افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

13 تمرین جالب برای مغز که شما را باهوش تر می کند

توضیحات کوتاه :
همانطور که جسم شما نیاز به تمرین کردن دارد تا همیشه سالم و سلامت باقی بماند، ذهن شما هم این نیاز را دارد. ما در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم که اطراف ما با وسایل هوشمند احاطه شده است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 3.9k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
13 تمرین جالب برای مغز که شما را باهوش تر می کند

خلاصه ای از مقاله

 هرکسی می‌تواند نسبت به قبل خود باهوش‌تر شود و این یک اصل کلیدی در مسیر موفقیت است. بدین منظور نیاز است که به مغز خود تمرینات گوناگونی را ارائه دهید تا ورزیده‌تر شده و عملکرد بهتری داشته باشد. لازم است بدانید که این تمرینات همگی با تحقیقات زیاد توسط محققان مربوطه به‌دست آمده‌اند و اگر می‌خواهید با کمک آنها به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید، باید صبر داشته و تلاش کنید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

مغز شما هم نیاز به تمرین دارد

همانطور که جسم شما نیاز به تمرین کردن دارد تا همیشه سالم و سلامت باقی بماند، ذهن شما هم این نیاز را دارد. ما در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم که اطراف ما با وسایل هوشمند احاطه شده است. به همین دلیل هم همه در تلاش هستند که باهوش‌تر و سریع‌تر از دیگران و نمونه قبل خودشان حرکت کنند. حقیقت این است که هرکسی می‌تواند نسبت به قبل خود باهوش‌تر شود و این یک اصل کلیدی در مسیر موفقیت است. بدین منظور نیاز است که به مغز خود تمرینات گوناگونی را ارائه دهید تا ورزیده‌تر شده و عملکرد بهتری داشته باشد. لازم است بدانید که این تمرینات همگی با تحقیقات زیاد توسط محققان مربوطه به‌دست آمده‌اند و اگر می‌خواهید با کمک آنها به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید، باید صبر داشته و تلاش کنید. خوشبختانه خوبی تمریناتی که به مغز مربوط می‌شوند این است که بسیار جالب هستند و در کنار کارایی بالا، جنبه تفریحی خود را هم حفظ کرده‌اند.

 

ساخت هوش بالا

 

تمرین‌های مناسب برای مغز

زبان‌های دیگر را یاد بگیرید

یکی از راه‌های مؤثر که شما می‌توانید به کمک آن باهوش‌تر از قبل شوید، یادگیری زبان‌های دیگر است. زمانی که شما در حال یاد گرفتن زبان دیگری هستید، مغز شما مرتباً در حال فعالیت است و این فعال بودن مغز دقیقاً همان چیزی است که شما به آن نیاز دارید.

مسیر هر روزه خود را تغییر دهید

مطمئناً شما عادت کرده‌اید که هر روز از یک مسیر مشخص به سرکار، مدرسه یا هر جای دیگر رفته و از همان مسیر مشخص هم به خانه برگردید. حتی خیلی از ما می‌توانیم ادعا کنیم که این مسیر را می‌توانیم با چشمان بسته هم بدون هیچ اشتباهی طی کنیم. اگر می‌خواهید کمی به مغز خود تمرین بدهید، سعی کنید هر بار یک مسیر جدید را پیدا کرده و از طریق آن به مقصد مورد نظر خود برسید. بدین ترتیب هم از مغز خود بیشتر از گذشته کار می‌کشید و هم اینکه با محیط جدید و چیزهای جدید روبه‌رو می‌شوید.

 

مقاله پیشنهادی: آیا باهوش بودن ارثی است؟

چگونه باهوش‌تر شویم؟

 

ساعت مچی خود را برعکس ببندید

یکی از تمرینات ساده و در عین حال مؤثر همین گزینه است. با بستن ساعت به شکل برعکس، مغز شما برای اینکه بتواند ساعت را بخوانید، حسابی درگیر می‌شود و این دقیقاً همان چیزی است که شما به‌دنبال آن هستید.

گاهی با دست غیر مسلط خود کارها را انجام دهید

تحقیقات نشان داده است که زمانی که شما از دست غیرمسلط خود برای انجام کاری استفاده می‌کنید، نیمه دیگر مغزتان درگیر می‌شود. در نتیجه این حرکت مغز شما بیشتر از گذشته از نیمه دیگر مغزتان استفاده می‌کند و از هر دو نیمه در کنار هم استفاده می‌کند. این تمرین ساده علاوه بر تاثیری که روی مغزتان می‌گذارد، جنبه تمرینی هم دارد. مثلاً می‌توانید یک شب که قصد زدن مسواک دارید، برخلاف همیشه این کار را با دست دیگر انجام دهید. سعی کنید حتی بازکردن در خمیردندان و ریختن خمیردندان روی مسواک را هم با استفاده از دست غیرمسلط انجام دهید.

بازی‌های فکری انجام دهید

بازی کلمات مقطع، جدول کلمات یا جدول سودوکو می‌توانند بهترین بازی‌های فکری ممکن در این زمینه باشند. حین انجام این بازی‌ها شما مجبور هستید در میان تمامی اطلاعاتی که در ذهن دارید جستجو کنید تا بتوانید پاسخ صحیح را پیدا کنید. به همین دلیل هم ذهن شما به خوبی درگیر خواهد شد.   

گاهی کارهایی را انجام دهید که گمان می کنید در آنها مهارت ندارید

گرچه احساس می کنید نسبت به یک کار خاص مهارت ندارید، اما پیشنهاد می‌شود به سراغ آن بروید و سعی کنید آن را انجام دهید. در این صورت ذهن شما به‌طور ناخود آگاه ترغیب می‌شود برای به انجام رساندن کار مورد نظر فعال شده و توانایی‌های خود را افزایش دهد.  

با افراد جدیدی ارتباط برقرار کنید

تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که از نظر ارتباط خیلی قوی نیستند، معمولاً از نظر توانایی‌های شناختی دچار مشکل می‌شوند. با داشتن روابط زیاد، شما بیشتر از قبل درگیر می‌شوید و حتی همین که مجبور شوید اسامی آنها را به خاطر بسپارید، خود یک گام مثبت است. سعی کنید همیشه از یک جای مشخص خریدهای خود را انجام ندهید. هر از چند گاهی محل خرید خود را تغییر دهید تا با افراد جدیدی روبه‌رو شوید.

گاهی جای همیشگی خود را تغییر دهید

معمولاً در بیشتر خانواده‌ها این قانون نانوشته وجود دارد که هر کسی در جای همیشگی خود بنشیند. حتی ممکن است در مدرسه و دانشگاه هم دقیقاً همین اتفاق بیافتد. اما باید به خاطر داشته باشید که همیشه با داشتن تجربه‌های جدید می‌توانید فکر خود را ورزیده‌تر کنید. به همین دلیل هم سعی کنید همیشه در یک جای مشخص ننشینید و گاهی جایگاه‌های دیگر را هم تجربه کنید.

 

مقاله پیشنهادی: افراد باهوش چه ویژگی‌ هایی دارند؟

تمرینات مناسب برای مغز

 

گاهی از حس لامسه خود برای شناسایی اشیاء استفاده کنید

همه ما عادت کره‌ایم برای اینکه بتوانیم میان اشیاء مختلف تمایز قائل شویم از نشانه‌های بصری استفاده کنیم. اما با استفاده از حس لامسه می‌توانیم میزان فعالیت مغزی خود را افزایش دهیم. یک تمرین بسیار مناسب برای این بخش استفاده از سکه‌های پول است. تعدادی سکه در ارقام مختلف را درون یک جعبه بریزید و حین رانندگی یا زمانی که در مسیر برگشت از سرکار هستید، آن‌ها را تک به تک لمس کرده و حدس بزنید که رقم نوشته شده روی آنها چقدر است. این کار خیلی می‌تواند در تقویت ذهن و مغز به شما کمک کند.

به نشانه‌ها، صداها و بوهای موجود در محیط اطراف دقت کنید

قسمتی در مغز وجود دارد که وظیفه حفظ کردن خاطرات را برعهده دارد. این قسمت صداها، نشانه‌ها و بوهای مختلف را در خود ذخیره می‌کند. زمانی که سوار ماشین هستید یا در خیابان قدم می‌زنید، سعی کنید بوها و صداهای مختلف را دریافت کنید و به نشانه‌هایی که در مسیر وجود دارند هم دقت داشته باشید. 

با صدای بلند کتاب بخوانید

خیلی از ما عادت داریم که در سکوت یک کتاب را بخوانیم اما گاهی سعی کنید با صدای بلند این کار را انجام دهید. بلندی صدا به اندازه‌ای باشد که خودتان بتوانید صدای خود را بشنوید. با این کار مغز شما از چند جهت درگیر خواهد شد. چرا که مجبور است هم به نوشته‌ها دقت کند و هم به صدای شما. اگر این کار را با همکاری یک شخص دیگر انجام دهید خیلی بهتر است. چرا که علاوه بر دو مورد بالا باید روی تغییر نقش و سپردن آن به همکار نیز دقت داشته باشد.

کار هنری انجام دهید

زمانی که شما قصد انجام یک کار هنری را دارید، سعی می‌کنید از منطق دور شوید. علاوه بر این باید روی رنگ‌ها، خطوط، نوشته‌ها و حالت‌های مختلف هم دقت کنید. بدین ترتیب ذهن شما از هر دو طرف تحت فشار قرار می‌گیرد. شما می‌توانید هر چیزی که با احساسات و اتفاقاتی که در همان لحظه به وقوع پیوسته‌اند مرتبط هستند را نقاشی کنید. حتی می‌توانید یک الگو را سروته کنید و سپس سعی کنید آن را بکشید.

 

کسب درآمد

 

برای خرید به سوپرمارکت بروید

معمولاً مغازه‌ها به شکلی چیده می‌شوند که بهترین محصولاتی که دارند در معرض دید شما قرار بگیرند و شما در زمان خرید تنها به همان موارد دقت دارید. سری بعدی که برای خرید به فروشگاه می‌روید، سعی کنید با دقت بیشتری خرید کرده و تمام قفسه‌ها را به دقت جستجو کنید. مطمئن باشید این بار چیزهایی را می‌بینید که تا آن لحظه در این فروشگاه ندیده بودید. نیازی نیست که حتماً خرید خاصی هم داشته باشید، همین که بتوانید روتین خود را از بین ببرید و چیزهای جدیدی را تجربه کنید کافی است.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/13-Practical-exercises-that-make-you-smarter
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
سمانه گفته:
۰ | ۱

نکات خیلی جالبی را بیان کردید. ممنون

امیر کرندی پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۱

توجه و لطف شما انرژی ما را برای ادامه این مسیر و خدمت رسانی به شما عزیزان مضاعف می کند.

پاسخ

مطالب مرتبط