مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه به تفکر استراتژیک دست یابیم؟

توضیحات کوتاه :
دست یابی به موفقیت به ویژه در حوزه کسب و کار نیازمند داشتن تفکر استراتژیک است. زیرا فردی که از این تفکر برخوردار است می‌تواند همسو با هدف مورد نظر خود، برنامه ریزی کرده و به آنها دست یابد.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 904
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
چگونه به تفکر استراتژیک دست یابیم؟

 

خلاصه ای از مقاله

در این مقاله با روش‌های دست یابی به تفکر استراتژیک آشنا می شوید. تفکر استراتژیک به شما کمک می‌کند تا در مواجهه با مشکلات، طرح و برنامه مناسبی برای آنها در نظر بگیرید. از جمله راهکارهایی که می‌تواند به ایجاد تفکر استراتژیک در شما کمک کند، این است که در مواجهه با مشکلات بزرگ، یک دفعه دست به اقدام نزنید، بلکه ابتدا آن را به چند مساله کوچک و قابل مدیریت تقسیم کنید، سپس اقدام کنید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

موفقیت در کسب و کار با تفکر استراتژیک

دستیابی به موفقیت به ویژه در حوزه کسب و کار، نیازمند داشتن تفکر استراتژیک است. زیرا فردی که از این تفکر برخوردار است می‌تواند همسو با هدف مورد نظر خود، برنامه ریزی کرده و به آنها دست یابد. در این مقاله قصد داریم روش‌های دست یابی به تفکر استراتژیک را مطرح کنیم.

 

مدیریت بیزینس خود را بر عهده بگیرید

 

در تفکر استراتژیک مسئله بزرگ را تقسیم کنید

اولین قدم در راه رسیدن به تفکر استراتژیک، تقسیم یک مسئله بزرگ به چند مساله کوچک و قابل مدیریت است. در این صورت، در هر مرتبه تمرکز خود را صرفاً معطوف به بخش کوچکی از مسئله کرده و به این ترتیب به راه حل مؤثرتری برای آن دست خواهید یافت. این که چطور یک مسئله بزرگ را به چند مسئله کوچک تقسیم کنید، مهم نیست، بلکه مهم اقدام برای انجام این کار است. هنری فورد از تولید کنندگان بزرگ خودرو، زمانی که خط مونتاژ خودرو را در کارخانه خود راه اندازی کرد، گفت: «اگر یاد بگیرید که یک کار بزرگ را به چند کار کوچکتر تقسیم کنید، دیگر انجام هیچ وظیفه‌ای دشوار نخواهد بود». نحوه تقسیم یک مسئله یا مشکل بستگی به خود شما دارد. شما می‌توانید این کار را از لحاظ عملکرد، جدول زمانی، مسئولیت، هدف یا روش‌های دیگر انجام دهید. بنابراین مسئله اصلی، صرفاً تقسیم کردن است. از هر 1 میلیون نفر، تنها یک نفر می‌تواند در ذهن خود به تمام ابعاد یک مسئله فکر کند و برای آن برنامه‌ای قابل اجرا و استراتژیک ایجاد کند، بنابراین بقیه افراد باید برای حل یک مسئله، آن را به اجزای کوچک‌تر و قابل کنترل تقسیم کنند.

 

دستیابی به تفکر استراتژیک

 

برای موفق شدن چرای بزرگ خود را فراموش نکنید

بیشتر کسانی که می‌خواهند با کمک تفکر استراتژیک به حل یک مساله بپردازند یا پلن و برنامه انجام یک کار را مشخص کنند، اغلب دچار اشتباه می‌شوند. چرا که به جای این که به چرایی انجام یک کار پی ببرند، می‌خواهند از نحوه انجام آن سر در بیاورند. اگر در مواجهه با یک مسئله صرفاً به دنبال راه حل آن باشید، نمی‌توانید از تمام مسائلی که به آن مربوط هستند مطلع شوید. به گفته ایگن جی. گریس، رئیس شرکت فولاد Bethlehem: «مهندسان زیادی هستند که می‌توانند پل طراحی کنند، قدرت کشش و فشار آنها را محاسبه کنند، خودرو طراحی کنند و ویژگی‌های خوبی برای آنها در نظر بگیرند.

اما در اصل مهندس واقعی کسی است که می‌داند اصلاً ساختن پل یا ماشین ضروری است یا نه و این که کجا یا چه زمانی باید ساخته شوند». با پرسیدن چرای بزرگ، می‌توانید دلیل تمام تصمیمات خود را مشخص کنید. همچنین می‌توانید از احتمالات و فرصت‌ها مطلع شوید و میزان تلاش و منابعی که باید صرف آن کنید را مشخص کنید. فرصت‌های بزرگ، به شما امکان گرفتن تصمیمات بزرگ را می‌دهد، اما اگر به جای پرسیدن آن چرای بزرگ، صرفاً بخواهید نحوه انجام دادن آن را بفهمید، از درک این فرصت‌ها محروم خواهید ماند.

مسئله و اهداف اصلی خود را مشخص کنید

به گفته ویلیام فیدر، نویسنده کتاب Business of life: «قبل از حل یک مسأله، باید ابتدا آن را به طور شفاف برای خودتان تعریف کنید». بسیاری از افراد، عمدتاً برای رسیدن به راه حل عجله می‌کنند و در نهایت سعی در حل مسأله دیگری دارند. برای جلوگیری از این حالت و پرداختن به مسئله اصلی، لازم است دست به پرسیدن سؤال بزنید و تمام فرضیات و پیش زمینه‌های ذهنیتان را به چالش بکشید. نکته دیگر این که حتی بعد از این که فکر کردید که مسئله را به درستی شناسایی کردید، باز هم باید دست به جمع آوری اطلاعات بزنید.

به عبارت دیگر، تا زمانی که اطلاعات کافی به دست نیاورده‌اید و مسئله اصلی را شناسایی نکرده‌اید، نباید دست به نتیجه گیری بزنید. برای شناسایی مسئله اصلی، نباید نظرات شخصیتان را دخالت دهید، چون این کار بر نحوه قضاوت شما تأثیر می‌گذارد. بخش مهم این مبارزه، شناسایی موقعیت و اهداف واقعی است. با شناسایی مسئله اصلی، راه حل‌ها اغلب ساده و قابل اجرا خواهند بود.

 

تفکر استراتژیک

 

منابع مالی و زمان خود را بررسی کنید

هر استراتژی که بدون در نظر گرفتن منابع (اعم از پولی و زمانی و ... ) ساخته شود، محکوم به شکست خواهد بود. بنابراین قبل از این که به تفکر استراتژیک دست یابید، لازم است فهرستی از تمام منابعی که در اختیار دارید را تهیه کنید. از جمله این که مقدار پول و سرمایه تان چقدر است؟ چه نوع مواد و تجهیزاتی در انبار خود دارید؟ دارایی‌های دیگر شما کدامند؟ مسئولیت‌ها یا وظایف به چه صورت تقسیم شده اند؟ کدام افراد تیم، تأثیر بیشتری بر کار دارند؟ از آنجا که شما از سازمان و حرفه خود شناخت دارید، در نتیجه می‌دانید چه منابعی در اختیارتان است.

پلن و برنامه موفقیت خود را بسازید

ساخت پلن و برنامه تا حد زیادی بستگی به حرفه و بزرگی چالشی دارد که با آن روبه رو هستید. بنابراین نمی‌توان درباره جزئیات آن اظهار نظر کرد. با این حال، از هر روشی که برای ساخت پلن استفاده می‌کنید، همیشه این توصیه را در نظر بگیرید که با مسائل بدیهی شروع کنید، این کار باعث وحدت اعضای تیم و رسیدن آنها به اجماع نظر می‌شود.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه برای موفقیت برنامه ریزی کنیم؟

چگونه به تفکر استراتژیک دست یابیم

 

تیم سازی و مدیریت گروهی داشته باشید

برای دستیابی به تفکر استراتژیک، باید توجه ویژه‌ای به اعضای تیم خود داشته باشید. قبل از این که برنامه خود را عملی کنید، باید مطمئن شوید که هر کس در جایی که باید، قرار دارد. اگر نقش افراد تیم را در این معادله در نظر نگیرید، حتی بهترین تفکر استراتژیک هم نمی‌تواند کمکی به شما کند. اگر افرادی که برای تیم خود در نظر می‌گیرید، مهارت و توانایی لازم برای کار مورد نظر شما را نداشته باشند، دیگر نمی‌توانید از پتانسیل‌های آنها برای کار خود استفاده کنید.

از طرفی ساخت برنامه و پلن اشتباه نیز باعث می‌شود به جای رشد، دچار پسرفت شوید. توجه داشته باشید که وقتی افراد درست، مکان درست و پلن درست را در اختیار داشته باشید، می‌توانید درباره دستیابی به تفکر استراتژیک امیدوار باشید.

عادت تفکر استراتژیک را تقویت کنید

اولان هندریکس از نویسندگان حوزه مدیریت و رهبری معتقد است: «تفکر استراتژیک همانند دوش گرفتن است، به این معنا که باید آن را به طور مداوم انجام دهید». اگر انتظار داشته باشید که هر مساله مهم و اساسی را یک دفعه حل کنید، قطعاً دچار نا امیدی خواهید شد. مسائل کوچک را می‌توان به راحتی و از طریق نظم فردی حل کرد. اما برای حل مسائل عمده باید زمان زیادی را صرف تفکر استراتژیک کنید.

وقتی اراده آماده شدن با مشکلات را نداشته باشید، دیگر اراده برای پیروز شدن بی ارزش خواهد بود. اگر می‌خواهید در زمینه تفکر استراتژیک، فرد تأثیر گذاری باشید، باید تفکر استراتژیک را به عادتی برای خود تبدیل کنید.

 

فروشندگی در آمازون و کسب درآمد میلیاردی

 

برای موفق شدن، مدیریت مشکلات را به عهده بگیرید

در این مقاله با روش‌های دست یابی به تفکر استراتژیک آشنا شدید. تفکر استراتژیک به شما کمک می‌کند تا در مواجهه با مشکلات، طرح و برنامه مناسبی برای آنها در نظر بگیرید. از جمله راهکارهایی که می‌تواند به ایجاد تفکر استراتژیک در شما کمک کند، این است که در مواجهه با مشکلات بزرگ، یک دفعه دست به اقدام نزنید، بلکه ابتدا آن را به چند مساله کوچک و قابل مدیریت تقسیم کنید.

به این ترتیب بعد از حل هر کدام از این مشکلات کوچک، انگیزه شما برای ادامه راه افزایش خواهد یافت. نکته مهم دیگر توجه به چرایی انجام یک کار است. به عبارت دیگر شما باید قبل از هر کاری انگیزه و دلیل انجام آن را مشخص کنید، زیرا در غیر این صورت ممکن است منابع مالی، زمانی و انسانی خود را صرف کاری کنید و در نهایت متوجه شوید که انجام آن اصلاً ضروری نبوده است.

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/achive-strategic-thinking
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط