افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

هدف جف بزوس

توضیحات کوتاه :
آمازون بهترین فروشگاه اینترنتی دنیا است. ارزش ثروت جف بیزوس مدیرعامل آن به اندازه‌ای است که او سالانه 1 میلیارد دلار برای شرکت Blue origin که رویای کودکی اش می‌باشد، هزینه می‌کند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 2.7k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
هدف جف بزوس

 

خلاصه ای از مقاله

جف بیزوس قصد دارد سال آینده از موشک New Shepard برای فرستادن گردشگران به فضا استفاده کند. هدف این سفر کوتاه این است که مسافران از پنجره‌های سرتاسری موشک، بتوانند کره زمین را ببینند و برای چند لحظه، احساس بی وزنی را تجربه کنند.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

جف بیزوس و شرکت Blue origin

17جولای- هوا در بیابان غربی تگزاس، گرم و احتمالاً نزدیک به 100 درجه است. با این حال هوا داخل ساختمان یک طبقه پیش ساخته‌ای که جف بیزوس در آن سکونت دارد خنک است. در آنجا او در حالی که لباس هاکی تیم North Face را به تن و کلاهی با لوگوی گروه روباتیک آمازون به سر دارد، با حواس جمع، صاف نشسته و در حال گوش دادن است. سه شنبه است، اما جف بیزوس تا این لحظه، هفته پرماجرایی را پشت سر گذاشته است. فروش سالانه شرکت او در Prime Day بسیار خوب بوده است.

روز قبل از آن هم، قیمت سهام آمازون، افزایش قابل توجهی داشته است، به نحوی که ارزش ثروت او را به 150 میلیارد دلار رساند، به این ترتیب او رسماً عنوان ثروتمندترین فرد دنیا را به دست آورد. ارزش ثروت جف بیزوس مدیرعامل آمازون به اندازه‌ای است که او سالانه به راحتی 1 میلیارد دلار آن را برای شرکت Blue origin هزینه می‌کند. Blue origin رویای کودکی جف بیزوس بوده است.

 

فروش در آمازون

 

جف بزوس ثروتی که از آمازون به دست آورده است را صرف خرید خانه‌ای که هم اکنون در آن زندگی می‌کند، تهویه هوا و خرید یک موشک 60 فوتی کرده است. این موشک در آشیانه‌ای در همان نزدیکی قرار دارد و باید به نقطه پرتاب حمل شده و از آنجا به ترموسفر پرتاب شود. همچنین، دستمزد حدود 1500 کارمند Blue origin را دفتر مرکزی شرکت در کنت واشنگتن تأمین می‌کند. از این تعداد کارمند، حدود 35 مهندس در اتاق عملیات حضور دارند و تقریباً 10 نفر یا کمی بیشتر پشت مانیتور نشسته‌اند.

وقتی که چک لیست مربوط به پرتاب موشک New Shepard را کنترل می‌کنند، بیزوس تقریباً به پشتی صندلی تکیه داده است و حتی موبایلش را هم چک نمی‌کند. او فقط یک سؤال می‌پرسد: «آیا هلیکوپترهایی که پرواز موشک را دنبال می‌کنند، می‌دانند که بالون‌های هواشناسی در این منطقه هستند؟» جواب بله است. او در برگه علامت تیک می‌زند.

جف بیزوس و سفر به فضا

جف بیزوس قصد دارد سال آینده از موشک New Shepard برای فرستادن گردشگران به فضا استفاده کند. در این سفر فضایی، قرار است مسافران لباس‌هایی به سبک Clad، شخصیت مجموعه علمی تخیلی «پیشتازان فضا» بپوشند، سپس راحت در یک کپسول بنشینند و به فضا پرتاب شوند. هدف این سفر کوتاه این است که مسافران از پنجره‌های سرتاسری موشک، بتوانند کره زمین را ببینند و برای چند لحظه، احساس بی وزنی را تجربه کنند.

 

جف بیزوس و سفر به فضا

 

هزینه سفر با موشک New Shepard

اگرچه تا این لحظه Blue origin، هزینه این سفر را اعلام نکرده است، اما بر اساس شنیده‌ها، این سفر برای هر نفر 200000 دلار خواهد بود. جف بیزوس پیش بینی می‌کند که در مدت کوتاهی، هر هفته امکان انجام چند مورد از این پروازها خواهد بود. در حال حاضر محدوده پرواز New Shepard، تا منطقه‌ای پایین تر از مدار زمین در نظر گرفته شده است. جف بیزوس قصد دارد با ایجاد زیرساخت‌های لازم در کارخانه بزرگی در کیپ کارناوال فلوریدا، امکان پرواز به مدار زمین و حتی بالاتر از آن را نیز فراهم کند.

ایده Blue origin چگونه به ذهن جف بیزس رسید؟

یکی از دوستان جف بیزوس در این باره می‌گوید: «اوایل امسال جف پیشنهاد کرد که با او در محوطه Blue origin قدم بزنم. البته با این شرط که من قول دادم قبل از این که با او درباره اهداف بلندمدتش صحبت کنم، برنامه‌ای تلویزیونی که متعلق به سال 1975 بود و تازه پیدا کرد بود را تماشا کنم. به همین خاطر یک روز بعد از ظهر لپ تاپم را روشن کردم و روی لینکی که بیزوس برایم فرستاده بود کلیک کردم. در یک لحظه به زمانی برگشتم که دنیای دیجیتال تا این حد گسترش نیافته بود. در آن روزگار، تعداد کانال‌های تلویزیونی از تعداد انگشتان دست بیشتر نبود و خرید آنلاین هنوز موضوع ناشناخته‌ای بود و عنوان بزرگترین خرده فروش آمریکا همچنان متعلق به شرکت Sears بود.

در آن برنامه که تصویر کیفیت چندانی هم نداشت، مجری برنامه کت و شلوار به تن داشت و کراوات زده بود و با نویسنده‌ای به نام آیزاک آسیموف و فیزیکدانی به نام جرارد اونِیل مصاحبه می‌کرد. در آن مصاحبه،  اونِیل از آینده‌ای خبر داد که در آن 90 درصد انسان‌ها در ایستگاه‌های فضایی و در مدارهایی دور از سیاره زمین زندگی می‌کنند. این گفته‌ها، تعجب مجری برنامه را برانگیخت. او گفت در آن زمان بیشتر ما، زمین را تنها زادگاه خود می‌دانیم و نه خانه‌. ما از زمین برای استراحت و تجدید قوا استفاده می‌کنیم و به آن به چشم یک پارک ملی نگاه خواهیم کرد. بعد برای زندگی به فضا برمی‌گردیم. در آنجا، انسان تلاش می‌کند زندگی بهتری نسبت به حیات زمینی خود داشته باشد. آسیموف در آن برنامه کاملاً با گفته‌های اونِیل موافق بود اما مفهوم «میهن‌پرستی سیاره‌ای» را قبول نداشت.»

 

مقاله پیشنهادی: رویاهای جف بزوس برای سفر به فضا

جف بزوس

 

چشم اندازی که اونیل در آن برنامه به بینندگان نشان داد، نسلی از عاشقان فضا از جمله جف بیزوس را مسحور خود کرد. او در آن زمان دانش آموز بود و حرفهای اونِیل را کاملاً باور کرد. جف بیزوس که تحت تأثیر آن برنامه قرار گرفته بود، سال به سال بیشتر بر هدف خود تمرکز می‌کند. هر کسی که از او درباره اولویت‌هایش بپرسد، صبورانه توضیح می‌دهد؛ منابع زمین در حال پایان است و ما به مکان دیگری برای زندگی نیاز داریم. جف بیزوس ساخت شرکت فضایی Blue origin را یک ماجراجویی لذت بخش توصیف می‌کند اما در عین حال همیشه بر هدف نهایی خود، یعنی بردن انسان به فضا تأکید داشته است.

او از این که تاکنون فقط 13 نفر به فضا رفته‌اند، متعجب است و اغلب با ناراحتی از آن یاد می‌کند. جف بیزوس به دنبال تغییر این رویه است. بنابراین در حال فراهم کردن شرایطی است که میلیون‌ها، میلیاردها و حتی یک تریلیارد انسان دور از زمین و در فضا زندگی کنند.

نظر جف بیزوس درباره عملکرد Blue origin

گاهی عملکرد شرکت Blue origin با شرکت خصوصی موشک سازی SpaceX مقایسه می‌شود. عده‌ای معتقدند که این شرکت بیشتر از Blue origin مورد توجه بوده است. آن‌ها در این میان تعداد فالورهای SpaceX در توییتر را مبنای مقایسه خود قرار می‌دهند. با این حال جف بیزوس توجهی به این قیاس‌ها نشان نمی‌دهد. اولین موضوع مهم برای او، حفظ جان مسافرینی است که داخل موشک‌ها می‌نشینند. موشک New Shepard به زودی نهمین پرواز خود را انجام خواهد داد. در این پرواز قرار است ببینند آیا موشک توانایی کنترل موقعیت‌های اضطراری احتمالی در ناحیه زیر مدار زمین را دارد یا خیر.

وقتی جف بیزوس چک لیستی که مربوط به آمادگی پرواز موشک است را بررسی می‌کند، از جای خود بلند می‌شود تا برای حاضران صحبت کند. او عادت ندارد قبل از پرتاب موشک، سخنرانی‌های هیجانی برگزار کند. اما این بار قضیه فرق می‌کند. او در این سخنرانی که لحن آن بیشتر شبیه استادان دانشگاه بود تا مربیان فوتبال گفت: «پرواز امروز، ما را یک قدم به هدف خود یعنی بردن انسان به فضا نزدیک می‌کند. من فقط از شما همکاران می‌خواهم که وقتی فردا دارید مقدمات کار را فراهم می‌کنید، یک لحظه تأمل کنید و به معنا و زیبایی کاری که انجام می‌دهید، فکر کنید. ما داریم یک قدم به هدف خود نزدیک‌تر می‌شویم.

بشر اولین بار در سال 1961 دست به این شاهکار بزرگ زد. دست یابی کامل به این هدف نیازمند همت ملی و همکاری دولت آمریکا است. بزوس معتقد است سالم رساندن کسانی که سررشته‌ای از علم نجوم ندارند، او را به تحقق رویای تأسیس پایگاه در ماه و زندگی در مدار زمین که چند دهه به دست فراموشی سپرده شده بود، نزدیک‌تر خواهد کرد. سال‌ها بود کسی به این مهاجرت حماسی که شاید چندین دهه دیگر و بعد از جف بیزوس و ما محقق شود، فکر نمی‌کرد.

 

هدف جف بزوس

 

رویای زندگی در فضا از کجا به ذهن جف بیزوس خطور کرد؟

جف بیزوس به یاد دارد زمانی که 5 ساله بوده است، لحظه فرود Apollo 11 بر روی ماه را از یک تلویزیون سیاه و سفید تماشا کرده است. این رویداد، اشتیاقی را در وجود جف بیزوس به وجود آورد که تا این لحظه از زندگی همراه او بوده است. او دوران کودکی‌اش را در هیوستون گذراند و برای تحصیل در دبیرستان به فلوریدا آمد.

جف بیزوس تابستان‌ها را در مزرعه پدر بزرگش در منطقه روستایی کوتولا در تگزاس گذراند. در آنجا پدر بزرگش که خود یکی از افسران ارشد سابق وزارت دفاع آمریکا بود، او را به کتابخانه شهر برد. در آنجا، جف بیزوس توانست مجموعه بزرگی از کتابهای علمی تخیلی را بخواند. او ولع زیادی به کتاب، به ویژه آثار روبرت هِینلین و نویسندگان کلاسیکی داشت که در داستان‌های خود به موضوع فضا می‌پرداختند.

او دانش آموز سال سوم دبیرستان بود که یک روز معلم فیزیکشان به نام دیانا روئل از دانش آموزان خواست که یکی از وسیله‌های بازی که در شهربازی وجود دارد را طراحی کنند. ایده بیزوس این بود که یکی از این اسباب بازی‌ها را در جایی که نیروی جاذبه کمتر است بسازند. او خطاب به معلمش گفت: «من اولین کسی هستم که روی ماه شهربازی می‌سازم.» حتی به او قولِ دادن بلیط این شهربازی را هم داد.

جف، زمانی مشخصات خود را برای یک روزنامه محلی فرستاده بود. وقتی گزارشگر از او درباره اشتیاق عجیبش به فضا پرسید، در جواب به گفته‌های اونِیل استناد کرد و گفت : «منابع زمین محدود است، بنابراین توسعه اقتصادی و افزایش جمعیت زمانی امکان پذیر خواهد بود که انسان از زمین به فضا نقل مکان کند.»

 

کسب درآمد میلیاردی با آمازون

 

بیزوس برای شرکت در سمینارهایی که اونیل برگزار می‌کرد به پرینستون رفت و در آنجا رئیس بخش دانشجویی «اکتشافات و توسعه فضا» شد. او پس از پرینستون، انرژی خود را صرف امور مالی کرد و در یک صندوق سرمایه گذاری مشغول به کار شد. جف برای تأسیس شرکت آمازون از آنجا استعفا داد و به سیاتل نقل مکان کرد. مدتی پس از آن، او در مهمانی شام نیل استفانسون که نویسنده رمان‌های علمی تخیلی بود حاضر شد.

در آن جلسه موضوع گفت وگوی آن‌ها به سرعت به موضوع فضا تغییر کرد. استفانسون درباره جف بیزوس می‌گوید: «وقتی می‌خواهید سطح تخیلات کسی درباره فضا را بفهمید، باید ببینید او به چه نکات و جزئیاتی اشاره می‌کند. از نظر من جف بیزوس اطلاعات زیادی درباره فضا دارد.» آن دو تا مدت‌ها بعد از ظهرهای آخر هفته را صرف گفت و گو درباره انواع مدل‌های موشک می‌کردند.

دوست خوبم تلاش ما بر این است نقشی در موفقیت تو داشته باشیم. اگر شما دوست عزیز مشتاق یادگیری فروشندگی آنلاین در سایت آمازون هستید می‌توانید با مطالعه مطالبی که در صفحه دوره آربی ارائه شده است، مسیر درستی را انتخاب کنید. آموزش های دوره آربی شما را از صفر تا صد با نحوه فروش در آمازون آشنا می‌کند.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/jeff-bezos-goal
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط