مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چرا باید اهداف آینده خود را تعیین کنید؟

توضیحات کوتاه :
سپری کردن زندگی بدون یک هدف ارزشمند بسیار آسان است، به راحتی می‌توان از چالش‌های تعیین هدف و مسئول بودن در برابر آن اجتناب کرد. اما زندگی بدون تعیین اهدف آینده، بی‌معنا و کسل کننده خواهد بود.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

 • 2k
 • 0
 • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
چرا باید اهداف آینده خود را تعیین کنید؟

 

خلاصه ای از مقاله

برای رسیدن به موفقیت در زندگی باید اهدافی برای خود و آینده خود مشخص نمایید. اهداف، مسیر زندگی شما را مشخص می کنند و رنگ و بویی به زندگی می دهند. بدون هدف، زندگی معنای خود را زا دست می دهد. در این مقاله به دلایل داشتن هدف در آینده می پردازیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

چگونه می‌توان اهداف آتی را تعیین و آنها را محقق نمود؟

سپری کردن زندگی بدون داشتن یک هدف ارزشمند بسیار آسان است، به راحتی می‌توان از چالش های تعیین هدف و مسئول بودن در برابر آن اجتناب کرد. اما زندگی بدون مشخص نمودن اهدف آینده، بی‌معنا و کسل کننده خواهد بود. بدترین اتفاقی که می‌تواند برای شما رخ دهد این است که زمانی به روزهای پایانی خود می‌رسید و با نگاه به گذشته متعجب خواهید شد چگونه فرصت را برای ایجاد یک زندگی مهیج و معنا دار از دست داده‌اید.

قصد داریم در ادامه نگاهی داشته باشیم به اینکه چرا باید اهداف آینده خود را مشخص کنیم و چگونه اهدافمان را تعیین کنیم که زندگی معناداری را برای ما بسازند.

 

چگونه یک بیزینس موفق راه اندازی کنیم؟

 

چرا باید اهداف آتی خود را مشخص کنید؟

 • اهداف شما منبع شادی هستند

با داشتن اهداف معنادار، زندگی شما نیز معنادار خواهد شد. برای بیدارشدن از خواب دلیلی دارید و زندگی شما جهت‌دار می شود. اهداف، به شما انگیزه می‌دهند و می‌توانید هر روز هدفمند باشید. در نهایت، با دیدن پیشرفت‌های خود احساس شادی شما نیز بیشتر خواهد شد. هر روز که می‌گذرد و ذره‌ای به هدف خود نزدیک‌تر می‌شوید، تمرکز شما بیشتر خواهد شد و با انرژی بیشتر می‌توانید اهداف خود را دنبال کنید.

 • با تعیین هدف، نقشه راه در اختیار دارید

اهدافی که تعیین می‌کنید باید به حرفه شما مرتبط باشند. تصور کنید روزی می‌خواهید بیزینس خود را شروع کنید. ایده شروع یک بیزینس شخصی با تصویر سازی در ذهن شروع خواهد شد. هر چه بیشتر درمورد ایده فکر کنید، تصویرسازی شما نیز قوی‌تر خواهد شد. با راه اندازی بیزینس خودتان، رئیسی نظاره گر اعمال شما نخواهد بود، هیچ همکاری مزاحم کار شما نخواهد شد و آزادی دارید در مورد آنچه که باید انجام دهید و زمان انجام آن، تصمیم گیری کنید.

با تصویر سازی ایده، از خودتان سؤال می‌پرسید: چگونه؟ چگونه می‌توانم بیزینس خودم را شروع کنم؟ برای شروع، چه کارهایی را باید انجام دهم؟ این سؤالات، آغاز راه یک برنامه هستند و هدف، همین برنامه برای آینده است.

 

معین نمودن اهداف آینده


لازم نیست برای شروع به صورت حرفه‌ای اقدام کنید. تصور کنید می‌خواهید قبل از پنجاه سالگی به کوه کیلیمانجارو صعود داشته باشید. این تصمیم نیز با یک ایده شروع خواهد شد. مثلاً زمانی که مستندی را در مورد آن تماشا کنید یا یکی از دوستانتان در مورد تجربه خوب صعود با شما صحبت کند، این ایده در ذهن شما شکل خواهد گرفت.

زمانی که این الهام و انگیزه شکل بگیرد، خودتان را در حال صعود به قله تصویر‌سازی خواهید کرد. به جایی رسیده‌اید که افراد اندکی حاضر به انجام آن هستند. دوباره این سؤال در ذهن شما مطرح می‌شود که «چگونه؟» و پس از آن یک برنامه در ذهن شما شکل می‌گیرد.

 • هدف مشخصی برای زندگی دارید

اگر به هدف خاصی فکر کنید، در این صورت تمام زندگی شما بر حسب همین هدف شکل خواهد گرفت. حاضر خواهید شد در روزهای سرد زمستان در ساعات مشخصی از رختخواب خود برخیزید و برای هدفتان تلاش کنید. به موقع رسیدن برای شام و در کنار خانواده بودن گرچه برای بسیاری از افراد معنای خوشایند هدف را ندارد اما به هر حال برای افراد بسیاری یک هدف به شمار می‌رود.

 

اهداف زندگی

 

چگونه می‌توان برای پیشرفت هدف‌های آینده اقدام نمود؟

1. با تصویر سازی شروع کنید

همان چیزی را که دوست دارید، تصویر سازی کنید، خواه یک هدف حرفه‌ای یا شخصی باشد. لازم است تصویر روشنی از هدف داشته باشید. زمان بگذارید و به این فکر کنید که نتیجه نهایی به چه شکلی خواهد بود. چشمانتان را ببندید و خودتان را در همان حالتی که به مقصد رسیده‌اید تصور کنید:

 • اگر قصد دارید آینده مالی مطمئنی برای خانواده خود فراهم کنید، چگونه خواهد بود؟
 • آیا به صورت پس انداز بانکی است یا سرمایه گذاری به صورت سهام بورس؟
 • اگر می‌خواهید با یکی از نزدیکترین دوستان خود برای تعطیلات به تفریح بروید، کجا را انتخاب خواهید کرد؟
 • چه کاری انجام خواهید داد؟
 • تصور کنید به خواسته خود رسیده‌اید. چه احساسی دارید؟
 • احساسات خود را در تصویرسازی نیز حس کنید. خنده‌ای که روی لب دارید، شادی و هیجانی که هنگام بالا رفتن از پله‌های هواپیما دارید.

 

هدف در زندگی

 

2. برای تحقق هدفتان سؤالات مناسبی بپرسید

بهترین سؤال این است: «باید چه کاری انجام دهم؟» این سؤال قدرتمندی است چرا که ذهن شما را در برابر امکان رسیدن به هدف باز می کند. مطمئن می‌شوید راه‌هایی برای رسیدن وجود خواهد داشت، نه اینکه هیچ راهی برای خود نبینید. اما سؤال اشتباه این است که از خودتان بپرسید «چگونه می‌توانم به هدف برسم؟» زیرا با پرسش این سؤال، غالباً این پاسخ به ذهن خطور می‌کند که «شما نمی‌توانی». بنابراین همان سؤال «باید چه کاری را انجام دهم؟» را از خودتان بپرسید تا راه‌های ممکن برای رسیدن به مقصد در ذهن شما باز شود.

به عنوان مثال، فرض کنید قصد دارید آینده مالی خود و خانواده‌تان را تأمین کنید و از این لحاظ به اطمینان خاطر برسید. پاسخ ابتدایی که در ذهن شما شکل می‌گیرد مبلغ یک میلیون دلار است و با این مقدار خیال آسوده‌تری خواهید داشت. حال اگر در هر سال بتوانید مبلغ 50 هزار دلار را کسب کنید، به این معنا خواهد بود که شما باید حداقل چهل سال، نیمی از درآمد خود را پس انداز کنید. اجازه دهید صادق باشیم.

انجام این روند به مدت چهل سال کار آسانی نیست و احتمالاً غیر ممکن خواهد بود. بنابراین لازم است سؤال خود را مجدداً تکرار کنید. «چه کاری باید انجام بدهم تا در هنگام بازنشستگی مبلغ یک میلیون دلار پس انداز کرده باشم؟» پاسخ‌هایی که برای این سؤال به ذهنتان خطور خواهد کرد شما را به سمت مراحلی سوق خواهد داد که آسانتر و قابل دسترس‌تر خواهند بود.

 

اهداف آینده

 

3. به عادات روزانه خود توجه داشته باشید

عادات و رفتار، نیروی محرک ما در زندگی هستند. اگر در طول روز بیست سیگار می‌کشید یا به مصرف مواد دیگری اعتیاد دارید، مطمئناً اثرات منفی و مخربی بر سلامتی شما خواهند داشت. اگر موجب مرگ زود هنگام شما نشوند، مطمئناً در طول زندگی، شما را با مشکلاتی مواجه خواهند کرد. افرادی که غذاهای ناسالم می‌خورند و وزن ایده آلی ندارند در آینده موجب درد‌سرهایی برای خانواده خود خواهند شد. از آنجا که عادات و رفتار افراد تأثیر زیادی در زندگی دارد، لازم است زمانی را  به آنالیز این موارد اختصاص دهید.

آنچه را که موجب اثر منفی بر شما و زندگیتان خواهد شد، بیابید. غذای ناسالم، اعتیاد، سیگار کشیدن، شکوه و شکایت یا غیبت کردن در مورد دیگران، بیدار شدن دیر هنگام و تا آخرین لحظات ممکن خوابیدن، دیر خوابیدن، مشغول بودن به بازی‌های کامپیوتری در تمام مدت شب و موارد بسیار دیگری که نتایج منفی و مخرب خواهند داشت. اگر قصد دارید قبل از پنجاه سالگی صعود به کیلیمانجارو را تجربه کنید باید به خاطر آن، تمرینات ورزشی منظمی داشته باشید. صبح‌ها به جای چک کردن ایمیل و صفحات رسانه‌های اجتماعی در مورد صعود به این کوه مطالعه داشته باشید. از زمان خود به بهترین شکل ممکن و مثبت استفاده کنید.

 

چرا باید اهداف آینده خود را تعیین کنید؟

 

4. برای اهدافتان زمان بندی داشته باشید

در صورتی که برای هدف‌هایی که دارید زمانی را مشخص نکرده‌اید، در آینده به خاطر انجام ندادن آنها بهانه‌هایی خواهید داشت. البته اگر طبق هیجانات اولیه و ابتدایی مراحل مشخص شده، بر حسب زمان‌بندی تعیین شده پیش نرفت، می‌توانید تغییراتی در این زمان بندی لحاظ کنید.

اگر قصد دارید تا زمان بازنشستگی یک میلیون دلار پس انداز داشته باشید، به گونه‌ای باید برنامه ریزی داشته باشید که تا همان سال به این مقدار رسیده باشید. اغلب افراد گمان می‌کنند تا زمان بازنشستگی فرصت زیادی خواهند داشت، اما تنها در صورتی که از همین الآن شروع کنید و طبق برنامه پیش بروید موفق خواهید شد.

با تعیین زمان برای رسیدن به هدف، این ضرورت برای شما ایجاد خواهد شد که باید در مهلت مشخص شده پیشرفت داشته باشید و موفق شوید. خودتان را مجبور نکنید در سال اول به هدف بزرگتان برسید بلکه هدف‌های سالانه را طوری معین کنید که هر روز، ماه یا سال به هدف نهایی خود نزدیکتر شوید.

5. اهدافتان را تصویرسازی و به طور مرتب آنها را مرور کنید

هدف آینده شما هر چه که باشد، باید نمای تصویری آن را داشته باشید تا مقصد نهایی در خاطر شما باقی بماند. صعود به کوه کیلیمانجارو، تأمین مالی آتی یا یک ماراتن دو را به صورت تصویری در ذهن خود ثبت کنید. مثلاً  یک آلبوم تصویری یا یک قاب تصویری که در اتاق خود نصب کرده‌اید می‌تواند برای شما انگیزه ادامه راه را ایجاد کند. این تصاویر موجب خواهد شد پیشرفت‌های خودتان را مرور کنید و در صورت نیاز، زمان بندی خود را تغییر دهید.

 

چگونه می توان با فروش کالا در آمازون درامد دائمی داشت؟

 

احساس رضایت را برای خودتان فراهم کنید

همه ما با هم متفاوت هستیم و چیزهای که دوست داریم در زندگی به آنها دست یابیم نیز متفاوت است. افراد بسیاری تمایل دارند یک بیزینس موفق داشته باشند، افراد دیگری دوست دارند در حرفه پزشکی یا وکالت موفق شوند. هر چه که از زندگی خود می‌خواهید، رسیدن به هدف یا خلق آن به شما وابسته خواهد بود. شما این فرصت را دارید که تصمیم بگیرید، اقدام کنید و به هدف خود برسید.

همه این‌ها با یک ایده و تصویر سازی شروع می‌شود. سپس سؤالاتی که باید از خودتان بپرسید و پاسخ‌های درستی که به این سؤالات می‌دهید موجب شکل گیری برنامه و مسیری به سمت مقصد نهایی خواهد شد. این شانس را از دست ندهید. شما نمی‌خواهید که روز خود را با احساس پشیمانی به پایان برسانید بلکه تمایل دارید در انتهای روز بابت یک زندگی عالی و منحصر به فرد احساس رضایت داشته باشید.

 

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/why-you-should-set-goals
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط