تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

رهبران برجسته در دنیا چگونه رفتار می کنند؟

توضیحات کوتاه :
یک لیدر باید تجسم داشته باشد، تجسمی از امروز، فردا و آینده یک شرکت داشته باشد. یک ایده و یک رویا وصل به امروز و فردا است، چیزی که در آینده قرار است اتفاق بیافتد، در اقدامات همین زمان حال است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

4.67

تعداد امتیازها: 3

  • 4.2k
  • 2
  • مدت زمان مطالعه 6 دقیقه
رهبران برجسته در دنیا چگونه رفتار می کنند؟

 

خلاصه ای از مقاله

اگر شما الآن صاحب کسب و کاری هستید و تصمیم دارید، بزودی یک امپراطوری بزرگ بسازید و مدیریت 10، 20 یا 100 نفر را برعهده بگیرید، باید ویژگی‌های یک رهبر موفق را درون خود بسازید. خوشبختانه همه این ویژگی‌ها با تمرین قابل یادگیری است. شما می‌توانید این ویژگی‌ها را در مقاله زیر فرا گیرید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

لیدرهای موفق در دنیا چه ویژگیهایی دارند؟

در ابتدای این بخش یک سؤال را برای خود مطرح کنید: آیا تا به حال مدیریت جمعی را برعهده داشته‌اید یا مدیر یک کمپانی شده‌اید؟ آیا دوست داشتید لیدر(رهبر) زندگی خود یا یک رهبر قدرتمند باشید؟ بسیاری از افراد در ورکشاپ‌های حضوری از من در مورد کارآفرینی، مدیریت کسب و کار و رهبری سؤال می‌پرسند که یکی از مهمترین مباحثی است که انسان‌ها باید در زمینه موفقیت بیاموزند. در ابتدا باید بدانید که یک مدیر و رهبر موفق ویژگی‌هایی دارد که شما باید آنها را رعایت کنید، اگر شما الآن صاحب کسب و کاری هستید و تصمیم دارید، بزودی یک امپراطوری بزرگ بسازید و مدیریت 10، 20 یا 100 نفر را برعهده بگیرید، باید ویژگی‌های یک رهبر موفق را درون خود بسازید. خوشبختانه همه این ویژگی‌ها با تمرین قابل یادگیری است. این موضوع یکی از بزرگترین مباحثی است که شاید ده‌ها ساعت زمان لازم باشد تا بررسی شود. نکته‌ای که حائز اهمیت بوده این است که یک لیدر موفق 6 تمرین را باید اجرا کرده و مدام تکرار کند که این 6 تمرین به شرح زیر است:

 

تجسم

 

اولین تمرین: تجسم

یک لیدر باید تجسم داشته باشد، تجسمی از امروز، فردا و آینده یک شرکت داشته باشد. یک ایده و یک رویا وصل به امروز و فردا است، چیزی که در آینده قرار است اتفاق بیافتد، در اقدامات همین زمان حال است. کسی که می‌خواهد یک لیدر موفق باشد چیزی که در ذهن  و رویایش است را باید باور کند. محکم و استوار سر آن ایده و باور بماند. شاید کارمندان شما و کسانی که با شما کار می‌کنند، چیزی که درون ذهن شما هست را نمی‌بینند. ولی باید چنان سر حرف خود بایستید و چنان محکم و استوار ایده و رویای خود را باور داشته باشید که آنها هم شما را باور داشته باشند. باید یاد بگیرید که تجسم کنید، شاید مشکلات زیادی درون شغل، کسب و کار و درون شرکت شما به وجود بیاید، ولی شما باید راه‌هایی را تجسم کنید که بتوانید با ارائه راهکارهایی آن مشکلات را حل نماید. در آینده‌ای نزدیک شاید یک هفته یا یک ماه بعد مشکلات قبلی ناپدید شوند. پس اولین تمرین این است که شروع به تجسم کردن نمایید، تجسم از آن چیزی که شما می‌خواهید بسازید نه صرفاً چیزی که الآن در داخل آن کسب و کار وجود دارد. شاید اکنون ده‌ها مشکل درون کسب و کار شما وجود داشته باشد. ولی شما نباید آن‌ها را باور داشته باشید، زیرا شما به موضوع خیلی مثبتی در آینده باور دارید و این است که آینده را به زمان حال ربط دهید.

 

باورهای یک میلیونر نابغه به چه صورت است؟

 

یکی از بزرگترین نویسندگان می‌گوید: آینده دقیقاً اقداماتی است که شما در زمان حال انجام می‌دهید. این کاملاً درست است ولی فراموش نکنید اگر فقط بر روی اینکه فقط  زمان حال چگونه است تمرکز کنید و در ذهنتان از آینده خود هیچ هدف و تصوری نداشته باشید، مسلماً نمی‌توانید کارمندانی که با شما کار می‌کنند را رهبری نمایید و به آنها انرژی لازم را دهید و آن‌ها را هدایت کنید.

تمرین دوم: کمک کردن و تبدیل شدن به صدای دیگران

رویای شما فقط رویای مربوط به خود شما نیست. باید رویای تمام کارمندان و کسانی باشد که دارید با آنها کار می‌کنید. این موضوع خیلی مهم است که به آنها باوری دهید که آن رویا را باور نمایند. بتوانند با آن رویا زندگی کرده و برای شما کار کنند. بزرگترین درس رهبری این است که همه افراد بتوانند همدیگر را پشتیبانی کنند. در نظر بگیرید شما رهبر یک گروه 50 نفری هستید. ولی آن 49 یا 50 نفر دقیقاً باید حس کنند که شما می‌خواهید از آنها حمایت کنید. دقیقا با آنها همگام هستید. حرف آنها را می‌فهمید و به آنها گوش می‌کنید. در اکثر شرکت‌های بزرگ رهبران و مدیران از بالا به کارمندان خود نگاه می‌کنند. ایده‌های آنها را اصلاً گوش نمی‌دهند یا اصلاً هیچ توجهی به حرف آنها نمی‌کنند. صاحبان اینگونه شرکت‌ها یک سری دستوراتی را طراحی می‌کنند و به آنها می‌دهند که باید کارمندان حتماً انجام دهند. این کار در رهبری هرگز جواب نمی‌دهد. باید بدانید که همگام با کارمندان خود باشید. حرف آن‌ها را بشنوید و در ذهن آنها رویا بسازید. کاری  کنید که بتوانند خود را باور کنند و اعتمادبه‌نفس پیدا کنند. نه اینکه اعتمادبه‌نفس را از آنها گرفته و به آنها بگویید که فقط کارمند هستند و موقعیت شما در حد و مرز کارمند بودن است.

 

مقاله پیشنهادی: 9 روش رهبران موفق برای ایجاد انگیزه در کارمندان

رهبران برجسته در دنیا چگونه رفتار می کنند

 

به کارمندان خود اجازه دهید توانایی‌های خود را افزایش دهند

لازم به ذکر است که این بدین معنا نیست که به کارمندان خود اختیار و اجازه دهید که هر کاری خواستند انجام دهند. اصلاً این طور نیست. ولی باید ایمان داشته باشند که آن‌ها کار فوق‌العاده‌ای را انجام می‌دهند. برای خود ارزش قائل شوند که بتوانند از حداکثر توانایی‌های خود استفاده  کنند. اگر ده نفر منشی در شرکت شما کار می‌کنند باید به آنها اجازه دهید تا توانایی‌های فروش خود را افزایش دهند، راه‌های مختلف را امتحان کرده و مقداری خلاقیت داشته باشند. اگر فقط طبق یک چهارچوبی پیش بروید کارمندان آن‌ها کم‌کم از توانایی‌های خود دور می‌شوند. اگر می‌توانستند روزی 30 فروش انجام دهند با سیستمی که شما یکسان برای همه افراد طراحی کردید، شاید به ده فروش هم نرسند که در این مورد علت خود شما هستید، زیرا رهبر موفقی نبودید. رهبر موفق اجازه می‌دهد کارمندانش رویا داشته باشند، کارمندانش به عددهای بزرگ و به درآمد بالایی فکر کنند. من با کارمندان خود فقط بر اساس حقوق کار نمی‌کنم و برای آنها  پورسانت هم در نظر می‌گیرم، چون آنها انگیزه‌ای پیدا می‌کنند، بیشتر کار کنند و فکر می‌کنند راهی هم وجود دارد که بتوانند درآمد خود را افزایش داده یا اینکه سود بیشتری به یک شرکت برسانند. توجه داشته باشید باید همیشه از خودتان سؤالات درستی بپرسید.

از جمله اینکه چگونه می‌توانید در شرکت یا هر جایی که کار می‌کنید، ارزش بیشتری به کار اضافه کنید؟ این سؤالی است که کارمندان باید هر روز از خود بپرسند. آن زمان است که شما به یک رهبر موفق تبدیل می‌شوید و کارمندان شما احساس ترس ندارند که با شما حرف بزنند و با شما ایده های خود را به اشتراک بگذارند.

 

مقاله پیشنهادی: رشد حرفه ای کارمندان در محیط کار

رهبران برجسته در دنیا چگونه رفتار می کنند

 

تمرین سوم: شکل دادن به یک رویا

یک رهبر باید بتواند تأثیرگذار باشد. باید بتواند تلنگری به زندگی دیگران بزند و زندگی بقیه افراد را  تحت تاثیر قرار دهد. شما که رهبر هستید حتماً برای یک موضوعی که خود مشخص کرده‌اید، می‌جنگید و یک رویایی در ذهن خود دارید. اگر داخل شرکتی هستید و رهبری و مدیریت آنها را به عهده دارید شاید بعضی از روزها کارمندان شما سر کار حاضر نشوند. خسته شوند و بگویند ایده‌هایی شما بی‌فایده است و اصلاً جواب نمی‌دهد. شاید شرکت را ترک کنند. شما چه می‌کنید؟ تصمیم شما چیست؟ یک رهبر موفق محکم سر جایش می‌ایستد. یک جمله آمریکایی است که می‌گوید: "شاید آنها به پیامی که آن فرد می‌دهد، ایمان نداشته باشند ولی به پیام‌رسان ایمان دارند" شما باید رهبری باشید که اگر کسی ایده شما را قبول ندارد. شما باید آن ایده را قبول داشته باشید. این خیلی مهمتر از ایده است. زیرا زمانی که آن ایده را هر فرد دیگری ارائه دهد، به سمت همان شخص می‌روند. ولی زمانی که به شما ایمان داشته باشند و شما را قبول داشته باشند به سمت شما می‌آیند. سپس رهبر آن‌ها می‌شوید. این خیلی مهم است حرفی که می‌زنید را باور داشته باشید. مهمتر از آن، اول و آخر خود را باور داشته باشید. اگر خود را جدی نگیرید. بقیه افراد هم شما را جدی نمی‌گیرند و از کنار شما می‌روند.

در راه خود به شکلی استوار گام بردارید

معمولاً اتفاق‌های بسیاری درون استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهایی که تازه شروع می‌شوند، خواهد افتاد. آدم‌هایی که در آن کسب و کار وارد می‌شوند، بعد از یک یا دو ماه سریع به این نتیجه می‌رسند که دیگر نمی‌توانند تلاش کنند، نمی‌خواهند کار کنند، خسته شدند که چرا به نتیجه نمی‌رسند. این همه مشکلات وجود دارد. من تاکنون کسب و کارهای بسیار زیادی را شروع کردم و خوشبختانه به نقاط  خیلی خوبی هم در آنها رسیدم. تنها دلیلی که موفق شدم این است که من سر جایم بودم، سر ایده‌ام ایستادم و جنگیدم. شاید در گروه پروژه شما 5 و 6 نفر عوض شوند، کارمندان بسیاری بیایند و بروند ولی شما باید همیشه سر خواسته‌هایتان پابرجا بمانید. مهم این است زمانی که کسی نزد شما می‌آید و به شما می‌گوید: این ایده مشکل دارد، این مشتری‌های شما پول پرداخت نمی‌کنند، هزاران هزار مشکل برای شما می‌آورند. به شرطی که خود را باور داشته باشید و محکم سر هدف و ایده خود بایستید، مشکلات قابل حل شدن هستند. پس شما یک رویا درون ذهن خود دارید، به رویای خود احترام بگذارید و اصلاً از آن دست نکشید.

تمرین چهارم: قدرت دادن به کارمندان خود و کسانی که در حال کار کردن با شما هستند

شما باید به کارمندان خود قدرت تصمیم‌گیری در کار دهید نه اینکه همیشه بالای سر آنها باشید و به طور پیوسته و در همه حال در تصمیم‌گیری به آنها کمک کنید اینطور نیست؟ رهبری یعنی این که به آنها تمرین دهید و به آنها یاد دهید که چگونه خود را کنترل کنند. یکی از اشتباهات رایج که شرکت‌های بزرگ انجام می‌دهند، این است که در بدو ورود هر کارمند به شرکت یک دوره آموزشی برای آنها در نظر می‌گیرند. پس از طی دوره 3 ، 4 یا یک هفته‌ای؛ آنها از نظر آموزشی رها می‌شوند که این اتفاق درحال حاضر بیشتر در شرکت‌های ایرانی رخ می‌دهد. ولی نکته این است که باید تمرین‌ها به صورت مداوم ادامه داشته باشد. هیچ‌وقت نباید متوقف شوند. این موضوع شبیه این است که شارژ گوشی شما تمام شود و شما مجدد شارژش کنید. آیا تاکنون شده که گوشی‌ای را بخرید که یک بار شارژ شود؟ مسلماً خیر. وقتی کارمندی دوره  آموزشی خود را تمام می‌کند انرژی آن‌ها تمام می‌شود و همچنین شاید اطلاعات او نیز تمام شود. پس شما باید همیشه به او قدرت و انگیزه دهید. این جنبه آموزشی، شرکت را خیلی برجسته می‌کند.

در بازاریابی شبکه‌ای این کار را بسیار خوب انجام می‌دهند. من برخلاف میل خود که علاقه‌ای به بازاریابی شبکه‌ای ندارم. ولی آنها خیلی خوب این قسمت را اجرا می‌کنند و به‌طور پیوسته جلساتی می‌گذارند و افراد را آموزش و به آنها انگیزه می‌دهند و قدرتی می‌دهند که بتواند تصمیم‌گیری کنند.

تمرین پنجم: ارزیابی مستمر

شما باید مهارت‌های کارمندان و مهارت‌های کسانی که برای شما کار می‌کنند و همچنین نیازهای آنها و میزان پیشرفت آنها در کار را هر روز بررسی نمایید. به ارزیابی کردن kpi ( keep performance indicator) می‌گویند. روش‌های مختلفی وجود دارد که بتوانید پیشرفت‌ها را چک، ارزیابی یا پیگیری کنید. با یک مثال ساده پیش خواهیم رفت که می‌دانم راجع به آن قطعاً تجربه‌ای دارید. به طور مثال در اینستاگرام تعداد دنبال گر، دنبال‌شونده، موردپسندها، اشتراک‌ها، میزان بازدید به صورت اعداد یک لینک نشان می‌دهد که یک پروفایل چه‌قدر درگیر بوده است. حال نرم‌افزارهای مختلفی طراحی شده است تا بتوانید ارزیابی کنید. راحت به شما نشان می‌دهد که یک پست در یک روز تعداد پسندهای آن نسبت به پست‌های قبلی چقدر افزایش داشته و یا چقدر کاهش داشته است. میزان بازدید آن ویدئویی که شما گذاشتید، چقدر می‌باشد و می‌توانید مقایسه کند. حتی به شما یک چارت می‌دهد که می‌توانید بفهمید آیا پیشرفت یا پسرفت داشتید؟ کانال شما رو به رشد بوده یا خیر؟ حالا در این زمینه کارهای زیادی  وجود دارد. مطمئناً در زمینه کاری که شما انجام می‌دهید اپ‌هایی وجود دارد که می‌توانید به راحتی آن را بدست بیاورید.

 

مقاله پیشنهادی: 10 اشتباه رایج در مدیریت و رهبری

رهبران برجسته به چه شکل رفتار می کنند؟

 

برای کارمندان خود ارزش قائل باشید

نرم‌افزارهایی است که به شما کمک می‌کند، اعداد و ارقامی به دست بیاورید که بتوانید آنها را ارزیابی کنید. با کارمندان خود و با کسانی که با شما کار می‌کنند؛ بنشینید و قهوه بخورید. با هم صحبت کنید و به شدت به کسانی که واقعاً برای شرکت شما، ایده‌ها و رویاهای شما تلاش می‌کنند؛ صحبت کنید. این خیلی مهم است که به آنها اهمیت دهید، زمانی که آنها حس کنند که شما به آنها اهمیت می‌دهید و  کاری که آنها  انجام می‌دهند، ارزشی که به شرکت اضافه می‌کنند را می‌بینید و همبستگی ایجاد می‌کنید. حس فوق‌العاده خوبی به آنها می‌دهید. پس مدام به این سمت می‌روند که بهتر کار کنند تا در جلساتی که با شما دارند گفته‌های بیشتری داشته باشند.

 تمرین ششم: تمرین ششم تشویق کردن است

شما قرار است که قهرمان، یک رهبر بسیار موفق باشید و به یک افسانه تبدیل شوید، این امر باید از عمق وجود شما باشد و از ته قلب خود بخواهید که همه افراد را به نقطه بالاتری ببرید. به آنها یک ارزش خاصی دهید این خیلی مهم است. اولین اولویت یک رهبر باید همین باشد و سپس به سراغ منافع خود برود. اولین نکته این است کسانی که با شما کار می‌کنند، کسانی که شما را پشتیبانی می‌کنند به آنها کمک کنید و آنها را تشویق کنید تا آنها به نقطه بالاتری از زندگی خود هدایت شوند. شما نباید آنها را  با نام کارمند خطاب کنید. نکته این است که آنها دقیقاً باید در کنار شما باشند نه پشت سر شما قرار بگیرند. باید با همدیگر کار کنید. هر نکته مثبتی که در این کسب و کار است، آنها هم باید شریک باشند. اگر می‌خواهید کسانی که برای شما کار می‌کنند، رویا و دغدغه‌ای که شما دارید را داشته باشند، دقیقاً همین حس که کنار شما قرار بگیرند را به آنها دهید. قهرمان و موفق شدن در زندگی نیاز به یکسری تمرین‌ها و اصول دارد که خوشبختانه شما اصول وتکنیک‌های بهتری را یاد گرفتید اما مستلزم این است که شما بتوانید آنها را تمرین و اجرایی کنید. اگر شما واقعاً مصمم هستید که رهبر باشید این شش نکته را تمرین و در زندگی اجرا کرده و پیگیری کنید.

ویژگی های مدیر موفق چیست؟

  • در تشکیل تیم و گروه‌های کاری از افراد متخصص و کارآزموده استفاده می‌کنند
  • نسبت به ایجاد محیط کاری خلاق و صمیمانه توجه خاصی دارند و برای چنین محیطی نهایت تلاششان را انجام می‌دهند
  • به گونه‌ای با کارمندان و اعضاء تیم رفتار می‌کنند که حس وفاداری آنها نسبت به گروه هر زمان بیش از قبل شود
  • برای هر فرد به طور خاص و برای تیم یک هدف‌گذاری مرتبط دارند
  • فرصت پیشرفت و ارتقاء در جهت رسیدن به هدف را ممکن می‌سازند
  • انتقادپذیر هستند،
  • از ایده و نظرات جدید کارمندان استقبال می‌کنند

کار خود را از همین لحظه شروع کنید

نکته این است که اگر صاحب کسب و کاری نیستید و هنوز رهبر نشدید باید بدانید که همه چیز از نقطه اقدام شروع میشود. همین الآن اقدام کنید و رهبر زندگی خود باشید، تمرین کنید. زمانی که کسب و کاری راه‌اندازی کردید و صاحب یک تجارتی شدید بتوانید اولین یا دومین کارمند که استخدام کردید رهبری کنید. این خیلی مهم است. پس از خود شروع کنید و فراموش نکنید که باید قهرمان زندگی خود باشید.

با سپاس فراوان از شما دوست عزیز، امیدوارم بیشترین بهره را از مطالب مقاله رهبران برجسته در دنیا چگونه رفتار می کنند؟ در افراد برده و شاهد اثرات آن در بهبود زمانبندی خود بوده و آن‌ها را از طریق ارسال کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

موفقیت شما روزافزون

حسین عزت خواه، مدرس موفقیت و کارآفرین

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چقدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت‌انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/رهبران-برجسته-در-دنیا-چگونه-رفتار-می-کنند
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 2 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
احمد گفته:
۰ | ۰

اول باید خودمون به این باور برسیم که می تونیم موفق شویم. تا این باور نباشه موفقیتی هم نیست.

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما احمد عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

تلاش ما در تیم عزت خواه دات کام یاری رساندن به کاربران و همراهان عزیز می باشد تا بتوانند با پشتکار خود قله های موفقیت را طی نمایند.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ
mozaffar گفته:
۰ | ۰

من این فایلو خوندم اگرچه باید بارها مطالعه کنم. تمامی اصول که فرمودین مهمه بویژه آموزش شخصیت جدیدی از انسان میسازه و از همیشه تا همیشه باید یاد گرفت.بقول استاد بدون آموزش انرژی و اطلاعات انسان تحلیل میره.در بحث آموزش شاید بازآموزی یا Refresh کردن آنها جایگاه خودشو داره. ممنون. لحظات زندگی تون پر از آرامش و انرژی های مثبت

مطالب مرتبط