب راهکار اینکه بیش از 90% این فکرهایی که در ذهن ما وارد می‌شود. اصلأ هیچ موقع اتفاق نمی‌افتد، یک نویسنده معروفی می‌گوید. هر چی سن ما بالاتر می‌رود. ما دچار افکار خیالاتی می‌شویم که هرگز هم اتفاق نمی‌افتد. مثلأ نکند که تنها شوم، فلان اتفاق بد در زندگی‌ام بیفتد که نتوانم راه بروم، موارد زیادی از این افکار منفی زمانی که ضعیف می‌شویم این افکار به سمت ما هجوم می‌آورد.

آمادگی حل بحران داشته باشید

دقت کردید زمانی که کمی اوضاع مالی شما بد می‌شود، مشکلات شما زیاد می شود، یک مشکل کوچک تبدیل به یک مشکل بزرگتر می‌شود. زمانی که بخواهید روی مشکل تمرکز کنید قطعاً بزرگترش می‌کنید، راهکار چیست؟ حال بدترین سناریو را در نظر بگیرید، در نظر بگیرید که شما فردی که می‌خواستید و او را از دست می‌دهید. اگر به سراغ شغلی که دوست دارید در آن قبول شوید شما را قبول نمی‌کنند. از سرکاری که هستید اخراج می‌شوید. بدترین حالت را در ذهن خود تصور کنید. حالا راهکار چیست؟ حالا می‌توانید منطقی با خود صحبت کنید. مثلاً اگر قرار است که کارفرمایی پیشنهاد شغلی شما را رد کند، ببینید که چگونه می‌توانید پیشنهاد خود را بهتر کنید؟ می‌توانید شرایط را طوری بسازید که فکر می‌کنید جواب بهتری می‌گیرید؟ اگر الآن 90% جواب مثبت می‌گیرید که شغل مورد نظر را بگیرید. ببینید می‌توانید این درصد را به بالاتر ارتقا دهید. اینگونه موفق شدن شما ضریب بیشتری دارد و می‌توانید خود کنترل شرایط را داشته باشید.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه استرس را به انرژی مثبت تبدیل کنیم

راه برخورد با اضطراب و دلهره

 

ترس از کار و تلاش کردن

مورد دوم، ترس از تلاش کردن، زمانی پیش می‌آید که ما می‌خواهیم کاری انجام دهیم و به خود می‌گوییم، نه من قوی نیستم، اطلاعات کافی برای انجام کار را ندارم. همین باعث می‌شود که اولین قدم را هم بر نمی‌دارید. اگر یک روز خواستید به کوه  بروید و به خود می‌گویید که کفش ندارم و اطلاعات کافی هم راجع کوهنوردی ندارم، هوا هم که سرد است، کاپشن مناسب هم ندارم، با این بهانه‌ها آنقدر سریع شرایط برای اینکه اقدام نکنید جور می‌شود. نمی‌توانید فکرش را کنید. شاید حتی دلایل بسیار زیادی هم پیدا کنید حتی از خانه هم بیرون نروید. این اتفاق به این سادگی رخ می‌دهد. توجه داشته باشید اگر تمرکز خود را از رسیدن به مقصد بردارید و در مسیر بگذارید، یعنی اینکه به هدفی که می‌خواهید برسید. فرض کنید یک مسیر را می‌خواهید طی کنید. به عنوان یک سفر به عنوان یک تجربه به رسیدن به مقصد نگاه کنید، خود را مستقیم وابسته به نتیجه نکنید. ما حتماً نباید در کاری به نتیجه برسیم، نتیجه را کنار بگذارید و این را به عنوان یک سفر به آن نگاه کنید، اگر اطلاعات، شرایط و انرژی کافی ندارید. اشکالی ندارد تا همان جایی که شرایط و انرژی دارید. ادامه بدهید. چندین سال پیش با یکی از دوستان خود آشنا شدم که خیلی علاقه به سینما داشت. او می‌گفت من خیلی دوست دارم ادیتور فیلم شوم یعنی اینکه بتوانم فیلم تدوین کنم ولی نکته این بود که دوستم حتی پول نداشت که یک کامپیوتر بخرد و بتواند نرم‌افزار ها را یادبگیرد چه برسد به اینکه بخواهد به دانشگاه رفته و  تحصیل در همان رشته را آغاز کند.

 

انعطاف پذیر باشید

 

انعطاف پذیر باشید

به او گفتم تنها کاری که می‌تواند انجام دهد این است که در کتابخانه عضو شده و به صورت رایگان با همان کامپیوتر به دیدن ویدیو آموزشی شروع کند. اگر هم هزینه‌ای ندارد که ویدیو آموزشی بخرد؟ بسیار خوب، مشکلی نیست در یوتیوب ویدیوهای آموزشی زیادی است. اولین قدم را بردار! در همان کتابخانه با فردی آشنا شد که فیلمساز بود البته نه فیلمساز خیلی بزرگ ولی فیلمسازی می‌کرد. به دوستم پیشنهاد داده بود زیرا دنبال کسی می‌گشت که تدوین کردن فیلم را به او یاد دهد. به این شرط که همه فیلم‌های او را به صورت رایگان ادیت کند. دوستم هم از خدا خواسته یک فرصت بود تا از این فرصت عالی و استثنایی استفاده کند. از یوتیوب یاد گرفت و ادیتور فیلم شد. پس خود را محدود نکنید، اگر شرایط بدی دارید یا اگر انرژی ندارید. شما باید از راه و مسیری که انتخاب کرده‌اید لذت ببرید و زمانی هم به نتیجه رسیدید نتیجه را به عنوان یک هدیه و نه به عنوان یک هدف اصلی قبول کنید که باید به نتیجه برسم نه هرگز این کار را نکنید .

مقابله با ناامیدی

مورد سوم، ترس از ناامیدی. ترس از اینکه از کاری که شروع کرده‌اید، دست بکشید. در نیمه‌های راه رها کنید، زمانی که کاری را شروع می‌کنید در یک پروسه‌ای قدم می‌گذارید. شاید احساسات منفی سراغ شما بیاید، خسته شوید و نتیجه نگیرید ولی ببینید زمانی که کم می‌آورید و انرژی شما کم می‌شود. زمانی که نمی‌دانید مرحله بعدی چیست به راحتی می‌توانید از بقیه کمک بگیرید. اولین روزی که هر یک کاری را شروع کردید به یاد بیاورید مثلا رانندگی، حتما به خود گفتید: چقدر سخت است، حتی شاید رفته و یادداشت کردید که اگر فلان اتفاق افتاد من باید چه کار کنم؟ چقدر سخت است که اگر بخواهید بیست سال رانندگی کنید. باید هر روز تا این حد حواس خود را جمع کنید، هر روز  باید مواردی را مرور کنید. اولین باری که در پشت سیستم کامپیوتر خود نشستید، وقتی با مواردی کار کردید، قطعاً مواردی که تازه یاد گرفتید را در جایی یاداشت کردید چون بعد باز در همان شرایطی که بودید دوباره اجرا کنید. همه مواردی که در حین کار با سیستم خود انجام داده‌اید را یادداشت می‌کنید. زیرا برای شما تازگی داشتند. احساس عجیبی داشتید.

مشکلات را در ذهن خود بزرگ نکنید

گاهی اوقات استرس و نگرانی شما بابت چیزهایی است که در ذهنتان شکل گرفته است. به عنوان مثال می‌خواهید برای یک مصاحبه شغلی آماده شوید. در یک ماه قبل تمام تلاش خود را کرده‌اید. نکاتی را که باید برای مصاحبه یاد بگیرید، روی آنها تمرین و تمرکز داشته‌اید و برای هر سوال احتمالی که از شما پرسیده می‌شود، پاسخ ممکنی را در نظر گرفته‌اید حتی در مورد نوع پوشش مناسب برای حضور در جلسه مصاحبه آماده شده‌اید. از دوستانی که قبلاً در این آزمون موفق شده‌اند تمام نکات را جویا شده‌اید و برای همه آنها آمادگی دارید. با وجود آمادگی کامل، باز ذهن شما درگیر این اتفاق است. به ذهنتان فرصت بدهید. این مساله گرچه اهمیت فراوانی در زندگی آتی شما خواهد داشت اما نباید آن را آنقدر بزرگ کنید که موجب آشفته خاطر شدن و افزایش استرستان شود. با تکیه بر این که همه اقدامات لازم را انجام داده‌اید می‌توانید با ذهنی آرام در جلسه مصاحبه حضور پیدا کنید.

تمرین زیاد، کار شما را آسان خواهد کرد

به دوران کودکی خود برگردید. اولین باری که می‌خواستید یاد بگیرید؛ بند کفش خود را ببندید. حتمأ به خود گفتید: چقدر سخت است. این بندها به این شکل بسته می‌شود، شاید فکر کردید که بعداً که خواستید دوباره این کار را انجام دهید. یاد شما نیست و بعضی اوقات طرز بستن را در ذهن خود تصور کردید که چگونه می‌توانید دفعه بعدی این کار را انجام دهید. ببینید اولین زمان‌هایی که می‌خواهید کاری را یاد بگیرید قطعا سخت است ولی بعد از چندین بار تکرار و تمرین آسان می‌شود. اگر استادی نیز داشته باشید که راهنمای شما باشد. کاری که می‌خواهید انجام دهید برای شما ساده می‌شود. پس نگران نباشید. اگر نا امید شدید که در بین راه چه اتفاقی می‌افتد به تلاش خود ادامه دهید، قطعا ناامید شدن هم جزئی از مسیری است که باید برای رسیدن به مقصد طی کنید.

با سپاس فراوان از شما دوست عزیز، امیدوارم بیشترین بهره را از مطالب مقاله راه برخورد با اضطراب و دلهره برده و شاهد اثرات آن در بهبود زمان‌بندی خود بوده و آن‌ها را از طریق ارسال کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

موفقیت شما روزافزون

حسین عزت خواه، مدرس موفقیت و کارآفرین

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/راه_برخورد_با_اضطراب_و_دلهره
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
عباس گفته:
۰ | ۰

نهایت استفاده را از این مقاله بردم.

امیر کرندی پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما عباس عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
امیر کرندی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

تلاش ما در تیم عزت خواه دات کام یاری رساندن به کاربران و همراهان عزیز می باشد تا بتوانند با پشتکار خود قله های موفقیت را طی نمایند.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط