مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

موفقیت تحصیلی

توضیحات کوتاه :
 تحصیل یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی و زمینه‌ساز موفقیت‌های آینده فرد است. در دنیای امروز موفقیت تحصیلی تضمین‌کننده موفقیت فرد در آینده ،کار و زندگی است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 2

  • 7.1k
  • 2
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
موفقیت تحصیلی

 

خلاصه ای از مقاله

چرا موفقیت تحصیلی اهمیت دارد؟ تحصیل یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی و زمینه‌ساز موفقیت‌های آینده فرد است. برای موفقیت در تحصیل مانند هر کار دیگری اصولی وجود دارد. با تکیه بر قوانین موفقیت و شناخت خود به راحتی هر موفقیتی را در دست خواهید گرفت.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

گام‌به‌گام تا موفقیت تحصیلی

چرا موفقیت تحصیلی اهمیت دارد؟ تحصیل یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی و زمینه‌ساز موفقیت‌های آینده فرد است. اگرچه موارد استثنایی چون انیشتین مدرسه گریز نیز وجود دارد ولی در دنیای امروز موفقیت تحصیلی تضمین‌کننده موفقیت فرد در آینده، کار و زندگی است. برای موفقیت در تحصیل مانند هر کار دیگری اصولی وجود دارد. با تکیه بر قوانین موفقیت و شناخت خود به راحتی هر موفقیتی را در دست خواهید گرفت.

 

ذهنیتمان را آنگونه که دوست داریم جهت دهیم

 

برنامه‌ریزی، اصل مهم موفقیت تحصیلی

برنامه‌ریزی اصل مهم و اساسی در موفقیت تحصیلی است ولی نسخه‌ای که برای همه افراد به طور یکسان تجویز شود نتیجه‌بخش نیست. هر فرد ویژگی‌های به خصوص و توانایی‌ها و نیازهای گوناگونی دارد. بهتر است برنامه‌ریزی برای هر فرد با توجه به نیازها و توانایی‌های او صورت بگیرد. اگر فردی علاقه زیادی به موسیقی یا ورزش دارد در برنامه‌ریزی تحصیلی او نیز این موارد اهمیت می‌یابد و علاوه بر زمان مطالعه و تمرین نیاز است زمانی برای پرداختن به علایق او در نظر گرفته شود.

 

مقاله پیشنهادی: نحوه برنامه ریزی برای رسیدن به هدف

موفقیت تحصیلی

 

برنامه‌ریزی واقعی

بهترین فرد برای نوشتن برنامه تحصیلی، خود فرد است. هر کس بهتر می‌داند برای مطالعه یک کتاب جامعه‌شناسی یا حل کردن معادله سخت ریاضی به چه میزان زمان نیاز دارد. برنامه‌ریزی واقعی به این معنی است که برای کاری که دو ساعت زمان نیاز دارد 10 ساعت زمان در نظر نگیریم. و همچنین عکس این موضوع، اگر برنامه‌ریزی بیش از توان ما باشد به‌ سرعت خسته و ناامید شده و آن را ادامه نمی‌دهیم.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه برای موفقیت برنامه ریزی کنیم؟

گام به گام تا موفقیت تحصیلی

 

اولویت‌ها در موفقیت تحصیلی

اگر در حال تحصیل هستید لازم است این موضوع را در نظر بگیرید که آیا تحصیل اولویت زندگی شما است؟ نیازی نیست از تفریح، ورزش، بازی و گردش بازبمانید ولی اولویت‌ها مشخص خواهد کرد تحت هر شرایطی کدام موضوع برای شما اهمیت دارد. اگر تحصیل و موفقیت در آن اولویت شما است درصورتی‌که زمان اندکی داشته باشید اول به کارهای درسی خود خواهید رسید و سپس به سایر موارد.

همراه با قلم مطالعه کنید

این جمله کلیدی که کمرنگ‌ترین مدادها، ماندگارتر از بهترین حافظه‌ها است را به یاد داشته باشید. مطالعه بدون یادداشت‌برداری در کوتاه‌مدت مفید و در بلندمدت بی‌تأثیر است. برای یادگیری نیاز است که یادداشت کنید. استفاده از قلم و کاغذ منجر به افزایش یادگیری می‌شود. در همه حال و همه‌جا قلم و دفترچه‌ای همراه خود داشته باشید. این کار در موفقیت تحصیلی شما تأثیر به سزایی دارد.

 

موفقیت تحصیلی

 

دقت، شرط اصلی موفقیت تحصیلی

در کارهای خود، مطالعه و در انجام تکالیف دقت داشته باشید. انجام سرسری و بدون حوصله هر کاری شما را به موفقیت نخواهد رساند. با اشتیاق و دقت کارهای خود را انجام دهید. مطالعه با انرژی و توجه بسیار اثربخش‌تر است. اگر دقت را سرلوحه خود قرار دهید، مطالعه در یک ساعت، کیفیتی چندین برابر نسبت به مطالعه بی‌دقت در طول یک روز برای شما خواهد داشت. دقت کردن همان نکته کلیدی است که موفق‌ها را از ناموفق‌ها جدا می‌کند.

تمرکز در مطالعه

تفاوت در ویژگی‌های شخصی افراد در اینجا نیز اهمیت دارد. برای برخی افراد مطالعه در فضای شلوغ کار دشواری نیست. برای برخی دیگر تمرکز کردن برای مطالعه مفید تنها در کتابخانه ممکن است. ابتدا از خود شناخت پیدا کنید. در کجا و چه زمانی بهترین بازدهی را برای مطالعه دارید؟ شب‌ها بهتر مطالعه می‌کنید یا صبح‌ها؟ بر اساس ویژگی‌های شخصیتی خود شرایط را مهیا کنید.

 

مقاله پیشنهادی: تمرکز ذهن با 5 راهکاری که بهره وری را افزایش می دهد

موفقیت تحصیلی

 

مقایسه نکنید

توانایی و عملکرد افراد با یکدیگر متفاوت است. برای فردی رتبه 20 کنکور موفقیت محسوب نمی‌شود و برای فردی دیگر رتبه 1000 کنکور نیز موفقیت است. با توجه به عملکرد افراد، نحوه یادگیری، شرایط زندگی و علایق آن‌ها موفقیت تحصیلی در نظر گرفته می‌شود. اگر فردی به‌تازگی به کشور جدیدی مهاجرت کرده باشد شرایط سخت‌تری برای رقابت با افرادی که به زبان و فرهنگ آن کشور آشنا هستند دارد. این فرد با مقایسه خود با افراد دیگر تنها مانع راه پیشرفت خود می‌شود. خود را با گذشته خود مقایسه کنید. شرایط و امکانات و توانایی‌های افراد متفاوت است و مقایسه بر اساس رتبه کنکور یا مواردی این‌چنینی راه صحیحی نیست.

اهداف کوتاه‌مدت، بهترین استراتژی در موفقیت تحصیلی

فتح هر کوه بلندبالایی با اولین قدم آغاز شده است. برای رسیدن به قله‌ها بهترین راه روش پله‌پله است. بلندپروازی نکنید بر روی اهداف کوتاه‌مدت تمرکز کرده و به‌تدریج پیشرفت کنید. اگر ترم پیش مشروط شده‌اید نیازی نیست هدف رسیدن به معدل 19 را برای خود تعیین کنید. متمرکز شوید تا در ترم جدید مشروط نشوید. به مرور و با تلاش مستمر می‌توانید به هدف معدل 19 نیز برسید ولی سنگ بزرگ برداشتن شما را سرخورده و دل‌زده می‌کند. به‌ آرامی ولی با عزمی راسخ حرکت کنید.

 

موفقیت تحصیلی

 

موفقیت تحصیلی از آرزو تا عمل

موفقیت در تحصیل آرزوی افراد زیادی است. انگیزه و میزان تلاش برای رسیدن به آن اهمیت دارد، شناخت خود، برنامه‌ریزی دقیق، واقع‌بینی و توجه به توانایی‌ها و استعدادها راه رسیدن به موفقیت تحصیلی را هموارتر می‌کند. برای رسیدن به موفقیت مانعی بزرگ‌تر از سستی و کاهلی وجود ندارد. با یک برگه سفید که برنامه واقع‌گرایانه آینده را با جزئیات در آن می‌نویسید و عزمی جزم به‌راحتی به این آرزو خواهید رسید.

رمز موفقیت تحصیلی

نکاتی که در بالا به آنها اشاره شد باید مورد توجه فرد قرار بگیرد اما یک مسئله دیگر این است که در کلاس درس یا هنگامی که فرد تحت نظر یک مربی یا مدرس آموزش می‌بیند باید به چه مواردی توجه داشته باشد تا بتواند به خوبی نکات مطرح شده را بفهمد و آنها را در خاطر بسپارد:

  • هنگام آموزش دیدن دقت داشته باشید و تمام توجه خود را معطوف به نکات ارائه شده کنید.
  • سوال پرسیدن را فراموش نکنید. هر نکته‌ای که برای شما ابهام ایجاد می‌کند، در مورد آن سوالات متفاوتی بپرسید تا به طور واضح در ذهن شما جا بیفتد.
  • یادداشت‌برداری در این مرحله نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. نکات مهم و کلیدی را خلاصه وار برای خودتان یادداشت کنید.
  • با مربی خود تعامل داشته باشید. اگر مربی متکلم وحده باشد شاید در همان لحظه متوجه موضوع شوید اما ماندگاری مطالب در ذهن کمتر خواهد بود.

امیدواریم با خواندن این مقاله و استفاده از نکاتی که مطرح شد، بتوانید در زمینه موفقیت‌های تحصیلی بهتر اقدام نمایید. همچنین می‌توانید با مطالعه مقاله موفقیت در روابط اجتماعی، ارتباطات و ساخت روابط اجتماعی خودتان را قویتر و موفق‌تر از قبل نمایید. جهت دسترسی به این مقاله باارزش لینک زیر را دنبال نمایید.

موفقیت در روابط اجتماعی

سپاس از همراهی شما، همیشه مثل امروز موفق باشید.

بعد از مطالعه این مقاله با ارسال نظر خود در همین قسمت موفقیت خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دوستدار شما حسین عزت خواه مدرس موفقیت و کارآفرینی و آموزش فروش در آمازون

شغل ایده‌آل شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می‌کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس‌های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل‌های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی‌کند و زمینه کسب درآمد دلاری را فراهم می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کسب و کار بزرگ و پرسود آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس است.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/academic-success
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 2 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
لاله گفته:
۰ | ۱

بهنظر من موفقیت تحصیلی تضمین کننده موفقیت های بعدی و موفقیت در کسب وکار یست چون وقتی بازار کار می شوی مهارت مهمه تا دانش.

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما لاله عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

حضور شما و اطلاع از نظرات شما، عامل انرژی و انگیزه مجموعه ما است تا هر روز تلاش خود را در ارتقاء سطح پشتیبانی و خدمت رسانی به شما همراهان عزیز افزایش دهیم.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ
رامین
رامین گفته:
۰ | ۰

با خوندن این مقاله یکم اروم. شدم اون جمله که گفته بود موفقیت تحصیلی ارزوی بسیاری از افراد است خیلی خوب بود. خیلی ها دوست دارندکه الان در دانشگاه در حال تحصیل باشند و به عنوان یه ادم تحصیل کرده شناخته شوند ولی ما که داریم دانشگاه درس می خونیم ناشکری می کنیم و می گیم درس خوندن به چه دردی می خوری.عادت کردیم همه چیز رو با پول بسنجیم در صورتی که در کشور های افریقایی همین درس خوند براشون ارزو هست و توان حتی درس خواند در مدرسه برای خیلی ها فراهم نیست و من چند وقت پیش داشتم یه ویدو از یه معلم در افریقا می دیدم که داشت نرم افزار اکسل رو رو ی تخته سیاه با گچ می کشید و به دانش اموزاش یاد میداد. با دیدن این ویدو واقعا از خودم خجالت کشیدم و که ما اینجا غرق در نعمتیم ولی باز هم ناشکری می کنیم. خدایا شکرت به خاطر همه نعمتت هایی که به ما دادی اتفاقا ویدیوی صدم الان وقتشه هم درباره ی شکرگزاری بود که بسیار انگیزه بخش بود. از اقای عزت خواه و تیم پشتیبانیشان وقعا ممنون.

سهیلا بدیعی/پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما رامین عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
سهیلا بدیعی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

این میزان از رضایت و همراهی شما مایه افتخار ما می باشد و بسیار خرسنیدم که همراهانی چون شما داریم. از اینکه نظر خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک گذاشتید و مطالب و ویدیوهای سایت عزت خواه دات کام را با جدیت دنبال می کنید، بسیار از شما متشکریم. بله دوست عزیز کاملا درست است ما باید قدر داشته هایمان را بدانیم و برای آن چیزهایی که نداریم با ایمان و باور قوی تلاش کنیم و خود را باور داشته باشیم. تلاش ما در تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام یاری رساندن به دانشجویان و کاربران برای رسیدن به موفقیت بیشتر می‌باشد تا رضایت شما خوشحالی را به مجموعه عزت خواه دات کام به ارمغان بیاورد.

شاد و سربلند باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط