مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه بدون تاخیر اقدام کنیم؟

توضیحات کوتاه :
 وقتی هدفی برای خود مشخص نکنید و به سمت اهداف خود نروید و نتوانید اولین قدم را بردارید، اشخاص دیگری شما را استخدام می‌کنند تا هدف‌های آنها را محقق سازید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 3

  • 6.3k
  • 2
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
چگونه بدون تاخیر اقدام کنیم؟

 

 

جهت مشاهده کامل ویدئو و کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید

 

خلاصه ای از مقاله

یکی از موانع موفقیت به تعویق انداختن کارها می‌باشد. اگر ایده‌ای به ذهن شما خطور نمود بدون تاخیر سعی نمایید آن را عملی کنید. اگر این کار را انجام ندهید و به زمان دیگری موکول نمایید به دست فراموشی سپرده می‌شوند و هیچ گاه رنگ واقعیت به خود نمی‌گیرند.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

با اجتناب از تأخیر در انجام کارها، در رسیدن به اهدافتان موفق شوید

در این مقاله قصد داریم درباره موضوع بسیار مهمی با شما صحبت کنیم که اگر به این موضوع به خوبی آگاه نباشید، نمی‌توانید به هیچ یک از اهدافتان برسید. تا کنون پیش آمده که ذهنتان پر از ایده‌های خلاقانه باشد، کلاس‌های مختلفی رفته باشید، کتاب‌های مختلفی خوانده باشید و دوره‌های آموزشی زیادی را گذرانده باشید و بدانید که الآن آماده هستید تا کاری را شروع کنید ولی نتوانید اقدام‌کنید؟ در این مقاله قصد داریم نحوه درست اقدام کردن را به شما آموزش دهیم. اگر این بخش در خلق اهداف نباشد اصلاً شما به سمت اهدافتان حرکت نمی‌کنید و وقتی که به سمت اهداف خود نروید، رویای خود را دنبال نکنید و نتوانید اولین قدم را بردارید، باید به شما گفت که در واقع اشخاص دیگری شما را استخدام می‌کنند تا هدف‌های آنها را بسازید و همیشه رویای شما در ذهنتان به عنوان رویا و آرزو باقی می‌ماند و همیشه باید در ذهنتان با آن زندگی کنید. پس به جرأت می‌توانیم به شما بگوییم که اقدام کردن مهمترین بخش خلق اهداف هست.

 

3میلیارد در کمتر از 2 سال

 

برای بیان نکته اول بگذارید با یک مثال شروع کنیم. فرض کنید در یک مهمانی هستید و 10 الی 20 نفر هم به مهمانی دعوت شده‌اند، شما کدام یک از این دو شخصیتی که مثال می‌زنیم هستید؟ شخصیتی که روی مبل نشسته و منتظر است که بقیه به او میوه یا شیرینی تعارف کنند و او را به شام دعوت کنند، یا شخصیتی که وقتی وارد مهمانی می‌شود می‌پرسد آیا کمکی نمی‌خواهید؟ آیا می‌خواهید که من فلان کار را انجام بدهم؟ از خود بپرسید چقدر در یک کار گروهی یا تیمی خودتان را درگیر می‌کنید؟ یکی از بزرگترین و بهترین تمریناتی که بتوانید به وسیله آن اقدام کردن را یاد بگیرید این است که وقتی هیچ ایده‌ای ندارید و نمی‌دانید باید چه کاری انجام بدهید، خودتان را درگیر کار گروهی کنید. برای مثال در یک مهمانی به دوستتان بگویید که من وظیفه این کار را به عهده می‌گیرم و با این روش خودتان را درگیر کنید.

 

مقاله پیشنهادی: غلبه بر عادت به تعویق انداختن کارها

چگونه بدون تاخیر اقدام کنیم

 

مثال دیگری را در نظر بگیرید. تصور کنید تاکنون عادت به مطالعه کتاب نداشته‌اید. اما پس از شرکت در یک سمینار آموزشی_انگیزشی تصمیم می‌گیرید مطالعه کتاب را در برنامه روزانه خود جای دهید. دو راه در پیش دارید: پس از ترک صندلی خود از سالن سمینار به سمت خانه حرکت کنید و با خودتان فکر کنید فردا برای خرید کتاب با یکی از دوستانتان قرار بگذارید و به همراه هم به مرکز خرید کتاب بروید. در این صورت موانع بسیاری را برای اجرای هدف درست کرده‌اید. همین که با خودتان می‌گوئید فردا نشانه‌ای از این است که هدفتان را به تأخیر خواهید انداخت، نشانه دیگر پیدا کردن یک شریک و همراه برای انجام دادن کار است. در این صورت احتمال به تأخیر افتادن هدف بیشتر خواهد شد. گزینه دیگر رفتن به مرکز اصلی خرید کتاب است که شاید شما را در انجام این کار سست‌تر کند. با توجه به این موارد شما می‌توانید راه حل دوم را انتخاب کنید. بلافاصله پس از ترک سالن سمینار مسیر بازگشت به خانه را طوری انتخاب کنید که به یک فروشگاه کتاب برسید و کتاب مورد نظرتان را خریداری نمایید. به همین سادگی بلافاصله پس از شکل‌گیری ایده، اولین گام را برداشته‌اید.

 

کارهای خود را به تعویق نیندازیم

 

عملی سازی ایده‌ها بدون تأخیر

وقتی که این کار را انجام می‌دهید در واقع شما بدون اینکه فکر کنید شروع به اقدام کرده‌اید. یعنی هیچ برنامه و نقشه‌ای نداشتید برای اینکه آن شب درآنجا حاضر شده و کاری را انجام بدهید ولی چون بلافاصله بعد از اینکه به آن فکر کردید، اقدام نمودید ضمیر ناخودآگاه شما متوجه می‌شود که شما آدمی هستید که سریع اقدام می‌کند. باید کم‌کم در تمرینات روزانه این را بپذیرید که اگر ایده‌ای در ذهنتان شکل گرفت یا اگر کاری را می‌خواهید انجام بدهید، آنقدرها در موردش فکر نکنید، نقشه‌های متفاوت نکشید و سریع برای انجام آن اقدام کنید. اگر در یک کلاس آموزشی شرکت کردید و یک مهارت حتی کوچک یاد گرفتید مانند گیتار، کامپیوتر، فتوشاپ یا هر چیز دیگری، بلافاصله اقدام کنید. مثلاً اگر شما در زمینه موسیقی کار می‌کنید و یک قطعه‌ای را یاد گرفتید، نواختن این قطعه با گیتار را همان روز به کارهای قبلی خود اضافه کنید و آن را انجام دهید. اینکه با خود بگویید یک روزی یاد می‌گیرید، یک روزی وقت پیدا می‌کنید، روزی پولدار می‌شوید، یک زمانی فرصت انجام آن را پیدا می‌کنید و اقدام می‌کنید، شما را از اینکه به انسانی تبدیل شوید که سریع بعد از یادگیری اقدام می‌کند دور نگه می‌دارد و باعث می‌شود که هرگز اقدام نکنید.

 

مقاله پیشنهادی: 5 تکنیک فوق العاده قدرتمند برای کشتن تاخیر در انجام دادن کارها

چگونه بدون تاخیر اقدام کنیم

 

اهداف خود را مرور نمایید

نکته دوم: بعضی مواقع آنقدر سرتان شلوغ می‌شود که یادتان می‌رود که چه هدف‌هایی داشتید یا اصلاً فراموش می‌کنید که می‌خواستید چه کاره شوید و این باعث می‌شود که شما دیگر اقدام نکنید. یکی از بهترین تمرین‌ها این است که شما هر هفته یا هر چند روز یکبار هر زمان که احساس خستگی می‌کنید و حس می‌کنید دیگر انگیزه‌ای ندارید، هدف‌هایتان را  مرور کنید. اصولاً هدف‌های انسان در ذهن ماندگار نیستند. اگر امروز اهدافتان را روی کاغذ یادداشت کنید، ممکن است یک ماه دیگر نزدیک به 30 درصد هدف‌های خود را فراموش‌کنید و ندانید که چه چیزی روی کاغذ نوشته بودید. این امر طبیعی است، ذهن فراموشکار است و وقتی که شما هدفتان را گم کنید، مثل این می‌باشد که شما بدون نقشه به جنگل بروید و بخواهید که مقصد را پیدا کنید. پس اگر که شما سفری به جنگل را شروع کردید، باید همیشه نقشه را همراه خودتان داشته باشید. نقشه زندگی شما هم همان اهدافتان هستند که در روی کاغذ می‌نویسید. پس یک بار دیگر توصیه جدی ما به شما این است که هفته‌ای یک یا دوبار همه‌ی اهدافتان را مرور کنید و کنار تک‌تک آنها تیک بزنید تا یادتان بماند که قبل از اقدام کردن چه کارهایی را باید انجام بدهید.

برای به اجرا در آوردن ایده‌های خود متعهد باشید

نکته سوم: شما باید در طول روز به خودتان قول بدهید که برای 3 کار اقدام کنید. 3 کاری که برای آن نقشه کشیدید که می‌تواند تماس تلفنی، دیدار با یکی از دوستانتان، رفتن به یک کلاس خاص، خرید یک کتاب و خواندن آن باشد. پس 3 کاری که دوست دارید انجام بدهید را تیک بزنید و در طول روز حتماً آنها را انجام بدهید. برای تسریع در انجام دادن این کارها از برچسب‌هایی که به صفحه کامپیوتر می‌چسبند استفاده کنید و مواردی که باید انجام دهید را روی آن بنویسید و به خودتان قول دهید که باید این 3 کار  نوشته شده را امروز به اتمام برسانید.

همان لحظه ای که تصمیم می گیرید، اقدام نمایید

نکته چهارم: شما باید هر روز تمرین کنید. زمانی که مثلاً یک ماه کاری را تمرین کنید و آن را انجام بدهید، آن کار ملکه ذهن شما می‌شود زیرا ذهن خیلی زود همه چیز را فراموش می‌کند. پس نکاتی که بیان شد را باید به صورت متوالی یک ماه انجام بدهید و بدانید که اقدام کردن ازکارهای کوچک شروع می‌شود، حتی این کار که شما قبل از خواب بخواهید مسواک بزنید. وقتی که این موضوع در ذهنتان می‌آید که امشب باید مسواک بزنید، حتی اگر ده شب قبل این کار را انجام نداده‌اید هیچ اشکالی ندارد ولی الآن که در ذهنتان آمده است همان زمان اقدام کنید. اقدام کردن برای هدف‌های بزرگ از هدف‌های کوچک و اقدام برای هدف‌های کوچک از تماس‌های تلفنی، سلام و احوال پرسی روزانه، شروع به خواندن کتاب و... می‌آیند. وقتی این کارها را شروع کنید اعتمادبه‌نفس عجیبی پیدا می‌کنید که برای هدف‌های بزرگ مثل اهداف مالی، روابط اجتماعی و... آماده می‌شوید و می‌توانید قدم بردارید. نکته‌ای که خیلی مهم است این است که اگر این بخش اقدام کردن را فراموش کنید یا اصلاً یاد نگیرید که به چه شکلی می‌توانید این کار را انجام بدهید، متأسفانه نمی‌توانید به اهدافتان برسید به همین دلیل مهمترین بخش رسیدن به هدفتان همان اقدام کردن می‌باشد و اقدام کردن هم زمانی اتفاق می‌افتد که تاخیری در کار نباشد. اگر تاخیری در کار داشته باشید به شما  قول می‌دهیم که آن ایده و خلاقیتی که در ذهنتان هست هرگز به واقعیت نمی‌پیوندد و از بین می‌رود.

 

تاخیر در انجام کارها

 

مثلاً اگر الآن خیلی انگیزه دارید که فلان شغل را ایجاد کنید یا فلان کتاب را بنویسید اگر به انجام آن شروع نکنید و اولین قدم را برندارید به راحتی سریع از ذهنتان خارج می‌شود. برای درک این موضوع داستانی را برای شما بیان می‌کنیم. فردی که نویسنده بود زمانی در یک مجلسی بود و ایده‌ای به ذهنش رسید و با خود گفت که حتماً باید این داستان را بنویسد. ظاهراً در جایی که این فرد حضور داشت دعوایی اتفاق افتاده بود و او  تصمیم گرفته بود که آن را تبدیل به داستان کند. زمانی که به خانه برگشت دیر وقت بود و خسته بود. چند روزی گذشت و این داستان را ننوشت تا اینکه کلاً این داستان را فراموش کرد و یک ماه بعد در یکی از فروشگاه‌ها یک کتابی دید که دقیقاً همان داستان بود. فردی در جای دیگری در این دنیا، آن داستان را نوشته بود و تمام شد! رویای او با دستان یک نفر دیگر نوشته شد. آن فرد از آن روز به بعد تصمیم گرفت اگر هر ایده، خلاقیت و یا داستانی در ذهنش آمد همان زمان اگر شده حتی یک جمله پشت یک دستمال کاغذی یادداشت کند. زیرا همان یک جمله به ذهن او یادآوری می‌کند که اقدام کرده است پس می‌تواند ادامه بدهد و دومین  داستانی که نوشت یکی از پرفروش‌ترین داستان‌های عمرش شد. پس هرگاه ایده‌ای در ذهنتان آمد یا کار یا مهارتی را یاد گرفتید آنها را اجرا کنید. الان دیگر وقت آن رسیده که همین امروز برای اهداف خود اقدام کنید و هرگز آنها را به تأخیر نیندازید. امیدواریم این نکات را در زندگیتان اجرا کنید، سریع هر ایده‌ای که به ذهنتان رسید را عملی کنید و آن را به تأخیر نیندازید.


سپاس از همراهی شما، همیشه مثل امروز موفق باشید.

بعد از مطالعه این مقاله با ارسال نظر خود در همین قسمت موفقیت خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دوستدار شما حسین عزت خواه مدرس موفقیت و کارآفرینی و آموزش فروش در آمازون

شغل ایده‌آل شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می‌کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس‌های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل‌های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی‌کند و زمینه کسب درآمد دلاری را فراهم می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بیزینس بزرگ و پرسود آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس است.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/چگونه_بدون_تاخیر_اقدام_کنیم
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 2 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
نریمان گفته:
۰ | ۰

با برنامه ریزی داشتن و گرفتن تصمیمات درست و به موقع.

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما نریمان عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

بدین وسیله از ابراز لطف و محبت شما به تیم عزت خواه دات کام تقدیر و تشکر می‌گردد.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ
زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما نریمان عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

بدین وسیله از ابراز لطف و محبت شما به تیم عزت خواه دات کام تقدیر و تشکر می‌گردد.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ
Mahdi گفته:
۰ | ۱

بسیار مفید و آموزنده بود

سهیلا بدیعی/پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۱

درود به شما مهدی عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
سهیلا بدیعی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

تشکر و تقدیر برای شما که همواره لطفتان را به ما ارزانی دارید. از ابراز لطف و رضایت شما بی نهایت تشکر می‌نماییم.

شاد و سربلند باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط