مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

فلسفه و رویکرد آمازون از زبان جف بزوس (بخش دوم)

توضیحات کوتاه :
آگاهی و الگوگیری از اصولی که مؤسس و بنیانگذار آمازون، آنها را در این شرکت اجرایی نموده است، موجب موفقیت تمام فروشندگانی خواهد شد که می خواهند بیزینس آمازون را راه اندازی کنند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 1.8k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
فلسفه و رویکرد آمازون از زبان جف بزوس (بخش دوم)

 

خلاصه ای از مقاله

در بخش اول مقاله فلسفه و رویکرد آمازون از زبان جف بزوس، بخشی از مصاحبه جف بزوس، مؤسس کمپانی آمازون را با خبرگزاری Business World خواندید. همانطور که ملاحظه کردید، جف بزوس در آنجا، مشتری مداری را به عنوان اصل مهم شرکت آمازون معرفی کرد. در این مقاله، ادامه متن این مصاحبه را می‌خوانید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

موفقیت در آمازون با الگوگیری از اصول جف بزوس

همانطور که می دانید لازمه موفقیت برای فروشندگی در آمازون آشنایی با روش و الگوهایی است که جف بزوس آنها را در این شرکت اجرایی نموده است. آگاهی و الگوگیری از این اصول، موجب موفقیت تمام فروشندگانی خواهد شد که می خواهند بیزینس آمازون را راه اندازی کنند.

در بخش اول مقاله فلسفه و رویکرد آمازون از زبان جف بزوس، بخشی از مصاحبه جف بزوس، مؤسس کمپانی آمازون را با خبرگزاری Business World خواندید. همانطور که ملاحظه کردید، جف بزوس در آنجا، مشتری مداری را به عنوان اصل مهم شرکت آمازون معرفی کرد. در این مقاله، ادامه متن این مصاحبه را می‌خوانید.

 

اموزش فروشندگی در آمازون و کسب درآمد

  • جف بزوس برای کارمندان ارزش قائل می شود

خبرگزاری Business World: شما کارمندانی که برایتان ارزش دارند، را به چه شکل حفظ می‌کنید؟

جف بزوس: مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود یک شرکت، کارمند خوب خود را از دست بدهد این است که فرصت لازم را در اختیار او قرار نداده است. افراد متخصص، صرفاً برای گرفتن دستمزد در یک سازمان کار نمی‌کنند. آن‌ها به این خاطر که دوست دارند مأموریتی را انجام دهند حاضر به کار برای یک شرکت می‌شوند. بنابراین وجود یک مدیر ناکارآمد یا عدم دسترسی کارمندان به منابع مورد نیاز، باعث می‌شود یک شرکت، کارکنان خوب خود را از دست بدهد.

اگر من همین الآن به شما بگویم که با این 10 دلاری که به شما می‌دهم آمازون هند را تأسیس کنید، قطعاً این شغل بی‌فایده و بی‌آینده‌ خواهد بود و انرژی زیادی را از شما تلف خواهد کرد. چون شما نمی‌توانید با چنین بودجه محدودی، دست به چنین کار مهمی بزنید.

در یک شرکت هم همین طور است. وقتی شما منابع لازم را در اختیار کارکنان خود قرار نمی‌دهید، قطعاً آنها نیز تمایلی به ادامه همکاری با شما نخواهند داشت. دلیل دیگر از دست دادن کارکنان این است که شاید ابزارهای لازم را در اختیار آنها نگذاشته‌اید.

 

شرکت آمازون

 

  • نحوه برخورد آمازون با کارمندان

خبرگزاری Business World: شما با کارمندان ناراضی خودتان چگونه برخورد می‌کنید؟

جف بزوس: واقعیت این است که من تا به حال چنین تجربه‌ای را نداشتم. کارکنان شرکت من، در مورد مسائل اساسی، به هماهنگی و اتفاق نظر خوبی دست یافته‌اند اما در هر حال هر روز با مدیران کمپانی آمازون در مورد مسائل مهم، اختلاف نظرهایی داریم، اما در مورد هماهنگی با یکدیگر، اختلافی نداریم. اصول آمازون، آنچنان تثبیت شده هستند که کارمندان به خوبی آنها را پذیرفته‌اند.

 

فلسفه و رویکردشرکت آمازون

 

خبرگزاری Business world: آمازون، ایده‌های خود را از کجا دریافت می‌کند؟

جف بزوس: تقریباً تمام ایده‌های خوب، نتیجه تلاش جمعی اعضای گروه است. وقتی در تیم ما یک نفر، ایده‌ای را مطرح می‌کند که ممکن است در نگاه اول بی‌معنا به نظر برسد، همه شروع به صحبت درباره آن می‌کنند و هر نفر یک مورد به آن اضافه می‌کند. بعد از مدتی، ما از مجموع نظرات، به ایده بسیار خوبی دست می‌یابیم. به طور کل در حوزه کسب و کار، به ویژه در مورد آمازون، دست یابی به یک ایده خوب، نتیجه کار گروهی است.

 

مقاله پیشنهادی: شاخص های مهم برای موفقیت در آمازون

مدیعامل وبسایت امازون

 

  • برتری جف بزوس یا رقبا!

خبرگزاری Business World: جف بزوس، مخترع بزرگی در زمینه تکنولوژی است یا استیو جابز؟

جف بزوس: آه خدای من! هیچ وقت به این سؤال جواب نمی‌دهم.

  • استراتژی های بیزینس جف بزوس

خبرگزاری Business World: شما یکی از بازماندگان حباب دات کام هستید. لطفاً به پنج استراتژی که باعث بقای شما و ادامه این کسب و کار اینترنتی شد، اشاره کنید.

جف بزوس: اولین نکته، توجه به مشتری و نیازهای او است. با سقوط بازار بورس و پیدایش حباب اینترنت، شرکت آمازون به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. در این زمان، ارزش هر سهم ما که تا قبل از این حباب 113 دلار بود به رقم 6 دلار رسید. در آن زمان، من متوجه دو موضوع شدم.

اول این که تعداد مشتریان روز به روز در حال افزایش بود و میزان خرید به ازای هر مشتری نیز بیشتر شده بود. همچنین میزان سودآوری ما به ازای هر مشتری نسبت به رشد هزینه‌های ثابت، سریع‌تر بود. بنابراین در آن زمان، همه معیارهای رشد بیزینس در وضعیت خوبی بودند. موضوع دومی که من متوجه آن شدم این بود که تندترین انتقادات از طرف بهترین مشتریان به سمت ما روانه می‌شد. بنابراین با خودم فکر کردم این موضوع تا چه اندازه بد است؟

 

فلسفه و رویکرد آمازون از زبان موسس آن

 

خبرگزاری Business World: اگر بخواهید 5 استراتژی برای بقا در کسب و کار اینترنتی ارائه کنید، آن‌ها چه هستند؟

جف بزوس: مواردی که من به شما خواهم گفت در مورد هر کسب و کاری صدق می‌کند. اولین مورد این است که مشتریان خود را در اولویت قرار دهید. این استراتژی در کلام ساده است اما عملی کردن آن دشوار می‌باشد. شما به عنوان صاحب یک کسب و کار، باید این شرط را با تمام وجود خود بپذیرید و به آن پای بند باشید.

بسیاری از شرکت‌ها هستند که در ظاهر اعلام می‌کنند مشتری را اولویت خود قرار می‌دهند، اما در عمل این کار را انجام نمی‌دهند. پای بندی به رضایت مشتری زمانی امکان پذیر است که آن را به صورت هدف بلندمدت برای خودتان در نظر گرفته باشید. اما اگر در کوتاه مدت و تحت فشار زیاد، مجبور باشید یک هدف فصلی یا هدفی مشابه به آن را به سرانجام برسانید، جلب رضایت مشتری، دیگر کار دشواری خواهد بود.

بنابراین در اولویت قرار دادن مشتری، کار واقعاً دشواری است. در درازمدت، منافع مشتریان و سهامداران با یکدیگر هماهنگ خواهد شد. اما این وضعیت در کوتاه مدت، همیشه امکان پذیر نیست. بنابراین، اگر ناچار هستید تا زاویه دید طولانی مدتی برای خودتان در نظر بگیرید، دیگر لازم نیست فکر کنید آیا باید ابتدا به مشتریان خود اهمیت بدهید یا به سهامداران.

 

فلسفه و رویکرد آمازون از زبان جف بزوس (بخش دوم)

 

خبرگزاری Business World: شنیده‌ها حاکی از آن است که آسیا در حال تبدیل شدن به کانون کسب و کارهای امروزی است. آیا شما در مورد چین و هند به چنین نتیجه‌ای رسیده‌اید؟

جف بزوس: یکی از مواردی که هم اکنون در بیزینس خود شاهد آن هستیم این است که در هند، فعالیت‌های جدید و مبتکرانه‌ای در حال انجام است که قصد داریم آن‌ها را در دیگر نقاط جهان نیز به کار بگیریم. در طول تاریخ، ما از آمریکا به عنوان بازار آزمایشی استفاده کرده‌ایم. بیشتر اختراعات، اولین بار در آمریکا انجام شده است. اگر ابزارها و روش‌هایی که در بازار آمازون هند به کار می‌رود، بازده خوبی داشته باشد، از آنها در سایر نقاط دنیا هم استفاده خواهیم کرد.

مثلاً حمل و نقل آسان، یکی از مواردی است که در هند به خوبی جواب داده است. دلیل این مسأله، وچود تعداد زیادی کسب و کارهای کوچک و متوسط در این کشور است. اما این مورد در کشورهای دیگر هم به خوبی جواب خواهد داد. به همین خاطر، ما کاربرد این تکنیک‌ها، ابزارها و ایده‌ها را در سایر نقاط جهان هم امتحان خواهیم کرد.

  • منبع درآمد آمازون

خبرگزاری Business World: یکی از انتقاداتی که آژانس‌های تبلیغاتی به آمازون وارد کرده‌اند این است که این شرکت، به شکل واقعی از راه تبلیغات درآمدی کسب نکرده است.

جف بزوس: ما در آمازون، بیزینس خوبی به لحاظ تبلیغات داریم، اما مشخصاً، به بزرگی کسب و کار الکترونیک ما، نیست. آمازون از یک تیم تبلیغاتی بسیار خوب برخوردار است و این بیزینس به لحاظ درآمد در سطح خوبی است. اگرچه نمی‌توانیم آن را با درآمد تبلیغاتی گوگل و فیسبوک مقایسه کنیم، اما به هرحال، در نوع خود قابل توجه است.

 

آموزش جامع کسب درامد از آمازون

  • سبک مدیریتی در آمازون

خبرگزاری Business World: شما اصلاً اطلاعات خودتان را در این زمینه منتشر نمی‌کنید، علت چیست؟
جف بزوس: به این خاطر که ما با احتیاط عمل می‌کنیم. ما تا جایی اطلاعات خودمان را فاش می‌کنیم که به سود رقبایمان نباشد.

خبرگزاری Business World: بعضی از نویسندگان در کتاب‌های خود به این موضوع اشاره کرده‌اند که سبک مدیریتی شما ترکیبی از ترس و تهدید است. این وضعیت شاید باعث ایجاد یک فرهنگ مشارکتی توأم با اضطراب و افزایش تعداد موارد استعفا یا اخراج کارکنان می‌شود. شما به عنوان مدیر آمازون، چه نقشی در این رابطه دارید؟
جف بزوس: بهتر است این سؤالات را وقتی که نیستم از اعضای تیم من بپرسید.

 

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می‌شود. تماشای ویدیوهای معرفی کسب و کار آمازون و مشاهده نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی شاید نقطه عطف زندگی و کسب و کار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

 

بخش اول مصاحبه فلسفه و رویکرد آمازون از زبان جف بزوس

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/amazon-philosophy-part2
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط