افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

علل اضطراب صبحگاهی و راه‌ هایی برای کاهش آن

توضیحات کوتاه :
آیا شما هم تا به حال اضطراب صبحگاهی را تجربه کرده‌اید؟ این احساس حتی قبل از اینکه شما فرصت کنید تا صدای هشدار صبحگاهی خود را قطع کنید، درون شما وجود خواهد داشت.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

4

تعداد امتیازها: 1

  • 5.7k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
علل اضطراب صبحگاهی و راه‌ هایی برای کاهش آن

 

خلاصه ای از مقاله

بسیاری از اضطراب‌ها به عنوان جزء لاینفک زندگی به شمار می‌روند و حتی داشتن مقدار کمی از آن‌ها هم می‌تواند در زندگی کمک کننده باشد. نکته قابل بحث این است که اگر میزان آن آنقدر زیاد باشد که ایجاد مشکل نماید، آنگاه دیگر نمی‌توان ساده و سرسری از روی آن رد شد. اضطراب زیاد را باید جدی گرفت. چرا که گاهی میزان این حس در درون یک فرد آنقدر زیاد است که دیگر توانایی کنترل آن را ندارد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

اضطراب صبحگاهی چیست؟

آیا شما هم تا به حال اضطراب صبحگاهی را تجربه کرده‌اید؟ این احساس حتی قبل از اینکه شما فرصت کنید تا صدای هشدار صبحگاهی خود را قطع کنید، درون شما وجود خواهد داشت. اگر بخواهیم یک تعریف درست از این اتفاق داشته باشیم باید بگوییم فرد در زمان بیدار شدن اضطراب و دلهره زیادی را درون خود حس می‌کند. اگر شما هم چنین احساسی را دارید، بدانید که تنها نیستید. این اختلال یکی از رایج‌ترین اختلالات است. میزان آن ممکن است در هر کسی متفاوت باشد اما از یک اندازه‌ای به بعد ممکن است شما را دچار مشکل کند.

 

چگونه میلیارد شویم؟

 

بسیاری از اضطراب‌ها به عنوان جزء لاینفک زندگی به شمار می‌روند و حتی داشتن مقدار کمی از آن‌ها هم می‌تواند در زندگی کمک کننده باشد. نکته قابل بحث این است که اگر میزان آن آنقدر زیاد باشد که ایجاد مشکل نماید، آنگاه دیگر نمی‌توان ساده و سرسری از روی آن رد شد. اضطراب زیاد را باید جدی گرفت. چرا که گاهی میزان این حس در درون یک فرد آنقدر زیاد است که دیگر توانایی کنترل آن را ندارد. در نتیجه عدم توانایی در کنترل، رشته کار از دست فرد درآمده و تمام اتفاقات زندگی او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر این مشکل گریبان شما را هم گرفته است، این مقاله می‌تواند فرصت خوبی برای شناسایی و حل این مشکل باشد.

عوامل زیادی هستند که می‌توانند سبب به وجود آمدن اضطراب صبحگاهی در فرد شوند. از آنجایی که این نوع اضطراب را می‌توان به عنوان یک واکنش در برابر استرس و نگرانی شدید دانست، دلایل بسیاری را می‌توان برای آن پیدا کرد. هورمون استرس در پاسخ به ترس و استرس در بدن توسط غدد فوق کلیوی آزاد می‌شود.  البته اینکه اولین چیزی که شما می‌خورید یا می‌نوشید چه چیزهایی هستند، هم بی تأثیر نیست. کافئین و شکر می‌توانند احساس اضطراب را افزایش دهند.

راه‌های کاهش اضطراب صبحگاهی

1. به عادت‌های خوابیدن خود دقت کنید

برخی از مشکلات مربوط به خواب مثل راحت به خواب نرفتن یا از خواب پریدن می‌توانند خیلی از اختلالات روحی و روانی را سبب شوند. برخی از این اختلالات می‌توانند سردرد، افت انرژی، تمرکز پایین، ناتوانی و اضطراب باشند. با به کار بردن عادت‌های خواب سالم می‌توانید اضطراب صبحگاهی را کاهش دهید. به دنبال آن توانایی افراد در انجام فعالیت‌های روزانه هم بهبود پیدا می‌کند.

2. روز خود را با تمرینات آرامش بخش آغاز نمایید

10 تا 15 دقیقه در روز را به انجام این قبیل تمرینات اختصاص دهید. اگر روز خود را با تمرینات مدیتیشن و تمرکز شروع نمایید، می‌توانید به حس و حال بهتری دست پیدا کنید. برخی از این تمرینات عبارت‌اند از:

  • نفس عمیق بکشید: چشمان خود را ببندید و چند نفس عمیق بکشید. سعی کنید در صورت امکان این کار را در محیط باز انجام دهید. تنفس در هوای آزاد می‌تواند خیلی کمک کننده باشد و فکر شما را از افکار منفی آزاد کند.
  • عضلات خود را بکشید: این گزینه در اصل حالت فیزیکی همان مدیتیشن است. مثل این است که شما به عضلات خود فرصت می‌دهید که آرامش بگیرند. زمانی را به این کار اختصاص دهید تا حال بهتری در روز داشته باشید.
  • تمرکز کنید: این گزینه همان حالت اصلی مدیتیشن است. سعی کنید فکر خود را از هر چیزی خالی کنید. سپس به چیزهای مثبت فکر کرده و همه این افکار مثبت را به درون مغز خود ببرید.

 

علل اضطراب صبحگاهی

 

3. مثبت فکر کنید

یک لیست از افکار منفی که سبب ایجاد استرس و نگرانی در شما می‌شود را تهیه نمایید. سپس تلاش کنید و این افکار منفی را از خود دور کرده و آنها را با افکار مثبت جایگزین نمایید. مطابق قانون جذب، افکار مثبت اتفاقات مثبت را به سمت شما جذب می‌کند. حتی فکر کردن به همین قانون و باور کردن آن هم می‌تواند تا حد زیادی اضطراب و نگرانی را از بین ببرد. برای مثال فکر کنید صبح از خواب بیدار شوید و با خود بگویید: «من احساس خیلی بدی دارم».

حال سعی کنید این فکر را فراموش کنید و به شکلی مثبت تفکر کنید. مثلاً بگویید: «من امروز کمی احساس اضطراب می‌کنم اما من می‌توانم آن را مدیریت نمایم». این کار را انجام دهید و کم کم تفاوت آن را متوجه خواهید. هر زمان که افکار منفی به ذهن شما هجوم آوردند، سریع موقعیت مکانی خود را عوض کنید. خود را با انجام دادن کارهای دیگر سرگرم نمایید و تلاش کنید به چیزهای مثبت فکر کنید.

4. به رژیم غذایی خود دقت کنید

بین رژیم غذایی و اضطراب رابطه مشخصی وجود دارد. به عبارت دیگر، چیزی که شما می‌خورید اگر مناسب نباشد می‌تواند بستر مناسبی برای استرس و نگرانی ایجاد کند. میوه، سبزیجات، پروتئین و چربی اشباع شده بخورید. تغذیه سالم تأثیر بسزایی روی اختلالاتی مثل اضطراب صبحگاهی دارند. شما با داشتن رژیم غذایی مناسب می‌توانید این قبیل مشکلات را تا حد زیادی کاهش دهید.

5. صبح را با انجام کارهای مورد علاقه خود آغاز کنید

منظور این است که تا آخرین ثانیه ممکن در تخت خواب نمانید. نیاز است که کمی زودتر از همیشه بیدار شوید و زمانی را به انجام کارهایی به ظاهر ساده اما پر اهمیت اختصاص دهید. صبحانه بخورید، حتی برای 5 دقیقه هم که شده روزنامه یا مجله‌ای را مطالعه نمایید و با آرامش، روز خود را آغاز کنید.

 

مقاله پیشنهادی: روتین صبحگاهی افراد موفق چگونه است؟

استرس

 

6. به بیرون از خانه بروید و تحرک داشته باشید

صبح زود به بیرون از خانه بروید و کمی قدم زده، بدوید یا حتی به باشگاه بروید. همانقدر که داشتن فعالیت‌ها ذهنی می‌تواند در راستای بهبود اضطراب صبحگاهی مؤثر باشد، داشتن تمرینات فیزیکی هم اهمیت دارد. با این کار تمام سیستم بدن، از جسم شما گرفته تا ذهنتان یک بار به طور کامل به روز رسانی می‌شوند.

7. هر چیزی را که در ذهن دارید یادداشت کنید

یک کاغذ بردارید و هر چه که در ذهن دارید را روی آن یادداشت نمایید. نیازی نیست از جملات کامل استفاده کنید یا حتی اگر جملات شما خیلی پر معنا هم نیستند، اشکالی ندارد. فقط لازم است که هر چه را در ذهن دارید، روی کاغذ بیاورید. این روش یکی از بهترین روش‌های دستیابی به آرامش و تمرکز به شمار می‌رود.

اضطراب صبحگاهی با صبر و تلاش از بین می‌رود

داشتن استرس تا یک میزان نه تنها مضر نیست که حتی کمک کننده هم به حساب می‌آید. شاید بتوان گفت که داشتن میزان مناسب اضطراب می‌تواند به عنوان محرک برای حرکت به سوی موفقیت به شمار برود. البته در برخی از مواقع نیاز است که شما با یک روانشناس در این مورد مشورت کنید. لازم است تأکید شود که با استفاده از این تکنیک‌ها می‌توانید اضطراب صبحگاهی خود را تا حد زیادی کنترل کنید.

گاهی هم ممکن است شدت این اختلالات خیلی زیاد باشد و این راهکارها دیگر تأثیری که باید را نداشته باشد. در چنین مواقعی شاید مراجعه به یک روانشناس بتواند گزینه مناسبی باشد.

 

فروش در آمازون

 

نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که به کارگیری این تکنیک‌ها ممکن است در ابتدا کمی سخت و دشوار به نظر برسد اما نباید نگران شوید. اینکه بخواهید انتظار داشته باشید، خیلی سریع به نتیجه برسید، انتظار به جا و درستی نخواهد بود. برای رسیدن به هر هدفی باید زمان گذاشت و صبر کرد تا به نتیجه رسید. شاید فکرکنید که اضطراب صبحگاهی ممکن است برای همیشه در شما باقی بماند اما باید این را بدانید که با به کارگیری تکنیک‌های گفته شده می‌توانید آن را از بین برده یا تا حد زیادی کاهش دهید.

هدف ما از ارائه این مطالب کمک به شما دوست عزیز است تا با استفاده از موارد مطرح شده، در زندگی شخصی یا حرفه‌ای خود یک گام جلوتر بروید. اگر مشتاق هستید در کنار یک زندگی آرام، شغلی فارغ از مکان و زمان را هم تجربه کنید، برای کسب اطلاعات لازم درمورد فروشندگی در وبسایت آمازون با ما در آموزش فروش در آمازون همراه باشید. همچنین با دنبال نمودن صفحه نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی از تجربیات دانشجویان این دوره بهره ببرید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/the-cause-of-morning-anxiety-and-ways-to-reduce-it
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط