تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

5 تکنیک فوق العاده قدرتمند برای کشتن تاخیر در انجام دادن کارها

توضیحات کوتاه :
 به تعویق نینداختن کارها و مدیریت زمان یکی از رموز افراد موفق است. وقتی کاری رو به تعویق بندازی، انگیزه برای انجام دادن کار کم می‌شه و ممکنه هیچ‌وقت تمایلی برای انجام دادن آن کار نداشته باشی.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 12

  • 13.4k
  • 10
  • مدت زمان مطالعه 6 دقیقه
5 تکنیک فوق العاده قدرتمند برای کشتن تاخیر در انجام دادن کارها

 

خلاصه ای از مقاله

 تاخیر در انجام کارها، در برخی مواقع می‌تونه نشانه‌ای از تنبلی باشه. شاید بیشترین تاخیری که همیشه در انجام دادن کارهایت داری به شغل‌ات مربوط باشه. اگر این تاخیر در کارهایت ادامه پیدا کرد، وقتشه متوجه بشی که با این روند نمی‌توانی موفق بشوی و برای رسیدن به موفقیت باید یک سری تغییرات در روند انجام دادن کارهات ایجاد کنی و مدیریت زمان رو یاد بگیری.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

عادت به تعویق انداختن کارها

تاخیر در انجام دادن کارها رو دوست نداری؟ آیا وقت شناس هستی و همیشه به موقع سر قرارهای خود حاضر می شوی؟ آیا کار تعیین شده رو در یک مهلت مشخص انجام می دهی؟ آیا می تونی موارد موجود در لیست کارهای خود رو هر روز تمام کنی؟

اگر پاسخ تو به هر یک از سوالات مثبت است، پس تو شخصی هستی که زمان خود رو به خوبی مدیریت می کنی. اما اگر پاسخ تو منفی است، تو از آن دسته افرادی هستی که کارهای خودت رو به تعویق می اندازی.

همه ما در یک نقطه از زندگی خود معطل می کنیم. ما با یک تماس تلفنی، یک پیام، حتی یک سریال جدید در تلویزیون حواسمان پرت می شه و کارها رو به تأخیر می اندازیم. باور کنید یا نکنید، اما تقصیر اینترنت نیست که در آخر کار رو به تأخیر می اندازیم. این یک عادت است!

 

جلوگیری از تأخیر در انجام کارها

آیا واقعاً می‌دونید چه طوری به تأخیر انداختن کارهاتون را از بین ببرید؟ خوب، مثلاً همین الآن می‌تونید از خوندن این مقاله دست بکشید و برگردید سر کارتون. اما، به احتمال زیاد این کار جواب نمی‌ده، بگذارید با هم راه‌حل دائمی این معضل را بررسی کنیم. چیزی به اسم "بهترین راه " برای از بین بردن تأخیر انجام کارها وجود نداره.

گاهاً پیش اومده که وقتی از خودمان خجالت می‌کشیم چون لیست کارهامون را انجام ندادیم، تصمیم می‌گیریم لیست جدیدی از کارها را دوباره یادداشت کنیم و مواردی را قید کنیم که به نظرمون مهم‌تر می‌آیند.

بعضی مواقع، همین تأخیر نشانه‌ای است که در مسیر اشتباه هستیم یا می‌تونه نشانه‌ای باشه که یک قدم به عقب برگردیم و نفس عمیقی بکشیم و انرژیمون را بازسازی کنیم قبل از اینکه دوباره فردا شروع کنیم.

درسته، البته بعضی مواقع تأخیر در انجام کارها می‌تونه نشانه‌ای از تنبلی باشه. مثلاً اگر امتحانی داری که باید برایش مطالعه کنی یا متن جلسه‌ات را برای فردا آماده کنی یا یک کاری که باید برای فردا آماده بشود. تنها کاری را انجام بده که برایش شور و شوق و انگیزه داری.

مقاله پیشنهادی: تکنیک مدیریت زمان در زندگی

 

تأخیر در انجام کارها

 

شاید بیشترین تأخیری که همیشه در انجام دادن کارهات داری مربوط باشه به شغل و کارت. اگر این تأخیر از روز به روز انتقال پیدا کرد یا حتی هفته به هفته یا ماه به ماه یا حتی سال به سال ، وقتشه که متوجه بشی که کاری که داری انجام می‌دی، شغل رویاییت نیست.

شاید الآن وقتشه که شغل جدیدی پیدا کنی، وقتشه رویات را به یاد بیاری. اگر زندگی که الآن می‌کنی را دوست داری، اما می‌بینی یه سری از کارهات عقب می‌افتند همیشه، 5 تا تکنیک فوق‌العاده قدرتمند را بهت یاد می‌دم تا بتونی هرگونه تأخیر در کارهات را از بین ببری.

1-اولین 30 دقیقه روزت را فقط اختصاص بده به کار !

یکی از اولین ترفندها برای غلبه بر به تاخیر انداختن کارها، انجام دادن آنها در ابتدای روز است. ببین این سناریو برات آشنا نیست، قبل از اینکه کارت و یا درست را در طول روز شروع کنی به خودت می‌گی اول فیس‌بوک یا اینستگرام یا ایمیلم را واسه 5 دقیقه چک کنم و بعدش کارم را شروع کنم اما 5 دقیقه ادامه پیدا می‌کنه تا 2 ساعت!

واسه بعضی اوقات هم کشیده می‌شه به 4 ساعت و ناگهان به خودت می‌آیی و می‌بینی نصف روزت را بدون اینکه متوجه بشوی خرج اینستگرام و فیس بوک و شبکه‌های اجتماعی که دوست داشتی کردی؟ اولین 30 دقیقه از شروع روزت باید و باید صرف کارت بشود.

اگر نیاز داری به اینکه اینستگرام یا یه سایت خبری را چک کنی باید بگذاریش واسه بعد از اینکه قسمت مهمی از کارت را به پایان رسوندی و کم کم باید عادت کنی انجام این کارها را بگذاری برای وقتی که کاملا کارت را انجام دادی و تموم کردی.

اگر برای شروع این 30 دقیقه به مشکل برخوردی، با 10 دقیقه شروع کن و گام بعدی خودت را برسون به 30 دقیقه تا کم کم به عادت تبدیل بشه.

مقاله پیشنهادی: قانون 8020 برای بهبود بهره وری و مدیریت زمان

وب سایت آمازون

 

2-انسان خودهشیاری بشو !

تأخیر در انجام کارها اصولاً به دو حالت شکل می گیرد :

  • مدل اول : مشکل در شروع یک کاری
  • مدل دوم : از دست دادن تمرکز در حین انجام کار

هر دو مدل، راه حل یکسانی دارند. به خودت بگو " من واقعاً باید این کار را شروع کنم" از به تاخیر انداختن، استرس بگیر.

با خودت بحث کن و بگو باید کارم را شروع کنم و یا اینکه همین 5 دقیقه تأخیر نصف روزم را از بین می‌برد. اگر ندایی از درون تو را وسوسه کرد که ایمیلت را چک کنی، شاید ایمیل مهمی داشته باشی، فقط این جمله را به یاد بیار که فقط همین بار ابتدا کارت را اول شروع کن و بعدش برو به سراغ ایمیل‌هات.

تو باید هشیار باشی و نگذاری این چرخه ی تأخیر برایت اتفاق بیفتد و دفعه بعدی هم باز همین روش را استفاده کن. وقتی تاخیری در چک کردن ایمیلت بوجود بیاری و به کارت برگردی کم کم ذهنت یاد می‌گیره که تمرکزش رو بر روی همان مساله بگذارد و اهمیت کارهای دیگر کمتر می‌شود.

همین تغییرات کوچک می‌تواند موفقیت‌های بزرگی رو برای تو به ارمغان بیاره. موفقیت یک دفعه و یک شبه بوجود نمی‌آد بلکه حاصل همین تغییرات کوچک و روزمره است پس بیشتر به آنها اهمیت بده.

 

چگونه در انجام کارهایمان تاخیر نداشته باشیم

 

3-همه راه هایی که حواس تو را پرت می کند، ببند!

یکی دیکه از راههای از بین بردن تاخیر در انجام دادن کارها، حذف کردن عواملی که حواس تو رو پرت می کنه. آیا می دونستی که قدرت اراده هم مانند بقیه انرژی‌ها می‌تونه خالی و تخلیه بشه؟

بر اساس مطالعات مشخص شده که انرژیی که صبح انسان دارد تا شب کمتر و کمتر می‌شود و انرژی و قدرت اراده هم از این قائده مستثنی نیست، پس دوست عزیزم در اول صبح قدرتش را داری تا با وسوسه تأخیر مبارزه کنی و اولین 30 دقیقه کاریت را اول از همه چیز شروع کنی.

خب دوست عزیزم، حالا این قضیه دقیقاً برای انسانی که می‌خواهد تاخیر در انجام دادن کارها را از بین ببرد به چه معنی هست؟ این بدین معنی قلمداد می‌شود که باید بدونه اگر فقط بتونه جلوی خودش را در مقابل یک کلیک کردن بر روی فیسبوک یا تلگرامش نگه‌داره، تونسته از چندین ساعت وقت تلف‌کردن جلوگیری کنه و به عبارت دیگر اصلاً به تاخیر انداختنی رخ نمی‌دهد.

همینطور که بتونی در مورد اولین وسوسه پیروز بشوی و 30 دقیقه کاملاً بر روی کارت تمرکز کنی، قدرت غلبه بر وسوست هر روز افزایش پیدا می کند.

برای جلوگیری از این نرم‌افزار‌های حواس پرت‌کن، بهت توصیه می‌کنم از Rescuetime , StayFocused  وFreedom  برای بلاک کردن وبسایت‌های که حواست را پرت می کنند استفاده کنی. برای شروع و عادت کردن و یادگرفتن این نرم افزارها خیلی به کمکت می آیند.

 

زمان خود را برنامه ریزی نمایید

 

4-روبرویی با عیب و نقص هامون

یکی از دلایل محکمی که ما تمایل به تأخیر انداختن در کارها داریم به دلیل این هست که از گرفتن تصمیمات سخت و بزرگ فرار کنیم، مثلاً اگر می‌خواهی یک مقاله بدون نقص بنویسی، خود به خود می‌بینی که اصلاً حتی دوست نداری که شروع کنی.

به جای اینکه به دنبال انجام دادن کاری بدون عیب و نقص باشیم، بهتر هست که فقط شروع کنیم، به همین سادگی! این غیر ممکن است که کاری که می‌خواهیم تمیز و بدون عیب باشد از همان ابتدا خوب نوشته و یا ساخته شود.

ما به راحتی می‌تونیم فقط با شروع کردن کار را به جلو ببریم و در قدم‌های بعدی اصلاح کنیم.

5-برای خودت تاریخ مشخص کن

آدم ساختار پیچیده‌ای دارد، اگر قرار باشد یکی از دوستانت را در زمان مشخصی ملاقات کنی، به احتمال زیاد دوستت را می‌بینی. هیچ‌کدام از ما، قرار با دوستمون نمی‌گذاریم که بدانیم قرار هست دوستومن را نبینیم.

باید برای همه کارهامون تاریخ بگذاریم، انگار که قرار است شخص خیلی مهمی را ملاقات کنیم، مثلا زمانی که قصد داریم به باشگاه بریم و یا فلان دوره آنلاین کسب موفقیت و ثروت را در خانه شروع کنیم.

باید تاریخ و ساعت دقیق به خودمان بدهیم که در انگلیسی به آن می گویندDeadline . این مهلت که ما به خودمان می‌دهیم بزرگترین هل دهنده ما به سمت انجام کاری است.

مقاله پیشنهادی: تمرکز ذهن با 5 راهکاری که بهره وری را افزایش می دهد

عادت تأخیر در انجام کار را از بین ببریم

 

پس شروع کن به برنامه‌ریزی و مشخص کردن ساعت‌ها برای همه ی کارهات اصلاً هم مهم نیست که اون کارها چی هستند. مثلا تو قرارت را با دوستت هیچوقت کنسل نمی‌کنی اگر حتی خسته باشی؟ همین کار را با نوشتن مساله خودت انجام بده یا با درس‌هایی که باید مطالعه کنی.

مثلاً اگر باید 3 روز به باشگاه بروی به جای اینکه بگی من 3 روز به باشگاه می‌روم، دقیقاً 3 روز را مشخص کن که باید به باشگاه بروی. پس رفیق عزیزتر از جانم هیچوقت هیچ قراری که با خودت می گذاری را از دست نده!!!

همونطور که دیدی تکنیک‌های غلبه در به تاخیر انداختن کارها بسیار ساده هستن و به راحتی می‌تونی در کارهای روزمره از اونها استفاده کنی. اگه نسبت به انجام اونها تعهد داشته باشی و به خودت قول بدی که هرگز فراموششون نکنی، بعد از یه مدت به شکل عادت میشه.

در این صورت همیشه می‌دونی که هر کاری را به موقع خودش انجام میدی و نه تنها هیچ استرسی برای کارهای عقب مونده نداری بلکه می‌تونی با انگیزه بیشتر برای انجام کارهای بعدی قدم برداری.

وقتی کاری رو به تعویق می‌ندازی یه پرونده از آن کار در ذهنت باز می‌گذاری و این باعث می‌شه کمی از انرژِیت به صورت ناخودآگاه صرف آن بشه. با یادداشت کردن کارها و انجام دادنشون ذهنت درگیر نیست و انرژیهات هدر نمی‌رند. امیدوارم با انجام این تکنیک ها موفقیت خودت را بیشتر کنی.

 

شغل ایده آل شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی کند و زمینه کسب درآمد دلاری را فراهم می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بیزینس بزرگ و پرسود آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس است.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/article-takhir
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 10 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
ساناز گفته:
۰ | ۰

باسلام. نمی دونم چرا همش کارهای مهمرو بهتعویق می ندازیم.شاید تزس از انجام دادنش داریم یا اینکه منتظر یه زمان مناسب برای انجامشیم که آن زمان هم نمیاد....

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما ساناز عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

نکته بینی و حسن نظر شما قابل تحسین است و از اینکه با دقت هر چه تمام تر ما را دنبال کرده و نظرات خود را با ما در میان می گذارید، از شما سپاسگزاریم.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ
گفته:
۰ | ۰

سلااااااااااااام به همه ی عزیزان
و مررررررررسی فراوان
برای این مطلب عاااااااالی
به تاخیر انداختن......
واااااااای که چه ویروسیه....
من که خیلی ازش کشیدم!!!!!!!!!!
و اخیرا دارم یاد میگیرم و تلاش میکنم
که درمانش کن وتا اینجا که خیلی نتایج خوبی گرفتم...
اهدافی رو که شاید همیشه در پس زمینه ی ذهنم بودن و هیچ کاری براشون نمیکردم
رودم به قدم انجام میدم
مثله
یادگیری یه زبان جدید یا خوندن یه کتاب خاص یا یا یا
و تازه فهمیدم
اگر
ما
کاری رو یا هدفی رو انتخاب میکنیم
انگار که در ذهنمون یه فضا بهش اختصاص میدیم
مثله یه زمین بزرگ
که ما جاه میکنیم که به آب برسیم
و وقتی ما یه هدف رو حتی خیلی کوچیک انتخاب میکنیم
مثله اینه که یه چاله کندیم توی اون زمین و هر دفعه که برای اون هدف کاری انجام میدیم مثل این میمونه که چاله رو بیشتر کندیم تا به آب نزدیک تر شیم و اگر این هدف رو نصفه ونیمه رها کنیم،انگار که چاله رو بدونه رسیدن به آب،رها کردیم...
واینجوری روی زمین ذهن ما چاله هایی هست که به آب نرسیده!!!!!!!!!
و ما باید تکلیفمون رو معلوم کنیم
یا چاله رو تا انتها بکنیم تا به آب برسیم و به نتیجه...
یا چاله رو پر کنیم!!!
یعنی بگیم
باشه،من این کار رو سال پیش شروع کردم ولی دیگه نمیخوام ادامه ش بدم
مثلا پارسال شروع کردم به یادگیری شنا
ودیگه نرفتم وتمرین هم نکردم
ولی همه ش توی ذهنمه
الان تکلیفش رو روشن میکنم وچاله ش رو پر میکنم
و میگم من دیگه نمیخوام شنا یاد بگیرم(البته اگر دیگه جز اهداف امسالت نیست)
و یه چیز دیگه که عالیه
اینه که
برای یک سال
بیش از دو هدف برای خودمون مشخص نکنیم
اینم برای من خیلی عالی بوده....
مررررسی که وقت گذاشتید و مطلب من رو خوندید....
کاش شرایطی پیش میومد که میشد
نظراتمون رو صوتی میذاشتیم
چون سریع تر و راحت تر بود...
به امید اون روز
شاد و آرام باشید
مرررررررسی از تیم پشتیبانی و استاد عزیزم
دارم ق

سمیه کرمی/پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما دوست عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
سمیه کرمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

شایسته است به پاس تلاش‌ها و ابراز لطف و محبتتان به مجموعه عزت خواه دات کام نهایت سپاس و قدردانی را به شما ابراز داریم. تلاش‌های شما در مسیر موفقیت و ابراز لطف و رضایت شما همواره در مجموعه عزت خواه دات کام به یادگار می‌ماند و موفقیت شما در تمامی امور باعث شادی ما می‌گردد.

شاد و سربلند باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط