تنها راه تبدیل شکست به موفقیت

  • 1977
  • 0

برای رسیدن به موفقیت چه باید کرد؟

ممکن است در زندگی زمانی که کاری را شروع می‌کنید، اتفاقاتی بیفتد و دچار شکست بشوید. ولی باید راهکار تبدیل شکست به موفقیت را یاد بگیرید تا بتوانید از آن درس بگیرید. در این مقاله قصد داریم 3 نکته طلایی را بررسی کنیم تا به وسیله آن‌ها راه‌های جبران شکست و رها شدن از نتایج آن را بیاموزید و بتوانید شکست‌هایی را که در مسیر زندگیتان رخ می‌دهند، به پیروزی تبدیل کنید. بنابراین بعد از شکست این 3 نکته را فراموش نکنید. قبل از هر چیز باید درک کنید که شکست نیز همانند موفقیت بخشی از زندگی شما می‌باشد. خیلی از افراد با اراده و قوی باور دارند که شکست در زندگی آن‌ها معنایی ندارد ولی به محض اینکه در بخشی از زندگی خود با شکست روبرو می‌شوند، به شدت از انرژی آنها کاسته می‌شود. به این دلیل که یکی از حقایق زندگی را قبول نکرده‌اند و باور کرده‌اند هر کاری را در هر زمانی شروع کنند صد در صد به موفقیت می‌رسند و شکست اصلاً وجود ندارد.

 

درآمد میلیاردی چگونه به دست میاید؟

 

باید قبول کنید مسیری که در آن قدم گذاشته‌اید، پستی و بلندی دارد. صرفاً موفقیت این نیست که همه‌ی روزها به شکلی پیش بروند که شما دوست دارید. شما باید وجود شکست را در مواردی به عنوان بخشی از زندگی خود قبول داشته باشید، قربانی شکست‌هایتان نشوید، از آن‌ها درس بگیرید و با راهکارهای مناسب آنها را به موفقیت تبدیل کنید. طبیعی است که در زندگی شما افرادی وجود دارند که با شما هم عقیده و هم فرکانس نیستند ولی قرار نیست شما همه آن‌ها و دنیا را عوض کنید. شما نهایتاً با تلاش خود می‌توانید خود را عوض کنید و باید درک کنید که لازم نیس تمام انرژی خود را صرف تغییر دنیا و انسان‌ها کنید.

تبدیل شکست به موفقیت

نکته اول: کاری که بعد از شکست باید انجام داد

زمانی که با شکست مواجه می‌شوید به جای اینکه آن را کاملاً نادیده بگیرید و کنار بگذارید، بهتر است توانایی خود را در تبدیل شکست به موفقیت، بالا ببرید. برای دست یابی به این امر، زمانی که با شکست روبرو می‌شوید ابتدا آن را بپذیرید و قبول کنید تا بتوانید شرایطی که پیش آمده را به خوبی درک کنید. سپس خیلی سریع حال و روحیه خود را به سمت یادگیری بیشتر متمایل کنید و در نهایت از خود بپرسید که در این شکست چه چیزی را یاد گرفتید؟ اکنون چگونه می‌توانید به هدف و آرزوی خود برسید؟ پرسیدن این سؤال‌ها بعد از هر شکست به شما کمک بسیار زیادی می‌کند. چون مطمئن باشید در هر شکست، تجربه‌های بیشتری نسبت به زمان موفقیت شما وجو دارد و تا شکست را تجربه نکنید، خیلی از مواردی را که راهنمای شما در مسیر موفقیت هستند، یاد نمی‌گیرید. همانطور که انسان‌های موفق و معروف دنیا نیز برای رسیدن به چیزی که خواستار آن هستند بارها با شکست مواجه شده‌اند و این حقیقت از کسی پوشیده نیست.

 

تنها راه تبدیل شکست به موفقیت

 

در این مسیر نگرش درست است که می‌تواند خیلی از مسائل را تعریف و حل کند. اینکه شما نسبت به شکست‌هایتان در زندگی نگرشی صحیح داشته باشید، از آنها درس بگیرید و اشتباهات خود را در مراحل بعدی تکرار نکنید. ولی زمانی که نگرش درستی نداشته باشید و کاملاً چشم خود را روی شکست‌های زندگی ببندید و آنها را نادیده بگیرید، هیچ وقت سؤال‌های درستی را که بعد از شکست می‌تواند کیفیت زندگی شما را بالا ببرد از خود نمی‌پرسید و این باعث می‌شود از اتفاقی که در زندگی شما افتاده است هیچ چیز مفیدی یاد نگیرید. زیرا زمانی که سؤال‌های درست و با کیفیتی از خود بپرسید، می‌توانید به خوبی زندگی خود را کنترل نمایید. حتی در زمانی که ممکن است به شدت عصبانی باشید با پرسیدن سؤال‌های درست از خود می‌توانید بر عصبانیت خود غلبه کنید و بدون استفاده از هیچ قرص یا دارویی آرام شوید. فقط باید یاد بگیرید که نگرش خود را اصلاح کنید، سؤال‌های درستی از خود بپرسید و به شکست به دید تجربه‌ای در زندگیتان نگاه کنید.

 

تنها راه تبدیل شکست به موفقیت

 

نکته دوم: در زمان حال زندگی کنید

زمانی که شکست را تجربه کردید، نفس عمیقی بکشید و سپس 3 هدف کوچک برای خودتان تعریف کنید. 3 هدفی که در همین روزی که پیش رو دارید بتوانید به آنها برسید. مانند: صحبت کردن با دوست قدیمی، رفتن به پیاده روی، گوش دادن به موسیقی مورد علاقه‌تان و... . این کار باعث می‌شود شما در زمان حال زندگی کنید و باور داشته باشید وقتی در زمان حال زندگی کنید چنان انگیزه و اشتیاقی به دست می‌آورید که با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست. زیرا با این نگرش به طور ناخودآگاه در مغز شما انرژی و اعتماد به نفسی ساخته می‌شود که به شما انگیزه‌ای می‌دهد تا بتوانید فردای همان روز به سراغ کار مهمی که مشغول آن بودید، بروید و دوباره با دقت و تجربه بیشتر آن را انجام دهید.

 

تنها راه تبدیل شکست به موفقیت

 

نکته سوم: گام‌ به‌ گام پیش بروید

از خود بپرسید چگونه می‌توانید در کاری که شکست خوردید یک سطح بالاتر بروید؟ همیشه باید در ذهن خود این موضوع مهم را تعریف کنید که شما در مسیری که قدم گذاشته‌اید باید مرحله به مرحله پیش بروید تا به موفقیت برسید و هیچ وقت خود را با دیگران مقایسه نکنید. این درست نیست که بخواهید از پله اول به پله آخر بروید. برای مثال، برای رسیدن به درآمد بالا هیچ گاه از همان ابتدا به درآمدهای میلیاردی فکر نکنید. ابتدا برای درآمد ساعتی بعد روزانه سپس هفتگی و... برنامه ریزی کنید و گام به گام پیش بروید در این حالت است که مغز شما باور می‌کند که شما واقعاً قصد دارید به هدف خود برسید. پس همین امروز از خودتان بپرسید چگونه می‌توانید یک سطح در کاری که مشغول آن هستید ارتقا یابید و این کار را عمیقاً از ته قلبتان انجام دهید. زندگی مانند مسابقه نیست که هر کسی زودتر به موفقیت رسید دیگر همه چیز تمام بشود. خیلی از افراد فقط یک نقطه مقصد برای خود درنظر می‌گیرند و فقط قصد دارند با سرعت به آن برسند ولی زمانی که به آن نقطه می‌رسند، شادی و رضایتی را که منتظر آن بودند احساس نمی‌کنند زیرا فقط روی رسیدن به نقطه مقصد متمرکز شده‌اند و زمانی که به آن نقطه می‌رسند اصلاً نمی‌دانند چرا آن را برای خود تعریف کرده‌اند.

رشد توانایی‌ها

نکته چهارم: توانایی‌های خود را رشد و بهبود دهید

سعی کنید هر روز علم، آگاهی و توانایی‌های خود را یک سطح بالا ببرید، صرفاً رسیدن به یک نقطه مقصد را برای خودتان هدف قرار ندهید و شخصیت خود را سطح به سطح ارتقا دهید. برای مثال اگر نویسنده هستید، تلاش کنید کتاب‌های بهتری بنویسید، اگر فروشنده هستید تلاش کنید میزان فروشتان را مرحله به مرحله بیشتر کنید نه اینکه صرفاً با دیگران رقابت کنید. تلاش کنید راه درست غلبه بر شکست‌هایتان و تبدیل آنها به موفقیت و پیروزی را یاد بگیرید، تنها رقیبتان در زندگی خودتان باشید و هر روز بهتر از دیروزتان عمل کنید.

شکست بهترین درس زندگی است

به یاد داشته باشید زمانی پیروزی طعم بهتر و متفاوت تری خواهد داشت که مسیر دشوارتری را برای رسیدن به هدف طی کرده باشید. در صورتی که بتوانید همه خواسته هایتان را ساده و آسان به دست بیاورید مطمئناً نه در لحظه ای که به آن دست می یابید احساس خوشایندی خواهید داشت نه پس از گذشت زمان، خاطره ای شیرین و به یاد ماندنی را بر جا خواهید گذاشت. نگرشتان را نسبت به شکست تغییر دهید. هر مانعی که با آن روبرو می شوید سرشار از تجربیات و درس های مهم است. هر چه انتظار موفقیت های بزرگتر را داشته باشید باید دایره ریسک پذیری خودتان را نیز گسترده تر کنید. در نتیجه، احتمال وقوع شکست های بزرگتر هم بیشتر خواهد شد. اما نکته مهم این است که افراد موفق و کارآفرینان بزرگ در پی شکست هایشان غمگین نمی شوند بلکه به دنبال یافتن ایده و راهکارهایی می‌روند تا در ادامه مسیر نه تنها اشتباهات قبل را جبران کنند بلکه راه کوتاه تر و ساده تری برای رسیدن به خواسته هایشان بیابند. بنابراین شما هم در طول زندگی خود در صورت مواجه با شکست آن را پلی برای پیروزی ببینید و از درس های آن برای موفقیت بیشتر استفاده کنید.


سپاس از همراهی شما، همیشه مثل امروز موفق باشید.

بعد از مطالعه این مقاله با ارسال نظر خود در همین قسمت موفقیت خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دوستدار شما حسین عزت خواه مدرس موفقیت و کارآفرینی و آموزش فروش در آمازون

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/the-only-way-to-turn-failure-into-success

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط