مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

8 نکته شگفت انگیزی که قبل از تسلیم شدن باید به خاطر بیاورید

توضیحات کوتاه :
همه ما در طول زندگی خود، تجربه مواجه شدن با شرایط سخت و احساس شکست و ناامیدی را داشته‌ایم. دانستن این نکات کمک می‌کند در این لحظات درست‌ترین تصمیم‌ها را بگیریم و ناامید نشویم.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 4.5k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
8 نکته شگفت انگیزی که قبل از تسلیم شدن باید به خاطر بیاورید

چگونه هرگز در زندگی تسلیم و ناامید نشویم؟

همه ما در طول زندگی خود، تجربه مواجه شدن با شرایط سخت و احساس شکست و ناامیدی را داشته‌ایم و گاه به جایی رسیده‌ایم که با خودمان گفته‌ایم: «نمی‌توانم از پس انجام این کار برآییم» یا «دیگر طاقت ادامه دادن ندارم». در چنین شرایطی ناامید نباشید بلکه آنها را لحظات مهمی در زندگی خود به حساب آورید، چون این پتانسیل را دارند که شما را در مسیر رسیدن به موفقیت و خوشبختی به جلو ببرند یا برعکس به عقب بازگردانند. به همین خاطر است که باید در چنین لحظاتی، درست‌ترین‌ها تصمیم‌ها را بگیرید. در این مقاله قصد داریم نکاتی را با شما در میان بگذاریم که به خاطر داشتن آنها در زمان مواجهه با لحظات دشوار زندگی، می‌تواند شما را از تسلیم شدن و ناامیدی باز خواهد داشت.

 

چگونه بیزینس خود را به درستی مدیریت کنیم؟

 

1. استقامت رمز دست یابی به هدف

استقامت و پایداری در راه رسیدن به هر هدفی، در بیشتر مواقع نقشی کلیدی دارد. با نگاهی به افراد موفق پیرامون خود، متوجه خواهید شد این افراد نیز در مواجهه با سختی‌ها، مشکلات و شکست‌ها از خودشان مقاومت و پشتکار نشان داده‌اند. اگر از جمله افرادی هستید که به محض برخورد با کوچکترین مشکلی تسلیم می‌شوید، مطمئناً نباید انتظار پیشرفت و رسیدن به موفقیت را داشته باشید. بنابراین اگر با خودتان فکر کنید: «من از عهده انجام این کار بر نمی‌آیم» و بعد تسلیم شوید، موفقیتی نیز نصیبتان نخواهد شد. فراموش نکنید که موفقیت از راه استقامت و پشتکار به دست می‌آید. پس باید از چنین چالش‌هایی با آغوش گرم استقبال کنید و با قدرت و قاطعیت مسیر خود را تا انتها ادامه دهید. به خاطر داشتن این موضوع که استقامت و پشتکار می‌تواند زمینه موفقیت را فراهم کند، باعث می‌شود غلبه بر دشواری‌ها و سختی‌های زندگی کار سختی نباشد. فراموش نکنید که گاهی زندگی از شما چیزهایی را می‌گیرد ولی در عوض به رشد شما کمک می‌کند. پس وقتی در برابر سختی‌ها و آزمایش‌های زندگی مقاومت کردید، به تدریج آنچه از دست داده‌اید را دوباره به دست خواهید آورد.

 

8 نکته شگفت انگیزی که قبل از تسلیم شدن باید به خاطر بیاورید

 

2. برای موفق شدن چالش‌های زندگی را بپذیرید

پذیرفتن چالش‌های زندگی از آن جهت اهمیت دارد که شما را به یافتن راه حل برای غلبه بر آنها ترغیب می‌کند. شما باید این نگرش را در خودتان ایجاد کنید که هنگام طی کردن هر مسیری، حتماً با چالش‌های متعددی مواجه خواهید شد. زندگی هیچ کس عاری از مشکل نیست و همه ما به نوعی با سختی‌هایی مواجه هستیم. وقتی به درک این موضوع می‌رسید که چالش‌ها بخش طبیعی و جدانشدنی مسیر زندگی هستند، در مواجهه با آنها احساس درماندگی نخواهید کرد. در این صورت با پذیرش وجود آنها، شروع به یافتن راه حلی برای آنها خواهید کرد. به خاطر داشته باشید که وقتی اوضاع و شرایط برایتان دشوار می‌شود به معنی اشتباه بودن مسیر شما نیست. به این خاطر که رسیدن به هر هدف بزرگی، نیاز به تلاش زیاد، صرف وقت و فداکاری دارد که البته هیچ کدام از آنها راحت نیست. خلاصه این که چالش‌های پیش‌ِروی خود را بپذیرید، برای مواجهه با آنها آماده باشید و نگذارید کنترل زندگی شما را به دست بگیرند.

 

8 نکته شگفت انگیزی که قبل از تسلیم شدن باید به خاطر بیاورید

 

3. از منطقه امن خود خارج شوید

اگر فکر می‌کنید که از انجام کاری که به عهده‌تان گذاشته شده است بر نمی‌آیید و می‌خواهید فریاد «نمی‌توانم» سر بدهید، به خاطر بیاورید که زندگی فرآیند ساده و بی‌دغدغه‌ای نیست. همه ما در طول زندگی خود همیشه در حال مواجهه با چالش‌ها و یافتن راهی برای غلبه بر آنها هستیم. با پذیرفتن این واقعیت، به لحاظ فکری، آمادگی لازم برای مواجه با مشکلاتی که بر سر راهتان قرار خواهد گرفت را به دست می‌آورید. پذیرفتن ناخوشی‌ها و ناراحتی‌های زندگی به معنی منفی باف بودن شما نیست. از طرف دیگر، مثبت اندیشی نیز به معنی نادیده گرفتن اتفاقات بد زندگی نخواهد بود. همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، تصدیق و پذیرفتن مشکلات زندگی، اولین قدم برای غلبه بر آنها است. موضوع دیگری که در این جا باید به خاطر داشته باشید این است که رشد واقعی زمانی صورت می‌گیرد که از منطقه امن ذهنی خود خارج شوید. شکی نیست که این کار به راحتی انجام نمی‌شود. با این حال، چه بسا سختی‌ها و رنج‌هایی که هنگام خارج شدن از این منطقه تحمل می‌کنید، دقیقاً همان چیزی است که برای دست‌یابی به پیشرفت و موفقیت به آن نیاز دارید. پس شاید وقت آن رسیده باشد که کم‌کم با برداشتن قدم‌هایی کوچک از این منطقه خارج شوید.

 

8 نکته شگفت انگیزی که قبل از تسلیم شدن باید به خاطر بیاورید

 

4. مثبت اندیش و شکرگزار باشید

همانطور که بارها در همین مقاله نیز اشاره کردیم، زندگی هیچ انسانی کاملاً عاری از مشکلات نیست و همگی ما روزهای سختی را در زندگی خود تجربه کرده یا خواهیم کرد. واقعیت زندگی دنیایی نیز دقیقاً همین است. وقتی دچار احساس ناامیدی و ناتوانی شدید، به جای این که خودتان را سرزنش کنید یا زانوی غم به بغل بگیرید، به آخرین باری فکر کنید که توانستید به یکی از هدف‌های خود دست یابید. به خاطر بیاورید در آن لحظه چقدر احساس شادی می‌کردید یا به خاطر موفقیت خود خدا را شکر می‌کردید. واقعاً جای شگفتی است که کارهای به ظاهر کوچکی مانند شکرگزاری و مثبت اندیشی تا چه اندازه می‌تواند تأثیر مثبتی بر زندگی روزانه ما به جا بگذارد. این کارها می‌توانند خلق و خوی ما را به کلی دگرگون کنند و زندگی ما را به سمت بهتری سوق دهند. به خاطر داشته باشید که اوضاع همیشه ممکن است از آنچه که هست بدتر شود. از طرفی، نگرش و دیدگاه ما نسبت به یک موقعیت کاملاً انتخاب خودمان است. به این معنی که می‌توانیم فقط به جنبه منفی یک قضیه نگاه کنیم یا برعکس به دنبال یافتن جنبه‌های مثبت آن نیز باشیم. همین مثبت اندیشی تفاوت بسیار زیادی در شرایط زندگی شما به وجود خواهد آورد.

 

8 نکته شگفت انگیزی که قبل از تسلیم شدن باید به خاطر بیاورید

 

5. گذشته خود را به یاد بیاورید

اگر احساس می‌کنید توانایی انجام دادن کاری که می‌خواهید را ندارید، سعی کنید نگاهی به گذشته و جایگاهی که قبلاً داشته‌اید بیندازید و آن را با  امروز خود مقایسه کنید. در این صورت می‌توانید به خودتان افتخار کنید، چون با صرف وقت و انرژی برای رشد و توسعه خود توانسته‌اید به موقعیت فعلی‌تان دست یابید. یکی از راه‌هایی که در مواجهه با مشکلات به شما یادآوری می‌کند که چه انسان شگفت‌انگیزی هستید این است که موفقیت‌های کوچک قبلی خود در زندگی را جشن بگیرید، چون در غیر این صورت نمی‌توانید به راحتی دستاوردهای خودتان در زندگی را به خاطر بیاورید. این راهکار به شما کمک می‌کند شرایط سختی را نیز پشت سر بگذارید. دفعه بعدی که احساس کردید در شرایط بدی گرفتار شده‌اید، به کارهایی فکر کنید که در گذشته از پس انجام دادن آنها بر آمدید. مطمئناً همانطور که قبلاً هم توانسته‌اید مشکلات بزرگی را پشت سر بگذارید، پس قدرت مقابله با چالش‌های کنونی را هم خواهید داشت. نکته مهم دیگری نیز باید در نظر داشته باشید: همانطور که شاید در گذشته روزهای بهتری نسبت به امروز داشته‌اید، این احتمال نیز هست که روزهایی به مراتب بدتر از امروز را نیز تجربه کنید. اما در هر حال، چه امروز و چه در آینده می‌توانید از پس این دشواری‌ها بربیایید. تا وقتی دست از تلاش برندارید و به راه خود ادامه دهید، روزهای بهتری را نیز در انتظار خواهید داشت.

 

8 نکته شگفت انگیزی که قبل از تسلیم شدن باید به خاطر بیاورید

 

6. هدف‌های بزرگ را به هدف‌های کوچکتر تقسیم کنید

با تقسیم بندی کارها، دست‌یابی به هدف‌های بزرگ غیر ممکن نخواهد بود. گاهی اوقات، به خاطر این که تمرکز خود را به بزرگی هدف معطوف می‌کنیم، در جای خود متوقف می‌شویم و دیگر نمی‌توانیم به راه‌مان ادامه دهیم. برعکس وقتی هدف‌های بزرگ را به هدف‌های کوچک و قابل انجام تقسیم می‌کنیم، شرایط به شکل عجیبی راحت‌تر خواهد شد. بنابراین دفعه بعدی که احساس کردید توانایی انجام کاری را ندارید، با خودتان فکر کنید آیا نتیجه نهایی برای شما اهمیت دارد یا مراحلی که برای رسیدن به آن باید طی کنید؟ اگر فقط به نتیجه نهایی فکر می‌کنید، زمانی را جهت برنامه‌ریزی برای آن اختصاص دهید. پس از آن به تک‌تک مراحلی فکر کنید که برای رسیدن به آن هدف باید طی کنید، آن‌ها را به ترتیب انجام دادنشان بنویسید و بعد دست به کار شوید. با برداشتن قدم‌های کوچک اما پیوسته، مطمئناً در مسیر پیشرفت برای رسیدن به هدف‌های خود خواهید بود. این کار باعث ایجاد جهشی در زندگی شما شده و توانایی‌تان را برای غلبه بر چالش‌های بزرگتر آتی افزایش خواهد داد.

 

8 نکته شگفت انگیزی که قبل از تسلیم شدن باید به خاطر بیاورید

 

7. چرای بزرگ زندگی‌تان را به خاطر بیاورید

یکی از بهترین راه‌ها برای غلبه بر احساس ناتوانی، شناخت هدف زندگی یا همان چرای بزرگ است. به خاطر بیاورید چرا اولین بار قدم در این راه گذاشتید و برای دست یابی به هدف خود شور و اشتیاق داشتید. پس نگذارید این تصویر از جلوی چشم شما دور شود. گاهی اوقات وقتی قدم در راه دست یابی به یک هدف می‌گذاریم، تصور می‌کنیم که تا انتهای مسیر همین اشتیاق را خواهیم داشت، اما بعد از مدتی نه از شور اولیه خبری هست و نه دیگر می‌توانیم تمرکز خود را صرف آن کار ‌کنیم. به عبارت دیگر، احساس سردرگمی می‌کنیم. وقتی تمرکز خود را نسبت به هدفی که دارید از دست می‌دهید و دیگر همانند قبل برای آن اشتیاق ندارید، به این فکر کنید که چرا این هدف از ابتدا برای شما مهم بوده است. در این صورت انگیزه‌ای به دست خواهید آورد که مجدداً شما را در مسیر دست یابی به هدف و موفقیت قرار خواهد داد. دلیل اهمیت هدفتان را بر روی کاغذی بنویسید و آن را جایی قرار بدهید که دائماً بتوانید مرور کنید. با این کار، دائماً به خودتان یادآوری خواهید کرد که اصلاً چرا در این مسیر قرار دارید، چرا باید آن را ادامه دهید و برای چه باید بر مشکلاتی که بر سر راهتان قرار می‌گیرد غلبه کنید. مثلاً شاید هدف شما از راه اندازی یک کسب و کار جدید، کارآفرینی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان باشد، اما در این راه با مشکلات زیادی مواجه می‌شوید که حتی ممکن است شما را به فکر کنار گذاشتن هدفتان بیندازد. در چنین شرایطی با به خاطر آوردن چرای بزرگی که برای خود تعیین کرده بودید، مجدداً انگیزه برای ادامه راه در شما تقویت خواهد شد.

 

چگونه با فروش کالا در آمازون درآمد کسب کنیم؟

 

8. زندگی را همانطور که هست بپذیرید

آخرین نکته این که وقتی خود را در تقابل با زندگی یافتید، به یاد آورید که زندگی هیچ‌گاه به شکلی که می‌خواهیم پیش نخواهد رفت. به عبارت دیگر برای هیچ کدام از ما، زندگی 100 درصد تضمین شده نخواهد بود. به علاوه، اگرچه با پیش‌بینی و برنامه‌ریزی می‌توان به هدف‌های خود دست یافت اما گاهی اوقات اتفاقات غیر منتظره‌ای به وقوع خواهد پیوست که باعث شگفتی ما خواهد شد. با این حال خوشبختانه با به کار گیری راهکارهایی که در این مقاله اشاره کردیم، می‌توانید لحظات و اتفاقات غافلگیر کننده را نیز به خوبی پشت سر بگذارید. این لحظه‌ها را همانند فرصتی در زندگی خود تلقی کنید و از آنها در جهت رشد و پیشرفت خود کمک بگیرید. مطمئناً شاید انتظار وقوع این اتفاقات را در زندگی خود نداشته‌اید، اما شرایط جدیدی برای شما پیش خواهد آمد که قبلاً حتی نمی‌دانستید که خواهان آنها هستید. با به کارگیری نکات گفته شده در این مقاله می‌توانید تصورات اشتباهی که درباره توانایی‌های خود داشتید را کنار بگذارید و به هدف یا هدف‌هایی که برای زندگی در نظر گرفته بودید دست یابید.

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/remember-these-tips-before-giving-up
برچسب ها
امید به زندگی
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط