افزایش 30 درصدی محصولات از 10 فروردین ماه 1398

همراهان عزیز هم اکنون می توانند با قیمت های فعلی نسبت به خرید دوره ها اقدام نمایند.

دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی

  • 14 مرداد 1397
  • 826
  • 0

چه چیزی موجب شکست کسب و کارهای اینترنتی می‌شود؟

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کرده اید یا در فکر راه اندازی یا حتی ارتقای آن هستید، این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد. در این نوشتار دلایل شکست کسب و کارهای اینترنتی بررسی می شوند. اغلب یافتن علل قاطع و مشخص که موجب شکست کسب و کار اینترنتی می شود، دشوار و گاهی غیرممکن است. چرا که فاکتورهای زیادی وجود دارند که گاهی یک یا چند مورد از آنها در شکست کسب وکار اینترنتی شما دخیل هستند. بهتر است قبل از مطالعه این مقاله، به مقاله کسب و کار اینترنتی مراجعه نمایید تا بیشتر با کسب و کارهای اینترنتی آشنا شوید.

 

دلایل شکست کسب و کارهای اینترنتی

 

نبود دانش پایه ای کسب وکار

پیشرفت در فناوری و خدمات آنلاین، باعث شده است که تقریباً هرکسی بتواند کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کند. اگر با اینترنت آشنایی داشته و اطلاعاتی درباره html دارید، ممکن است تصور کنید که ساخت و مدیریت یک فروشگاه اینترنتی کاری ساده می‌باشد و نیازی به پیش زمینه دانش پایه ای کسب وکار ندارد. متاسفانه عدم آگاهی از شرایط پایه ای کسب و کار یا اینکه کسب و کارهای اینترنتی چگونه کار می کنند، ممکن است باعث شکست شما شود چراکه به درستی نمی توانید از عهده مدیریت مالی کسب و کار اینترنتی خود برآیید. عدم آگاهی از هزینه های پنهان در کسب و کار اینترنتی می تواند به سرعت باعث شکست شما شود. پس بهتر است درکنار ایده پردازی کسب و کار اینترنتی خود، همزمان از فراگیری دانش کافی تجارت الکترونیک برخوردار شوید. برای مثال شرکت در دوره هایی که به این منظور ارائه می شوند، می تواند شما را تا حد زیادی از شکست نجات دهد.

 

دوره پاراسل زندگی استاد حسین عزت خواه

 

نداشتن طرح توجیهی کسب و کار

باید جایگاه کسب و کار خود را در بازارهای رقابتی تعیین کرده و میزان سودآوری آن را برآورد کنید. چنانچه طرح کسب و کارتان، توجیه اقتصادی لازم را نداشته باشد، شکست آن حتمی خواهد بود. برای جلوگیری از شکست، پیش از تهیه طرح توجیهی پاسخ  به چند سؤال لازم است:

  • کسب و کار شما چه چیزی را پیشنهاد می دهد؟
  • مشتری کسب و کار شما چه کسانی هستند؟
  • کسب و کار شما چه منفعتی برای آنها دارد؟
  • اهداف بلندمدت شما چیست؟

اگر نتوانید به این پرسشها پاسخ مطلوبی دهید، به احتمال زیاد کسب و کار اینترنتی شما با خطر شکست روبرو خواهد بود.

نداشتن اهداف کسب و کار

بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی به دلیل نداشتن اهداف واضح دچار شکست می شوند. ممکن است هدفتان کسب پول بیشتر از طریق افزایش فروش باشد، اما این کافی نیست. اهداف شما باید دقیق تر، جزئی تر و واقعی باشند. بدون تعریف اهداف مشخص، شما مسیری واضح و مشخص برای تعریف فعالیت های خود نخواهید داشت و بدون شک در مسیر شکست گام خواهیدگذاشت. بنابراین بعد از تعریف هر هدفی لازم است یک "چگونه" از خود بپرسید. پاسخ به این چگونه‌ها، مجموعه ای از اقداماتی می‌شوند که لازم است برای کسب و کار اینترنتی خود انجام دهید.

بی توجهی به یادگیری مهارتهای حیاتی کسب و کار اینترنتی

حتی اگر شما یک تازه کار در کسب و کار اینترنتی باشید، به خوبی می دانید که فروش آنلاین با فروش فیزیکی بسیار متفاوت است. باوجودی که تعداد زیادی از شرکت های آنلاین به دلیل رقابت پذیری گسترده فضای کسب و کار اینترنتی، محکوم به شکست می شوند، باز هم جذابیت زیادی برای ورود به این بخش مشاهده می شود. اگر قصد دارید در بین انبوهی از کسب و کارهای اینترنتی موفق شده و از شکست های احتمالی اجتناب کنید، باید بسیاری از مفاهیم و مهارتهای جدید را بیاموزید. مثل کدنویسی، برنامه نویسی، چگونگی بهینه سازی سایت و...

رقابت سنگین

گاهی یافتن علت شکست کسب و کارهای اینترنتی بسیار ساده می باشد، رقابت زیاد. وجود تعداد زیادی از کسب و کارهای اینترنتی با محصولاتی مشابه یا مدل تجاری مشابه شما، دلیل ساده ای برای شکست می باشد. چون در چنین بازاری به چشم آمدن بسیار دشوار خواهدبود. در این شرایط باید نقاط ضعف رقبای خود را یافته و درکمترین زمان ممکن، آن‌ها را به مزیت خود تبدیل کنید. باید متوجه شوید آنها چه چیزی را اشتباه انجام می دهند یا چه چیزی را اصلاً انجام نمی دهند و از آن درجهت ارتقا کسب و کار خود بهره گیرید. شرکت‌هایی که نتوانند مزیت رقابتی برای خود فراهم کنند، بدون شک به شکست نزدیک خواهندشد. و این رمز موفقیت کسب و کارهای اینترنتی پایدار بدون شکست است.

رعایت نکردن قواعد SEO

اگر در ابتدای راه کسب و کار اینترنتی هستید و در مورد سئو نمی دانید، بهتر است مدتی را به آموزش در این خصوص اختصاص دهید. بدون داشتن استراتژی سئو، قرارگیری سایت شما در رده بندی موتورهای جستجو بسیار دشوار خواهدبود و منجر به شکست تجارت شما خواهدشد.

تبلیغات

عدم استفاده از تبلیغات مناسب، می تواند منجر به شکست کسب و کار اینترنتی شما شود. انتخاب سایت های مناسب برای درج تبلیغات یا برخی از رسانه‌های اجتماعی مثل توئیتر، فیس بوک، اینستاگرام و... می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

نداشتن محتوای مفید و دست اول

اغلب مشتریان به محتوا اعتماد می کنند نه محصولات. یکی از اولین اقداماتی که باعث تمایز کسب و کار اینترنتی شما از سایر رقبا می شود، بکارگیری محتوای مفید، دست اول و جذاب برای مشتریان بالقوه است. یکی از عوامل منجر به شکست کسب و کارهای اینترنتی بکارگیری مطالب تکراری و استفاده شده در سایر سایت ها می باشد.

 

کسب و کار اینترنتی ما چگونه به شکست می‌انجامد؟

 

عدم به روز رسانی سایت

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که باعث شکست کسب و کارهای اینترنتی می شود این تفکر است که پس از راه اندازی وبسایت کار شما تمام شده است! پس از راه اندازی سایت تازه کار شما شروع می شود. تکنولوژی و راه های دسترسی به آن همواره درحال تغییر است. شما باید خود را با این تغییرات همگام کنید. بدون به روزرسانی، جایگاه شما در رده بندی موتورهای جستجو تنزل یافته و رقبا از شما پیشی می‌گیرند. با به روز بودن، خطر شکست کسب و کار اینترنتی خود را کاهش دهید.

بی توجهی به مشتری

درتمامی کسب و کارها، مشتری حرف اول را می زند. چنانچه از نظر مشتری برای تولید محصول وخدمات اطلاع کافی نداشته باشید، به خوبی از عهده جلب نظر و رضایت مشتری برنخواهیدآمد و در معرض شکستی زودهنگام قرار خواهیدگرفت. با سرعتی که تغییر تکنولوژی در پیش گرفته است، سلایق مشتریان شما هم مرتب در حال تغییر و تحول است. اگر از این تغییرات آگاهی کافی نداشته باشید، نمی توانید خود را با سرعت تغییر تکنولوژی هماهنگ کرده و در نهایت با شکست کسب و کار اینترنتی، از دور رقابت حذف خواهیدشد.

ایده آل گرایی

در جهان کنونی کسب و کار، هیچ چیز ایده آلی وجود ندارد. چون همه چیز با سرعت در حال تغییر و تکمیل است. پس اگر منتظر هستید تا یک کسب و کار اینترنتی ایده آل راه اندازی کنید، دیر یا زود با شکست مواجه خواهیدشد. در این شرایط مفهوم بهبود مستمر یا کایزن، بهترین راهکار است. از یک طرح اولیه با رعایت تمامی الزامات شروع کنید. سپس با اقدامات کوچک و پیوسته، کسب و کار اینترنتی خود را بهبود دهید و به این صورت از شکست فاصله بگیرید.


سپاس از همراهی شما، همیشه مثل امروز موفق باشید.

بعد از مطالعه این مقاله با ارسال نظر خود در همین قسمت موفقیت خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دوستدار شما حسین عزت خواه مدرس موفقیت و کارآفرینی و آموزش فروش در آمازون

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط