افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه از اشتباهات درس بگیریم؟

توضیحات کوتاه :
به یکی از تصمیمات درستی که اخیراً گرفته‌اید فکرکنید.  آیا این اطمینان ناشی از یک تجربه قبلی بود و با آزمون و خطا یاد گرفته بودید چگونه کاری را درست را انجام دهید؟ آیا اهمیت درس گرفتن از اشتباهات را می‌دانید؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 20

  • 2.5k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
چگونه از اشتباهات درس بگیریم؟

 

خلاصه‌ای از مقاله:
ما هر روز اشتباهاتی را مرتکب می‌شویم. با اینکه این اشتباهات احتمالاً زندگی ما یا دیگر انسان‌ها را تغییر نمی‌دهند، اما همیشه نمونه‌ای از آنچه هستند که بار بعد نباید انجام دهیم. حتی اگر موقعیت را به طور کامل تحلیل و بررسی کنیم و فکر کنیم که تصمیم درستی گرفته‌ایم، باز هم همیشه به نتیجه‌ای که می‌خواهیم یا پیش بینی کرده‌ایم نمی‌رسیم. اما همیشه این موقعیت را داریم که از اشتباهات درس بگیریم.

 

آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

اهمیت درس گرفتن از اشتباهات
روش های درس گرفتن از اشتباهات
اشتباهات خود را تصدیق کنید
پس از اشتباه، نسبت به خود مهربان باشید
از خود سؤالات سخت بپرسید
ذهنیت خود را تغییر دهید
برای جلوگیری از اشتباه، برنامه ریزی کنید
فرایند اشتباه کردن را سخت کنید
به دیگران آموزش دهید


اهمیت درس گرفتن از اشتباهات

قضاوت درست ناشی از تجربه است و تجربه نتیجه قضاوت نادرست است. این جمله را بسیاری از سخنرانان انگیزشی گفته‌اند و مشخص نیست از کیست. اما معنی آن مشخص است. به یکی از تصمیمات درست که اخیراً گرفته‌اید فکر کنید. وقتی این تصمیم مطمئن را گرفتید، آیا این اطمینان از یک تجربه قبلی ناشی شده بود که با آزمون و خطا یاد گرفتید چگونه کار درست را انجام دهید؟ این امر اهمیت درس گرفتن از اشتباهات را نشان می‌دهد. درست است که ما به روش‌های مختلفی می‌توانیم آگاهی خود را در زندگی بالا ببریم اما به کارگیری این آگاهی همیشه بی‌نقص نخواهد بود و اشتباهاتی که ما مرتکب می‌شویم به ما این نقص‌ها را نشان می‌دهند. در این مقاله به روش‌های درس گرفتن از اشتباهات اشاره می‌کنیم.

 

چگونه کسب و کار خود را مدیریت کنیم؟

 

روشهای درس گرفتن از اشتباهات

1. اشتباهات خود را تصدیق کنید

برای اینکه از اشتباهات خود درس بگیرید، باید آنها را بپذیرید. اغلب مواقع، افراد دیگران را به خاطر اشتباهات خود سرزنش می‌کنند یا مسئولیت خود را در آن اشتباه به حداقل می‌رسانند. اما پذیرفتن اشتباهات کار خیلی سختی نیست. تنها باید آن را قبول کنید و بگذرید. برخی افراد به این دلیل به اشتباهات خود اعتراف نمی‌کنند که فکر می‌کنند با این کار ضعیف به نظر می‌رسند. اما نپذیرفتن اشتباهات باعث می‌شود که احترام شما در ذهن دیگران از بین برود. برعکس، اعتراف به اشتباهات باعث می‌شود که دیگران به شما احترام بگذارند. در هر شرایطی، مسئولیت کار خود را بپذیرید، چه در آن موقعیت شما مقصر اصلی بوده‌اید یا تنها نقش کوچکی داشته‌اید. مطمئناً این کار راحتی نیست اما تا زمانی که اشتباه خود را نپذیرید آمادگی تغییر را نخواهید یافت.

مقاله پیشنهادی: پذیرش اشتباهات گامی به سوی موفقیت

 

چگونه از اشتباهات درس بگیریم؟

 

2. پس از اشتباه، نسبت به خود مهربان باشید

خود را به خاطر اشتباهاتی که مرتکب شده‌اید سرزنش نکنید. بلکه با خود مهربان باشید تا انگیزه لازم برای حرکت به سمت هدف خود را داشته باشید. در واقع تحقیقات نشان داده است که پذیرش اشتباه همراه با مهربانی می‌تواند اراده شما برای تحقق اهداف را تقویت کند. درست است که نشستن در خانه و تماشای تلویزیون در طول روز شما را به هدفتان نمی‌رساند، اما فکر کردن دائم به آن هم هیچ کمکی نمی‌کند. از تصمیم اشتباه خود بگذرید، نسبت به خود مهربان باشید و بررسی کنید که چه چیزی باعث این تصمیم شد و چه تأثیری بر پیشرفت شما خواهد داشت؟ چه شد که این تصمیم را گرفتید؟ چگونه می‌توانید در آینده از این موقعیت جلوگیری کنید؟

 

چگونه از اشتباهات درس بگیریم؟

 

3. از خود سؤالات سخت بپرسید

همزمان که با خود با مهربانی رفتار می‌کنید، باید در مورد اشتباهات خود نیز فکر کنید تا بتوانید به نتیجه‌ای برسید. از خود بپرسید که ایراد کار کجا بود و در آینده چه کاری می‌توانید انجام دهید تا از بروز مشکل جلوگیری کنید. در مورد درس‌های خاصی که می‌توانید از این موقعیت بگیرید فکر کنید و اینکه این درس‌ها را چگونه می‌توانید در جنبه‌های دیگر زندگی به کار گیرید. افکار خود را یادداشت کنید تا تصویری شفاف از موضوع داشته باشید. نوشتن پاسخ‌ها به این سؤالات می‌تواند منطق پشت یک تجربه احساسی یا غیرمنطقی را مشخص کند و به شما نشان ‌دهد که در آینده چه کاری باید انجام دهید. همچنین به شما کمک می‌کند که اشتباه خود را ببینید که بخش مهمی از فرایند درس گرفتن از اشتباهات است. هیچ چیز بدتر از تصحیح اشتباهی نیست که آن را درک نکرده باشید. در این صورت، به احتمال زیاد آن اشتباه را تکرار می‌کنید.

 

چگونه از اشتباهات درس بگیریم؟

 

4. ذهنیت خود را تغییر دهید

زمانی که شما اشتباهی را مرتکب می‌شوید، نباید هدف نهایی خود را کسب یک مهارت بدانید بلکه تصویر بزرگتر یعنی گسترش دانش کلی خود را ببینید. با این کار اشتباهی که شما مرتکب شده‌اید در مقایسه با آن هدف اصلی کوچک به نظر می‌رسد. با این کار از اشتباه خود رد می‌شوید، هدف نهایی خود را دوباره تصدیق می‌کنید و به پیشرفت ادامه می‌دهید.

5. برای جلوگیری از اشتباه، برنامه ریزی کنید

پس از اینکه به راه‌های پیشرفت در آینده فکر کردید، یک برنامه بنویسید که از تکرار آن اشتباه توسط شما جلوگیری می‌کند. تا آنجا که می‌توانید جزییات را رعایت کنید اما در هنگام اجرای برنامه باید انعطاف‌پذیر باشید. می‌توانید از فردی بخواهید تا پیشرفت شما را ثبت کند. به‌طور دقیق تعیین کنید که چه کارهایی باید انجام دهید و آن گام‌ها را پیاده‌سازی کنید.

مقاله پیشنهادی: اشتباهات رایج در تصمیم گیری

 

چگونه از اشتباهات درس بگیریم؟

 

6. فرایند اشتباه کردن را سخت کنید

فرض کنیم هدف شما این است که دونده ماراتن شوید. برای این کار می‌خواهید عادت دویدن را در خود ایجاد کنید. هر روز صبح زنگ هشدار شما در ساعت 5:30 دقیقه زنگ می‌زند و شما آن را خاموش می‌کنید و دوباره به خواب می‌روید. مطمئناً این کار اشتباه است. شما باید برای رسیدن به نتیجه از بهانه‌تراشی دست بکشید. برای جلوگیری از این موقعیتها تنها به اراده خود متکی نباشید. شما باید فرایند اشتباه کردن را برای خود سخت کنید. به عنوان مثال، لباس‌های ورزشی خود را شب قبل بیرون بگذارید، یا حتی با لباس‌های ورزشی خود بخوابید. بطری آب خود را در یخچال بگذارید و کفش‌های خود را آماده کنار در قرار دهید. آماده بودن در این حد به شما انگیزه می‌دهد تا از رختخواب بیرون بیایید چون از قبل تلاش‌های زیادی برای کسب آمادگی کرده‌اید.

7. به دیگران آموزش دهید

یادگیری از طریق تدریس روش بسیار اثرگذاری است. با این کار هر چیزی که می دانید را تقویت می‌کنید و به دیگران اجازه می‌دهید از اشتباهات شما درس بگیرند. وقتی خطایی می‌کنید، چیزی که از آن یاد گرفته‌اید را به دیگران آموزش دهید. این کار نه تنها به شما کمک می‌کند اعتماد دیگران را جلب کنید، بلکه درس‌هایی که یاد گرفته‌اید را در ذهن خود تثبیت خواهید کرد.

 

فروش کالا در سایت امازون و کسب درآمد دلاری از اینترنت

 

در نهایت، با اینکه نمی‌توانید اشتباهاتی که مرتکب شده‌اید را تغییر دهید اما می‌توانید انتخاب کنید که چه واکنشی نسبت به آن داشته باشید. باید درک کنید که اشتباهات غیرقابل اجتناب هستند و آزمون و خطا بخش مهمی از تکامل طبیعی ما هستند. به محض اینکه اشتباه خود را تأیید و برای جبران آن تلاش کنید، رشد شما شروع می‌شود. با انجام این مراحل، می‌توانید از اشتباهات خود درس بگیرید و به رشد شخصی دست یابید. وقتی به خطاهای خود به عنوان فرصتی برای رشد نگاه کنید، آن را به عنوان یک تجربه لازم برای یادگیری خواهید دید.

اگر انتخاب راه و روش درست زندگی و مدیریت آن جزء اولویت‌های شما می‌باشد، باید برای انتخاب بهترین و صحیح ترین راه، ارزش قائل شوید و مسیری را پیش بگیرید تا وقتی، بعد از گذشت زمان به آن نگاه می‌کنید، با تمام وجود سرشار از حس خوب شوید. پیشنهاد ویژه ما برای یادگیری سبک درست زندگی، آشنایی با دوره پاراسل زندگی می‌باشد.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/learn-from-mistakes
برچسب ها
عوامل پیشرفت
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط