موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

مفهوم ذهن آگاهی و فواید آن

توضیحات کوتاه :
ذهن آگاهی به طور کلی به این معناست که ذهن شما به طور کامل به آنچه که در حال اتفاق افتادن است، کاری که انجام می‌دهید و فضایی که در حال حرکت در آن هستید، توجه نماید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.5k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
مفهوم ذهن آگاهی و فواید آن

 

خلاصه ای از مقاله

 در این مقاله، قصد داریم ذهن آگاهی را به طور کامل برای شما توضیح دهیم. معنای این کلمه بسیار ساده است. ذهن آگاهی به طور کلی به این معنا است که ذهن شما به طور کامل به آنچه که در حال اتفاق افتادن است، کاری که انجام می‌دهید و فضایی که در حال حرکت در آن هستید، توجه نماید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

ذهن آگاهی چیست؟

آیا شما می‌خواهید ذهن خود را از همه چیز پاک کنید یا روی یک موضوع مشخص تمرکز کنید؟ در این مقاله، قصد داریم ذهن آگاهی را به طور کامل برای شما توضیح دهیم. معنای این کلمه بسیار ساده است. ذهن آگاهی به طور کلی به این معنا است که ذهن شما به طور کامل به آنچه که در حال اتفاق افتادن است، کاری که انجام می‌دهید و فضایی که در حال حرکت در آن هستید، توجه نماید.

شاید به نظر، موضوع بسیار پیش پا افتاده‌ای باشد اما حقیقت آزار دهنده‌ای که باید بدانید این است که شما خیلی اوقات از مسیری که در حال حرکت در آن هستید منحرف می‌شوید. ذهن انسان‌ها خیلی اوقات پرواز می‌کند و شما ممکن است تمرکز خود را روی یک موضوع از دست بدهید. در همین راستا خیلی زود درگیر افکار وسواس گونه‌ای درباره موضوعی که در دست دارید می‌شوید یا نسبت به آینده دچار نگرانی خواهید شد. این نگرانی و اضطراب مسئله‌ای است که شما را آزار خواهد داد.

 

ساخت ذهنیت یک کارآفرین موفق

 

ذهن آگاهی یک توانایی است که در تمامی انسان‌ها وجود دارد. به کمک این توانایی، فرد حضور ذهن داشته و نسبت به جایی که در آنجا حضور دارد و کاری که انجام می‌دهد آگاهی کامل دارد. همچنین با مواردی که اطراف او را احاطه کرده‌اند تمرکز خود را از دست نداده و درگیر آن‌ها نمی‌شود. نکته‌ای که باید بدانید این است که هر چقدر هم تمرکز خودتان را از دست دهید، باز هم می‌توانید ذهن آگاهی خود را نسبت به جایی که هستید، کاری که انجام می‌دهید و البته احساسی که دارید، دوباره به دست بیاورید.

مسئله بسیار مهمی که باید عنوان کرد این است که ذهن آگاهی و اضطراب رابطه مستقیم دارند. اگر شما می‌خواهید بدانید که ذهن آگاهی چیست، بهترین کار این است که برای مدتی آن را امتحان کنید. تمرینات ذهن آگاهی می‌توانند بسیار مؤثر واقع شوند. شاید توضیح دادن آن با استفاده از کلمات کار سختی باشد اما شما می‌توانید معنایی مختلفی را در کتاب‌ها، وبسایت ها، ویدیوها و برنامه‌های مختلف پیدا نمایید.

 

مفهوم ذهن آگاهی

 

مواردی که باید درباره ذهن آگاهی بدانید

1. ذهن آگاهی مسئله ای مبهم یا عجیب و غریب نیست

همه ما با آن آشنا هستیم. چرا که در حقیقت کاری است که همین الآن هم آن را انجام می‌دهیم و به همان شکل رفتار می‌کنیم. ذهن آگاهی می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد و با نام‌های متفاوتی شناخته شود.

2. ذهن آگاهی در نهاد شما وجود دارد

همه ما توانایی داشتن حضور ذهن را در خودمان داریم و این قابلیت چیزی نیست که برای رسیدن به آن مجبور باشیم خود واقعیمان را تغییر دهیم. شما می‌توانید این ویژگی‌های ذاتی را به کمک روش‌های ساده‌ای که از نظر علمی به اثبات رسیده‌اند بهبود ببخشید. این کار می‌تواند به نفع خودتان، عزیزانتان، دوستان، همسایگان، کسانی که در کنار شما مشغول به کار هستند و مؤسسات و سازمان‌هایی که در آنجا فعالیت می‌کنید، باشد.

3. برای رسیدن به ذهن آگاهی شما نیازی به تغییر خودتان ندارید

راه حل‌هایی که به شما می‌گویند که خودتان را تغییر دهید یا به کسی که نیستید، تبدیل شود، باعث شکست شما در زندگی خواهند شد. ذهن آگاهی بهترین راه‌های ممکن را شناسایی کرده و شما را به عنوان انسان، به شخص بهتری تبدیل می‌کند.

 

مقاله پیشنهادی: چرا محدودیت ذهنی داریم ؟ چگونه از بین می رود ؟

 ذهن آگاهی

 

4. ذهن آگاهی این قابلیت را دارد که به یک پدیده اجتماعی قابل تغییر تبدیل شود

برای این گفته می‌توان 4 دلیل ارائه داد. مسئله‌ای که باید در ابتدا به آن اشاره شود این است که هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد. تمرین ذهن آگاهی توانایی‌های انسانی را بهبود می‌بخشد و نیازی نیست که یک فرد همه باورهای خود را تغییر دهد. هر کسی می‌تواند از ذهن آگاهی سود ببرد و یاد گرفتن روش آن کار راحتی است. مسئله دوم این است که ذهن آگاهی دارای پایه و اساس محکمی است. ما مجبور نیستیم که به ذهن آگاهی اعتقاد و باور داشته باشیم. هم مطالعات علمی و هم تجربیات نشان می‌دهند که داشتن خود آگاهی می‌تواند روی سلامت، شادی، کار و روابط ما تأثیر مثبت داشته باشد.

مورد سوم نیز به این نکته اشاره دارد که ذهن آگاهی چیزی بیشتر از یک تمرین صرف است. شما با داشتن ذهن آگاهی می‌توانید به آگاهی درباره هر کاری که انجام می‌دهید دست پیدا کنید. بدین ترتیب میزان استرس شما نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. حتی داشتن میزان کمی آگاهی ذهنی نیز می‌تواند کمک کند که شما زندگی بهتری داشته باشید. در آخر باید به نوآوری اشاره کرد. جهانی که ما با آن رو به رو هستیم، سرشار از پیچیدگی و تردید است. داشتن ذهن آگاهی کمک می‌کند تا پاسخ‌های مؤثرتر را به مشکلاتی که ظاهراً سخت‌تر هستند، ارائه دهیم. 

تأثیر ذهن آگاهی روی افراد چیست؟

شاید شما هم مثل خیلی‌های دیگر برای اولین بار است که درباره ذهن آگاهی مقاله‌ای خوانده یا تحقیق می‌کنید. مطمئناً تاکنون متوجه این موضوع شده‌اید که با داشتن ذهن آگاهی می‌توانید به یک موقعیت ثابت دست پیدا کنید و از هر نظر آرامش لازم را کسب نمایید. در ادامه به برخی از تأثیرات بسیار مهم ذهن آگاهی اشاره خواهیم کرد:

1. کاهش میزان استرس در فرد

داشتن ذهن آگاهی در رویارویی با استرس نقش بسیار کلیدی ایفا می‌کند. مطالعه‌ای که در این زمینه صورت گرفته است نشان می‌دهد فردی که به ذهن آگاهی دست پیدا کند، راحت‌تر می‌تواند با استرس‌هایی که در طول روز با آنها مواجه می‌شود، مقابله نماید. در یک مطالعه دیگر نیز این موضوع به اثبات رسیده است که داشتن ذهن آگاهی باعث می‌شود فرد به جای اینکه از شرایط استرس زا دوری کند، با آن رو به رو شده و با درک درست آن را حل نماید.

2. با داشتن ذهن آگاهی، توانایی افراد در رو به رو شدن با بیماری‌های مختلف افزایش می یابد

یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مطالعاتی که در زمینه ذهن آگاهی صورت گرفته است، روی بیماران سرطانی و بیمارانی که بیماری‌های مزمن یا بالقوه داشته‌اند، بوده است. طبق نتایج به دست آمده از این مطالعه، شاید ذهن آگاهی نتواند علائم بیماری را درون آنها به طور کامل از بین ببرد اما به آنها کمک می‌کند که بتوانند بهتر با آن رو به رو شوند. چراکه همانطور که در مورد قبل عنوان شد میزان استرس در فرد به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. فرد، نگرانی و اضطراب کمتری را تجربه می‌کند و بهتر می‌تواند با بیماری خود کنار بیاید.

 

مفهوم ذهن آگاهی و فواید آن

 

3. ذهن آگاهی، امکان بازیابی را در فرد افزایش می‌دهد

در ادامه دو مورد قبل، زمانی که فرد بتواند با استرس خود رو به رو شده و توانایی‌اش برای مقابله با بیماری‌ها را افزایش دهد، می‌تواند به شکل مؤثرتری خود را بازیابی نماید. ذهن آگاهی، یوگا و مدیتیشن می‌توانند در این زمینه مؤثر عمل نمایند و فرد می‌تواند از این طریق به حال بهتری دست پیدا کند.

4. ذهن آگاهی علائم افسردگی را به میزان قابل توجهی در فرد کاهش می‌دهد

ذهن آگاهی روی افسردگی نیز تأثیر به سزایی دارد. یک فرد می‌تواند با داشتن ذهن آگاهی مناسب، مدیریت بهتری روی احساسات خود داشته باشد و در نتیجه آن امکان اینکه به افسردگی مبتلا شود، تا حد خیلی زیاد کاهش پیدا می‌کند. شما با داشتن ذهن آگاهی می‌توانید از احساسات منفی دوری کرده، آن‌ها را شناسایی نموده و به جای رو به رو شدن با این احساسات منفی، آن‌ها را بپذیرید. بدین ترتیب بهتر می‌توانید روی احساسات خود مدیریت داشته باشید.

5. سلامت عمومی را در افراد افزایش می‌دهد

شاید یکی از مهم‌ترین تأثیرات ذهن آگاهی، داشتن همین سلامت عمومی باشد. طبق مطالعه انجام شده ثابت شده است که ذهن آگاهی می‌تواند رفتارهایی که به سلامت مربوط می‌شوند را تا حد زیادی در فرد افزایش داده و بهبود ببخشد. این رفتارها می‌توانند چکاپ کامل و منظم، داشتن فعالیت فیزیکی و دوری از نیکوتین و موارد این چنینی باشد. همچنین ذهن آگاهی روی سلامت قلب و عروق، فشار خون و دقت روی وزن نیز تأثیر بسزایی دارد.

 

فروش در آمازون

 

مدیتیشن تنها یک حرکت ذهنی نیست

شما با مدیتیشن کردن در حقیقت روی افکار خود مسلط می‌شوید. اما مسئله‌ای که باید بدانید این است که مدیتیشن تنها در ذهن شما اتفاق نمی‌افتد و جسم شما نیز درگیر خواهد شد. با انجام تمرینات مربوط به ذهن، احساسات و جسم شما می‌توانند به هماهنگی رسیده و تمرکز نمایند. شما به کمک مدیتیشن ریتمی را در بدن خود ایجاد می‌کنید که باعث می‌شود به آرامش رسیده و احساس بهتری را چه از نظر جسمی و چه از نظر فکری پیدا نمایید. تمرینات مدیتشن یکی از تمرینات بسیار مناسب برای رسیدن به ذهن آگاهی می‌باشد.

 

شغل هر فرد، بخش مهمی از زندگی روزانه او را شامل می شود. بنابراین انتخاب شغلی که در کنار درآمدزایی 24 ساعته، شما را از انجام کارهای مورد علاقه تان مانند سفر کردن و... محروم نکند زندگی پربارتر و جذاب تری را برای شما می‌سازد. پیشنهاد ما به شما برای آشنایی بیشتر با چنین شغلی و راهنمایی که در مسیر بیزینس آنلاین آمازون شما را از همه نکات مطلع سازد، تماشای ویدیوهای معرفی این بیزینس غول آسا و جهانی است. همچنین نتایج شگفت انگیز دوره آربی مسیر را بهتر به شما نشان می‌دهد.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/advantages-of-mindfulness
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط