افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

10 فن سخنرانی برای داشتن یک ارائه جذاب و منحصر به فرد

توضیحات کوتاه :
ارائه یک سخنرانی آن هم در جمع یکی از مهارت‌هایی است که همه ما ممکن است یک روز به آن نیاز داشته باشیم. خوشبختانه توانایی سخنرانی در جمع و داشتن یک ارائه جذاب امری اکتسابی است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.2k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
10 فن سخنرانی برای داشتن یک ارائه جذاب و منحصر به فرد

 

خلاصه ای از مقاله

داشتن یک سخنرانی خوب و جذاب نیاز به دانستن و رعایت کردن اصولی دارد. این اصول و تکنیک ها کمک می کنند تا مخاطب را جذب کرده و در بازه زمانی مناسب سخنرانی خوبی را ارئه دهید. در این مقاله 10 فن سخنرانی برای داشتن یک ارائه جذاب و منحصر به فرد را برای شما بیان می کنیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

رایج ترین فنون سخنرانی

روزانه نزدیک به 30 میلیون سخنرانی در جهان برگزار می‌شود. آیا تاکنون برای شما پیش آمده است که در یک سخنرانی طولانی و کسل کننده شرکت کرده باشید؟ آیا از شرکت در چنین سخنرانی خسته کننده‌ای پشیمان شده‌اید؟

ارائه‌ای بوده است که در آن کسانی که در کنار شما نشسته‌اند نیز همچون شما از آن لذتی نمی‌برند و احساس خوبی ندارند؟ سناریو زمانی بدتر می‌شود که شما خودتان یکی از کسانی باشید که قرار است سخنرانی داشته باشد.

 

چگونه کسب و کار خودمان را مدیریت کنیم؟

 

داشتن یک سخنرانی آن هم در جمع یکی از کارهایی است که همه ما ممکن است یک روز به آن نیاز داشته باشیم. تفاوتی هم نمی‌کند که شما یک دانشجو هستید یا کسب و کار خودتان را دارید. شما باید بتوانید در یک جمع حرف‌های خود را زده و اطلاعاتی که می‌خواهید را انتقال دهید. مطمئناً شما نیز مثل هر شخص دیگری دوست دارید ارائه‌ای داشته باشید که بتوانید در آن همه حضار را درگیر کنید.

ارائه‌ای که موضوع مورد نظر خود را به خوبی عنوان می‌کنید و اطلاعات را به شکلی مؤثر به افرادی که به شما گوش می‌دهند انتقال می‌دهید. خوشبختانه توانایی سخنرانی در جمع و داشتن یک ارائه جذاب امری اکتسابی است.

شما با رعایت یکسری از موارد و تمرین آنها می‌توانید به یک سخنران خیلی قوی و متخصص تبدیل شوید. در این مقاله قصد داریم توصیه‌هایی را به شما داشته باشیم تا در سخنرانی‌های خود آنها را به کار بگیرید و ارائه‌ای را داشته باشید که از همه نظر بی‌نقص باشد.

1. به حضار خود توجه داشته باشید

در ابتدا شما باید بدانید که قرار است برای چه کسانی صحبت کنید. شما باید آنها را از نظر سنی، شخصیتی و حرفه‌ای مورد بررسی قرار دهید. در ادامه باید بدانید که آنها قصد دارند از شرکت در جلسه‌ای که شما سخنران آن هستید چه اطلاعاتی را به دست بیاورند. بررسی موارد این چنینی به شما کمک می‌کند تا بتوانید به شکل بهتری محتوای اصلی ارائه خود را مشخص کنید و برای چگونگی انتقال اطلاعات به آنها برنامه ریزی کنید.

 

فنون سخنرانی

 

2. پیام اصلی ارائه خود را به دقت انتخاب کنید

در این مرحله شما باید با توجه به بررسی‌های مورد قبل، سعی کنید مناسب‌ترین محتوا را انتخاب کنید. شما باید بدانید بهترین پیامی که می‌توانید به حضار ارائه دهید چیست. موضوعی را انتخاب کنید که به راحتی توسط افراد حاضر در جلسه درک شود و شما بتوانید به هدف اصلی خود از داشتن آن سخنرانی دست پیدا کنید.

نکته‌ای که باید در این مرحله در نظر داشته باشید این است که باید روی موضوعی که انتخاب می‌کنید تسلط کافی داشته باشید. تا زمانی که شما خودتان درک عمیقی از حرف‌هایتان نداشته باشید، نمی‌توانید از دیگران انتظار داشته باشید که آنها را درک کنند.

3. برای ارائه سخنرانی خود از اسلایدهای کوتاه و مرتبط استفاده کنید

یکی از بهترین ابزارهایی که شما به کمک آن می‌توانید سخنرانی جذاب‌تری را داشته باشید، پاورپوینت است. شما به کمک این نرم افزار تمامی اطلاعات مهم و ضروری را به صورت خلاصه یادداشت می‌کنید و در معرض دید همگان قرار می‌دهید.

نکته‌ای که باید در این زمینه به آن دقت داشته باشید این است که هر اسلاید باید تنها یک موضوع کلیدی و اصلی را در بر بگیرد. اگر شما سعی کنید در هر اسلاید اطلاعات زیادی را قرار دهید، خواندن آن برای شرکت کنندگان دشوار خواهد بود. در نتیجه سعی کنید تنها عناوین اصلی و مهم را با خطی خوانا و فونتی مناسب یادداشت نمایید.

4. در هنگام ارائه مطالب سخنرانی از تصاویر استفاده نمایید

از تصاویر و ابزارهای بصری برای رساندن بهتر مقصود خود به افراد حاضر استفاده نمایید. گاهی تأثیری که یک تصویر می‌تواند در فهم افراد داشته باشد خیلی بیشتر از هر نوع یادگیری دیگر است. شما می‌توانید مفهومی را که باید وقت زیادی روی آن بگذارید تا به شکل درستی منتقل شود، با استفاده از عکس‌های مناسب و مرتبط خیلی سریع انتقال دهید. در انتخاب عکس‌ها دقت کافی را داشته باشید و سعی کنید مرتبط‌ترین و نزدیک‌ترین عکسی که وجود دارد را برای نمایش در هنگام ارائه خود استفاده نمایید.

 

10  فن سخنرانی

 

5. از bullet point برای ارائه واضح تر مطالب استفاده کنید

زمانی که شما از bullet point استفاده می‌کنید، می‌توانید مهم‌ترین نکاتی که آنها باید از ارائه شما دریافت کنند را در معرض دید آنها قرار داده و یادگیری را تسهیل نمایید. این کار علاوه بر نقش مهمی که در فهم حضار دارد، به خود شما هم کمک بسیاری می‌کند. در این حالت شما می‌توانید نکات اصلی صحبت‌های خود را پیش‌رو داشته باشید و چیزی را فراموش نکرده یا رشته کلام را از دست ندهید.

البته شما نباید خودتان را به نوشته‌های روی اسلایدها محدود کنید. به هیچ عنوان از روی نوشته‌های خود در اسلایدها نخوانید. Bullet pointهایی که نوشته شده‌اند باید تنها به عنوان یک ابزار کمکی مورد استفاده قرار بگیرند.

6. سعی کنید مطالب خود را در کمتر از 20 دقیقه ارائه دهید

مطابق با مطالعه‌ای که توسط دانشگاه تنسی صورت گرفته است، متوسط زمانی که یک فرد بالغ می‌تواند روی موضوعی توجه داشته باشد، 20 دقیقه است. در نتیجه شما باید سعی کنید سخنرانی خود را در کمتر از 20 دقیقه ارائه دهید. اگر برای انتقال درست و مناسب اطلاعات به زمان بیشتری نیاز دارید می‌توانید با نشان دادن یک ویدئو یا هر ابزاری که شرکت کنندگان را علاقه‌مند نگه می‌دارد، به آنها استراحت دهید.

 

مقاله پیشنهادی: 9 نکته طلایی برای غلبه بر استرس و اضطراب در سخنرانی - عزت خواه

10  فن سخنرانی برای داشتن یک ارائه جذاب و منحصر به فرد

 

7. کیفیت بر کمیت محتوای سخنرانی تقدم دارد

به هیچ عنوان کیفیت را فدای کمیت نکنید. شما نباید زمان افرادی که در جلسه شما شرکت کرده‌اند را با بیان مطالب غیر مفید و غیر ضروری هدر دهید. پس سعی نکنید محتوای غیر مفیدی را در مطالبی که ارائه می‌دهید بگنجانید. سعی کنید با کیفیت‌ترین محتوا را در کوتاه‌ترین حالت ممکن بیان نمایید. این کار کمک می‌کند تا حضار با اشتیاق بیشتری شما را دنبال کنند، چرا که می‌دانند تمامی کلماتی که به کار می‌برید ارزشمند هستند.

8. تمرین، تمرین و تمرین، راز موفقیت یک سخنران

کلید اصلی داشتن یک سخنرانی خوب، آماده بودن است. بنابراین پیش از ارائه، یک چهارچوب خیلی منظم و دقیق برای آن مشخص نمایید. نیازی نیست که تمام حرف‌هایی که می‌خواهید بزنید را کلمه به کلمه یادداشت نمایید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که نکات اصلی و کلیدی ارائه خود را یادداشت نمایید.

در مرحله بعد می‌توانید یک دور حرف‌هایی که می‌خواهید بزنید را به زبان بیاورید و صدای خود را ضبط کنید. سپس به آن گوش دهید. مطمئن باشید با این کار متوجه خیلی از مواردی که نیاز است در آن تغییر دهید، خواهید شد. این کار کمک فراوانی به شما خواهد کرد.

9. از سخنرانی‌های خوب الگوبرداری کنید

برخی از سخنرانان بهتر از دیگر سخنرانان عمل می‌کنند. شما می‌توانید یکی از ارائه‌هایی که این افراد داشته‌اند را تماشا کنید و نقاط قوت آنها را شناسایی نمایید و سپس سعی کنید همان ویژگی‌ها را در ارائه خودتان داشته باشید. مطمئن باشید اگر شما نیز روی ارائه‌ای که می‌خواهید داشته باشید تمرین کنید، مثل این افراد می‌توانید نتایج مثبتی را داشته باشید.

 

چگونه با فروش کالا در آمازون میلیاردر شویم؟

 

10. حضار را درگیر مطالب سخنرانی خود کنید

سعی کنید بعد از اتمام ارائه خود شرایطی را فراهم آورید تا شرکت کنندگان بتوانند به صورت عملی درگیر شوند. این کار می‌تواند ترفند اصلی شما برای داشتن یک ارائه موفق باشد. تصور کنید که شما بعد از اتمام سخنرانی خود همه حضار را همراه خود به جایی ببرید که بتوانند به صورت عملی گفته‌های شما را تجربه کنند. به نظرتان آنها از این اقدام شما چه احساسی را پیدا خواهند کرد؟

 

شغل ایده‌آل شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می‌کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس‌های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل‌های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی‌کند و زمینه کسب درآمد دلاری را فراهم می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فروش تخصصی در آمازون و کشورهای مورد تایید وبسایت آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس و دنبال نمودن صفحه نتایج شگفت انگیز دوره آربی است.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/ten-presentation-techniques
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
رضا گفته:
۰ | ۱

خیلی ممنون  واقعا کمک بزرگی کردی اگه کاری از دستم بر میاد بگو تا واست انجام بدم.

سمیه کرمی/پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۱

درود به شما رضا عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
سمیه کرمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

سپاس از حسن نیت شما بابت ارسال نظر و ابراز لطف و محبتتان به مجموعه عزت خواه دات کام.

شاد و سربلند باشید.

پاسخ