مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

مهارت های کارآفرینی برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار

توضیحات کوتاه :
چرا افراد زیادی به‌دنبال کارآفرینی نیستند؟ دلیل آن ساده است: آن‌ها تعریفی از موفقیت ندارند. بسیاری از ما دوست داریم زندگی آرام و بی‌دردسری داشته باشیم و مسیر زندگی برایمان مشخص باشد.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.2k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
مهارت های کارآفرینی برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار

 

خلاصه ای از مقاله

برای کارآفرین شدن نیاز به توانایی‌ها و مهارت‌هایی است که هر کسی ممکن است نداشته باشد. اما خبر خوب این است که مانند هر مهارت دیگری، این مهارت‌ها نیز قابل آموختن می‌باشند. برای اینکه به درک درستی از توانایی‌های مورد نیاز برای کارآفرین شدن برسیم، شاید بهتر است ابتدا موانع بر سر راه آن را بشناسیم. در این مقاله با این موانع بیشتر آشنا می‌شوید.

 

آنچه در این مقاله بخوانید:

 

چگونه می‌توان کارآفرین شد؟

ای‌کاش می‌توانستم ساعت‌های کاری را خودم انتخاب نمایم. ای‌کاش برای یک روز مرخصی گرفتن نیازی به درخواست از کسی نداشتم. چه خوب می‌شد اگر برای دریافت حقوق، نیازی نبود تا پایان ماه صبر کنم. از رفتن به سرکار و برگشتن در ساعت معین خسته شده‌ام. کارم را دوست ندارم. کاش می‌شد رئیس خودم باشم. همه ما کم و بیش در زندگی کاری خود حداقل یک بار به این موارد اندیشیده‌ایم و خود را در قفسی یافته‌ایم که برای گذران زندگی مجبور به تحمل آن هستیم. همواره به این می‌اندیشیم که جایگاه من این نیست. باید کسب‌وکار خودم را داشته باشم و رویای خود را محقق نمایم. این دلایل هرچند برای شروع یک کسب‌وکار جدید لازم هستند، اما کافی نمی‌باشند. برای کارآفرین شدن نیاز به توانایی‌ها و مهارت‌هایی است که هر کسی ممکن است نداشته باشد. اما خبر خوب این است که مانند هر مهارت دیگری، این مهارت‌ها نیز قابل آموختن می‌باشند.

 

کارآفرینی

 

موانع کارآفرینی

برای اینکه به درک درستی از توانایی‌های مورد نیاز برای کارآفرین شدن برسیم، شاید بهتر است ابتدا موانع بر سر راه آن را بشناسیم. چرا افراد زیادی به‌دنبال کارآفرینی نیستند؟ دلیل آن ساده است: آن‌ها تعریفی از موفقیت ندارند. بسیاری از ما دوست داریم زندگی آرام و بی‌دردسری داشته باشیم و مسیر زندگی برایمان مشخص باشد. ساعات کاری معینی داشته باشیم و بدانیم هر روز مثلاً ساعت 5 عصر کارمان تمام شده و می‌توانیم به منزل برویم. از عدم قطعیت هراس داریم. در نهایت نیز می‌توانیم مطمئن باشیم که در پایان ماه مبلغی به حساب ما واریز می‌شود که باید زندگی خود را بر آن اساس برنامه‌ریزی نماییم. این اطمینان از وجود یک حاشیه امن در زندگی، مانع از این می‌شود که ورای این واقعیت‌ها را ببینیم. اینکه پس از سی سال کار کردن، وقتی به زندگی گذشته خود می‌نگریم، چه احساسی به ما دست خواهد داد؟ آیا از اینکه بخش عمده ای از عمر خود را صرف کار مورد نظر نموده‌ایم رضایت داریم یا خیر؟ 

 

مهارت های کارآفرینی و افزایش درآمد در شغل و حرفه شما

 

ویژگی افراد کارآفرین چیست؟

حال در این میان افرادی یافت می‌شوند که می‌توانند غیرممکن‌ها را تصور کنند و از خود بپرسند چرا که نه؟ چرا من نتوانم برای خود کار کنم؟ چرا به جای کار کردن برای به تحقق رساندن رویای یک فرد دیگر، من دیگران را استخدام نکنم تا آنها رویای من را برآورده نمایند؟ چرا من کاری را انجام ندهم که از آن لذت می‌برم و با انجام آن کار احساس کنم که همواره در حال تفریح هستم؟ بله، این‌ها در نگاه اول بسیار جذاب به نظر می‌رسند اما کار آنقدرها هم که به نظر می‌رسد ساده نیست. برای کارآفرین شدن باید مهارتهایی را در خود تقویت نمایید که ممکن است با کار کردن برای دیگران از اعماق روح و روانتان رانده شده‌اند. 

برای کارآفرین شدن از یادگیری دست نکشید

اگر شغل قبلی خود را به مدت زیادی انجام داده باشید، به احتمال زیاد آنقدر در آن خبره شده‌اید که نیازی به یادگیری مهارت‌های جدید نداشته‌اید. احتمالاً یک کار را به مدت زیادی انجام داده‌اید و به همه پیچ‌و‌خم‌های آن آشنا هستید. اما کارآفرینی دنیای جدیدی است و باید شروع به یادگیری نمایید. شاید نیاز باشد در ابتدای کار، به جای چند نفر کار کنید. شاید از پس هزینه‌های استخدام یک کارشناس برنیایید. پس باید بتوانید کارهایی را انجام دهید و گلیم خودتان را از آب بیرون بکشید. اگر نیاز به کار با نرم‌افزار خاصی دارید، آن را یاد بگیرید. مهارت‌های بازاریابی، برقراری ارتباط مؤثر، مدیریت زمان، غلبه بر استرس، همگی از مهارت‌های عمومی می‌باشند که هر کارآفرینی باید از آنها برخوردار باشد.

 

مقاله پیشنهادی: افراد موفق چه کارهایی انجام می دهند

مهارت کارآفرینی

 

برای کارآفرین شدن رویاپرداز و مثبت اندیش باشید

از همان ابتدا خود را در موقعیت ایده‌آل خود تصور نمایید. از زندگی چه می‌خواهید؟ همان را تصور نمایید. شب‌ها قبل از خواب زمانی را برای رویاپردازی بگذرانید. زمانی که چیزی را تصور می‌کنید، ذهن شما به راحتی آن موقعیت را شبیه‌سازی نموده و تمام افکار و اعمالتان ناخودآگاه به سمت رسیدن به آن هدف متمرکز می‌شوند. وقتی بر چیزی متمرکز می‌شوید تمامی انرژی‌های درونی شما و همه کائنات برای برآورده کردن آن رویا بسیج خواهند شد. مثبت اندیشی نیز به معنای انتظار وقایع مثبت داشتن نیست. اگر همواره به انتظار وقایع مثبت باشید، نمی‌توانید مشکلات را پیش‌بینی نموده و برای مقابله با آنها آمادگی کسب نمایید. مثبت‌اندیشی به این معناست که به خود تلقین نمایید، همواره تمام تلاش خود را به کار بسته و آمادگی مقابله با هر مشکلی را دارید. وقتی مثبت‌اندیش باشید، در هنگام بروز مشکل، به جای اینکه فکر کنید "چرا" این مشکل برای من به وجود آمده است، به این می‌اندیشید که اکنون برای مقابله با این مشکل "چه کاری" می‌توانم انجام دهم؟

کارآفرین‌ها برای تغییر و عدم قطعیت آماده هستند

زمانی که کسب‌وکار خود را آغاز می‌نمایید، برای آن برنامه‌ریزی دقیقی انجام می‌دهید. همه ریسک‌ها و مشکلات را پیش‌بینی می‌کنید. بودجه خود را دقیق برنامه‌ریزی می‌نمایید. اما همواره همه چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود. نمی‌توان مطمئن بود که در طول مسیر چه موانع غیرمنتظره‌ای بر سر راه ظاهر خواهند شد. پس باید برای تغییر آماده باشید. ممکن است مشتری‌های شما از یک ویژگی محصول راضی نباشند. ممکن است قوانین تغییر کنند. حتی ممکن است به بن بست بخورید و مجبور شوید تغییر جهت دهید. پس برای همه این موارد آمادگی داشته باشید. بپذیرید که کارآفرین شدن با دشواری‌های زیادی همراه است و برای مقابله با آنها آمادگی کسب نمایید. در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است، در صورت داشتن توانایی سازگاری با این تغییرات ، می‌توانید کسب‌وکار نوپای خود را رشد بخشید. همچنین باید آمادگی کار طولانی‌مدت را داشته باشید. درست است که ممکن است هدف شما از کارآفرینی، داشتن کاری با ساعت‌های انعطاف‌پذیر باشد، اما در مراحل اولیه کار، باید بسیار زیادتر از شغل‌های معمولی کار کنید. شما مسئول همه چیز هستید، پس باید به جای چند نفر کار کنید.

 

مقاله پیشنهادی: شرایط لازم برای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق | عزت خواه دات کام

کسب و کار و کارآفرینی

 

کارآفرین‌ها نظم و انضباط شخصی دارند

خیلی جذاب است که رئیس خود باشید و به جای عمل کردن به دستورات دیگران، خود دستور صادر نمایید، اینطور نیست؟ بله فکر کردن به این که کسی به شما دستور نمی‌دهد خیلی هیجان‌انگیز است. اما آیا شما ظرفیت این آزادی را دارید؟ آیا می‌توانید بدون اینکه مجبور باشید، صبح زود بیدار شوید و به کار مشغول شوید؟ آیا می‌توانید برای هر پروژه مهلتی تعیین نمایید و خود را ملزم به انجام آن در مدت زمان معین نمایید؟ برای کارآفرین شدن باید بتوانید در مقابل ندای درونیتان برای تنبلی و سستی مقاومت کنید. باید بدانید کدام ویژگی‌ها و عادات فردی در شما به ضرر رسیدن به اهدافتان، عمل می‌نمایند. شناسایی این عوامل و حذف آنها از زندگی، تأثیر مهمی در موفقیت شما به‌عنوان یک کارآفرین دارد. مدیریت زمان یکی از مهارت‌های مهمی است که دراین زمینه به شما کمک بسیار می‌نماید. باید بتوانید عواملی که باعث هدر رفتن زمان می‌شود را شناسایی نمایید.

 

مقاله پیشنهادی: خود اشتغالی مسیری سخت اما پر هیجان - عزت خواه دات کام

کارآفرینی و روابط بین فردی

درست است که به‌عنوان یک کارآفرین، شما برای خود کار می‌کنید اما این به معنای عدم نیاز به ارتباط با دیگران نیست. برای موفقیت به‌عنوان یک کارآفرین، شما نیاز به شبکه پیچیده‌ای از روابط انسانی دارید. افراد کارآفرین توانایی برقراری ارتباط مؤثر با دیگران و ادامه این روابط را دارند. درست است که برای موفقیت باید مهارت‌های مختلف را آموخت و امروزه تقریباً هر نوع مهارتی را می‌توان از طریق اینترنت آموخت، اما گاهی لازم است که از توانایی‌های دیگران نیز در این کار استفاده نمود. گهگاه نیاز به کمک حرفه‌ای داریم که داشتن شبکه‌ای از دوستان و آشنایان می‌تواند کمک کننده باشد. اما در ایجاد روابط با افراد مختلف باید به این نکته توجه نمود که کدام یک از این افراد در رسیدن به هدف به شما کمک می‌نمایند و کدامیک مانع رسیدن به هدف می‌گردند. به ویژه افراد منفی‌باف و افرادی که آمادگی پذیرش موفقیت شما را ندارند، جایی در این حلقه دوستان ندارند و شما به عنوان یک کارآفرین باید بتوانید افراد غیرضروری و مضر را از دایره روابط خود حذف نمایید. این امر هیچ ربطی به مسائل انسانی و عاطفی نداشته و در صورتی که به هدف خود پایبند باشید می‌توانید آن را مدیریت نمایید.

 

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می‌شود. تماشای ویدیوهای معرفی کسب و کار آمازون شاید نقطه عطف زندگی و کسب و کار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/entrepreneurial-skills-to-succeed-in-business
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
مجتبی گفته:
۰ | ۰

سلام
من یک کارآفرین هستم و قبل از وارد شدن به این سبک کار فکر می کردم خیلی راحته ولی سختی های زیادی وجود داره و همه مسوولیت ها هم گردن خودته و این کار رو سخت ترم می کنه.

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما مجتبی عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

از اینکه شما نیز هم مسیر ما هستید بسیار خوشحالیم. حضور و نظرات شما همیشه باعث بهبود کیفیت فعالیت های ما می‌شود. پس همیشه همراه ما باشید و ما را از نظرات سازنده خود مطلع کنید.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط