افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

مدیریت افکار و ذهن در زندگی (بخش دوم)

توضیحات کوتاه :
مدیریت ذهن و افکار در زندگی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. شما برای اینکه بتوانید به شکل بهتر و موثرتری به سمت اهداف خود گام بردارید، باید یاد بگیرید ذهن خود را کنترل کنید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 1.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
مدیریت افکار و ذهن در زندگی (بخش دوم)

 

 

جهت مشاهده کامل ویدئو و کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید

 

خلاصه ای از مقاله

در مقاله قبلی، با 4 تکنیک ذهنی در زمینه مدیریت ذهن و افکار در زندگی آشنا شدید. در ادامه این مقاله، روش پنجم و تکنیک‌های عملی انجام این کار را با شما مرور خواهیم کرد. 

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

تکنیک‌های عملی مدیریت افکار

در مقاله قبلی، با 4 تکنیک ذهنی در زمینه مدیریت ذهن و افکار در زندگی آشنا شدید. در ادامه این مقاله، روش پنجم و تکنیک‌های عملی انجام این کار را با شما مرور خواهیم کرد. 

 

لایف استایل افراد موفق

 

5-ذهن خود را آماده کنید

حال می‌رسیم به تکنیک پنجم از تکنیک‌های ذهنی. مورد پنجم این است که هر وقت می‌خواهید شروع کنید، 15 تا 20 دقیقه فکر کنید و ذهن خود را آماده سازید. برنامه ریزی کنید که در طول روز، واقعاً باید چه کارهایی را انجام دهید. مهم است بدانید که در طول 10 ساعتی که بیدار هستید، فکر کنید مهمترین کارهایی که باید انجام بدهید چه هستند. این در صورتی امکان پذیر است که شما ده یا بیست دقیقه با خودتان فکر کنید.

شما حتی می‌توانید این مدت را به دو ساعت نیز افزایش دهید و تمام مدت به کارهایی که قرار است انجام دهید، فکر کنید. با این کار، شاید حتی به این نتیجه برسید کارهایی که فکر می‌کردید باید انجام دهید، اصلاً ضرورتی ندارند و باید آن‌ها را حذف کنید و شاید تنها انجام ده درصد از کارها لازم باشد و با این روش به بازدهی بسیار بالاتری دست یابید.

 

مدیریت افکار

 

تکنیک‌های عملی مدیریت ذهن

حال می‌رسیم به تکنیک‌های عملی. شاید این موارد برای شما بسیار کلیشه‌ای و تکراری باشد. ولی ما در بیشتر مواقع به آنها توجهی نمی‌کنیم. اگر در طول روز کلافه هستید و اگر دیگر از برنامه‌ای که دارید، کلافه شده‌اید و سرتان بسیار شلوغ شده است، حتماً به 5 موردی که در ادامه می‌خوانید، توجه کنید.

1-برنامه غذایی شما چیست و نقش آن در داشتن لایف استایل موفق چگونه است؟

در این ماشین، که در واقع بدن شما است، چه سوختی را وارد می‌کنید؟ تک تک غذاهایی که در طول هفته مصرف می‌کنید را یادداشت کنید و به پزشک تغذیه مراجعه کنید و از ایشان بپرسید کدام یک از مواد غذایی مصرفی شما باید حذف شوند. کدام را همچنان باید مصرف کنید و در کل یک برنامه مناسب برای تغذیه بگیرید. مطمئناً اجرا کردن چنین کاری سخت است.

شاید بگویید: «من وقتی ندارم که این کار را انجام بدهم یا من می‌خواهم فست فود بخورم و به رستوران بروم». اگر بخواهید به همین سبک ادامه دهید، فردا هم دقیقاً همین حس و حال امروز را دارید. پس باید با وجود سخت بودن، آن را ادامه بدهید. حتی اگر دوست نداشته باشید، حتی اگر دل شما برای غذاهایی تنگ شود که پر کالری هستند و فقط در رستوران‌ها پیدا می‌شود. شاید دوستان شما این غذاها را مصرف کنند. اگر احساس می‌کنید که از برنامه فعلی‌تان و میزان کاری که دارید کلافه و خسته شده‌اید و سرتان بسیار شلوغ است، باید کمی برنامه زندگی خود را عوض کنید.

 

مقاله پیشنهادی: بهترین لایف استایل چیست؟

لایف استایل

 

2- در طول روز، چه میزان کافئین وارد بدن شما می‌شود؟

در این مورد هم با پزشک تغذیه خود صحبت کنید. اگر بیش از یک لیوان قهوه می‌خورید، که پیشنهاد می‌شود اصلاً مصرف نکنید، حتماً آن را کاهش دهید. باید بتوانید در این مورد، خودتان را کنترل کنید. حتماً در این مورد، با پزشک تغذیه خود مشورت کنید. اما اگر شرایط آن را ندارید، در گوگل جست و جو کنید، یک هفته تا 10 روز زمان بگذارید تا بتوانید یک برنامه غذایی خوب برای خودتان پیدا کنید.

3- مدیتیشن انجام دهید

حتماً حداقل دو بار در طول روز، مدیتیشن انجام دهید. زمان آن بستگی به کار خود شما دارد. می‌توانید دو نوبت 10 دقیقه‌ای این کار را انجام دهید. در آینده نزدیک، ویدیوهای فوق العاده ای درباره مدیتیشن، توسط استاد حسین عزت خواه ساخته خواهد شد و راه‌ها و مدت زمان انجام آن و فوایدی که به همراه دارد، به شما آموزش داده خواهد شد. در هر حال، حتماً انجام دو بار در روز مدیتیشن را در برنامه روزانه خود قرار دهید. اولین نوبت آن را می‌توانید صبح‌ها و نوبت دوم را می‌توانید از نیمه‌های ظهر به بعد انجام دهید.

 

مدیتیشن

 

مورد چهارم: قانون هشتاد-بیست

کدام 20 درصد از افراد یا کارها هستند که 80 درصد نتایج زندگی شما را رقم خواهند زد؟ آن 20 درصد چیست؟ شما باید آن 20 درصد را پیدا کرده، تقویت نموده و روی آن متمرکز شوید. شما می‌توانید قانون هشتاد-بیست را به صورت معکوس نیز انجام دهید. به این معنی که آن 80 درصد را حذف کنید و تمرکز خود را روی 20 درصدی قرار دهید که زندگی روزانه شما را می‌سازد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، وقتی شما ابتدای روز، دو ساعت وقت خود را صرف فکر کردن به کارهایتان می‌کنید، ممکن است به این نتیجه برسید که باید 90 درصد کارهای خود را حذف کنید. به این علت که فقط 10 درصد آنها مهم هستند. شاید فقط 10 درصد باشد که امتیاز 10 از 10 را داشته باشد و مابقی زیر 5 باشند.

زمانی که برنامه ریزی نداشته و شروع به انجام دادن 5 کار می‌کنید، زمانی که می‌خواهید آن 10 کار را انجام دهید، دیگر انرژی ندارید. شما ربات یا ماشین نیستید، بلکه شما یک انسان هستید و به همین خاطر خسته می‌شوید. پس دقت کنید وقتی انرژی زیادی دارید، آن را صرف انجام کاری کنید که برای شما فایده دارد و شما را به رویایتان برساند، نه این که صرفاً فقط یک کاری انجام شود. ما در طول روز، انرژی ذهنی خود را صرف رسانه‌های اجتماعی می‌کنیم که در حقیقت هیچ فایده‌ای ندارند، چون در آنها به موضوعاتی پرداخته می‌شود که اساساً فایده‌ای برای شما ندارد.

رسانه‌های اجتماعی را نگاه کنید، اما صرفاً در وقت‌های مرده. البته اگر واقع بین باشید، موضوعی به نام وقت مرده وجود ندارد. کار چک کردن این رسانه‌ها را به انتهای روز و برای زمانی که هیچ انرژی برای انجام دادن کارهای دیگر ندارید، موکول کنید. حتی در این زمان‌های به اصطلاح مرده هم می‌توانید به باشگاه بروید و مهارت دیگری را یاد بگیرید. می‌توانید تفریح کنید و لذت ببرید ولی اگر وقت خود را صرف کاری کنید که زمان شما را از بین برده، انرژی شما را تلف کرده و به چشم شما آسیب می‌زند، هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. پس، باید خودتان را کنترل کنید.

 

سبک زندگی

 

قانون هشتاد بیست، بارها در دوره پاراسل زندگی، مورد تأکید قرار گرفته است. پیشنهاد می‌شود اگر شرایط لازم را دارید و واقعاً برای زندگی خود ارزش قائل هستید، به دنبال این هستید که برای خود لایف استایل بسازید، در دوره پاراسل زندگی شرکت کنید و در جهت ساخت لایف استایل قدم بردارید. سبک زندگی را نباید به یک رژیم تشبیه کنید، یعنی بگویید 2 هفته می‌خواهم خوب زندگی کنم. 4 هفته می‌توانم خوب زندگی کنم. نه، شما باید تصمیم بگیرید که 50 سال خوب زندگی کنید.

موردی که در دوره پاراسل زندگی مورد تأکید استاد حسین عزت خواه بوده است، ساخت لایف استایل می‌باشد و نه صرفاً وارد شدن به رژیمی که طی آن 3 هفته خوب و مرتب زندگی کنید و بعد دوباره به حالت قبل برگردید. آیا می‌دانید مشکل رژیم چیست؟ در رژیم شما تصمیم می‌گیرید که کدام غذا را بخورید یا نخورید. شما این کار را برای یک یا دو هفته یا دو ماه انجام می‌دهید. بعد از آن، اوضاع دوباره به حالت عادی بر می‌گردد.

اگر به کسانی که به شدت بدن سازی می‌کنند و تمام وقت خود را به این کار اختصاص می‌دهند، دقت کنید، می‌بینید که بعد از مدتی از آن خسته و کلافه می‌شوند و آن را رها می‌کنند. سپس دوباره باز می‌گردند به سیستم نادرستی که اصلاً تصور آن را نمی‌کردند. چقدر خوب است اگر بتوانید سبک درست و متعادل زندگی را یاد بگیرید. به این معنی که نه خیلی ورزش کنید و نه این که اصلاً ورزش نکنید. سبک زندگی و لایف استایل خوب خودتان را بسازید.

 

کسب موفقیت

 

برای دستیابی به اهداف، شکل ساده کارها را تصور کنید

مورد آخر، اگر کاری هست که شما را بسیار کلافه می‌کند، از خودتان بپرسید اگر این کار ساده‌تر بود، به چه شکلی انجام می‌شد. گاهی اوقات، وقتی ما کاری را می‌خواهیم انجام دهیم، در ذهن خود آن را بسیار بزرگ می‌کنیم و تا 70 الی 80 درصد موارد، خودمان آن کار را بزرگ کرده‌ایم. شاید شخص دیگری، در جای دیگری از دنیا هست که همین کار را انجام می‌دهد، اما برای او بسیار آسان است.

مثلاً زمانی که می‌خواهید آب بخورید، دیگر به آن فکر نمی‌کنید و آب خوردن دیگر برای شما سخت نیست. ولی اگر به این فکر کنید که آب به چه شکلی وارد بدن شما می‌شود و به تمام جزئیات آن فکر کنید، شاید مرتبه بعد که خواستید آب بخورید، نتوانید این کار را انجام دهید. پس فکر کنید اگر کاری که می‌خواهید انجام دهید به شکل ساده‌تری باشد، چگونه خواهد بود. هر کاری که از انجام دادن آن می‌ترسید، اگر ساده‌تر بود، به چه شکلی آن را انجام می‌دادید. مثل آب خوردن؟ پس آن کار را انجام بدهید.

 

فروش در آمازون

 

سناریوی ذهنی اسلحه و نقش آن در موفقیت فردی

اگر تعداد کارهایی که باید انجام دهید را مشخص و برای آنها مهلت تعیین کردید و به قانون هشتاد-بیست در مورد آنها توجه کردید، ولی در انجام دادن آن کمی تنبل بودید، این سناریو را تصور کنید: فرض کنید کسی اسلحه روی سر شما گذاشته بود تا شما آن کار را انجام دهید، آیا آن کار را انجام می‌دادید؟ مسلماً، انجام می‌دادید. پس می‌توانید این سناریوی ذهنی را برای کارهای خود به کار بگیرید، چون شما را مجبور می‌کند تا استارت کار خود را بزنید و به جلو بروید. در ابتدا، شاید کار برای شما سخت به نظر می‌رسد، اما هرچه به جلو بروید، متوجه می‌شوید که آنچنان هم که تصور می‌کردید سخت نبوده است. این سناریو را در ذهن خود داشته باشید که اگر فشار و نیرویی شما را به انجام کاری وادار کند، آن را انجام خواهید داد.

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/manage-mind-and-thoughts-part2
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط