مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه می توانیم در طول روز کارهای زیادی انجام دهیم؟

توضیحات کوتاه :
در طول روز زمان کافی برای انجام دادن همه کارها وجود ندارد و شما برای دستیابی به اهدافتان باید کارهای خود را اولویت‌بندی نموده و زمان‌های طلایی خود را صرف کارهای مهم نمایید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 3

  • 8.3k
  • 4
  • مدت زمان مطالعه 6 دقیقه
چگونه می توانیم در طول روز کارهای زیادی انجام دهیم؟

 

خلاصه ای از مقاله

برای رسیدن به موفقیت باید در زندگی خود مدیریت زمان را به‌کار برید. یکی از اصول مدیریت زمان، اولویت‌بندی کارها می‌باشد. شما باید اولویت را به کارهایی اختصاص دهید که مهم هستند و شما را به اهدافتان می‌رسانند.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

افزایش انجام کارهای زیادی در طول روز

به موضوعی می‌پردازیم که در دستاوردهای روزانه ما خیلی تأثیر دارد. اینکه چگونه می‌توانیم در طول روز کارهای زیادی را انجام دهیم؟ بحث مهم در اولویت‌بندی‌های ما می‌باشد. مثلاً در طول روز یک لیست طولانی دارید که می‌خواهید یک سری کارهایی را انجام دهید. حالا چگونه وقت می‌کنید که همه  آنها را انجام دهید؟ دوست خوبم، همه ما این کارها را انجام می‌دهیم تا به یک رویا در زند گی خود برسیم یا به عبارت دیگر به هدف خود در زندگی برسیم اما نکته چیست؟ برای اولویت‌بندی باید مانند من یک کاغذ بردارید و لیست تمام کارهایی را یادداشت کنید که قرار است در طول روز انجام دهید. توصیه من این است که برای انجام کارهای روزانه از شب قبل این لیست را آماده کرده باشید.

 

دوره پاراسل زندگی چه کمکی به ساخت باورهای شما میکند؟

 

نکته : اولویت بندی به چه شکل انجام شود؟

مسلماً ما همه این کارها را انجام می‌دهیم تا به رویا و اهداف بزرگ خود برسیم و این مطلب را هیچ‌وقت نباید فراموش کنیم. پس در اولویت‌بندی و یادداشت کردن همیشه یک سؤال که دقیقاً چه کارهایی باعث می‌شود که من به رویای بزرگ زندگی‌ام برسم را از خود بپرسید  این کارها بیشتر سه تا پنج عدد نباید باشد.

 

مقاله پیشنهادی: رسیدن به موفقیت با اولویت بندی در کارها

کارهای خود را اولویت بندی نمایید

 

اصل اول

اولویت‌بندی را آسان در نظر نگیرید. اولویت‌بندی یعنی چه؟ یعنی اینکه آسان‌ها و هر چیزی که در ذهن و فکر خود دارید را یادداشت نکنید. در مورد کارهایی که قرار است روی کاغذ یادداشت کنید یک مقدار سخت‌گیر باشید چون قرار است آنها را انجام دهید. از کارهای آسان هیچ‌وقت شروع نکنید، اگر ده یا بیست یا چهل تا کار وجود دارد هرگز به سراغ آسان‌ترها نروید .در بخش‌های قبلی گفتیم که همیشه اگر صبح شروع به کار می‌کنید سخت‌ترین و مشکل‌ترین کار و کارهایی که با فکر شما درگیری دارند را ساعت هشت تا ده صبح انجام دهید و بعد اولویت‌ها کم می‌شود .به طور مثال اگر قرار است به باشگاه بروید و کار سنگین ورزشی انجام دهید انجام  آن را باید به نیمه دوم روز منتقل کنید نه اینکه صبح بروید و ورزش سنگین که انرژی بیشتری از شما می‌گیرد کار کنید. اینگونه همه انرژی شما صرف تمرین و ورزش در باشگاه می‌شود. اگر قرار ملاقات‌های زیادی در شهر دارید نزدیکترین و مهمترین آنها را باید اول صبح انجام دهید و ملاقاتی که زمان زیادی را می‌طلبد باید آخر روز بگذارید.

 

 

چگونه می توانیم در طول روز کارهای زیادی انجام دهیم

 

اصل دوم

شما باید نکات اضطراری و افرادی را که به سراغ شما می‌آیند و از شما درخواست کمک و یا مشاوره دارند را خوب فیلتر کنید .اولین اولویت زندگی شما، خود شما هستید، رویای شما چیست؟ آیا آن سه تا پنج کاری که باید انجام دهید باعث می‌شود که یک قدم به سمت رویای خود پیش بروید یا نه باعث می‌شود. بقیه به سمت خواسته خود بروند؟ نکته‌ای که خیلی مهم است باید بدانیم به کدام یک از نیازهای دیگران جواب مثبت دهیم. شاید خیلی وقت‌ها پیش آمده است که خیلی از دوستان یا همکاران شما و کسانی که به سراغ شما می‌آیند تا از شما کمک بگیرند. بگویند که حاضرید این کار را برای من انجام دهید. در هشتاد درصد مواقع آنها نیازی به شما ندارند ولی چون دارای ذهن تنبلی هستند و می‌دانند که شما آنجا هستید. دقیقاً به سراغ شما می‌آیند ولی شما باید خوب آنها را فیلتر کنید. اگر مدام به نیازهای آنها پاسخ مثبت دهید در طول روز فقط کارهای آنها را انجام می‌دهید. اولویت اول خود شما هستید و اولویت دوم خانواده شما هستند. آنها فوق‌العاده مهم هستند و اولویت سوم، سه تا چهار نفر از دوستان شما هستند که به‌طور متقابل حاضرید هر کاری را برای هم انجام دهید، بقیه افراد را "حواس پرت کن" بنامید.

مقاله پیشنهادی: تکنیک های برخورد قاطعانه در ارتباط با دیگران

کارهای خود را اولویت‌بندی نمایید

قرار دادن اولویت برای زندگی خود قطعا یکی از راه‌های عالی و مهم برای نزدیک شدن به رویاهای زندگی ما می‌باشد. قرار دادن اولویت به زندگی یعنی نه گفتن به کارهای غیر ضروری که ما را از هدف‌های خود دور می‌کند .امروز متاسفانه اگر گوشی را در حالت فعال قرار می‌دهید مثلاً از اینستاگرام یا دیگر شبکه‌های اجتماعی نوتیفیکیشن می‌آید و هزاران هزار راه است که بیایند حواس شما را پرت کنند. اصلاً نباید اجازه دهید. عواملی از قبیل ایمیل، زنگ تماس، تلگرام و هزارن وسیله‌ای که باعث می‌شود. شما از اهداف خود باز بمانید. حواس شما را پرت کنند، باید حواس شما جمع باشد که جواب چه کسانی را می‌دهید. اکثر افراد در هشتاد تا نود درصد اوقات به شما نیازی ندارند. فقط ذهن تنبلی دارند که باعث می‌شود. به سراغ شما برای کمک بیایند. یکی از دوستان به من زنگ زد و از من کمک خواست تا کار با دوربین را آموزش ببیند. می‌خواست که در این زمینه فایل آموزشی بسازد.

 

چگونه در طول روز کارهای زیادی انجام دهیم

 

در صورت لزوم "نه" بگویید

بعد از سوال و جوابی که بین من و دوستم اتفاق افتاد، من به او گفتم که به اداره شما می‌آیم و یک ساعت به شما آموزش می‌دهم. زمانی که من به آنجا رسیدم آن شخص حتی دوربین را هم از جعبه در نیاورده بود. حتی نورها و لایت‌ها را هیچ کدام تنظیم نکرده بود. واقعاً فاجعه بود و بدون تعارف به او گفتم من این کار را انجام نمی‌دهم. چون شما حاضر نبودید به خاطر کار خود دوربین را از جعبه در بیاورید و در این مورد چند تا فایل آموزشی ببینید. گفتم نه تنها باعث شدید که دفعه بعد به شما کمک نکنم مطمئن هستم شما حتی به هدف خود هم نمی‌رسید. چون یک قدم هم برای خود برنداشته‌اید. چه انتظاری دارید که من به عنوان یک دوست بیایم و دوربین را از جعبه بیرون بیاورم و این مورد را هم به شما یاد دهم. اول باید خود شما بخواهید و اگر واقعا اضطراری بود و نتوانستید که این یک کار را هم انجام دهید، چشم من می‌آیم و به شما یاد می دهم .اکثر کارهایی که ما برای افراد انجام می‌دهیم به همین صورت می‌باشد. اگر واقعاً به دوست خود سر نزنید می‌میرد یا اینکه خانه او آتش می‌گیرد یا اینکه اوضاعش خیلی وخیم می‌شود، خیر، همه کار او این است که چهار تا جعبه را از یک سمت باید به آن طرف اتاق بگذارد. حواس شما جمع باشد که به چه کارهایی پاسخ مثبت می‌دهید. چون شما دقیقاً بیست و چهار ساعت در طول روز وقت دارید و باید کارهایی را انجام دهید که به رویای خود برسید. به خانواده خود کمک کنید و هوای آن چند تا دوست نزدیک خود را داشته باشید.

 

برنامه ریزی روزانه داشته باشید

 

اصل سوم

در این لیستی که آماده کرده‌ایم به چه شکل می‌توانیم تمام کارها را انجام دهیم، شاید ده، پانزده یا بیست کار را روی کاغذ یادداشت می‌کنید تا آنها را انجام دهید، حالا چه راه حلی وجود دارد تا همه کارها را انجام دهیم؟ راه‌حل خیلی ساده است، وقتی که لیست را می‌بینید تنها کاری که باید کنید این است که آنرا دور بیاندازید، تعجب کردید، نه؟ لیست قبلی باید عوض شود و تبدیل به لیستی گردد که سه تا پنج مورد کار در آن نوشته شده باشد، شاید هفت تا هشت تا از کارهای لیست قبلی کمکی برای رسیدن من به رویا  نمی‌کرد .زمانی که بیست یا سی کار را یادداشت می‌کنید از خود سوال کنید. آیا این کار باعث می‌شود من به  هدف بزرگ یا رویایم نزدیک‌تر شوم یا نه آنقدرها هم مهم نیست؟ اگر فردا، پس فردا یا تا ده سال دیگر هم آن را انجام ندهم مهم نیست .مثلاً شاید ملاقات با یک فرد خیلی دور باشد که نه از لحاظ کاری و نه از لحاظ اهداف خود با شما ارتباطی ندارد. فقط صرفا وقت‌گذراندن است. شاید در آنجا انرژی منفی هم بگیرید. پس روی آن کار خط بکشید و آن کار وظیفه شما نیست که باید انجام دهید.

برنامه ریزی روزانه داشته باشید

خیلی وقت‌ها ذهن ما از مواردی پر می‌گردد که باعث اذیت ما می‌شود و در انگلیسی به آن « monkey mind » می‌گویند. یعنی مثل میمونی که روی موهای سر شما است و یک ثانیه هم نمی‌گذارد آرامش داشته باشید .آن لیست بزرگ هم شبیه به همین است، کارهای بی‌ارزش و اضطراری بقیه افراد است که در لیست وارد کرده‌اید و مدام به آن فکر می‌کنید. وقتی نتوانید آن لیست را انجام دهید، شب حس بدی دارید و مثل یک آدمی می‌شوید که روز خود را باخته است .دوست خوبم شما باید برای تک‌تک ثانیه‌های روز خود برنامه بگذارید. وقتی که ساعت هشت صبح شروع به انجام دادن کارها می‌کنید باید تا ساعت دو الی سه بعدازظهر همه کارهای شما تمام شود. بعد از آن به خود اهمیت دهید. باید ورزش کنید، از لحاظ فیزیکی قوی‌تر شوید و از لحاظ اجتماعی باید پیش دوستان خود بروید و از آنها انرژی مثبت بگیرید و با آنها بیرون بروید و برای خانواده و همسر خود وقت بگذارید. با هم بیرون بروید، باید طراحی کنید که برای خود وقت بگذارید، فرض بگیرید یک روز فوق‌العاده رویایی وجود دارد آن را شما باید بسازید و تنها کسی که مسئول روز خود است، خود شما هستید. پس امشب که می‌خواهید بخوابید به این فکر کنید که چه چیزهایی باید لیست کنید. آن را روی کاغذ یادداشت کنید و اگر لیست شما بیست مورد شد شک نکنید که باید آن را بیرون بیاندازید و یک لیست دیگر بنویسید .نکته این است روزی که دارید را به بهترین روش و حالت ممکن برنامه‌ریزی کنید. چون فردا قرار است که یک روز فوق العاده خوب برای شما رقم بخورد.

اولویت بندی و نظم در کارها راهگشای موفقیت

با توجه به همه مواردی که در بالا به آنها اشاره شد شما دوست خوبم می‌توانید آسان‌تر راه موفقیت و پیروزی را بیابید. شاید در ابتدا تصور کنید انجام این موارد زمان بیشتری را از شما می‌گیرد و نمی‌توانید به کارهای اصلی خودتان برسید. درست در اشتباه هستید. در صورتی که نقشه راه را به همراه داشته باشید هرگز در مسیر گم نمی‌شوید و اگر راهی را به‌طور اشتباهی انتخاب کرده باشید راحت‌تر می‌توانید به مسیر اصلی باز گردید. بنابراین همیشه برای کارهایی که قرار است انجام دهید اولویت‌بندی داشته باشید و با توجه به برنامه‌ای که در دست دارید کارهای روزانه‌تان را انجام دهید.

با سپاس فراوان از شما دوست عزیز، امیدوارم بیشترین بهره را از مطالب مقاله چگونه می توانیم در طول روز کارهای زیادی انجام دهیم؟ در افراد برده و شاهد اثرات آن در بهبود زمانبندی خود بوده و آن‌ها را از طریق ارسال کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

موفقیت شما روزافزون

حسین عزت خواه، مدرس موفقیت و کارآفرین

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می شود. تماشای ویدیوهای معرفی بیزینس آمازون شاید نقطه‌عطف زندگی و کسب و کار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/چگونه-در-طول-روز-کارهای-زیادی-انجام-دهیم
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 4 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
سعید گفته:
۰ | ۰

رتبه بندی مهم ترین نکته هست. که اگزاونرودرست به کار ببریم می تونیم از زمانمون بهترین استفاده را ببریم.

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما سعید عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

بدین وسیله مراتب سپاس خود را از تلاش و زحمات ارزشمند شما در زمینه پیش برد اهداف خود و ابراز لطف و محبتتان به تیم عزت خواه دات کام تقدیم می‌داریم.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ
احسان ترکی گفته:
۰ | ۰

چقدر زیبا ، نکاتی ریز و کاربردی را گوشزد می کنید که باعث میشه تمرکز ویژه و خاصی را هدف داشته باشیم ، همین الان لیست کارهایی را که برای امروز نوشته بودم ، چندین موردش را حذف کردم ، سپاس از این دهش و بخششی که انجام میدهید ، یقیناً ، چندین برابرش ، مجددا در موفقیت هاتون پدیدار میشه .
ممنون

شبنم شیخی پور/پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما دوست عزیز

امیدوارم شاد و سلامت باشید

شبنم شیخی پورهستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

بسیار خرسندیم که شما به بهترین نحو از نکات گفته شده توسط استاد بهره گرفته اید و ما شاهد موفقیت های روز افزون شما هستیم. موفقیت شما آرزوی ماست.

 

با سپاس فراوان از همراهی شما

پایدار و شاد باشید

شبنم شیخی پور

پاسخ

مطالب مرتبط