موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

رشد حرفه ای کارمندان در محیط کار

توضیحات کوتاه :
کارکنان در محیط کار به فرصت‌های رشد بسیار زیادی نیاز دارند که به کمک آنها بتوانند مهارت‌های حرفه ای خود را حفظ و تقویت نمایند. شما می‌توانید این فرصت‌ ها را در این مقاله مطالعه نمایید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

 • 3.3k
 • 0
 • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
رشد حرفه ای کارمندان در محیط کار

 

خلاصه ای از مقاله

تمامی برنامه‌های رشد حرفه‌ای فردی بر اساس تجارب کسب شده ساخته خواهند شد. کارکنان نیاز دارند که در محیط کار خود آموزش هایی را دریافت نمایند و به رشدی در این زمینه دست یابند. در این مقاله به نکاتی در خصوص رشد حرفه ای کارمندان در محیط کار می پردازیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

برنامه رشد کارکنان در محیط کار

تمامی برنامه‌های رشد حرفه‌ای فردی بر اساس تجارب کسب شده ساخته خواهند شد. کارکنان در محیط کار به فرصت‌های رشد بسیار زیادی نیاز دارند که به کمک آنها بتوانند مهارت‌های حرفه ای خود را حفظ و تقویت نمایند. شما می‌توانید فرصت‌هایی که در ادامه به آن اشاره می‌شود را در برنامه خود گنجانده و از آن‌ها برای رسیدن به رشد شخصی استفاده نمایید.

 

کسب درآمد میلیاردی

 

1. برنامه‌های جهت گیری رشد شخصی

علیرغم آموزش‌هایی که در گذشته دیده‌اید و تجاربی که داشته‌اید، همه کارمندان باید یک شرح وظایف مناسب از کاری که می‌خواهند به آن مشغول شوند دریافت نمایند. آموزش کارکنان جدید امر بسیار مهمی به شمار می‌رود. پرسنل جدید باید یاد بگیرند که برای پیش برد کار به چه تجاربی نیاز دارند. این تجارت که به طور کلی با عنوان جهت گیری شناخته می‌شوند، از همان روز اول کار شروع شده و تا چند سال اول استخدام نیز ادامه خواهند داشت.

اهداف یک برنامه جهت گیری این است که از همان لحظه شروع، کارکنان مسئولیت‌های خود را با اعتماد به نفس بالا بپذیرند، بدانند که باید از دیگران چه انتظاراتی داشته باشند و در محیط کاری خود احساس امنیت داشته باشند. محتوا و ماهیت تجربیات باید با رزومه و پیشینه هر فرد و الزامات سمت‌هایی که ارائه می‌شود، سازگاری داشته باشد.

به یاد داشته باشید به همان اندازه که جهت گیری‌های پرسنل جدید و تعیین مسیر درست برای آنها امری مهم است، جهت گیری‌های کارکنان با تجربه که ارتقا شغلی پیدا کرده‌اند یا مسئولیت‌های جدیدی را برعهده گرفته‌اند نیز ضرورت دارد. آموزش‌هایی که برای تسهیل انتقال طراحی شده‌اند باید در برنامه قرار بگیرند. مزایای برنامه جهت گیری عبارت است از:

 • عملکرد کارکنان با سرعت بیشتری به حالت موثرتر و پربازده‌تر تبدیل می‌شود.
 • با این کار کارکنان سریع‌تر متوجه استانداردها و انتظارات می‌شوند. بنابراین در کنار رشد فردی، به ایجاد ارزش‌های جدید در سازمان یا بالاتر بردن ارزش‌های آن کمک می‌کنند.

نیازهای کارکنان تغییر خواهد کرد. با این وجود همه پرسنل در زمینه‌هایی که در ادامه به آنها اشاره می‌شود نیز به آموزش نیاز دارند.

 • فلسفه، تاریخ، سازمان، سیاست گذاری‌ها و شیوه‌هایی که در سازمان به کار گرفته می‌شوند. از جمله آنهایی که فرصت‌های برابر در برنامه‌ها و اشتغال را تضمین می‌کنند.
 • روش‌ها و شیوه‌ها برای برنامه ریزی، اجرا، ارزیابی و گزارش دهی در خصوص برنامه‌ها بسیار ضروری می‌باشند.
 • قوانین و روابط موجود در سیستم نیز مهم می‌باشند.
 • روابط حاضر در آژانس‌های بیرونی در خارج از شرکت
 • نیروی انسانی، فنی و دیگر منابع حمایت کننده در دسترس.
 • سیاست‌ها شخصی، شیوه‌ها، انتظارات و معیارهای عملکرد کارکنان که به یک کار خاص مرتبط است.
 • رشد کارکنان و فرصت‌های شغلی در دسترس برای رشد و توسعه در آینده.

 

پیشرفت کارمندان در محیط کار

 

این نیازها ممکن است از طریق تجارت یادگیری که توسط فرد یا گروهی سازماندهی شده‌اند پاسخ مناسب را دریافت کنند. در تمامی جنبه‌های جهت گیری، نزدیک‌ترین سرپرست باید مسئولیت اینکه نیازهای حاضر توسط فرصت‌های یادگیری جواب گرفته است یا خیر را تضمین کند. پرسنل رشد کارکنان باید در زمینه سیاست‌ها و شیوه‌هایی که به کار گرفته می‌شوند همکاری داشته و در زمینه طراحی برنامه‌های جهت گیری نیز باید به سرپرست‌ها و دیگر افراد مناسب کمک کنند.

تجارت رشد کارکنان باید توالی، تداوم، یکپارچگی و به جا بودن را در کنار هم فراهم آورد. برنامه‌های جهت گیری مؤثر یک بخش ضروری از برنامه رشد حرفه‌ای قوی به شمار می‌روند. این برنامه‌ها باعث می‌شوند که تمامی کارکنان به احساس رضایت و غرور دست پیدا کنند. همچنین می‌توانند در آینده به ارتباطات غیررسمی میان شرکت کنندگان نیز منجر شود.

اعضای کلاس جهت گیری معمولاً به دنبال دریافت و به اشتراک گذاشتن اطلاعات بوده و یکدیگر را راهنمایی نموده و از نظر اخلاقی حمایت می‌کنند. همچنین می‌توانند در محیط کار نیز روابط مناسبی را با همکاران خود داشته باشند.

2. خدمات آموزشی برای رشد کارکنان

تغییرات در جامعه، چالش‌ها و فرصت‌هایی را ایجاد می‌کند که نیازمند برنامه‌های جدید، روش‌های نو و توانایی‌های جدید و در حال افزایش کارکنان می‌باشند. یک پایگاه اطلاعاتی گسترده، تکنولوژی‌های جدید و گروه‌های مشتریان که مرتباً در حال افزایش می‌باشند، همگی باید به طور مداوم با پرسنل سازمان تطبیق داده شوند. برنامه جامع رشد کارکنان باید بتواند فرصت‌های کافی برای کارکنان را در زمینه حفظ و ارتقا دانش فنی خود و مهارت‌هایشان را در اختیار آنها قرار دهد.

چنین برنامه‌ای می‌تواند به طور مداوم سطح بالایی از شایستگی کارکنان را تضمین نماید. همچنین شهرت سیستم تعاونی را به عنوان یک مؤسسه آموزشی محترم و قابل اطمینان را نیز حفظ کند.

خدمات آموزشی می‌تواند در زمینه‌های زیر نیز به کارکنان با تجربه کمک کند:

 • ارتقا توانایی‌های فنی موجود و توسعه توانایی‌های جدید به منظور حفظ جریان حاضر و در صورت امکان جلوگیری از تغییرات.
 • حفظ و ارتقا شایستگی‌های موجود در برنامه رشد، روش‌های آموزشی و فرآیندهای ارتباطی. از جمله استفاده از فناوری‌های آموزشی جدید که با مسئولیت‌های برنامه در هماهنگی باشند.
 • ارتقا توانایی برقراری ارتباط با افراد جامعه با توجه به سمت شغلی و مسئولیت‌هایی که بر عهده فرد قرار گرفته است.
 • در حین کار با رهبران حاضر عملکرد موثرتری داشته و توانایی‌های رهبری را در دیگران به شکل موثری افزایش دهد.
 • ایجاد مهارت‌های تحلیلی مورد نیاز برای ارزیابی منابع انسانی، فیزیکی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و داشتن توانایی تصمیم گیری
 • داشتن دیدی وسیع‌تر و تمرکز بیشتر روی نقش‌ها و مسئولیت‌های خاص و به روزرسانی رویکردها به منظور پیگیری مسئولیت‌ها
 • داشتن ظرفیت مقابله با تغییرات در شرایط حاضر

در هنگام بررسی فرصت‌های فردی و گروهی برای داشتن یادگیری متداوم، باید رویکردهای غیرسنتی و سنتی مورد توجه قرار بگیرند. از برنامه‌های رشد کارکنان می‌توان به عنوان مدل‌هایی برای معرفی روش آموزش استفاده نمود که شرکت کنندگان در این برنامه‌ها بتوانند بعدها با این روش‌ها انطباق یافته و از آنها استفاده نمایند.

همچنین افرادی که مسئولیت رهبری رشد کارکنان را برعهده دارند باید ارتباط خود را با کسانی که در این برنامه‌های آموزشی شرکت نموده‌اند، حفظ نمایند. آن‌ها باید بتوانند رویکردهای جدیدی که در زمینه رشد کارکنان به شکل مؤثری عمل می‌کنند را معرفی نمایند.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه بهره وری خود را در محیط کار افزایش دهیم؟

رشد کارمندان

 

3. تحصیلات تکمیلی و نقش آن در بهبود عملکرد کارکنان

کارکنان به عنوان بخش جدایی ناپذیر از یک نظام دانشگاهی و به منظور ارائه بهتر خدمات به مشتریان باید از نظر تحصیلات دانشگاهی نیز در سطح بالایی قرار داشته باشند. دانش فنی و مهارتی که از طریق مطالعه به دست می‌آیند، قابلیت‌های کارکنان را در زمینه پاسخگویی به نیازهای مشتریان و افزایش کارآیی آنها افزایش می‌دهند. یک برنامه جامع رشد باید فرصت‌هایی را برای کارکنان فراهم آورد تا بتوانند از طریق برنامه‌های مطالعاتی و فعالیت‌های رشد حرفه‌ای رسمی، به طور مداوم پیشرفت علمی داشته باشند.

4. استفاده از فرصت‌های یادگیری بیرونی برای رشد کارکنان

برنامه جامع رشد کارکنان، حمایت از تجربیات حرفه‌ای کوتاه مدت را شامل می‌شود. اما این فرآیند به اندازه برنامه تحصیلات دانشگاهی یا برنامه‌های خدمات آموزشی که تحت حمایت سازمان می‌باشند، وسیع نمی‌باشد. برنامه‌های تحصیلی که متناسب با نیازهای فردی می‌باشند، نسبت به فرصت‌های حمایت شده از انعطاف پذیری بیشتر در محتوا و برنامه ریزی دقیق‌تری برخوردار هستند. بسیاری از سازمان‌های دولتی و خصوصی آموزش‌های ارزشمندی را ارائه می‌دهند که می‌توانند به طرز قابل توجهی به رشد حرفه‌ای کارکنان کمک کنند.

 

رشد حرفه ای کارمندان در محیط کار

 

5. نقش یادگیری غیر رسمی در رشد کیفیت کار

یادگیری غیررسمی می‌تواند روی رشد حرفه‌ای کارکنان بسیار تأثیرگذار باشد. یک مطالعه تحقیقاتی چند میلیون دلاری که توسط وزارت کار ایالات متحده شکل گرفته بود، نشان می‌دهد که 70 درصد از یادگیری‌هایی که در محیط کار اتفاق می افتد، به صورت غیررسمی می‌باشند. یادگیری غیررسمی در حقیقت یادگیری از طریق انجام یک کار و همچنین پردازش گفت و گوی صورت گرفته را شامل می‌شود.

مثال‌های مناسب برای چنین یادگیری‌هایی می‌تواند کار به صورت تیمی یا کمیته‌ای، درخواست مشاوره از همکار و بحث با همکاران درباره یک مقاله چاپ شده باشد. همچنین می‌توان به تعامل با ارباب رجوعان، مربیان و سرپرستان، داشتن جلسه با داوطلبان، تصمیم گیرندگان و همکاران نیز اشاره کرد. برخی از افراد به این نوع یادگیری، «یادگیری از طریق تجربه» یا «یادگیری در حین کار» نیز می‌گویند.

یادگیری غیررسمی به شما کمک می‌کند تا بتوانید در زمینه داشتن جلسات پربازده، ایجاد برنامه‌های کاری، مذاکره، حل تعارضات، تسهیلات و خیلی موارد، مهارت‌های خود را افزایش دهید. بخشی از برنامه رشد حرفه‌ای شما ممکن است این باشد که از روش‌های یادگیری غیررسمی در تلاش هماهنگ خود برای اعمال آموزش رسمی استفاده نمایید.

در واقع، یادگیری غیررسمی از روش‌های صحیح آموزش بزرگسالان به منظور رشد مهارت‌های حرفه‌ای شما استفاده می‌نماید.

 

رشد حرفه ای کارمندان در محیط کار

 

6. فرصت‌های یادگیری دیگر را نیز برای بهبود عملکرد جدی بگیرید

طبق اطلاعات ارائه شده در مجلات، کتاب‌ها و نشریات، اکثر متخصصین کتابخانه شخصی خود را با مجلات، کتاب‌ها و نشریات حرفه‌ای پر کرده و از آنها در راستای منافع حرفه‌ای و وظایف شغلی خود استفاده می‌نمایند. علاوه بر این، بسیاری از دفاتر نیز دارای کتابخانه‌های از پیش برنامه ریزی شده کوچکی می‌باشند. معمولاً خرید کتاب و پر کردن کتابخانه‌های شخصی بر عهده خود فرد می‌باشد و خود او باید مسئولیت مالی این کار را بپذیرد.

اما گاهی نیز مجلات، کتاب‌ها و نشریاتی که به عنوان منابع برنامه‌های رشد از آنها استفاده می‌شود نیز ممکن است توسط دولت خریداری شود. این خرید از طریق بودجه شهرستان یا ایالت حاضر و با تأیید سرپرستان صورت می‌گیرد. این خریدها جزء اموال توسعه تعاونی بوده و باید به بخشی از کتابخانه اداره تبدیل شوند.

علاوه براین، گاهی نیاز است که کتاب در زمان مناسب مورد بررسی قرار بگیرد. شما می‌توانید در کتابخانه‌ها خیلی از مجلات یا نشریات مفید را نیز در هر دو حالت کاغذی یا آنلاین مشاهده نموده و در دسترس داشته باشید.

 

فروش در آمازون

 

7. برنامه ریزی قبل از بازنشستگی

برنامه جامع رشد کارکنان باید بتواند آموزش‌های قبل از بازنشستگی را با توجه به نیازهای مناسب برای هر شخص در طول زندگی کاری شامل شود. مشاوره بازنشستگی نیز باید بلافاصله پس از استخدام شروع شده و بعد از آن نیز باید به صورت دوره‌ای ارائه شود. همچنین مشاوره بازنشستگی باید هر زمان که فردی درخواست کرد، در دسترس او قرار بگیرد.

برنامه‌های آموزشی پیش از بازنشستگی باید به شکلی طراحی شوند که اطلاعات مورد نیاز کارکنان را ارائه دهد. این اطلاعات شامل داشتن امنیت مالی، سلامتی، ایجاد رفاه برای خود و خانواده و سایر موارد این چنینی بعد از بازنشستگی خواهد بود.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/staff-professional-development
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط