افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

بعد از یک روز شلوغ و سخت چکار کنیم؟

توضیحات کوتاه :
با داشتن برنامه‌ای منظم برای کارهای روزانه خود می‌توانید از خستگی بیش ا زحد ذهنتان جلوگیری کنید.  یکی از عملکردهای زیاد مغز، فکر نمودن مداوم به مسایل پیش پا افتاده و کم اهمیت است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 2

  • 5.4k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
بعد از یک روز شلوغ و سخت چکار کنیم؟

 

خلاصه ای از مقاله

بعد از یک روز شلوغ کاری و خستگی زیاد، حفظ انرژی و رسیدگی به امور دیگر می‌تواند دشوار باشد. حفظ انرژی برای طولانی مدت از اهمیت بالایی برخوردار است. ابتدا سعی نمایید در بین کارها زمان های استراحتی برای خود در نظر بگیرید و کارهایتان را با برنامه پیش ببرید . با یادداشت کردن برنامه های روزانه خود، ذهن را از مشغول بودن به موارد کم اهمیت رها کنید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

بعد از روز شلوغ و سخت چکار انجام دهیم؟

امیدوارم زندگی‌ای را داشته باشید که در آرزو و رویای شما بوده است. برای همه ما آدمها پیش آمده بعضی از اوقات خیلی روز سختی را پشت سر می‌گذاریم و وقتی که به خانه برمی‌گردیم، وقتی که عصر یا شب می‌شود، احساس خستگی می‌کنیم. کمی از این کلافه هستیم که چقدر روز شلوغی را سپری کردیم. اما خوب دوست من به شما خسته نباشید می‌گویم، تبریک می‌گویم چون فرد فوق‌العاده فعالی هستید. آدمی هستید که به اهداف خود نزدیک می‌شوید و این عالی است، حالا من به شما چهار راهکار اساسی می‌دهم که بتوانید وقتی عصر یا شب به خانه برمی‌گردید به آرامش نسبی بیشتری برسید تا بتوانید فردا با انرژی ده برابر کار خود را شروع کنید و همچنان با انگیزه باشید.

حفظ انگیزه در طولانی مدت

مهم این نیست که ما یک یا دو روز فوق‌العاده کار کنیم یا در جهت اهداف خود قدم برداریم. مهم این است  که در دراز مدت بتوانیم این کار را انجام دهیم تا بتوانیم به اهدافمان برسیم. خوب دوست من ما روز فوق‌العاده سختی را پشت سر گذاشتیم و الآن کمی احساس خستگی می‌کنیم و به دنبال این هستیم که حالمان بهتر شود تا بتوانیم خود را برای فردا و برای یک مبارزه خوب آماده کنیم، خوب راه اول اینکه نیاز به یک تبدیل کننده دارید. من اسم آن را گذاشتم تبدیل کننده، خوب این یعنی چه؟ یعنی به این حالت زمانی که از سر کار  یا دانشگاه بر می‌گردید یا هر کاری که در طول روز انجام دادید.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه با انگیزه بمانیم؟

با انگیزه باشید

 

از انجام فعالیت های خود لذت ببرید

عصر یا شب به خانه می‌رسید خوب نیاز دارید به اینکه به ضمیر ناخودآگاه و به ذهن و بدن خود بگویید که الان آن پروسه زمانی و روز سخت تمام شده. می‌توانید آرام باشید، خوب این کار به چه شکلی می‌تواند انجام شود؟ به این شکل که شما می‌توانید برای خود یک کار لذت‌بخش پیدا کنید و انجام دهید. مثلا مدیتیشن کردن یا انجام یوگا یا یک ورزشی که لذت می‌برید؛ نه برای زمان طولانی، ممکن است فقط در 15 دقیقه بتواند به شما جواب دهید یا اینکه یک نرمش خیلی سبک یا حتی رفتن به یک کافی‌شاپ که دوستش دارید و قهوه بخورید یا اینکه کتاب بخوانید. چیزی که در ذهن خود یک حالت خوبی به شما دست دهید. عمیقا باور کنید آن روز سخت تمام شده و من الان می‌توانم ریلکس باشم و می‌توانم از زندگی لذت ببرم. چون احساس می‌کنید که کارهای زیادی را انجام دادید، گزینه‌هایی که برای انجام کارها یاداشت کرده بودید، تیک خورده و کارهای مفیدی را انجام دادید.

 

میخواهم برای همیشه ثروتمند باشیم

 

به میزان کافی استراحت نمایید

مورد دوم، این مورد سخته ولی ازشما خواهش می‌کنم به این مورد واقعا توجه کنید چون خیلی مهم است، اینکه از شبکه‌های اجتماعی به شدت دوری کنید، حداقل یک ساعت قبل از اینکه بخواهید به رختخواب بروید. تحت هیچ شرایطی صفحه مانیتور، تلویزیون، کامپیوتر، موبایل و تبلت را نبینید. به طور کلی شبکه‌های اجتماعی را یک ساعت قبل از اینکه به خواب بروید کنار بگذارید، شما زمانی که به شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام یا تلگرام می‌روید، زیاد حق انتخاب محتوا را ندارید و به صورت کاملا تصادفی مطالبی را می‌بینید که ذهن شما مشغول می‌شود، خوب شما یک روز سختی داشتید، الان اگر باز دوباره کاری می‌کنید که ذهن شما خسته شود؛ این کار را به شدت کنار بگذارید. اگر چشمان شما خسته نیست، اگر فکر می‌کنید که باید یک کاری انجام بدهید؛ خوب بهترین کار این است که یک کتاب بخوانید،  اگر حال و حوصله کتاب‌های رشته خود را ندارید از یک رمان، کتاب موفقیت شروع کنید، به همین راحتی. پس بخاطر داشته باشید به طور کلی یک ساعت قبل از خواب شبکه‌های اجتماعی و چک کردن را کنار بگذارید. بدنتان نیاز به آرامش دارد، زمانی که به اتاق خواب می‌روید، اتاق خواب خود را کاملا تاریک کنید. اگر هر صدایی مثل صدای نویز یا حتی تیک تیک ساعت در اتاق شما وجود دارد، آنها را حذف کنید، به ذهن و روان خود اجازه دهید به به خلسه مطلق برود.

 

بعد ازی کروز شلوغ و سخت چکار کنیم

 

کارهای خود را دسته بندی نمایید

مورد سوم، یک تکه کاغذ کوچک بردارید و قبل از اینکه به خواب بروید به سه قسمت تقسیم کنید، قسمت اول در مورد چیزهایی که در طول روز یاد گرفتید یادداشت کنید. مثلا یک کلمه انگلیسی یک تکنیک در رشته خود حتی آدرس یک جای جدیدی که یاد گرفتید، اگر با یک آدم جدیدی آشنا شدید. حتی یک جمله زیبایی که از یک نفر شنیدید را بنویسید. در ستون دوم کارهایی را بنویسید که در طول روز انجام دادید و احساس خوبی از آنها دارید. در ستون سوم کارهایی را بنویسید که مثلأ فردا قرار است چه کاری انجام دهید، ببین دوست من هر چقدر ذهن خود را از نکات کوچک خالی کنید، مثلا اگر دقت کرده باشید بعضی مواقع با خود می‌گویید من باید یادم باشد که به فلان شخص زنگ بزنم و به خودت این مورد را تکرار می‌کنید و این باعث می شود که یک تکه از مغز درگیر این باشد که به شما یادآوری کند که به فلان شخص زنگ بزنید. خوب شما الآن مثل یک آدم عاقل ذهن خود را با این چیزهای کوچک مشغول نکنید. اگر باید به فلان شخص زنگ بزنید خیلی راحت روی یک کاغذ بنویسید:" من باید به فلان شخص زنگ بزنم و در یک جایی که می‌بینید بچسبانید :" به همین راحتی ذهن خود را خالی کنید، حالا در مورد تمام چیزهایی که یاد گرفتید ،می‌نویسید به این علت که به شما انگیزه بدهد، به این خود انگیزشی می‌گویند، در مورد کارهایی که انجام دادید باز می‌نویسید و نیز در مورد کارهایی که باید فردا انجام بدهید. پس الآن یک یرنامه خوب دارید برای کارهایی که باید فردا انجام شوند.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه برای موفقیت برنامه ریزی کنیم؟

بعد از یک روز شلوغ و سخت چکار کنیم

 

طبق برنامه ریزی پیش بروید

در مرحله قبل فعالیت و کارهایتان را دسته‌بندی کردید. اکنون ذهن شما به آرامش رسیده است که در انجام چه کارهایی موفق بوده است. دیگر نسبت به آنها هیچ نگرانی ندارید و از بابت آنها خیالتان راحت است. اکنون می‌توانید ذهن را روی کارهایی که باید در آینده انجام شوند متمرکز کنید. در مورد آنها نیز نباید نگرانی داشته باشید زیرا با نوشتن آنها اکنون کاملاً مطمئن هستید که باید چه کاری را در چه زمانی انجام دهید. به عبارت دیگر در مورد آنها آرامش ذهنی دارید. نکته مهمی که باید توجه کنید این است که طبق این برنامه‌ریزی به جلو بروید تا با مشکل جدیدی مواجه نشوید. اما در صورت وقوع موارد جدید و پیش‌بینی نشده نیز نگران نشوید و این یک برنامه انعطاف‌پذیر است. در صورت وقوع چنین مواردی م‌ توانید با اندکی تأمل در آن تغییراتی به وجود بیاورید و روز خودتان را مدیریت کنید.

 

مدیتیشن انجام دهید

 

منطقه امن ذهن چیست؟

مورد چهارم ، پیدا کردن منطقه امن برای ذهن است، خوب حتما شنیدید که خیلی خوب نیست که آدم در منطقه امن ذهن شما برود یا اینکه در آن بماند. ولی من می‌گویم بعد از اینکه یک روز سخت و شلوغ را داشتید، الآن وقت این است  که به بدن و ذهن خود آرامش دهید، منطقه امن ذهن خود را باید پیدا کنید، اغلب ما از اینکه وارد خانه می‌شویم. احساس خوبی داریم، اگر یک لیوان چای بنوشیم یا اینکه یک قهوه  یا هر چیزی که به ما احساس آرامش دهد. احساس در خانه بودن به ما بدهد، حالا این را می‌توانیم باز تقویتش کنیم، مثلا شرایطی را در اتاق خود بسازیم که بتوانیم به آرامش بیشتری برسیم، مثلا من توصیه می‌کنم که از شمع استفاده کنید، یک یا دو ساعت قبل از خواب به جای اینکه از نور لامپ استفاده بکنید از شمع استفاده کنید. این کار به شما آرامش می‌دهد، یا همینطور یک خوشی‌های کوچک مثل یک چای خوردن، غذای خیلی خوب خوردن، چیزی که در ذهن شما که احساس فوق‌العاده خوبی به شما می‌دهد را انجام بدهید. خوب دوست من امیدوارم این چهار کلید اصلی رو اجرا کنید و بعد از یک روز سخت به آرامش درونی خودتان برسید. دوستان عزیز ما همه روزه در حال انتخاب هستیم پس بهترین و عالی‌ترین را انجام بدهیم تا یک زندگی عالی را تجربه کنیم.

با سپاس فراوان از شما دوست عزیز، امیدوارم بیشترین بهره را از مطالب مقاله بعد از یک روز شلوغ و سخت چکار کنیم؟ برده و شاهد اثرات آن در بهبود زمان‌بندی خود بوده و آن‌ها را از طریق ارسال کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

موفقیت شما روزافزون

حسین عزت خواه، مدرس موفقیت و کارآفرین

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/بعد-از-روز-شلوغ-چکار-کنیم
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
احمد گفته:
۰ | ۰

باید برای خودمان وقت بگذاریم و روحیه خود را بالا ببریم.

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما احمد عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

همراهی شما انرژی ما را برای ادامه این مسیر بیشتر می نماید. سپاس از حضور پر مهرتان.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط