افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

ایده ها در amazon

توضیحات کوتاه :
 ثروت جف بیزوس آنقدر عظیم است که تنها راهی که برای خرج کردن آن به ذهنش می‌رسد سرمایه‌گذاری در شرکت سفرهای فضایی خود یعنی Blue Origin است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
ایده ها در amazon

 

خلاصه ای از مقاله

 موفقیتی که آمازون در این سال‌ها به آن دست یافته است، موفقیتی باورنکردنی است و ترسیم مراحل و دلایل آن کار ساده‌ای نیست. اما می‌توانیم درس‌های زیادی را از روش موفقیت جف بیزوس، که تبدیل به ثروتمندترین فرد جهان شده است، یاد بگیریم. برخی از این درس‌ها را می‌توانیم در آخرین نامه‌ای که بیزوس به سرمایه‌گذاران آمازون نوشته است مشاهده کنیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

دلایل موفقیت آمازون

جف بیزوس در میان افراد موفق یک چهره استثنایی به شمار می‌رود. در عرض کمتر از 23 سال، درآمد آمازون از 500 هزار دلار به 178 میلیارد دلار، تعداد کارمندان آن از 9 به 560 هزار نفر و سهام آن هزار برابر شده است. ثروت جف بیزوس آنقدر عظیم است که تنها راهی که برای خرج کردن آن به ذهنش می‌رسد سرمایه‌گذاری در شرکت سفرهای فضایی خود یعنی Blue Origin است. او همچنین به تازگی روزنامه واشنگتن پست را به قیمت 2.5 میلیون دلار خریداری نموده است. او همچنین برنامه‌هایی برای کمک‌های انسان دوستانه دارد که در مورد آنها می‌گوید: "شرکت‌های آمازون، Blue Origin و واشنگتن پست همگی در بلندمدت به فرهنگ و تمدن ما کمک خواهند کرد. اما من به دنبال راهی هستم که در کوتاه‌مدت به مردم کمک کنم. باید به گونه‌ای به مردم کمک کنم که در زمان حال از آن بهره‌مند شوند."

 

ایده کسب درآمد دلاری از اینترنت

 

اما تمرکز ما در این مقاله بیشتر بر اصولی است که باعث موفقیت آمازون شده‌اند. موفقیتی که آمازون در این سال‌ها به آن دست یافته است، موفقیتی باورنکردنی است و ترسیم مراحل و دلایل آن کار ساده‌ای نیست. اما می‌توانیم درس‌های زیادی را از روش موفقیت جف بیزوس، که تبدیل به ثروتمندترین فرد جهان شده است، یاد بگیریم. برخی از این درس‌ها را می‌توانیم در آخرین نامه‌ای که بیزوس به سرمایه‌گذاران آمازون نوشته است مشاهده کنیم. در این نامه، بیزوس توصیه‌های خردمندانه خود را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. این نکات بسیار اهمیت دارند چون کلیدی‌ترین وظایف یک رهبر را به تصویر می‌کشند. در زیر به این نکات می‌پردازیم.

اهمیت مشتری‌ مداری در آمازون

بیزوس همیشه تمرکزش بر مشتری بوده و هیچگاه از این عقیده عقب‌نشینی نکرده است. او اصطلاح جالبی دارد به نام مشتریان "ناراضی مقدس". این اصطلاح نشان‌دهنده رویکرد شگفت‌انگیز بیزوس نسبت به مشکلات و دردسرهایی است که توسط مشتریانی ایجاد می‌شود که همیشه بیشتر می‌خواهند، صرفنظر از اینکه چقدر زمان و انرژی صرف بهبود خدمات شرکت می‌شود. هرچند بیزوس نامه خود را با ذکر رتبه اول آمازون در چند سال متوالی در رضایت مشتری در آمریکا و انگلستان آغاز می‌کند، اما سریعاً این جمله را بیان می‌کند که: "یکی از مواردی که من در مورد مشتریان دوست دارم این است که آنها نارضایتی مقدس دارند." ممکن است این وسواس او نسبت به رضایت مشتری برای شما مهم جلوه نکند چون او مدیرعامل شرکت است و از دردسرهای سروکله زدن مستقیم با مشتری به دور است. اما بیزوس همیشه و از ابتدای شروع به کار آمازون این توجه وسواس‌گونه را به رضایت مشتری داشته است. در یکی از مصاحبه‌های قدیمی که 20 سال پیش پس از عمومی شدن آمازون انجام گرفت، او گفته است: "ما تمرکزی سرسختانه بر خدمات مشتری داریم. رضایت مشتری آنلاین بسیار مهم‌تر از رضایت مشتری در فروشگاه‌های فیزیکی است. اگر شما یک مشتری ناراضی در فروشگاه فیزیکی داشته باشید، او به پنج نفر دیگر این نارضایتی را منتقل می‌کند. اما در دنیای آنلاین این تعداد به 500 می‌رسد."

 

مقاله پیشنهادی: تکنیک جذب و افزایش مشتری های وفادار

ایده ها در آمازون

 

اجرایی کردن ایده‌ها در آمازون

دومین عامل موفقیت جف بیزوس، نحوه تمرکز او بر عملیات اجرایی است. اگر نگاهی به گذشته آمازون و روزهای آغازین شرکت بیندازیم، مشاهده می‌کنیم که بیزوس همواره به این موضوع اعتقاد راسخ داشته است که "ایده‌ها در بیزینس ارزش چندانی ندارند و آنچه که اهمیت کلیدی دارد اجرایی کردن ایده‌هاست." بیزوس به صورت کاملاً شفاف نقاط ضعف خود در عملیات اجرایی را کشف و رصد می‌کند و این همان چیزی است که به رشد آمازون تحت رهبری او کمک کرده است. توانایی برای داشتن نیم‌نگاهی به آینده و در عین حال اجرای برنامه‌های زمان حال، یکی از مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز برای یک رهبر است.

اهمیت تلاش و یادگیری در آمازون

سومین عامل موفقیت آمازون، همان پرسش کلیدی است که در تمامی فرایندهای استخدام مطرح می‌شود: آیا مهارت‌ها ذاتی هستند یا قابل یادگیری؟ بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم افرادی را استخدام کنیم که تمامی توانایی‌های مورد نیاز برای شغل مورد نظر را داشته باشد چون آموزش کارمندان برای رسیدن به مهارت مورد نظر، مستلزم صرف زمان زیادی است. بیزوس توانایی‌ها و استعدادهای ذاتی افراد را دست کم نمی‌گیرد و برای روشن شدن موضوع، بسکتبال را مثال می زند و می‌گوید برای تبدیل شدن به یک بسکتبالیست، نمی‌توانید "یاد بگیرید" که بلند قد باشید. اما نتیجه‌گیری او این است که سازمان باید بر آموزش مهارت‌ها به عنوان توانایی‌های کلیدی تمرکز کند. در واقع، بخش اعظم نامه او به موضوع یادگیری مهارت ایستادن روی دست اختصاص داده شده است. تعداد کمی از سازمان‌ها و شرکت‌ها اینگونه مانند آمازون توجه وسواس‌گونه به یادگیری و آموزش دارند. توجه آمازون به آموزش کارمندان در حالی اهمیت دارد که یادگیری در حوزه مسئولیت‌های یک کارمند و مسیر شغلی او در آمازون نیست. حقیقت این است که اگر شما روی آموزش یک کارمند سرمایه‌گذاری کنید، در آینده تبدیل به مهمترین عامل تعیین‌کننده فرهنگ سازمانی شما خواهد شد، فرهنگی که در آن یادگیری، رشد و ارتقای شخصی بخش ضروری تجربیات هر فردی به شما می‌روند.

 

مقاله پیشنهادی: استراتژی رشد آمازون

 

ایده ها در آمازون

 

استانداردهای بالا در آمازون

هر کدام از سه نکته‌ای که در بالا ذکر شد در موفقیت آمازون نقشی اساسی داشته‌اند و باید در هر سازمانی مورد توجه قرار گیرند. اما نکته چهارم که مهمترین نکته است توجه مخصوص به پیشرفت در تمامی برهه‌های حیات شرکت است. این نکته بسیار ساده و واضح است و مهمترین وظیفه هر مدیری به شمار می‌رود، داشتن استانداردهای بالا. در سرتاسر نامه، بیزوس به اهمیت داشتن استانداردهای بالا اشاره می‌کند و اینکه این استانداردها قابل آموزش دادن هستند و مهمترین عامل موفقیت یک شرکت به شمار می‌روند. یکی از اصول مدیریتی آمازون این است که بر استانداردهای بالا اصرار داشته باشید. مدیران باید استانداردهای بالا و غیرقابل تغییر داشته باشند. برای بسیاری از مردم ممکن است این استانداردها به طور غیرمنطقی بالا باشند. اگر از دید افراد عادی استانداردهای شما غیرمنطقی به نظر نرسند، پس به اندازه کافی بالا نیستند. نقش یک رهبر این است که کارمندان خود را فراتر از محدودیت‌های خود رشد بدهد و آنها را به جایی برساند که هرگز تصورش را نمی‌کردند یا به تنهایی نمی‌توانستند به آن نقطه برسند. ما برای رهبرانی که این کار را انجام می‌دهند احترام قائل هستیم و آنها را تحسین می‌کنیم چون در نهایت باعث رشد ما می‌شوند. در واقع، بزرگ‌ترین لذت رهبر بودن این است که اثر راهبردهای مدیریتی خود را بر کارمندان خود مشاهده کنید و این کار را با ملزم کردن آنها به بهتر شدن انجام دهید. باید از آنها انتظار داشته باشید که همواره در حال رشد و توسعه مهارت‌ها و توانایی‌های خود باشند. بیزوس این نکته را به وضوح بیان می‌کند: "داشتن فرهنگ سازمانی با استانداردهای بالا تضمین کننده تمام کارهای کلیدی اما نامحسوسی است که در شرکت انجام می‌پذیرد. منظور من از این کارها، آن‌هایی است که هیچکس نمی‌بیند. کارهایی که هیچکس به آنها توجه نمی‌کند. در فرهنگی با استانداردهای بالا، انجام این کارها به نحو احسن، خود، پاداش محسوب می‌شود. این بخشی از حرفه‌ای بودن است."

 

ایده میلیاردر شدن با فروش در آمازون


این‌ها اصول جدایی‌ناپذیر مدیریت و رهبری جف بیزوس در آمازون هستند. آیا می‌توان گفت که اینها فرمول موفقیت هستند؟ کاش به همین سادگی بود. این چهار نکته‌ای که ذکر کردیم برای رسیدن به موفقیت لازم و ضروری هستند اما کافی نیستند. اما می‌توان دو نکته را تضمین کرد: بدون این ملزومات کلیدی در فرهنگ سازمانی، شانس شما برای موفقیت بسیار کاهش می‌یابد. اما اگر به این موارد توجه کنید، حداقل می‌توانید اساس و پایه مورد نیاز برای رسیدن موفقیت سازمان خود را فراهم نمایید.

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/ideas-on-amazon
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط