افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

هوش مالی چیست؟

توضیحات کوتاه :
هوش مالی مانند هوش هیجانی بخشی از هوش آدمی است که افراد در حل مشکلات مالی و پولی خود از آن استفاده می‌کنند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 4.5k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
هوش مالی چیست؟

 

خلاصه ای از مقاله

پول و کسب درآمد منجر به رفاه و آرامش بیشتر و زندگی آسوده‌تر می‌شود. رفاه مالی برای افراد آزادی عمل و فراغت لازم برای پرداختن به تفریحات مناسب، آموزش و بسیاری امکانات دیگر را فراهم می‌کند. هوش اقتصادی، شما را در گرفتن تصمیمات صحیح مالی یاری می‌دهد و درصورتی که این توانایی را  در خود رشد داده باشید، می‌توانید ثروتمندتر شوید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با هوش مالی

هوش مالی مانند هوش هیجانی بخشی از هوش آدمی است که افراد در حل مشکلات مالی و پولی خود از آن استفاده می‌کنند. مسائل مالی افراد، از ساده‌ترین موارد مانند پرداخت وجه نقد به ازای خرید جنس تا سرمایه‌گذاری‌های کلان در شرکت‌های عظیم با یاری گرفتن از هوش اقتصادی انجام می‌پذیرد. این توانایی در فرد می‌باشد که باید آن را پرورش دهد و آموزش لازم جهت اخذ تصمیمات مناسب را فرا گیرد. این آموزش‌ها، به شما برای اتخاذ تصمیمات مناسب در مورد مسائل مالی کمک می‌کند. در صورت عدم تقویت آن، مشکلات مالی ناشی از تصمیمات نادرست شرایط روانی و مادی زندگی فرد را تحت‌شعاع قرار می‌دهد تا آنجایی که شما مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگینی برای این تصمیمات نادرست خود می‌شوید. پول و کسب درآمد منجر به رفاه و آرامش بیشتر و زندگی آسوده‌تر می‌شود. رفاه مالی برای افراد آزادی عمل و فراغت لازم برای پرداختن به تفریحات مناسب، آموزش و بسیاری امکانات دیگر را فراهم می‌کند. هوش اقتصادی، شما را در گرفتن تصمیمات صحیح مالی یاری می‌دهد و درصورتی که این توانایی را  در خود رشد داده باشید، می‌توانید ثروتمندتر شوید.

 

مقاله پیشنهادی: هوش مالی، راز موفقیت رابرت کیوساکی

هوش مالی

 

اهمیت هوش مالی در کسب و کار

همه‌‌ی افراد به گونه‌ای در حال کلنجار رفتن با مشکلات و مسائل مالی خود هستند. هوش مالی افراد در جهت حل مشکلات می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. به‌عبارت ‌دیگر هر فردی دارای این توانایی می باشد و این هوش بخشی از کل هوش شما را تشکیل می‌دهد و برای حل مسائل مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم به شیوه مقایسه‌ای عنوان کنیم، برای مثال می‌توانیم دو فرد را در نظر بگیریم که پیشتر با یکدیگر در وضعیت برابر مالی بوده‌اند، اما اکنون یکی از آنها به چنان پیشرفت مالی رسیده است که به کارفرمای فرد هم‌رده پیشین خود تبدیل شده است.

 

هوش مالی و فرمول ثروتمند شدن

 

تعریف هوش مالی

به‌عنوان تعریف نهایی می‌توان هوش مالی را "توانایی ارائه پاسخ مناسب برای مشکلات مالی" دانست. پس می‌توان گفت هر اندازه شما توانایی حل‌کردن معضلات و مشکلات مالی را به شکل بهتری داشته باشید، به همان اندازه از هوش اقتصادی بیشتری بهره برده‌اید.

چه ارتباطی میان پول و هوش مالی وجود دارد؟

برای درک بهتر از این موضوع بد نیست که پول را بشناسیم. پول از جمله مفاهیم و ارزش‌های انتزاعی است که توانایی جامه عمل پوشاندن به بسیاری از آرزوهای انسانی را دارد. میان هوش اقتصادی و پول ارتباطی وجود دارد، به شکلی که میزان بهره بیشتر از این هوش مستقیماً منجر به سودآوری بیشتر و در نتیجه پول بیشتر می‌شود.

 

مقاله پیشنهادی: راز افزایش هوش برای بیزینس و زندگی شخصی

آشنایی با هوش مالی

 

نقش هوش مالی در هدایت مناسب پول

بهره مناسب از این توانایی، می‌تواند فرد را در انتقال پول به مجاری پرسود راهنمایی نماید. افرادی که فاقد هوش اقتصادی مناسبی هستند، شاید بر اثر اتفاقی مثل برنده شدن در لاتاری به ثروتی دست یابند، اما از آن جهت که تلاش و برنامه‌ریزی مناسبی در پشت این تصمیم‌گیری نبوده است نمی‌توانند این روند را ادامه دهند. در حالی که اغلب افراد باهوش بالای مالی می‌توانند همزمان با بهره‌گیری از هوش اقتصادی خود، به خلق پول اقدام نمایند، آن پول را حفظ کنند و آن را در مسیری مناسب به کار برده و خلق ثروت مازاد نمایند. همه‌ی ما در حوزه‌های مالی دارای مسائلی هستیم. غیرممکن است فردی در این حوزه هیچ مسئله‌ای نداشته باشد! اما نوع مسائل با هم متفاوت است. می‌توان گفت مسئله افراد فقیر، نداشتن پول کافی و هزینه‌های زیاد است، از طرف دیگر مسئله افراد ثروتمند داشتن پول زیاد و نیاز به برنامه‌ریزی برای حفظ ثروت و افزایش آن است. شما با کدام نوع مسئله روبه‌رو هستید؟

 برای تقویت هوش مالی باید از چه تدابیری استفاده کرد؟

همه افراد به گونه‌ای واجد اندازه‌ای از هوش اقتصادی هستند و به نسبتی از این هوش برخوردارند. اما در اینجا در پی ارائه پاسخی برای "تقویت هوش مالی" هستیم. برای تقویت این هوش  باید 3 توانایی را در خود تقویت کنید.

1. توانایی ایجاد پول

بایستی در حوزه‌ای شاغل باشید که بتوانید از آنجا درآمد مناسبی داشته باشید و یا اینکه مالک کسب و کاری باشید که بتوان با انجام سازوکارهای مدیریتی مناسب، آن را به سودآوری مناسب رساند.

2. توانایی حل مشکلات مالی

باید بتوانید در مسائل مالی از عهده تصمیم‌گیری‌های مالی مناسب، سرمایه‌گذاری، مالیات و ... برآیید.

3. توانایی سرمایه گذاری مناسب

شما باید به عنوان سرمایه‌گذار، راه‌های مناسب سرمایه‌گذاری را بشناسید تا با انجام آن، با کمترین ریسک بتوانید خلق ثروت کنید، بدون آنکه عملاً متحمل زحمت مضاعفی شوید. لازمه این کار شناخت بازارهای پرسود می‌باشد.

 

حوزه مالی

 

با مدیران موفق در حوزه مالی در تعامل باشید

از روش مدیران موفق و تصمیمات آنان استفاده کنید و یا اگر برای اتخاذ آن تصمیم هنوز زود است، آن را به خاطر بسپارید تا در زمان مناسب آن را بکار ببندید. بدین طریق می‌توانید با کمترین هزینه تجربه اندوخته آنان را بدست بیاورید.

مدام راهکارها و روش‌های نوین مالی را بیاموزید

اگر می‌خواهید در حوزه مالی فردی باهوش بشمار بیایید، همواره با نوین‌ترین روش‌های درآمد زایی و تجارت آشنا باشید و بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری، خرید و فروش سهام و بازاریابی را بیاموزید. مدیرانی که  واجد هوش اقتصادی بالاتری هستند، از تمامی لحظات زندگیشان جهت یادگیری بیشتر سود می‌برند. از این‌رو دیدن مدیران در وضعیت‌هایی که پشت میزشان در حال مطالعه هستند، چیز عجیبی نیست.

مبنای صحیح برای دارابودن هوش مالی

در نهایت می‌توان مبنای صحیح برای دارابودن هوش مالی را میزان تصمیم‌گیری صحیح با سرمایه خود دانست. کافیست بخواهید که اوضاع مالی خود را بهبود ببخشید تا به آهستگی این توانایی را در خود تقویت کنید، بدون آنکه نیاز به تحصیلات بالایی باشد. افرادی که دارای زندگی مطلوب مالی هستند، زمان بیشتری را برای یادگیری اختصاص می‌دهند. برای بهره‌گیری از تصمیمات درست باید از تجربه افرادی که راه‌های پرپیچ و خم تولید سود را طی کرده‌اند، استفاده نمایید. باید به کار خود و هر نوع فعالیت مالی خویش به دید یک راه برای کسب بیشتر پول نگاه کنید. از این طریق است که با تلاش روزافزون خود به همان نسبت هم هوش اقتصادی خود را تقویت می‌کنید.

با یادگیری و کسب دانش گامی بسوی رسیدن به موفقیت بردارید.

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/what-is-financial-intelligence
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
یاسمن گفته:
۰ | ۰

سلام وخسته نباشید
مطالب خوب وپرباری را به اشتراک میگذارید.
سپاس از اینهمه توجه

امیر کرندی پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما یاسمن عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
امیر کرندی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

از اینکه شما نیز هم مسیر ما هستید بسیار خوشحالیم و برای هر چه بهتر طی شدن مسیر پیشرفت از هیچ کمکی به شما دریغ نمی‌کنیم.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط