آموزش خرید از آمازون ، خرید ارزان و باکیفیت مشاهده ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

با برنامه ریزی برای رشد شخصی رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید

توضیحات کوتاه :
با وجود همه مواردی که برای رشد شخصی و موفقیت گفته شده است، می‌توان گفت اعتماد به نفس ریشه هر دو مورد است. در ادامه این مقاله به توضیح مهارت‌های فردی لازم برای رشد و توسعه خواهیم پرداخت.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
با برنامه ریزی برای رشد شخصی رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید

 

خلاصه ای از مقاله

در صورتی که برای خود اهدافی تعیین کرده‌اید، برای آنها نقشه‌ای دارید و هر روز در جهت رسیدن به موفقیت گام بر می‌دارید، در این صورت می‌توانید شاهد رشد و پیشرفت خود و زندگی‌تان باشید. هیچ حد و مرزی برای موفق شدن شما وجود نخواهد داشت مگر مرزی که برای شیوه تفکر خود ایجاد کرده‌اید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

رشد شخصی چیست؟

با وجود همه مواردی که در مورد رشد شخصی و موفقیت گفته شده است یا در مطالب مختلف خوانده‌اید، می‌توان گفت اعتماد به نفس ریشه هر دو مورد است. به عبارت دیگر اعتماد به نفس فاکتور بسیار مهمی در تمامی کارهایی است که شما انجام می‌دهید. در ادامه این مقاله به توضیح مهارت‌های فردی لازم برای رشد و توسعه خواهیم پرداخت. هیچ جایگزینی برای انجام دادن کارهای سخت ندارید، مگر آنکه راهکارهای دستیابی به کلید های اعتماد به نفس را بدانید.

در صورتی که برای خود اهدافی تعیین کرده‌اید، برای آنها نقشه‌ای دارید و هر روز در جهت رسیدن به موفقیت گام بر می‌دارید، در این صورت می‌توانید شاهد رشد و پیشرفت خود و زندگی‌تان باشید. هیچ حد و مرزی برای موفق شدن شما وجود نخواهد داشت مگر مرزی که برای شیوه تفکر خود ایجاد کرده‌اید.

خودتان را به یادگیری دائمی و در تمام مراحل زندگی متعهد کنید. حتی اگر در بالاترین سطح رشته یا زمینه خودتان هستید، موارد دیگری برای یادگیری وجود خواهد داشت. شما می‌توانید بدون توقف حرکت کنید و در صورتی که زندگی هدفمند و رشد محوری داشته باشید می‌توانید آینده روشنی را برای خودتان متصور شوید.

 

چگونه می توان بیزینس موفقی را راه اندازی کرد

 

تعریف رشد فردی

رشد شخصی را می‌توان پروسه بهبود و ارتقاء شخصی از طریق عادات و فعالیت‌های روزمره دانست. به واسطه رشد شخصی شما می‌توانید کیفیت زندگی‌تان را افزایش دهید و رویاهایتان را محقق سازید.

طبقه بندی رشد و توسعه فردی

تمرکز بر زیر مجموعه‌های رشد و توسعه فردی از قبیل؛ مهارت‌های فردی، رشد فردی و قدرت فردی می‌تواند عاداتی برای پیشرفت فردی ایجاد کند. رشد فردی بر مبنای آموزش و مهارت پایه‌گذاری می‌شود. به طور کلی جامعه گرایش دارد افرادی را که بالاتر از سطح معمول هستند مورد توجه خاص قرار دهد. افرادی که بیش از سطح معمول اطلاعات و آگاهی دارند عموماً توجه و حقوق بیشتری را دریافت می‌کنند.

از طریق آموزش و کسب تجربه شما می‌توانید سطح مهارت و توانایی موفقیت در زندگی را افزایش دهید. می‌توان بر هفت طبقه مهم در رشد و توسعه فردی متمرکز شد:

 

مسیر موفقیت

 

1. مهارت‌های فردی

آیا برای رشد و ارتقاء مهارت‌هایتان در محل کار تلاش می‌کنید؟ افرادی که در محل کار مورد توجه قرار می‌گیرند و حقوق یا دستمزد بیشتری به آنها پرداخت می‌شود اصولاً افرادی هستند که برای ارتقاء مهارت‌های مربوط به کار یا حرفه‌شان همواره در تلاش هستند.

این مهارت‌ها می تواند مهارت‌هایی باشد که ذاتی هستند و با آنها زاده شده‌اید یا مهارت‌هایی اکتسابی که در طول زمان و با تکرار و تمرین آنها را به دست آورده‌اید. با آگاهی از نقاط ضعف و قوت خودتان در ارتباط با مهارت‌های لازم، می‌توانید زندگی شخصی و حرفه‌ای تان را بهتر مدیریت کنید.

2. رشد شخصی

رشد شخصی به معنای بهتر شدن، خارج شدن از منطقه امن ذهنی و تمرکز برای تبدیل شدن به نسخه بهتری از خودتان می‌باشد. انسان و به طور خاص‌تر ذهن انسان همواره در حال رشد است و هرگز متوقف نمی‌شود. وظیفه شما این است که هر روز نسبت به روز گذشته نسخه بهتری از خودتان را بسازید.

3. قدرت فردی

دایره ارتباطی و ثروت، دو پشتوانه برای قدرت فردی هستند. با ایجاد یک چرخه ارتباطی که همواره در حال بزرگتر شدن است می‌توانید درهای بیشتری را برای موفق شدن خودتان باز کنید. داشتن دوستان و افرادی که هدفمند در زندگی گام بر می‌دارند و برای کمک به شما تمایل دارند، می‌تواند بر موفقیت‌های شما اثر گذار باشد. ثروت یا اندوخته شما نیز می‌تواند موجب آزادی عمل و بهره بردن از مزایای فرصت‌های ایجاد شده شود.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه به خودشناسی و رشد شخصیتی دست پیدا کنیم؟ | عزت خواه دات کام

برنامه ریزی برای رشد فردی

 

4. پیشرفت شخصی

خواستگاه پیشرفت شخصی را می‌توان عادت‌های خوب و نگرش مثبت دانست. مهم‌ترین فاکتور برای ایجاد عادت‌های درست و خوب، فکر کردن قبل از انجام هر کاری است. اولویت‌هایتان را در یک لیست بنویسید و قبل از اینکه در عمل و در واقعیت نتایج آنها را ببینید، همین الآن به عواقب آنها فکر کنید. با بهره گیری از نگرشی مثبت می توانید زمان رسیدن به هدف را تا حد قابل توجهی مدیریت نمایید.

5. توانمند سازی شخصی

با ایجاد یک تصویر مثبت و خلاقانه در زندگی روزمره می‌توانید با سرعت بیشتری به اهدافتان برسید و توانمند سازی خودتان را افزایش دهید. تفکر خلاقانه به منزله یافتن راهی سریعتر، بهتر، آسان‌تر و ارزانتر برای انجام دادن فعالیت‌ها و رسیدن به اهداف است.

 

رشد فردی

 

6. آنالیز شخصی و اطلاع از نقاط ضعف و قوت

آگاه بودن از نقاط قوتی که به طور ذاتی از آنها برخوردار هستید و نقاط ضعفی که باید در طول زندگی با افزایش مهارت، یادگیری و کسب تجربه آنها را جبران نمایید از اهمیت بالایی برخوردار است. باید نسبت به خودتان این آنالیز را داشته باشید و نقاط ضعف و قوتتان را بیابید. مهم‌ترین و نخستین مرحله این است که در مورد جایگاه فعلی خودتان صادق باشید. دائماً بررسی کنید در رابطه با هدف و پیشرفت در چه مرحله‌ای قرار گرفته‌اید.

7. چشم انداز و اهداف شخصی

در صورتی که اهداف مشخصی نداشته باشید، به جایی نمی‌رسید. یک گام مهم و اساسی تعیین اهداف کوتاه و بلندمدت است. تنظیم یک برنامه واضح به شما کمک می‌کند درک درستی از استراتژی‌های لازم برای رسیدن به مقصد داشته باشید.

 

رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید

 

جوانب مختلف پیشرفت فردی

چندین جنبه متفاوت را می‌توان برای اصول پیشرفت فردی برشمرد که اگر به طور درست انجام شوند موفقیت را آسانتر خواهند کرد. تعدادی از این موارد عبارتند از تعیین هدف، برنامه ریزی و سازماندهی، تمرکز بر فعالیت‌هایی که ارزش بالاتری دارند.

  • تعیین هدف: شما می‌توانید هدف‌هایتان را در ابتدای روز مشخص کنید و این کار تنها زمان اندکی نیاز خواهد داشت. بسار راحت و ساده می‌توانید این کار را انجام دهید در ابتدا باید یک دفترچه یادداشت بخرید و در آغاز صبح ده مورد از اهداف خود را یادداشت کنید. با این کار ذهن ناخودآگاه شما تمرکز بیشتری بر آنها می‌یابد.   
  • برنامه ریزی روزانه: در انتهای هر روز برنامه فعالیت‌های خودتان در روز آینده را مشخص کنید. از این طریق فردا می‌توانید با اطمینان بیشتری گام بردارید و آمادگی قبلی داشته باشید. زمانی که این کار را انجام می‌دهید برنامه روزانه خودتان را روی یک کاغذ یادداشت کنید تا چشم انداز بهتری نسبت به کارهای مهم تر داشته باشید و مطمئن باشید که می‌توانید در طول روز آنها را انجام دهید.
  • تمرکز بر کارهای مهم و فعالیت‌هایی که ارزش بالاتری دارند: با تمرکز بر فعالیت‌هایی که ارزش بالاتری دارند موفقیت را برای خودتان آسانتر خواهید نمود و از این طریق تفاوت شگرفی را ایجاد خواهید نمود.

 

برنامه ریزی برای رشد شخصی

 

اهمیت رشد و توسعه فردی

در اکثر مواقع شما به همان چیزی تبدیل می‌شوید که به آن فکر می‌کنید. اطلاعات، ایده‌ها و احساسات شما نیز نقش مهمی در این امر خواهند داشت. از همان لحظه‌ای که چشمانتان را باز می‌کنید تا زمانی که در انتهای روز به خواب می‌روید تمام این موارد نقش مهمی در رشد و پیشرفت شخصی شما دارند. هر آنچه که در طول روز تجربه می‌کنید فاکتور مهمی به شمار می‌رود و البته برخی موارد نقش مهم‌تری خواهند داشت.

اهداف رشد شخصی

شما می‌توانید در ارتباط با کار و حرفه‌ای که دارید هدف‌هایی را برای رشد شخصی خودتان در نظر بگیرید. برخی از این نمونه‌ها شامل قانون ساعت طلایی و رژیم ذهنی 21 روزه می‌شود.

1. قانون ساعت طلایی: سعی کنید روز خود را در ساعات اولیه روز شروع کنید و روی همین ساعات ابتدایی روز سرمایه گذاری داشته باشید. در این صورت در ادامه روز می‌توانید نتایج مثبت و شگفت انگیزی را شاهد باشید. با ادامه این روند می‌توانید حس و حال مثبتی را ایجاد کنید و پیشرفت‌های شما نیز افزایش خواهد یافت.
2. رژیم ذهنی 21 روزه: به عبارت دیگر برای کابردی کردن این رژیم باید صبح کمی زودتر از خواب بیدار شوید و دو ساعت ابتدایی روز را مهم بشمارید. پیش از اینکه در محل کارتان حاضر شوید این دو ساعت را به اموری اختصاص دهید که زمینه ساز پیشرفت کاری شما باشند. ممکن است نیاز به آموزش داشته باشید و می‌توانید از همین دو ساعت برای یادگیری بیشتر استفاده نمایید. در این صورت هدف شما برای این ساعت می‌تواند خواندن مطالب آموزشی و انگیزشی باشد. این روش را به مدت 21 روز انجام دهید تا به یک عادت برای شما تبدیل شود.

 

با رشد شخصی رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید

 

اهداف رشد شخصی برای کارمندان

تعیین اهداف برای کارمندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه بدون هدف یا چشم اندازی واضح، نمی‌توان توجه و تمرکز را صرف امور مهم و حیاتی نمود. برخی از این موارد را می‌توان تعیین حوزه تمرکز، برنامه ریزی و نظارت بر روند پیشرفت دانست.

گرچه هدف‌هایی را که می‌توان برای مدیریت تعیین نمود مشابه همین موارد خواهد بود اما موارد دیگری از قبیل تعیین پیش نیازهای پیشرفت، فرصت‌های یادگیری و برنامه‌ای برای اقدام را در بر می‌گیرد. در همین راستا لازم است نتایج به دست آمده را مشخص نمایید و بررسی کنید در چه مواردی به ساختار منظم‌تری نیاز خواهید داشت.

چرا شما به برنامه‌ای برای رشد و پیشرفت نیاز دارید؟

یکی از دلایلی را که می‌توان برای لزوم برنامه ریزی در جهت رشد و پیشرفت بر شمرد این است که برنامه ریزی می‌تواند به شما کمک کند تصمیم گیری بهتری داشته باشید و همواره خاطر نشان خواهد شد که در چه جایگاه و مرحله‌ای ایستاده‌اید. در صورتی که آمادگی خوب و شایسته‌ای داشته باشید احتمال موفقیت را افزایش می‌دهید و احتمال وقوع خطا را به حداقل می‌رسانید.

چگونه می‌توان برنامه‌ای برای رشد فردی نوشت؟

زمانی که برای نوشتن برنامه‌ای برای رشد شخصی تصمیم گرفتید موارد متعددی را باید لحاظ کنید؛ چیزهایی که به هدف مورد نظر شما مربوط می‌شوند، راه و روش‌های پیشرفت و ارتقاء خودتان، طراحی نقشه راهی که به شما در مواجهه با مشکلات و چالشها کمک نماید.

 

با برنامه ریزی برای رشد شخصی رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید

 

چرخه رشد فردی

چرخه رشد و پیشرفت یک چرخه پایدار و دائمی است و سه جزء مهم را در بر می‌گیرد؛ شجاعت، آگاهی و حقیقت. هر کدام از این موارد شما را به زنجیره بعدی در این چرخه منتقل می‌کند. با بالا رفتن سن، همه افراد به یک روتین عادت می‌کنند و دیگر مثل زمان کودکی حس شجاعت و جسارت را در خودشان نمی‌بینند. برای به گردش درآوردن این چرخه، هرگز نباید فراموش کنید که شما نسبت به یادگیری سیری ناپذیر هستید.

در مورد سوم باید به خاطر داشته باشید که هیچ گاه نادیده گرفتن، مورد تقدیر واقع نمی‌شود. در مورد عادت‌های بد و قدیمی خودتان آگاهی داشته باشید و تنها در این صورت می‌توانید تغییر ایجاد کنید و نگرش مثبتی را بسازید. بسیار مهم است که از روند پیشرفت خودتان اطلاع داشته باشید تا بتوانید نقاط قوتتان را افزایش دهید و نقاط ضعفی را که در این راه داشته‌اید بهبود دهید. حقیقت را بپذیرید. جهان متعلق به شما است تا در آن پیشرفت کنید و شاهد موفقیت‌هایتان باشید اما در ابتدا باید رشد شخصی داشته باشید.

ایده‌هایی برای ایجاد رشد شخصی

در این جا ایده‌هایی ارائه می‌شود که با استفاده از آن‌ها می‌توانید سفر خود به مقصد رشد شخصی را آغاز نمایید:

  • شرکت در سمینارهایی با محوریت پیشرفت فردی: شرکت در این نوع از سمینارها راهی مؤثر برای یادگیری فروش بیشتر، سریع‌تر و آسانتر است. در این سمینارها تکنیک‌هایی ارائه می‌شود که هر فردی می‌تواند در حوزه‌های متفاوتی از زندگی شخصی یا کاری، از آنها بهره لازم را ببرد. راه ایجاد انگیزه، حفظ انگیزه و موفقیت بی نهایت در زندگی را یاد بگیرید.
  • شرکت در دوره‌های آموزشی رشد شخصی: با شرکت در این دوره‌های آموزشی شما می‌توانید یاد بگیرید چگونه اعتماد به نفستان را افزایش دهید تا مورد تقدیر و احترام دیگران قرار بگیرید. این دوره‌ها به شما نشان می‌دهد چگونه مسوئولیت پذیری بیشتری داشته باشید.

نکاتی برای ایجاد رشد وتوسعه فردی:

1. عادت‌های خودتان را تغییر دهید

به دنبال چیزهای جدید بروید و راه‌هایی را بیابید که موجب تغییری در عادات روزانه شما شوند. از منطقه امنی که برای خودتان ساخته‌اید خارج شوید تا از راه‌هایی که قبلاً تصور می‌کرده‌اید غیرممکن هستند، پیشرفت کنید و به موفقیت دست یابید. با ایجاد چالش، همواره به دنبال یادگیری خواهید بود و ذهن و جسمتان را در حال آماده باش نگه می‌دارید.

 

 

2. چه هدف‌هایی دارید؟

هر شب قبل از خواب یا بلافاصله پس از بیدار شدن لیستی از هدف‌هایی که دوست دارید به آنها برسید را تهیه نمایید و سپس ببینید چه کارهایی لازم است انجام شود تا این هدف‌ها شکل واقعی بگیرند. تعیین هدف‌هایی که قابل مدیریت و قابل دستیابی باشند موجب می‌شود اعتماد به نفس شما افزایش یابد.

3. هدر دادن زمان را متوقف کنید

فعالیت هایی را که احساس می‌کنید بیهوده هستند و هیچ تأثیری در زندگی شما ندارند را متوقف نمایید. در عوض به سراغ مطالعه کتاب یا مقالات انگیزشی بروید. پس از انجام هر کار، بلافاصله به سراغ کار بعدی بروید. حسی که بعد از تکمیل هر کار دارید موجب خواهد شد اعتماد به نفستان بیشتر شود.

 

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/realize-dreams-by-self-development
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط