افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

حفظ انگیزه در زندگی | عزت خواه دات کام

توضیحات کوتاه :
داشتن انگیزه در زندگی، به شما کمک می‌کند روز خود را با نشاط شروع کنید. فرض کنید صبح شنبه است. زنگ ساعت به صدا در می‌آید. اولین فکری که بعد از بیدار شدن از خواب به ذهنتان خطور می‌کند چیست؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 1.6k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
حفظ انگیزه در زندگی | عزت خواه دات کام

 

خلاصه ای از مقاله

راه های حفظ انگیزه در زندگی چیست؟ دسته بندی افراد از نظر انگیزه به چه صورت است؟ عناصر مختلف انگیزه کدامند؟ در این مقاله به موضوع حفظ انگیزه در زندگی پرداخته و به این گونه سوالات پاسخ داده خواهد شد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

چطور با انگیزه زندگی کنیم؟

داشتن انگیزه در زندگی، به شما کمک می‌کند که روز خود را با نشاط شروع کنید. فرض کنید صبح شنبه است. زنگ ساعت به صدا در می‌آید. در این حالت، اولین فکری که بعد از بیدار شدن از خواب به ذهنتان خطور می‌کند چیست؟ شاید با خودتان بگویید: «اصلاً دوست ندارم امروز به سر کار بروم.» یا « یک روز طولانی در پیش دارم، چه قدر وحشتناک!».

شاید هم با خودتان بگویید: «باز هم یک هفته جدید با فرصت‌های تازه در انتظار من است.» جواب شما، هر کدام از این موارد که باشد، این سؤال‌ها به ذهن می‌رسد که چه عاملی باعث بی‌انگیزگی من شده است؟ چرا نگرش مثبت یا منفی نسبت به روز شنبه دارم؟ چگونه می‌توانم برای شروع روز انگیزه به دست آورم؟»

در این مقاله قصد داریم ابتدا دسته بندی مختلف افراد از نظر انگیزه را معرفی کنیم. سپس انگیزه و لایه‌های مختلف آن را بررسی خواهیم کرد و در ادامه به راه‌های حفظ هدف می‌پردازیم.

 

چگونه لایف استایل یک کارآفرین موفق را بسازیم؟

 

دسته بندی افراد از نظر انگیزه

افراد از نظر انگیزه به دو دسته تقسیم می‌شوند. شاید در نگاه اول، این تقسیم بندی درست به نظر نرسد اما مطمئناً شما نیز در اطراف خود کسانی را سراغ دارید که سال‌ها کاری تکراری را انجام می‌دهند و ظاهراً مشکلی با تکراری بودن آن ندارند.

حال این وضعیت چه در مورد ازدواج باشد یا کار و روابط شخصی، آن‌ها ظاهراً حاضر به حفظ همین شرایط هستند و تلاشی برای بهتر شدن و پیشرفت انجام نمی‌دهند. از سوی دیگر، مطمئناً در اطراف خود کسانی را هم می‌شناسید که برای خود اهدافی در نظر می‌گیرند و دائماً در تلاش هستند که خود را به درجات بالاتر برسانند.

ترفیع درجه کاری، تشکیل خانواده، خریدن خانه و ماشین بهتر، ایجاد کسب و کارهای جدید یا ادامه تحصیل از جمله کارهایی است که این افراد برای پیشرفت و ارتقا زندگی خود انجام می‌دهند.

حال باید پرسید تفاوت این دو دسته از افراد در چیست؟ عاملی که باعث می‌شود که به انجام کاری تمایل داشته باشید یا نداشته باشید، انگیزه است. انگیزه در واقع نیرویی است که به شما کمک می‌کند بر چالش‌ها و موانع پیش رو غلبه کنید و به اهدافتان دست یابید.

بدون انگیزه، بعد از چند بار تلاش ناموفق یا حتی بعد از مواجهه با اولین چالش دشواری که بر سر راهتان قرار می‌گیرد، تسلیم می‌شوید.

 

انگیزه داشتن

 

انگیزه واقعاً به چه معنا است؟

انگیزه نیرویی عظیم در زندگی شما است. اگر به دنبال این هستید که در کار خود پیشرفت کنید و از انجام هر کاری که در طول روز انجام می‌دهید لذت ببرید، لازم است آن را به خوبی مدیریت کنید. متأسفانه بسیاری از افراد، واژه انگیزه را بیش از اندازه تعمیم می‌دهند.

به همین خاطر است که فکر می‌کنند افراد یا مطلقاً با انگیزه هستند یا اصلاً انگیزه‌ای ندارند. این در حالی است که انگیزه همانند یک جریان است. بنابراین برای این که آن را در خود حس کنید، باید دیدگاهتان را نسبت به انگیزه تغییر دهید.

به همین خاطر است که صرفاً خواندن یک مطلب انگیزشی یا تشویق دوستان یا حتی استادتان نمی‌تواند به ایجاد انگیزه پایدار و طولانی مدت در شما کمک کند. شما می‌توانید به انگیزه‌ای که در پی کسب آن هستید، به چشم نور خورشید نگاه کنید.

زیرا مقاوم و طولانی مدت است و می‌تواند جریانی دائم از انرژی را به همه موجودات روی زمین ببخشید. «موتور انگیزه» شما نیز همانند نور خورشید، لایه‌های مختلفی دارد که از هسته شروع می‌شود و کم کم به سطح می‌رسد. سطح، همان قسمتی است که می‌بینید اما فرآیند واقعی از هسته که مهمترین بخش است شروع می‌شود.

اگر بتوانید نیروی انگیزه پایداری در خود ایجاد کنید نه تنها زندگیتان معنا و هدف بیشتری پیدا می‌کند بلکه می‌توانید از تک‌تک لحظات زندگیتان لذت ببرید. در این صورت، وظایف و مسئولیت‌هایی که بر عهده‌تان قرار می‌گیرد، دیگر حالت اجبار نخواهد داشت.

 

حفظ انگیزه در زندگی و رسیدن به موفقیت

 

عناصر مختلف انگیزه کدامند؟

برای این که به درک بهتری از مفهوم «جریان انگیزه» دست یابید، لازم است اصطلاح انگیزه را به 3 بخش تقسیم کنیم. این سه بخش عبارتند از: هسته یا هدف، پشتیبانی یا عامل توانمند ساز، سطح یا تأیید. بیشتر شما با لایه‌های دوم و سوم آشنایی دارید، زیرا اغلب اوقات، با آنها در تماس مستقیم هستید.

  • لایه سوم: سطح یا تأیید. لایه سوم که به نام تأیید یا تصدیق هم شناخته می‌شود، خود را از طریق تشویق، ارائه بازخورد یا فیدبک مثبت و انتقاد سازنده نشان داده و باعث انگیزه بخشیدن به افراد می‌شود.
  • لایه دوم: پشتیبانی یا عامل توانمند ساز. در کل، لایه دوم موتور انگیزه که به آن عامل توانمند ساز هم گفته می‌شود، از اهداف شما پشتیبانی می‌کند. همچنین به هسته انگیزه شما یعنی همان هدفتان قوت بخشیده و به حرکت شما شتاب می‌بخشد. اساساً، لایه دوم شرایط مطلوبی را به وجود می‌آورد تا امور به سهولت سپری شود.
  • لایه اول: هسته یا هدف. هدف شما، مهم‌ترین و اصلی‌ترین نیرویی است که سبب ایجاد جریان انگیزه در شما می‌شود. هدف همان مؤلفه‌ای است که افراد با انگیزه و بی‌انگیزه، موفق و ناموفق، شاد و غیر شاد را از هم متمایز می‌کند. هدف شما همان هسته انگیزشی شما به حساب می‌آید و توسط دو عامل حفظ می‌شود. یکی از این عوامل، معنادار بودن هدف و دیگری حرکت به جلو است. وجود این دو مؤلفه باعث می‌شود شما به منبعی از نیرو دست یابید که انرژی انگیزشی شما را تا بی‌نهایت تأمین می‌کند.

 

مقاله پیشنهادی: ویژگی های منحصر به فرد افراد با انگیزه

انگیزه در زندگی

 

راه حفظ انگیزه چیست؟

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، معنادار بودن هدف و حرکت به سمت جلو، به حفظ انگیزه شما کمک می‌کند. در این قسمت به توضیح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم:

  • معنادار بودن: منظور از معنا‌دار بودن هدف این است که از خود بپرسید چرا این هدف خاص را دنبال می‌کنید. اگر پاسختان به این پرسش نامفهوم و غیرشفاف بود، در نتیجه انرژی انگیزشی شما هیچگاه افزایش نخواهد یافت. اگرچه انگیزه، انرژی مورد نیاز برای انجام کارها را به شما می‌بخشد، اما لازم است این انرژی را در جایی متمرکز کنیم. بنابراین، وقتی هدف شما معنایی برایتان نداشته باشد، دیگر نمی‌دانید انرژی خود را در کدام جهت باید متمرکز کنید. البته معنادار بودن هدف به این معنی نیست که باید تحول یا تأثیر بزرگی بر جهان و جامعه به جا بگذارید. در عوض به این معنا است که هدف شما ارزشی به زندگی‌تان بیفزاید.
  • حرکت به جلو: دومین مؤلفه‌ای که به حفظ انگیزه کمک می‌کند، حرکت به جلو و توقف نکردن است. در واقع انگیزه‌ای که از مشاهده پیشرفت به دست می‌آورید، همانند گلوله برفی است که در جریان حرکت، لحظه به لحظه بزرگ‌تر می‌شود. بنابراین برای این که انگیزه خود را افزایش دهید، باید مدام به حرکت خود ادامه دهید. خوشبختانه، پیشرفتی که به آن دست می‌یابید، نباید آن قدر بزرگ باشد که بتوانید آن را تشخیص دهید. در عوض، همین پیشرفت‌های کوچک تا زمانی که ادامه داشته باشند، می‌تواند انگیزه شما را برای ادامه کار افزایش دهد. همانطور که وقتی پشت فرمان در حال رانندگی هستید و از توقف طولانی پشت چراغ قرمز بی‌حوصله می‌شوید، درجا زدن و عدم پیشرفت هم باعث از دست رفتن انگیزه شما می‌شود. با این حال، اگر دائماً، حتی با گام‌های آهسته رو به جلو حرکت کنید، هم به پیشرفت دست می‌یابید و هم از مشاهده آن، انگیزه‌تان برای ادامه کار افزایش می‌یابد.

 

حفظ انگیزه

 

چطور بفهمیم در حال  پیشرفت هستیم؟

یکی از روش‌هایی که به شما کمک می‌کند تا در جریان پیشرفت‌های کوچک و بزرگ خود قرار بگیرید، استفاده از چک لیست است. وجود آنها به شما کمک می‌کند تا مغزتان از وجود این پیشرفت‌ها مطلع شده، آن‌ها را تأیید کرده و انرژی انگیزشی لازم برای ادامه کار را پیدا کنید.

به این منظور می‌توانید هنگام برنامه‌ریزی، علاوه بر مدت زمانی که برای انجام یک کار در نظر می‌گیرید، توانایی‌ها و قابلیت‌هایی که بعد از گذشت این مدت باید به دست آورید را نیز مشخص کنید. بعد از آن، وقتی مهلت تعیین شده به سر رسید، بررسی کنید آیا به پیشرفت مورد نظر دست یافته‌اید یا خیر.

شاید یکی از دلایلی که افراد به بازی‌های ویدئویی معتاد می‌شوند، همین مساله باشد. در هر قسمت از این بازی‌ها، نشانه‌هایی از پیشرفت وجود دارد. با وجود این که تمامی این پیشرفت‌ها، مجازی هستند اما در هر حال مراکز انگیزشی مغز را فعال می‌کنند.

 

 

حفظ انگیزه در زندگی

 

عامل انگیزشی خودتان را پیدا کنید

همین امروز، کمی وقت صرف کنید و نگاهی گذرا به مسیر پیشرفت خودتان و جایگاهی که امروز در آن قرار دارید بیندازید. یکی از بخش‌های زندگیتان که دوست دارید انگیزه خود را در آن افزایش دهید را در نظر بگیرید. مثلاً، می‌توانید از شغل فعلی‌تان شروع کنید. ابتدا از خودتان بپرسید چرا این کار را انجام می‌دهید و دلایل آن را بنویسید.

پس از آن به هسته انگیزشی خود یعنی هدفتان فکر کنید و یادداشت کنید وجود چه عاملی به کار شما معنا می‌بخشد و شما را در زندگی به جلو می‌راند. پس از مشخص کردن دلایل، از خودتان بپرسید آیا شغل فعلی‌تان به شما کمک می‌کند تا به اهدافی که برای خودتان نوشته‌اید دست یابید؟

اگر پاسختان بله است، یعنی شما در مسیر درست حرکت می‌کنید اما اگر پاسختان کاملاً مثبت نیست یا فکر می‌کنید که از هدفتان دور افتاده‌اید، اصلاً نگران نباشید. زیرا هیچ گاه برای ایجاد هماهنگی میان هدف واقعی و عملکردتان دیر نیست.

 

چگونه در اینترنت درآمد دلاری کسب کنیم؟

 

در این مقاله با تعریف انگیزه، لایه‌های مختلف آن و راهکارهایی که به حفظ هدف کمک می‌کند، آشنا شدید. در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که خوشبختی را نباید برای خود یک واژه یا تصویر مبهم معنا کنید که همیشه باید به دنبال آن باشید ولی شاید هیچگاه به آن دست نیابید.

در عوض، با یافتن انگیزه واقعی یک قدم به  خوشبختی و یافتن معنا در زندگیتان نزدیک‌تر می‌شوید. شاید تا به امروز صدها کتاب و مقاله در مورد حفظ انگیزه خوانده باشید و ویدئوهای زیادی در این باره مشاهده کرده باشید تا بتوانید انگیزه خودتان را حفظ کنید اما در واقع هیچ کدام از آنها تاکنون هیچ تاثیری بر شما به جا نگذاشته باشد.

این مطالب، شاید تنها باعث ایجاد تغییراتی شوند که البته مورد نظر شما نباشند. این در حالی است که تغییر دائمی نیازمند به کارگیری یک رویکرد همه جانبه است و صرفاً با تمرکز بر یک بخش از زندگی یا تلاش برای تغییر بخشی از کارها یا روتین‌های زندگی امکان پذیر نیست.

 

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/self-motivated
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh