5 تکنیک فوق العاده قدرتمند برای کشتن تاخیر در انجام دادن کارها

  • 5802
  • 9

جلوگیری از تأخیر در انجام کارها

آیا واقعاً می دونید چه طوری به تأخیر انداختن کارهاتون را از بین ببرید؟ خوب، مثلاً همین الآن می تونید از خوندن این مقاله دست بکشید و برگردید سر کارتون. اما، به احتمال زیاد این کار جواب نمی ده، بگذارید با هم راه حل دائمی این معضل را بررسی کنیم. چیزی به اسم "بهترین راه " برای از بین بردن تأخیر انجام کارها وجود نداره. گاهاً پیش اومده که وقتی از خودمان خجالت می کشیم چون لیست کارهامون را انجام ندادیم، تصمیم می گیریم لیست جدیدی از کارها را دوباره یادداشت کنیم و مواردی را قید کنیم که به نظرمون مهم تر می آیند. بعضی مواقع، همین تأخیر نشانه ای است که در مسیر اشتباه هستیم یا می تونه نشانه ای باشه که یک قدم به عقب برگردیم و نفس عمیقی بکشیم و انرژیمون را بازسازی کنیم قبل از اینکه دوباره فردا شروع کنیم. درسته، البته بعضی مواقع تأخیر در انجام کارها می تونه نشانه ای از تنبلی باشه. مثلاً اگر امتحانی داری که باید برایش مطالعه کنی یا متن جلسه ات را برای فردا آماده کنی یا یک کاری که باید برای فردا آماده بشود. تنها کاری را انجام بده که برایش شور و شوق و انگیزه داری.

 

تأخیر در انجام کارها

 

شاید بیشترین تأخیری که همیشه در انجام دادن کارهات داری مربوط باشه به شغل و کارت. اگر این تأخیر از روز به روز انتقال پیدا کرد یا حتی هفته به هفته یا ماه به ماه یا حتی سال به سال ، وقتشه که متوجه بشی که کاری که داری انجام می دی، شغل رویاییت نیست. شاید الآن وقتشه که شغل جدیدی پیدا کنی، وقتشه رویات را به یاد بیاری. اگر زندگی که الآن می کنی را دوست داری، اما می بینی یه سری از کارهات عقب می افتند همیشه، 5 تا تکنیک فوق العاده قدرتمند را بهت یاد می دم تا بتونی هرگونه تأخیر در کارهات را از بین ببری.

1-اولین 30 دقیقه روزت را فقط اختصاص بده به کار !

ببین این سناریو برات آشنا نیست، قبل از اینکه کارت و یا درست را در طول روز شروع کنی به خودت می گی اول فیس بوک یا اینستگرام یا ایمیلم را واسه 5 دقیقه چک کنم و بعدش کارم را شروع کنم اما 5 دقیقه ادامه پیدا می کنه تا 2 ساعت! واسه بعضی اوقات هم کشیده می شه به 4 ساعت و ناگهان به خودت می آیی و می بینی نصف روزت را بدون اینکه متوجه بشوی خرج اینستگرام و فیس بوک و شبکه های اجتماعی که دوست داشتی کردی؟ اولین 30 دقیقه از شروع روزت باید و باید صرف کارت بشود. اگر نیاز داری به اینکه اینستگرام یا یه سایت خبری را چک کنی باید بگذاریش واسه بعد از اینکه قسمت مهمی از کارت را به پایان رسوندی و کم کم باید عادت کنی انجام این کارها را بگذاری برای وقتی که کاملا کارت را انجام دادی و تموم کردی. اگز برای شروع این 30 دقیقه به مشکل برخوردی، با 10 دقیقه شروع کن و گام بعدی خودت را برسون به 30 دقیقه.

 

وب سایت آمازون

 

2-انسان خودهشیاری بشو !

تأخیر در انجام کارها اصولاً به دو حالت شکل می گیرد :

مدل اول : مشکل در شروع یک کاری

مدل دوم : از دست دادن تمرکز در حین انجام کار

هر دو مدل، راه حل یکسانی دارند. به خودت بگو " من واقعاً باید این کار را شروع کنم" از به تاخیر انداختن، استرس بگیر

با خودت بحث کن و بگو باید کارم را شروع کنم و یا اینکه همین 5 دقیقه تأخیر نصف روزم را از بین می برد. اگر ندایی از درون تو را وسوسه کرد که ایمیلت را چک کنی، شاید ایمیل مهمی داشته باشی، فقط این جمله را به یاد بیار که فقط همین بار ابتدا کارت را اول شروع کن و بعدش برو به سراغ ایمیل هات. تو باید هشیار باشی و نگذاری این چرخه ی تأخیر برایت اتفاق بیفتد و دفعه ی بعدی هم باز همین روش را استفاده کن.

 

چگونه در انجام کارهایمان تاخیر نداشته باشیم

 

3-همه راه هایی که حواس تو را پرت می کند، ببند!

آیا می دونستی که قدرت اراده هم مانند بقیه انرژی ها میتونه خالی و تخلیه بشه؟ بر اساس مطالعات مشخص شده که انرژیی که صبح انسان دارد تا شب کمتر و کمتر می شود و انرژی و قدرت اراده هم از این قائده مستثنی نیست، پس دوست عزیزم در اول صبح قدرتش را داری تا با وسوسه تأخیر مبارزه کنی و اولین 30 دقیقه کاریت را اول از همه چیز شروع کنی. خب دوست عزیزم، حالا این قضیه دقیقاً برای انسانی که می خواهد تاخیر را از بین ببرد به چه معنی هست؟ این بدین معنی قلمداد می شود که باید بدونه اگر فقط بتونه جلوی خودش را در مقابل یک کلیک کردن بر روی فیسبوک یا تلگرامش نگه داره، تونسته از چنیدن ساعت وقت تلف کردن جلوگیری کنه و به عبارت دیگر اصلاً به تاخیر انداختنی رخ نمی دهد.همینطور که بتونی در مورد اولین وسوسه پیروز بشوی و 30 دقیقه کاملاً بر روی کارت تمرکز کنی، قدرت غلبه بر وسوست هر روز افزایش پیدا می کند. برای جلوگیری از این نرم افزار های حواس پرت کن، بهت توصیه می کنم از Rescuetime , StayFocused  و Freedom  برای بلاک کردن وبسایت های که حواست را پرت می کنند استفاده کنی. برای شروع و عادت کردن و یادگرفتن این نرم افزارها خیلی به کمکت می آیند.

 

زمان خود را برنامه ریزی نمایید

 

4-روبرویی با عیب و نقص هامون

یکی از دلایل محکمی که ما تمایل به تأخیر انداختن در کارها داریم به دلیل این هست که از گرفتن تصمیمات سخت و بزرگ فرار کنیم، مثلاً اگر می خواهی یک مقاله بدون نقص بنویسی ، خود به خود می بینی که اصلاً حتی دوست نداری که شروع کنی. به جای اینکه به دنبال انجام دادن کاری بدون عیب و نقص باشیم، بهتر هست که فقط شروع کنیم، به همین سادگی! این غیر ممکن است که کاری که می خواهیم تمیز و بدون عیب باشد از همان ابتدا خوب نوشته و یا ساخته شود. ما به راحتی می تونیم فقط با شروع کردن کار را به جلو ببریم و در قدم های بعدی اصلاح کنیم.

5-برای خودت تاریخ مشخص کن

آدم ساختار پیچیده ای دارد، اگر قرار باشد یکی از دوستانت را در زمان مشخصی ملاقات کنی، به احتمال زیاد دوستت را می بینی. هیچ کدام از ما، قرار با دوستمون نمی گذاریم که بدانیم قرار هست دوستومن را نبینیم. باید برای همه کارهامون تاریخ بگذاریم، انگار که قرار است شخص خیلی مهمی را ملاقات کنیم، مثلا زمانی که قصد داریم به باشگاه بریم و یا فلان دوره آنلاین کسب موفقیت و ثروت را در خانه شروع کنیم. باید تاریخ و ساعت دقیق به خودمان بدهیم که در انگلیسی به آن می گویندDeadline . این مهلت که ما به خودمان می دهیم بزرگترین هل دهنده ما به سمت انجام کاریسیت.

 

عادت تأخیر در انجام کار را از بین ببریم

 

پس شروع کن به برنامه ریزی و مشخص کردن ساعت ها برای همه ی کارهات اصلاً هم مهم نیست که اون کارها چی هستند. مثلا تو قرارت را با دوستت هیچوقت کنسل نمی کنی اگر حتی خسته باشی؟ همین کار را با نوشتن مساله خودت انجام بده یا با درس هایی که باید مطالعه کنی. مثلاً اگر باید 3 روز به باشگاه بروی به جای اینکه بگی من 3 روز به باشگاه می روم، دقیقاً 3 روز را مشخص کن که باید به باشگاه بروی. پس رفیق عزیز تر از جانم هیچوقت هیچ قراری که با خودت می گذاری را از دست نده!!!

همونطور که دیدی این تکنیک ها بسیار ساده هستن و به راحتی می تونی در کارهای روزمره از اونها استفاده کنی. اگه نسبت به انجام اونها تعهد داشته باشی و به خودت قول بدی که هرگز فراموششون نکنی، بعد از یه مدت به شکل عادت میشه. در این صورت همیشه می دونی که هر کاری را به موقع خودش انجام میدی و نه تنها هیچ استرسی برای کارهای عقب مونده نداری بلکه می تونی با انگیزه بیشتر برای انجام کارهای بعدی قدم برداری. امیدوارم با انجام این تکنیک ها موفقیت خودت را بیشتر کنی.

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/article-takhir

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
در تاریخ ۱۳۹۸/۰۶/۰۶ گفته:
۰ ۰ | ۰

سلااااااااااااام به همه ی عزیزان
و مررررررررسی فراوان
برای این مطلب عاااااااالی
به تاخیر انداختن......
واااااااای که چه ویروسیه....
من که خیلی ازش کشیدم!!!!!!!!!!
و اخیرا دارم یاد میگیرم و تلاش میکنم
که درمانش کن وتا اینجا که خیلی نتایج خوبی گرفتم...
اهدافی رو که شاید همیشه در پس زمینه ی ذهنم بودن و هیچ کاری براشون نمیکردم
رودم به قدم انجام میدم
مثله
یادگیری یه زبان جدید یا خوندن یه کتاب خاص یا یا یا
و تازه فهمیدم
اگر
ما
کاری رو یا هدفی رو انتخاب میکنیم
انگار که در ذهنمون یه فضا بهش اختصاص میدیم
مثله یه زمین بزرگ
که ما جاه میکنیم که به آب برسیم
و وقتی ما یه هدف رو حتی خیلی کوچیک انتخاب میکنیم
مثله اینه که یه چاله کندیم توی اون زمین و هر دفعه که برای اون هدف کاری انجام میدیم مثل این میمونه که چاله رو بیشتر کندیم تا به آب نزدیک تر شیم و اگر این هدف رو نصفه ونیمه رها کنیم،انگار که چاله رو بدونه رسیدن به آب،رها کردیم...
واینجوری روی زمین ذهن ما چاله هایی هست که به آب نرسیده!!!!!!!!!
و ما باید تکلیفمون رو معلوم کنیم
یا چاله رو تا انتها بکنیم تا به آب برسیم و به نتیجه...
یا چاله رو پر کنیم!!!
یعنی بگیم
باشه،من این کار رو سال پیش شروع کردم ولی دیگه نمیخوام ادامه ش بدم
مثلا پارسال شروع کردم به یادگیری شنا
ودیگه نرفتم وتمرین هم نکردم
ولی همه ش توی ذهنمه
الان تکلیفش رو روشن میکنم وچاله ش رو پر میکنم
و میگم من دیگه نمیخوام شنا یاد بگیرم(البته اگر دیگه جز اهداف امسالت نیست)
و یه چیز دیگه که عالیه
اینه که
برای یک سال
بیش از دو هدف برای خودمون مشخص نکنیم
اینم برای من خیلی عالی بوده....
مررررسی که وقت گذاشتید و مطلب من رو خوندید....
کاش شرایطی پیش میومد که میشد
نظراتمون رو صوتی میذاشتیم
چون سریع تر و راحت تر بود...
به امید اون روز
شاد و آرام باشید
مرررررررسی از تیم پشتیبانی و استاد عزیزم
دارم ق

سمیه کرمی/پشتیبانی عزت خواه دات کام در تاریخ ۱۳۹۸/۰۷/۰۷ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

درود به شما دوست عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
سمیه کرمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

شایسته است به پاس تلاش‌ها و ابراز لطف و محبتتان به مجموعه عزت خواه دات کام نهایت سپاس و قدردانی را به شما ابراز داریم. تلاش‌های شما در مسیر موفقیت و ابراز لطف و رضایت شما همواره در مجموعه عزت خواه دات کام به یادگار می‌ماند و موفقیت شما در تمامی امور باعث شادی ما می‌گردد.

شاد و سربلند باشید.

پاسخ

Hasti در تاریخ ۱۳۹۸/۰۴/۰۷ گفته:
۰ ۰ | ۰

سلام و درود
نحوه ثبت نام دوره پاراسل زندگی برای من که از کشور هند هستم و میخواهم در این دوره شرکت کنم چطور امکانپذیر است لطفا مرا راهنمایی کنید چگونه میتونم در دوره شرکت کنم و نحوه پرداخت هزینه دوره از خارج کشور
ممنونم

سمیه کرمی/پشتیبانی عزت خواه دات کام در تاریخ ۱۳۹۸/۰۴/۱۶ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

درود به شما هستی عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
سمیه کرمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

شما می توانید از طریق درگاه پی پال پرداخت خود را انجام دهید و ما را مطلع سازید. بعد از پرداخت دوره در حساب کاربری شما در سایت ما فعال می گردد. اطلاعات و راهنمایی های لازم از طریق ایمیل برای شما ارسال می گردد.

شاد و سربلند باشید.

پاسخ

حمیده در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۲۴ گفته:
۰ ۰ | ۰

به خاطر راهنمایی های فوق العاده تون بسیار سپاس گذارم.

شبنم شیخی پور/پشتیبانی عزت خواه دات کام در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۶ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

درود به شما حمیده عزیز

امیدوارم شاد و سلامت باشید

شبنم شیخی پورهستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

 

با سپاس فراوان بابت لطف و ابزار محبت شما دوست عزیز

تلاش ما در تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام در راستای یاری رساندن به تمامی دانشجویان و کاربران عزیز بوده تا با بهره گرفتن از صحبت های استاد به موفقیت های روزافزونی دست یافته و خشنودی را به مجموعه عزت خواه دات کام وارد نمایند. به امید مشاهده موفقیت های بیکران شما دوست عزیز.

 

با سپاس فراوان از همراهی شما

پایدار و شاد باشید

شبنم شیخی پور

پاسخ

مهدی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۳/۲۰ گفته:
۰ ۰ | ۱

با سلام و عرض تشکر از شما آقای عزت خواه.من تازه با شما آشنا شدم.خیلی از پیامهای مفید و تأثیر گذارتون ممنونم.به امید خدای بزرگ و بخشنده که خیلی زودتر از اون چیزی که فکر میکنم بتونم به هدفهام برسم.ان شاء الله که همیشه سالم و سلامت باشین و ما هم از تجربیاتتون استفاده کنیم.

شبنم شیخی پور/پشتیبانی عزت خواه دات کام در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۸ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

درود به شما مهدی عزیز

امیدوارم شاد و سلامت باشید

شبنم شیخی پورهستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

با سپاس فراوان بابت لطف و ابزار محبت شما دوست عزیز

تلاش ما در تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام در راستای یاری رساندن به تمامی دانشجویان و کاربران عزیز بوده تا با بهره گرفتن از صحبت های استاد به موفقیت های روزافزونی دست یافته و خشنودی را به مجموعه عزت خواه دات کام وارد نمایند. به امید مشاهده موفقیت های بیکران شما دوست عزیز.

 

با سپاس فراوان از همراهی شما

پایدار و شاد باشید

شبنم شیخی پور

پاسخ

نوید در تاریخ ۱۳۹۶/۰۳/۱۱ گفته:
۰ ۰ | ۱

خیلی خوبه ک هستین٬خوشحالم از اینکه
باهاتون آشنا شدم؛منتظر ویدیوهای بعدیتون هستیم. بسیا ر عالی وممنون.

شبنم شیخی پور/پشتیبانی عزت خواه دات کام در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۸ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

درود به شما نوید عزیز

امیدوارم شاد و سلامت باشید

شبنم شیخی پورهستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

با سپاس فراوان بابت لطف و ابزار محبت شما دوست عزیز

تلاش ما در تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام در راستای یاری رساندن به تمامی دانشجویان و کاربران عزیز بوده تا با بهره گرفتن از صحبت های استاد به موفقیت های روزافزونی دست یافته و خشنودی را به مجموعه عزت خواه دات کام وارد نمایند. به امید مشاهده موفقیت های بیکران شما دوست عزیز.

 

با سپاس فراوان از همراهی شما

پایدار و شاد باشید

شبنم شیخی پور

پاسخ

هاشم در تاریخ ۱۳۹۶/۰۲/۰۸ گفته:
۰ ۰ | ۱

باسلام ،آقای عزت خواه از شما متشکرم بخاطراین پیامهای مفید و اثرگذارتون ،من از تعطیلات نوروز96 باشما آشنا شدم و واقعا در این یکماه که از مطالبتون استفاده کردم امیدم به آینده خیلی روشنترو بیشتر شده،ان شاا... همیشه سلامت وپایدار باشید.

شبنم شیخی پور/پشتیبانی عزت خواه دات کام در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۸ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

درود به شما هاشم عزیز

امیدوارم شاد و سلامت باشید

شبنم شیخی پورهستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

با سپاس فراوان بابت لطف و ابزار محبت شما دوست عزیز. خوشحال می شویم موفقیت های خود را که تاکنون کسب کرده اید با ما در میان بگذارید.

تلاش ما در تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام در راستای یاری رساندن به تمامی دانشجویان و کاربران عزیز بوده تا با بهره گرفتن از صحبت های استاد به موفقیت های روزافزونی دست یافته و خشنودی را به مجموعه عزت خواه دات کام وارد نمایند. به امید مشاهده موفقیت های بیکران شما دوست عزیز.

 

با سپاس فراوان از همراهی شما

پایدار و شاد باشید

شبنم شیخی پور

پاسخ

سامان در تاریخ ۱۳۹۶/۰۱/۱۹ گفته:
۰ ۰ | ۰

خیلی عالیه !
شاد و موفق باشید .

شبنم شیخی پور/پشتیبانی عزت خواه دات کام در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۹ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

درود به شما سامان عزیز

امیدوارم شاد و سلامت باشید

شبنم شیخی پورهستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

با سپاس فراوان بابت لطف و ابزار محبت شما دوست عزیز

تلاش ما در تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام در راستای یاری رساندن به تمامی دانشجویان و کاربران عزیز بوده تا با بهره گرفتن از صحبت های استاد به موفقیت های روزافزونی دست یافته و خشنودی را به مجموعه عزت خواه دات کام وارد نمایند. به امید مشاهده موفقیت های بیکران شما دوست عزیز.

 

با سپاس فراوان از همراهی شما

پایدار و شاد باشید

شبنم شیخی پور

پاسخ

غلامرضا در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ گفته:
۰ ۰ | ۰

Awesome

m در تاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۱۷ گفته:
۰ ۰ | ۳

سلام جناب عزت خواه از شما به خاطر قرار دادن فیلم های موفقیت کمال تشکر دارم .صحبت های شما خیلی به دل می نشینه معلومه خودتون به هر آنچه می گویید عمل می کنید.در این 10 روز که با شما آشنا شدم زندگی ام در جهت مثبت و خوبی رو به پیشرفت قرار گرفت . ازتون ممنونم

حسین در تاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۲۱ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۲

درود به شما دوست عزیز ، باعث افتخار من و تیم عزت خواه است که کامنت زیبا و با انرژی شما را گرفتیم ، با هم هر روز یک قدم به سمت خلق رویاها و اهداف برمیداریم . برای شما آرزوی آرامش ، سلامتی و ثروت می کنم ، همراه ما باشید

پاسخ

مطالب مرتبط

logo-samandehi