موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

نامه جف بزوس به سهامداران

توضیحات کوتاه :
نکاتی که جف بزوس در شرکتی به این وسعت اجرایی کرده است و او را به ثروتمندترین فرد دنیا و بزرگترین سایت اینترنتی تبدیل کرده است می‌تواند برای فروشندگان آمازون نیز همانند یک مسیر یاب عمل کند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.6k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
نامه جف بزوس به سهامداران

 

خلاصه ای از مقاله

در این مقاله، 6 نکته‌ای که جف بزوس در نامه سالانه خود به سهامداران اشاره کرده است را عنوان کردیم. شرکت Amazon.com، طی 25 سال، به یکی از با ارزش‌ترین شرکت‌های سهامی عام دنیا تبدیل شده است. مسیری که آمازون تا تبدیل شدن به بزرگترین شرکت خرده فروشی جهان طی کرد، منحصر به فرد و در عین حال پیچ در پیچ بوده است.

 

آنچه در این مقاله می خوانید

 

فروشندگی در آمازون با الگوگیری از جف بزوس

افرادی که در بیزینس های مختلف توانسته‌اند موفق شوند، به طور طبیعی و ذاتی از نکات موفقیت آگاه نبوده‌اند. در اکثر موارد الگوگیری از بزرگ مردان موفق، تنها راز پیشرفت آنها بوده است. افرادی نیز که قصد فروشندگی در آمازون را دارند با تکیه بر همین اصل مهم می‌توانند از بنیانگذار و خالق اصول موفقیت آمازون بهره‌مند شوند.

مطمئناً نکاتی که جف بزوس در شرکتی به این وسعت اجرایی کرده و او را به ثروتمندترین فرد دنیا و بزرگترین سایت اینترنتی تبدیل کرده است می‌تواند برای فروشندگان آمازون نیز همانند یک مسیر یاب عمل کند. در ادامه به مواردی اشاره خواهد شد که از نظر جف بزوس نکات مهمی در پیشرفت آمازون بوده است.

 

کسب درامد دلاری با فروشندگی در آمازون

 

6 نکته مهم نامه سالانه جف بزوس به سهامداران

هر سال، جف بزوس، نامه سرگشاده‌ای به سهامداران شرکت آمازون می‌نویسد. در طول دو دهه گذشته، این نامه‌ها، نشان می‌دهند که چطور ثروتمندترین مرد جهان و شرکت او به موضوعاتی مثل مشتریان، نوآوری، تولید محصول و غیره فکر می‌کنند. امروزه، آمازون شرکت بسیار موفقی به حساب می‌آید و گوی سبقت را از بقیه شرکت‌های مشابه ربوده است. آمازون که در ابتدا با فروش آنلاین کتاب، کار خود را آغاز کرد، تا 6 ماه به هیچ سودی دست نیافت. اما امروز، دومین شرکت سهامی عام است که سرمایه بازار آن تاکنون به رقم 1 تریلیون دلار رسیده است.

جف بزوس از زمان تأسیس آمازون در سال 1994، شرکت خود را بر مبنای اصول غیر متعارفی اداره کرده است. او معتقد است که نباید نگران رقبای خود، پولسازی برای سهامداران و اهداف کوتاه مدت بود و در عوض باید تمرکز خود را بر مشتریان قرار داد. به این ترتیب، بقیه مسائل خود به خود حل خواهد شد. جف بزوس از وقتی که شرکت آمازون را تأسیس کرد، تصمیم گرفت تمام قوانین را کنار بگذارد. به همین خاطر، چشم انداز منحصر به فردی نسبت به جهان، شرکت‌های دیگر و به طور کلی موضوع فناروی پیدا کرد.

در هیچ کجا به اندازه نامه‌هایی که او هر سال برای سهامداران می‌فرستد، فلسفه کسب و کار، فناوری و رهبری بیان نشده است. جف بزوس این نامه‌ها را از سال 1997 و به دنبال عرضه اولیه سهام این شرکت نوشته است. از همین سال بود که قیمت سهام آمازون از 5 دلار به حدود 1800 دلار به ازای هر سهم رسیده است. در این مقاله، قصد داریم به ابعاد مختلف این نامه بپردازیم.

 

نامه جف بزوس به سهامداران

 

1. جف بزوس معتقد است برای موفقیت باید از ایده‌های قدیمی فاصله بگیرید

جف بزوس معتقد است که دور شدن از ایده‌های قدیمی و بدیهی، روش مؤثری برای رونق یک کسب و کار به حساب می‌آید. اما این کار به خودی خود امکان پذیر نیست، بلکه مستلزم توجه و داشتن وسواس عمیق نسبت به مشتریان است. از طرفی باید به حرف کسانی که از محصولات شما استفاده می‌کنند فکر کنید و محصول مورد نظر آنها را در ذهن خود تجسم کرده و بسازید. این کار، قطعاً دشوار است، اما بر اساس استدلال بزوس، شرکت‌های بزرگ، باید چنین سختی‌هایی را به جان بخرند. از نظر جف بزوس، راه حفظ خلاقیت و تداوم رشد این است که دائماً کارکنان خود را وادار کنید به دنبال یافتن ایده‌های خلاقانه‌ای باشند که اگرچه امروز ظاهراً عجیب یا بی فایده به نظر می‌رسند، اما در آینده ارزش فوق العاده ای برای مشتریان خواهند داشت.

از نظر بزوس، برخی از آزمایش‌ها با شکست رو به رو می‌شوند و هر چه شرکت شما بزرگ‌تر باشد، شکست‌های شما هم بزرگ‌تر و گسترده‌تر خواهد بود. اما به خاطر داشته باشید که یک موفقیت بزرگ، می‌تواند تمام شکست‌های قبلی را جبران کند. بزوس در این نامه می‌نویسد کنار گذاشتن ایده‌هایی که قبلاً بارها استفاده شده‌اند و تلاش برای ارائه ایده‌های جدید، به افزایش کارآمدی شرکت کمک خواهد کرد. به اعتقاد جف بزوس، استمرار نوآوری، عمدتاً نتیجه تمایل آمازون به دور شدن از ایده‌های قدیمی و ساخت محصولات جدیدی است که مشتریان دوست دارند.

بزوس، برای اثبات حرف خود، به سرویس وب آمازون (که امروز ستون کسب و کار آمازون به حساب می‌آید)، اشاره می‌کند. AWS در برهه‌ای از زمان، صرفاً یک ایده بود، چون تقاضایی از سوی مشتریان نداشت، اما با ظهور آن، تقاضای زیادی از سوی مشتریان دریافت کرد. بزوس در بخشی از نامه خود می‌نویسد: «همین الگو، بارها و بارها برای ما تکرار شد و ما را به ساخت ابزارهایی مانندDynamoDB ، Amazon Aurora ،ElistiCache ،Amazon Go و Amazon Echo سوق داد.»

 

نامه جف بزوس

 

2. توجه به نیاز مشتری، به تنهایی برای موفقیت در آمازون کافی نیست

جف بزوس، اغلب بر این نکته تأکید کرده است که مشتری و نیازهای آنها، هدایت کننده آمازون بوده است و نه رقبا. همین مسأله باعث شده است که این شرکت تمرکز خود را بر اولویت‌های مشتریان، مثل قیمت پائین محصولات، خدمات پس از فروش، رابط‌های کاربری بدون اصطکاک و سرعت بالای تحویل سفارش قرار دهد. با این حال، بر اساس محتوای نامه‌ای که جف بزوس در سال 2018 به سهامداران ارسال کرد، توجه به نیاز مشتری به تنهایی کافی نیست.

وی در این باره می‌گوید: «بزرگ‌ترین موتور محرک آمازون مواردی هستند که مشتریان اطلاعی از آنها ندارند، به همین خاطر آنها را تقاضا نمی‌کنند. بنابراین ما باید از طرف آنها دست به اختراع بزنیم» . نتیجه این فلسفه، به فروش بیش از 100 میلیون دستگاهی منتهی شد که با سیستم عامل الکسا کار می‌کنند.

 

جف بزوس

 

3. سرویس‌های وب آمازون (AWS)، به موفقیت‌های بیشتر آمازون کمک خواهند کرد

این سرویس، در ابتدا به صورت پروژه رایانش ابری داخلی، مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه، میزان درآمد سالانه آمازون از این سرویس، بیش از 30 میلیارد دلار است و در واقع بزرگترین منبع درآمد آمازون به حساب می‌آید. همین موضوع باعث شده است تا آمازون دست به ریسک‌های بزرگی زده و حاضر شود در کسب و کار خرده فروشی خود با حاشیه سود پایین فعالیت کند. آمازون این فرآیند (یعنی آزمایش سرویس‌ها به صورت داخلی و سپس استفاده تجاری از آنها) را با پایگاه‌های داده نیز تکرار کرده است و در حال حاضر در حال امتحان آن بر روی یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی نیز است، زیرا این دو نقشی اساسی در رشد و توسعه آمازون داشته‌اند.

جف بزوس، طی نامه‌ای که سال 2018 خطاب به سهامداران شرکت خود ارسال کرده نوشته است: « پلتفرم SageMaker آمازون به حذف پیچیدگی‌ها و دشواری‌های فرآیند یادگیری ماشینی که یکی از زیرشاخه‌های هوش مصنوعی است، کمک کرده است. امروزه، هزاران مشتری، با کمک SageMaker و بر مبنای AWS، در حال ساخت مدل‌های مختلف یادگیری ماشینی هستند. جف بزوس در بخشی از این نامه نوشته است: «اگر ابزارهایی مانند SageMaker، واقعاً به دسترسی همگان به هوش مصنوعی کمک کند، آمازون به دستاوردهای بسیار خوبی دست خواهد یافت. این بدان علت است که برنامه نویسان، شرکت‌ها و کارآفرینان خارجی برای رفع نیازهای خود در زمینه یادگیری ماشینی به AWS روی خواهند آورد.

 

مقاله پیشنهادی: راز موفقیت آمازون

مدیرعامل کمپانی آمازون

 

4. سرویس FBA، جایگاه بزرگی در کسب و کار آمازون دارد

برنامه بسته بندی و ارسال توسط آمازون که طی آن طرف‌های سوم می‌توانند محصولات خود را در پلتفرم آمازون فهرست کنند و آمازون آنها را با قیمت مناسب ارسال کند، روز به روز جایگاه بزرگتری در بیزینس آمازون به دست می‌آورد. این نکته‌ای کلیدی در جدیدترین نامه بزوس به سهامداران است. مدیرعامل کمپانی آمازون، در این باره، ابتدا به افزایش هشدار دهنده میزان فروش طرف سوم در آمازون در طول زمان اشاره می‌کند. فروش ناخالص طرف سوم از 3 درصد در سال 1999 به 58 درصد در سال 2018 رسیده است. آمازون با انتشار این اطلاعات، می‌خواهد خود را به عنوان قهرمان بیزینس های کوچک و متوسط نشان دهد.

 

وبسایت آمازون

 

5. شکست، بخشی از موفقیت در کسب و کار است

گوشی Fire ساخت شرکت آمازون، یکی از موارد بزرگ شکست آمازون به حساب می‌آید. با این حال به خاطر داشته باشید که آمازون با ساخت اسپیکر هوشمند Amazon Echo توانست توجه برنامه نویسان و سرمایه گذاران را از شکست Fire دور کند، زیرا تولید این دستگاه، موفقیت بزرگی برای آمازون به حساب می‌آمد. با گذشت زمان، موفقیت‌های بزرگی که آمازون به دست می‌آورد، می‌تواند شکست‌های این شرکت را جبران کند.

البته به اعتقاد جف بزوس این زمانی امکان پذیر خواهد بود که آمازون از ایده‌های قدیمی خود فاصله بگیرد و به دنبال نوآوری‌های بیشتر باشد. آمازون از معدود شرکت‌هایی است که این موضوع را بیان و خود به آن عمل کرده است.

6. موفقیت آمازون به دلیل به یاد داشتن روز اول است

بزوس هر سال، هنگام ارسال نامه به سهامداران، اولین نامه‌ای که سال 1997 نوشته است را نیز به آن الصاق می‌کند. هدف او از این کار این است که به آنها یادآوری کند، شرکت تاکنون چه مسیری را طی کرده است. وی همچنین با این کار می‌خواهد بر فلسفه مشارکتی شرکت، یعنی این که «همیشه روز اول است» تأکید کند. بزوس، صرف نظر از بزرگی کنونی آمازون، می‌خواهد فرهنگ آزمایش، تجربه و تکرار موفقیت را حفظ کند.

شما نمی‌توانید جف بزوس را به خاطر بیان جمله «اگر طرحی شکست خورد، آن را اصلاح نکنید» مؤاخذه کنید، زیرا او توانست درآمد شرکت خود را از 8/147 میلیون دلار در سال 1997 تا 1000 برابر افزایش داده و به رقم 89/232 میلیون دلار برساند.

 

فروشندگی در آمازون

 

آمازون از گذشته تا به حال

در این مقاله، 6 نکته‌ای که جف بزوس در نامه سالانه خود به سهامداران اشاره کرده است را عنوان کردیم. شرکت Amazon.com، طی 25 سال، به یکی از با ارزش‌ترین شرکت‌های سهامی عام دنیا تبدیل شده است. مسیری که آمازون تا تبدیل شدن به بزرگترین شرکت خرده فروشی جهان طی کرد، منحصر به فرد و در عین حال پیچ در پیچ بوده است: زیرا ابتدا به صورت یک کتابفروشی آنلاین فعالیت می‌کرد، اما در طول چند سال، به جایی برای فروش انواع محصول تبدیل شده است.

به علاوه، این شرکت به محلی برای ساخت و فروش انواع دستگاه‌های دیجیتالی از جمله کتاب خوان‌های الکترونیکی و دستگاه‌های هوشمند خانگی تبدیل شده است. شرکت آمازون تنها به ساخت سخت افزار روی نیاورده است، بلکه بیزینس رایانش ابری این شرکت یعنی سرویس‌های وب آمازون (AWS) به منبع سودآوری برای این شرکت تبدیل شده‌اند. جف بزوس، مؤسس و مدیر عامل آمازون، هر سال نامه‌ای برای سهامداران خود می‌فرستد و در آن، آینده پیش روی آمازون را نشان خواهد داد.

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می‌شود. تماشای ویدیوهای معرفی کسب و کار آمازون و مشاهده نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی شاید نقطه عطف زندگی و کسب و کار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/bezos-letter-to-shareholders
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط