10 تکنیک هوشمندانه مدیریت زمان برای رهایی از مشغله مطالعه مقاله

مشاوره رایگان در خصوص دوره های آموزشی
جهت ارتباط در واتساپ کلیک کنید

چگونه برای موفقیت برنامه ریزی کنیم؟

توضیحات کوتاه :
امروزه زندگی نسبت به گذشته دشوارتر شده است. به همین دلیل شاید شما فرصت کافی برای فکر کردن به ابعاد مهم زندگی یا فکر کردن به پیشرفت در رسیدن به هدف‌های بزرگ زندگی نداشته باشید. پس راه‌حل چیست؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

3

تعداد امتیازها: 1

  • 5.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
چگونه برای موفقیت برنامه ریزی کنیم؟

 

خلاصه ای از مقاله

 داشتن برنامه در زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است. البته برنامه ریزی نیز، مستلزم داشتن هدف و انگیزه در زندگی است که در این مقاله به شرح آن می‌پردازیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

انگیزه و برنامه ریزی، راه رسیدن به موفقیت

زندگی امروز در مقایسه با چند دهه پیش دشوارتر شده و اموری که هر روز با آنها سروکار دارید، هم بر سطح انرژی و هم میزان موفقیت شما تأثیر خواهد داشت. به این ترتیب شاید دیگر زمان کافی برای فکر کردن به ابعاد مهم زندگی‌ خود پیدا نکنید یا پیشرفتی در رسیدن به هدف‌های بزرگ زندگی‌ به دست نیاورید.

برای جلوگیری از این موضوع، داشتن برنامه در زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است. البته برنامه ریزی نیز، مستلزم داشتن هدف و انگیزه در زندگی است که در این قسمت به شرح آن می‌پردازیم.

 

مدیریت زندگی

 

منشأ انگیزه در انسان چیست؟

نیرو و توان انسان برای هر کاری از درون او به وجود می‌آید و تنها خود انسان مسئول ایجاد چنین نیرویی در خود است. انگیزه یعنی همان نیرویی که صبح‌ها، شما را از رختخواب بلند می‌کند. شاید رسیدن به موفقیت، ارتباط با دیگران، رشد فردی، کمک به دیگران یا احساس خوشایندی که بعد از رسیدن به موفقیت به شما دست می‌دهد، انگیزه شما برای بیدار شدن باشد. بنابراین داشتن انگیزه، به ما تمرکز لازم برای رسیدن به موفقیت را خواهد داد.

البته حفظ انگیزه، کاری چالش برانگیز است، زیرا در این راه افکار منفی و اضطراب درباره آنچه در آینده قرار است اتفاق بیفتد، باعث کاهش انگیزه می‌شود. همه ما در مراحلی از زندگی، درباره اهدافی که پیش گرفته‌ایم دچار تردید می‌شویم. با این حال، آنچه باعث تمایز افراد موفق از افراد غیر موفق می‌شود، همین توانایی حفظ انگیزه و حرکت به جلو است.

یک لحظه تأمل کنید و بزرگترین چیزی که به شما برای موفقیت انگیزه می‌دهد را در نظر بیاورید. این انگیزه می‌تواند شروع کسب و کار شخصی، برنده شدن در یک رقابت ورزشی، راه اندازی یک مؤسسه خیریه، نوشتن کتاب، رسیدن به پول، موقعیت بالای اجتماعی، شهرت و غیره، باشد.

بعد از این که انگیزه موفقیت خود را شناختید، باید اهداف خود را مشخص کنید، در این صورت است که می‌توانید در زندگی خود تعادل ایجاد کنید. با تعیین هدف، به زندگی خود سمت و سو و معنی می‌دهید و اشتیاق لازم برای رسیدن به منِ جدید را پیدا می‌کنید. اگر برای هدف خود بازه زمان مشخصی تعریف کنید، مثلاً تصمیم بگیرید تا تابستان سال آینده به وزن دلخواه برسید، در نتیجه اشتیاق و انگیزه‌تان برای رسیدن به هدف بیشتر خواهد شد.

 

چگونگی  برنامه ریزی برای موفقیت

 

برای موفقیت خود برنامه ریزی کنید

تعیین هدف، تنها یکی از مراحل رسیدن به موفقیت است. آنچه در این میان اهمیت بیشتری دارد، میزان تمرکز شما بر هدفتان است. همه ما نقش‌های مختلفی در زندگی مثل پدر یا مادر، فرزند، همسر یا مدیر داریم و باید هنر برقراری تعادل میان همه آنها را داشته باشیم. چرا که برای مثال اگر همه وقت ما صرف کار شود، دیگر زمانی برای رسیدن به امور شخصی و گذراندن وقت با دوستان یا خانواده باقی نمی‌ماند.

امروزه ما در دنیای پرشتابی زندگی می‌کنیم که درست همانند قطار سریع السیر می‌ماند. شما وقتی سوار قطار می‌شوید، بالاخره در جایی باید پیاده شوید و به کارهای دیگرتان برسید. در زندگی هم درست همین شرایط وجود دارد، به این معنی که نباید انجام برخی کارها، شما را از رسیدگی به کارهای دیگر باز دارد.

تعادل یعنی این که بتوانید میان کارهای مهم و کارهای اضطراری توازن برقرار کنید و درک درستی از توانایی خود در شرایط پیش بینی نشده داشته باشید. ایجاد تعادل در زندگی و تمرکز بر موفقیت، یکی از هنرهایی است که همه ما به یادگیری آن نیاز داریم.

تکنیک تقسیم وقت یا همان زمان بندی کارها، به شکل موثری باعث کاهش استرس می‌شود. امروزه روش‌های مختلفی وجود دارد که به شما هم در سازماندهی زندگی اجتماعی‌ و هم امور کاری کمک می‌کند. اگر از همین امروز، شروع به استفاده از این تکنیک‌ها کنید، می‌توانید برنامه یک سال خود را هم مشخص کنید:

  • از یک سیستم مدیریت زمان برای نظارت و کنترل فعالیت‌هایتان استفاده کنید.
  • هر هفته، برنامه کاری و اهداف خود را چند بار مرور کنید. به این ترتیب متوجه خواهید شد آیا تصمیمات شما بر اساس اهداف و ارزش‌های واقعی زندگی‌تان هست یا خیر.
  • میزان پیشرفت خود را به صورت روزانه بررسی کنید.

شناخت انگیزه‌ها، یکی از کلیدهای موفقیت است. چرا که به این وسیله می‌توانید بر اهداف خود متمرکز شده و روش درست را برای رسیدن به موفقیت پیش بگیرید. در این راه، همچنین باید موفقیت‌ها و دستاوردهای خود را به خودتان یادآوری کنید.

 

برنامه ریزی برای موفقیت

 

موفقیت موجب موفقیت می‌شود

دستیابی به موفقیت در دنیای امروز، کار دشواری شده و مستلزم سخت‌کوشی است. هر روز، در رسانه‌ها، ماجرای افرادی را می‌شنویم که زندگی فقیرانه‌ای داشته‌اند اما با سخت‌کوشی به موفقیت رسیده‌اند. دست‌یابی به موفقیت، رابطه مستقیمی با میزان و کیفیت برنامه ریزی برای اهدافمان دارد. داشتن برنامه به شما در تحقق رویاهایتان کمک خواهد کرد.

کافی است اهداف بزرگ را به اهداف کوچکتر و ملموس‌ تقسیم کنید تا بتوانید تسلط کافی بر آنها داشته باشید و بعد از انجام هر کدام، انگیزه کافی برای ادامه کار را پیدا کنید. تاکنون چند بار در زندگی، به شکل واقعی به دنبال موفقیت بوده‌اید؟ از آن تعداد، چند بار در نهایت شکست خورده و به خانه اول بازگشته‌اید یا شرایط از ابتدا هم دشوارتر شده است. یا چندبار برای اهدافتان برنامه ریزی کرده‌اید؟

یکی از عواملی که مانع نرسیدن انسان به هدف مورد نظر می‌شود این است که از ابتدا برای کارهای خود برنامه ریزی نکرده است. داشتن برنامه کامل و جامع از همان شروع کار، به پیشبرد هدف و جلوگیری از اتلاف وقت کمک می‌کند.

برنامه ریزی نادرست و نرسیدن به هدف

همانطور که گفتیم برای رسیدن به موفقیت در زندگی، داشتن برنامه درست از ضروریات است. چون در غیر این صورت انسان در موقعیتی قرار می‌گیرد که به مراتب سخت‌تر از زمانی است که اصلاً برنامه ریزی نداشته است. تصور کنید ماه‌ها وقت خود را برای انجام هدف بزرگی صرف کرده‌اید و در لحظات آخر متوجه می‌شوید که هنگام برنامه ریزی، دچار اشتباه فاحشی شده‌اید.

در این صورت مجبورید دوباره کل فرآیند را از اول شروع کنید و کارهایی که تا آن لحظه انجام داده‌اید، بی‌فایده خواهد بود. پس نکته اصلی این بخش این است که برنامه‌ریزی تنها در صورتی شما را به هدفتان نزدیک خواهد کرد که کاملاً درست و حساب شده بوده و همه چیز در آن پیش‌بینی شده باشد.

 

مقاله پیشنهادی: با برنامه ریزی برای رشد شخصی رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید

چگونه برای موفقیت برنامه ریزی کنیم؟

 

برنامه ریزی مناسب برای رسیدن به موفقیت

حال که می‌دانیم برنامه ریزی نادرست، ما را از رسیدن به موفقیت بازخواهد داشت، باید با روش برنامه ریزی درست آشنا شویم. در این قسمت، به طور مختصر روش درست برنامه ریزی را به شما معرفی خواهیم کرد.

1. هدف نهایی را از ابتدا مشخص کنید

اولین مرحله در هر برنامه‌ای، تصمیم گیری درباره نحوه انجام کار و مشخص کردن هدف نهایی است. در واقع باید از ابتدا و قبل از شروع کار، تصویری نهایی از هدف مورد نظرمان را در ذهن داشته باشیم.

2. جزئیات هدفتان را بنویسید

بعد از مشخص کردن هدف نهایی، نوبت به آن می‌رسد که کلیه جزئیات مربوط به هدف و هر آنچه در مورد آن می‌دانید را مشخص کنید. همچنین باید بدانید با انجام این کار قرار است به چه نتیجه‌ای دست یابید. مثلاً اگر هدفتان کم کردن وزن است، از ابتدا باید محدودیت‌های غذایی خود را به طور کامل بدانید یا اگر هدفتان نوشتن کتاب است، بدانید در چه بازه زمانی باید آن را تمام کنید، مخاطب آن چه کسی خواهد بود و غیره.

3. اهمیت داشتن برنامه ریزی

پس از این که هدف نهایی را با تمام جزئیات مشخص کردید، مراحلی که شما را به هدف نهایی خواهد رساند، روی کاغذ بنویسید. در این قسمت هم باید جزئیات مربوط به هر مرحله را به طور شفاف بدانید.

برای شروع هر مرحله، طرح کلی آن را مشخص کنید تا در پایان بدانید که آیا به هدف نهایی‌تان رسیده‌اید یا نه. برای هر هدف، یک بازه زمانی در نظر بگیرید، به این صورت خود را ملزم به تمام کردن کار در مدت مشخص شده خواهید کرد.

چگونه به برنامه ریزی پایبند باشیم

پایبندی به برنامه ریزی، یکی از چالش‌های پیش رو برای رسیدن به هدف است. عمل نکردن به برنامه می‌تواند نتیجه اتفاق‌های پیش‌بینی نشده مثلاً بیماری باشد یا به خاطر اهمال و تنبلی. اگر دلیل دوم برای شما صادق است، پس پیشنهاد می‌کنیم برای خود شرط بگذارید که اگر به یکی از بخش‌های برنامه ریزیتان عمل نکردید، خود را تنبیه کنید.

مثلاً برنامه مورد علاقه‌تان را تماشا نکنید یا با دوستانتان بیرون نروید. وجود عوامل مزاحم هنگام انجام کار نیز باعث به هم خوردن تمرکز و عدم انجام کار مورد نظر می‌شود. امروزه حضور بیش از اندازه در شبکه‌های اجتماعی باعث از بین رفتن تمرکز می‌شود. بنابراین سعی کنید هنگام انجام کار، رسانه‌های ارتباطی را از خود دور کنید.

 

فروش در آمازون

 

گاهی اوقات هنگام انجام کار، متوجه مراحل سختی می‌شوید که امکان عبور از آنها و ادامه کار وجود ندارد. اگرچه همیشه به ما گفته شده که کارهای سخت را انجام دهید تا خیالتان از بابت آنها راحت باشد، اما گاهی بهتر است ابتدا کارهای راحت‌تر را انجام دهیم و بعد تمام تمرکز خود را روی کارهای سخت قرار دهیم، به این صورت وقتمان تلف نخواهد شد. در این مقاله با مفهوم انگیزه و اهمیت برنامه ریزی در موفقیت آشنا شدیم. داشتن برنامه درست از ابتدا و پایبندی به آن، یکی از رموز موفقیت است.

 

شغل ایده‌آل شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می‌کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس‌های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل‌های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی‌کند و زمینه کسب درآمد دلاری را فراهم می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کسب و کار بزرگ و پرسود آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس و دنبال نمودن صفحه نتایج شگفت انگیز دوره آربی است.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/planning-for-success
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط